Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
09 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/11339/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі
09 жовтня 2012 р. по справі №2а/0570/11339/2012
16 год. 15 хв. вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, м. Донецьк
зал судового засідання №305
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Козуб Е.Д. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі територіально відокремленого безбалансового відділення №10004/01 філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» до Управління Пенсійного Фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області
про скасування рішення від 23.03.2012 року №123/16
За участю
представників сторін:
від позивача: Пальчикова І.Г. - за довір.
від відповідача: Ступак А.Е. - за довір.
Позивач, Публічне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» в особі територіально відокремленого безбалансового відділення №10004/01 філії - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області про скасування рішення від 23.03.2012 року №123/16.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що 02 квітня 2012 року на адресу АТ «Ощадбанк» від Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області надійшов супровідний лист з актом про порушення своєчасності перерахування єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування №2 від 23 березня 2012 року, та рішення УПФУ в м.Добропіллі про застосування штрафних санкцій за порушення вимог, передбачених частиною другою статті 24 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №23/16 від 23 березня 2012 року в сумі 790212,11 грн. із розрахунком фінансових санкцій згідно з актом довільної форми №2 від 23.03.2012 року. Згідно з Актом №2 від 23.03.2012 року начальником управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Гулан О.Б. на підставі п.2 ч.12 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» було прийняте рішення №123/16 від 23.03.2012 року про застосування до АТ «Ощадбанк» штрафних санкцій у розмірі 790212,11 грн. за порушення вимог, передбачених ч.2 ст.24 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Позивач, посилаючись на вимоги Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» вважає вказане рішення відповідача протиправним та просив суд скасувати його.
08 жовтня 2012 року суд за клопотанням представника позивача постановив ухвалу про вжиття заходів забезпечення позову, шляхом зупинення дії рішення управління Пенсійного фонду в місті Добропіллі та Добропільському районі Донецької області від 23 березня 2012 року №123/16 про застосування до АТ «Ощадбанк» (ЄДРПОУ № 33499803) штрафних санкцій за порушення вимог, передбачених частиною другою статті 24 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 790212,11 грн. до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі.
Представник позивача підтримав позовні вимоги з посиланням на підстави що викладені у позовній заяві та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача проти позову заперечував з тих самих підстав що й викладені у письмових запереченнях на позов, що долучені до матеріалів справи та просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.
Суд вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Позивач, Публічне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» (далі за текстом постанови - ПАТ «Державний ощадний банк України») є юридичною особою, зареєстроване в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України ЄДРПОУ за №00032129.
Згідно зі статтею 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до статті 6 Положення, Пенсійний фонд України для виконання покладених на нього завдань має право крім іншого проводити планові, а у випадках, передбачених законом, позапланові перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів, пов'язаних із нарахуванням, обчисленням та сплатою єдиного внеску, страхових внесків, призначенням пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, та отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема, письмові) з питань, що виникають під час таких перевірок; вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ, організацій, а також від фізичних осіб - підприємців усунення виявлених порушень законодавства про збір і ведення обліку єдиного внеску, про порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, здійснення фінансових операцій з коштами Пенсійного фонду України та порядок їх використання.
Посадовими особами відповідача в період з 12 грудня 2011 року по 23 грудня 2011 року на підставі ст. 13 та абз. 6 п. 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року N 2464-VI, та відповідно до наказу УПФУ у м.Добропілля від 02 грудня 2011 року № 52, згідно з направленням від 12 грудня 2011 року №23, по плану контрольно-перевірочної роботи на листопад-грудень 2011 року була проведена планова документальна перевірка правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на пенсійний Фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування суб'єктом господарювання - відокремленим підрозділом «Шахта «Піонер» Державного підприємства «Добропіллявугілля» за період з 01 листопада 2010 року по 31 жовтня 2011 року, за результатами чого було складений акт від 23 грудня 2011 року №27.
Актом перевірки встановлено, що в порушення вимог п. 2 ст. 24 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п. 2 Порядку прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 №21-3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2010 р. за №953/18248, установою банку ВТБВ №10004/01 ДОУ АТ «Ощадбанк» 22 квітня 2011 року з розрахункового рахунку 2600130212257 при виплаті заробітної плати за квітень 2011 року в сумі 1589964,00 грн. видано вказану виплату без платіжного доручення про перерахування коштів для сплати відповідної суми єдиного внеску в сумі 790212,11 грн.
За висновками акту перевірки начальником управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі Гулан О.Б. на підставі п. 2 ч. 12 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за порушення вимог, передбачених ч. 2 ст. 24 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» прийняте рішення про застосування до АТ «Ощадбанк» штрафних санкцій у розмірі 790212,11 грн.
