02 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0470/11014/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Юркова Е.О.
при секретарі - Осавуляк О.А.
за участю: позивач - ОСОБА_1
представник позивача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до Дніпропетровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області з вимогами:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Дніпропетровської районної державної адміністрація Дніпропетровської області від 21 серпня 2012 року за вих. № 5/13-1903;
2. Зобов'язати Дніпропетровську районну державну адміністрацію Дніпропетровської області прийняти рішення, яким затвердити проект щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства, загальною площею 107.7002 га. в тому числі: 107,7002 га - пасовища, за рахунок земель резервного фонду (пасовища), що розташована за межами населеного пункту на території Підгородненської міської ради.
3. Зобов'язати Дніпропетровську районну державну адміністрацію Дніпропетровської області укласти з ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства загальною площею 107,7002 га, в тому числі: 107.7002 га - пасовища, за рахунок земель резервного фонду (пасовища), що розташована за межами населеного пункту на території Підгородненської міської ради.
В обгрутнування позову позивач зазначив, що 25 червня 2012 року ОСОБА_1, звернувся до Дніпропетровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства на території Підгороднянської міської ради. Разом з заявою надав всі відповідні документи, а саме: проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства, висновок комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою по Дніпропетровському району, іншу погоджувальну документацію.
Рішенням від 21 серпня 2012 року за вих. № 5/13-1903 позивачу було відмовлено у затвердженні проекту землеустрою з подальшою передачею земельної ділянки в оренду для фермерського господарства в зв'язку з відсутністю підстав.
Позивач вважає, що в вищенаведеному Рішенні відповідач безпідставно посилається на ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство», тому що цією нормою визначено саме порядок надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства, а не порядок затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства з чим звернувся позивач.
Таким чином відповідач посилається на норму закону, що стосується отримання дозволу на підготовку проекту відведення земельної ділянки в оренду, і ні в якому разі не стосується проходження проектом стадії затвердження.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення якого був належним чином повідомлений, до суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності та з проханням прйняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення та перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Судом встановлено, що 25 червня 2012 року ОСОБА_1, звернувся до Дніпропетровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області (далі, - відповідач) з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 107,002 га для ведення фермерського господарства на території Підгородненської міської ради. Разом з заявою надав всі відповідні документи, а саме: проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства, висновок комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою по Дніпропетровському району, іншу погоджувальну документацію.
Рішенням від 21 серпня 2012 року за вих. № 5/13-1903 ОСОБА_1 було відмовлено у затвердженні проекту землеустрою з подальшою передачею земельної ділянки в оренду для фермерського господарства в зв'язку з відсутністю підстав.
У вищенаведеному Рішенні відповідач посилався на п. 2,3 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» якими визначено, що при прийнятті рішення про передачу земельної ділянки в оренду, до проектної документації додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі. Також відповідач зазначив, що перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері аграрної політики. У зв'язку з тим, що у проекті землеустрою наданому на затвердження відсутні вищевказані документи відповідач відмовився затвердити проект землеустрою з подальшою передачею земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства.
Рішення Дніпропетровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області від 21 серпня 2012 року за вих. № 5/13-1903 суд вважає необгрунтованим та таким, що суперечить вимогам законодавства з огляду на наступне.
Так, законодавством України передбачений певний порядок передачі земельних ділянок в оренду.
Зокрема, відповідно до ч. 3 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Відповідно до абзацу 16 ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України до таких належать громадяни, яким передаються земельні ділянки для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.
Статтею 123 Земельного кодексу України визначено порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.
Зокрема, у наведеній нормі Кодексу зазначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону: надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради. Кабінету Міністрів України. Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.
Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.
Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проект) або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проекту він повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.
Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються:
затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Закон України «Про фермерське господарство» N 973-IV від 19.06.2003 року визначає правові, економічні та соціальні засади створення та діяльності фермерських господарств та спрямований на створення умов для реалізації ініціативи громадян щодо виробництва товарної сільськогосподарської продукції. її переробки та реалізації на внутрішньому і зовнішньому ринках, а також для забезпечення раціонального використання і охорони земель фермерських господарств, правового та соціального захисту фермерів України.
Згідно з ч. 1. 3 ст. 6 Закону України «Про фермерське господарство» у редакції станом на 08.06.2011р. професійний відбір громадян, які виявили бажання створити фермерське господарство, проводить районна (міська) професійна комісія з питань створення фермерських господарств, склад якої формується і затверджується районною (міською) радою. Висновок професійної комісії з питань створення фермерських господарств про наявність у громадянина достатнього досвіду роботи у сільському господарстві або необхідної сільськогосподарської кваліфікації є умовою для державної реєстрації фермерського господарства і надання (передачі) громадянину у власність або оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства із земель державної і комунальної власності відповідно до Земельного кодексу України.
Таким чином, керуючись вищезазначеними вимогами законодавства Позивач звернувся з відповідною заявою про створення фермерського господарства до професійної комісії з питань створення фермерських господарств та згідно витягу з протоколу № 4 від 08.06.2011р. отримав відповідну згоду.
Отримавши згоду професійної комісії з створення фермерських господарств, Позивач 22.07.2011р. звернувся з заявою (реєстраційний № 3922-32) до голови Дніпропетровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про надання дозволу на відведення земельної ділянки площею 120 га для передачі її в оренду для ведення селянського фермерського господарства.
Судом встановлено, що 06.10.2011 року, за результатами розгляду заяви позивача та протоколу засідання професійної комісії Дніпропетровської райдержадміністрації, але вже від 13.07.2011 року за № 4, було прийнято Розпорядження голови Дніпропетровської районної державної адміністрації № 2215-р «Про надання дозволу громадянину ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства». Даним Розпорядженням Позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 120 га в оренду для ведення фермерського господарства за рахунок земель резервного фонду (пасовища) розташованої за межами населеного пункту на території Підгородненської міської ради. Крім того, надано термін до 1 року на затвердження розробленого проекту, шляхом подачі його на затвердження до районної державної адміністрації.
Отже, порядок отримання позивачем дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду повністю відповідає вимогам ч. 1, 3 ст. 6 Закону України «Про фермерське господарство» у редакції станом на 08.06.2011р., тобто на момент отримання першого висновку професійної комісії Дніпропетровської райдержадміністрації.
Крім того, подальше оформлення документів щодо відведення земельної ділянки в оренду повністю відповідає вищенаведеним нормам ст.ст. 123,124 Земельного кодексу України.
Так, в жовтні 2011 року за заявою позивача від 17.10.2011р. за № 55/10/11, ТОВ «Агровектор плюс» було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Підгородненської міської ради за межами несеного пункту Дніпропетровського району Дніпропетровської області.
Додатково отримано необхідні довідки та висновки (погодження):
- 11.07.2011р. - довідка Відділу Держкомзему у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області Головного управління Держкомзему у Дніпропетровській області, щодо розташування земельної ділянки, передбаченої до передачі в оренду;
- погодження від Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей Дніпропетровської обласної державної адміністрації управління культури і туризму від 06.04.2012р. № 1818/2;
- погодження Відділу Держкомзему у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області Головного управління Держкомзему у Дніпропетровській області від 15.05.2012р. № 3313;
- погодження Комунального підприємства «Новомосковськ водоканал» Новомосковської міської ради від 02.03.2012р. № 124;
- висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області Міністерства охорони природного середовища України від 09.04.2012р. № 4-987-5-1 «Про погодження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства на території Підгородненської міської ради (за межами населеного пункту) Дніпропетровського району, Дніпропетровської області»;
- висновок Відділу регіонального розвитку, містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Дніпропетровської районної державної адміністрації від 18.05.2012р.
08