Згідно із розрахунком фінансової санкцій згідно акту довільної форми №2 від 23.03.2012 року була розрахована наступним чином: 1589964,00 * 49,7% = 790212,11 грн.
З яких 1589964,00 грн. - розмір заробітної плати належний до перерахування згідно із платіжними дорученнями від 22 квітня 2011 року №№ 264, 265, 266, 267, 268, 269.
49,7% - розмір єдиного внеску, з урахуванням класу професійного ризику за видом економічної діяльності «67» (п.п. 3.1.1. п. 3.1. розділу ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 року №21-5 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за №994/18289).
Не погодившись із вказаним вище рішенням про застосування штрафних санкцій ПАТ «Державний ощадний банк України» в рамках процедури адміністративного оскарження 17 квітня 2012 року звернувся зі скаргою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за №19/202/2803.
17 травня 2012 року за №5618/08 ПАТ «Державний ощадний банк України» отримано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про продовження строків розгляду скарги до 15 червня 2012 року.
18 червня 2012 року позивачем отримано рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 13 червня 2012 року за № 6823/08 про результати розгляду скарги, яким скаргу ПАТ «Державний ощадний банк України» залишено без задоволення, а рішення УПФУ у м. Добропілля від 23 березня 2012 року №123/16 залишено без змін.
Не погодившись з вказаним рішенням ПАТ «Державний ощадний банк України» звернулось із повторною скаргою до Пенсійного фонду України від 04.07.2012 року №19/2-02/6516.
Згідно із рішенням Пенсійного фонду України від 25 липня 2007 року №17274/09-10 про результати розгляду скарги, рішення відповідача від 23 березня 2012 року №123/16 та рішення Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області від 13 червня 2012 року №6823/08 залишені без змін, а скарга без задоволення.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464 від 08.07.2010 року зі змінами та доповненнями (далі за текстом постанови Закон).
Відповідно до абзацу сьомого пункту 1 частини першої статті 4 Закону, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю та здійснюють виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності, визначені платниками єдиного внеску.
Абзацом другим частини 8 статті 9 Закону встановлено, що платники-роботодавці під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).
Згідно статті 24 Закону, банки приймають від платників єдиного внеску, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням з Національним банком України та центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі невиконання цієї вимоги банки за рахунок власних коштів у порядку, встановленому Національним банком України, сплачують відповідному територіальному органу Пенсійного фонду суму, що дорівнює сумі несплаченого єдиного внеску, з правом зворотної вимоги до платників єдиного внеску щодо відшкодування цієї суми.
Порядок прийняття банками на виконання розрахункових документів для виплати заробітної плати, який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 року №21-3 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.10.2010 року за №953/18248 (далі - Порядок), розроблений відповідно до статті 24 Закону та регулює механізм прийняття банками грошових чеків, платіжних доручень та інших розрахункових документів на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Судом встановлено, що 16 квітня 2010 року між ВАТ «Державний ощадний банк України» та ДП «Добропіллявугілля» ВП «Шахта «Піонер» укладено договір №14/07-100 про виконання розрахункових операцій системою дистанційного обслуговування програмним комплексом «клієнт-банк».
Як вбачається з матеріалів справи, позивач одночасно із платіжними дорученнями на перерахування заробітної плати з рахунку №2600130212257 по системі клієнт - банк отримав від ВП «Шахта «Піонер» ДП «Добропіллявугілля» платіжне доручення від 22 квітня 2011 року №273 на суму 929647,31 грн. з призначенням платежу - сплата єдиного соціального внеску.
При оформлені вказаного платіжного доручення від 22 квітня 2011 року №273 посадовими особами банку було виявлено помилку. ВП «Шахта «Піонер» ДП «Добропіллявугілля» в призначені платежу було невірно зазначено місяць, а саме: «ЄСВ 49,7% нарахування на з/пл. першу половину rdsnyz 2011 року по строку оплати 22.04.2011», у зв'язку з чим, це платіжне доручення було залишено без виконання та не поверталось (згідно листа ТВБВ №1004/01 філії - Донецького обласного управління АТ «Ощадбанк» №3597 від 08.10.2012 року, що знаходиться в матеріалах справи).
27 квітня 2012 року належна до сплати сума ЄСВ була перерахована ВП «Шахта «Піонер» ДП «Добропіллявугілля» згідно із платіжним дорученням №282 на суму 929647,31 грн. (що також знаходиться в матеріалах справи) із виправленим призначенням платежу: ЄСВ 49,7% нарахований на з/пл. 1 половину квітня 2011 року по строку оплати 22.04.2011.
Таким чином, позивачем при прийнятті платіжних доручень на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, та здійснені видачі (перерахуванні) зазначених коштів було дотримано вимоги абзацу 1 частини 2 статті 24 Закону, оскільки платником одночасно було додано розрахунковий документ про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску.
Спірне рішення відповідача від 23 березня 2012 року було прийняте посадовою особою управління Пенсійного фонду України на підставі абзацу 2 частини 12 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
У відповідності до абзацу 2 частини 12 статті 25 цього Закону, органи Пенсійного фонду, за порушення вимог, передбачених частиною другою статті 24 цього Закону, застосовують до банків такі фінансові санкції як накладання штрафу у розмірі суми єдиного внеску, яка підлягає сплаті платниками.
З урахуванням того факту, що позивачем, вимоги передбачені частиною другою статті 24 цього Закону порушені не були, правових підстав у Пенсійного фонду для застосування до банку фінансових санкцій передбачених абзацу 2 частини 12 статті 25 Закону не було.
Крім того, зі спірного рішення вбачається, що воно прийняте за формою визначеною додатком 16 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 року №21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за №994/18289.
Дослідивши зміст оскаржуваного рішення, суд дійшов висновку, щодо невідповідності його формі, що визначена у додатку 16 Інструкції №21-5.
Так, спірне рішення згідно із Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є виконавчим документом, проте штрафні санкції за цим рішенням застосовані до АТ «Ощадбанк», однак ані юридичної особи, а ні філії з такою назвою не існує.
Крім того, у рішенні від 23.03.2012 року №123/16 невірно зазначений ідентифікаційний код юридичної особи, до якої застосовуються штрафні санкції, тобто фактично штрафні санкції застосовані до іншої юридичної особи.
Також суд вказує на те, що з аналізу частини 2 статті 24 та абзацу 2 частини 12 статті 25 Закону вбачається, що накладення штрафу у розмірі суми єдиного внеску здійснюється органом Пенсійного фонду, у разі відмови Банку сплатити за рахунок власних коштів у порядку, встановленому Національним банком України органу Пенсійного фонду суми, що дорівнює сумі несплаченого єдиного внеску. Тобто накладення штрафу визначеного абзацом 2 частиною 12 статтею 25 цього Закону, є саме санкцією - заходом впливу за невиконання вимог абзацу 2 частини 2 статті 24 Закону, тобто фактичну відмову від сплати цих сум.
Наведене повною мірою узгоджується з тим, що санкцією за невиконання абзацу 1 частини 2 статті 24 Закону, є саме абзац 2 частина 2 стаття 24 Закону, а саме: банки за рахунок власних коштів у порядку, встановленому Національним банком України, сплачують відповідному територіальному органу Пенсійного фонду суму, що дорівнює сумі несплаченого єдиного внеску, з правом зворотної вимоги до платників єдиного внеску щодо відшкодування цієї суми.
Оскільки ВП «Шахта «Піонер» ДП «Добропіллявугілля» було самостійно перераховані суми єдиного соціального внеску, у позивача були відсутні правові підстави для реалізації абзацу 2 частини 2 статті 24 Закону за відсутності порушення абзацу 1 частини 2 статті 24 Закону, що в свою чергу також виключає наявність у відповідача правових підстав для застосування до банку фінансових санкцій.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статі 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтті 72 цього Кодексу.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку що рішення управління Пенсійного фонду України в місті Добропілля та Добропільському районі Донецької області від 23 березня 2012 року №123/16 про застосування до АТ «Ощадбанк» (ЄДРПОУ №33499803) штрафних санкцій за порушення вимог, передбачених частиною другою статті 24 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у розмірі 790212,11 грн. є таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі територіально відокремленого безбалансового відділення №10004/01 філії - Донецьке обласне управління ПАТ «Ощадбанк» до Управління Пенсійного Фонду України в м.Добропіллі та Добропільському районі Донецької області про скасування рішення від 23.03.2012 року №123/16 - задовольнити.
Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі від 23.03.2012 року №123/16 про застосування до ПАТ «Ощадбанк» штрафних санкцій у розмірі 790212,11 грн. за порушення вимог, передбачених ч. 2 ст. 24 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі територіально відокремленого безбалансового відділення №10004/01 філії - Донецьке обласне управління ПАТ «Ощадбанк» судовий збір у розмірі 2204 грн.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 09 жовтня 2012 року в присутності представників сторін.
Повний текст постанови складено та підписано 15 жовтня 2012 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кониченко О.М.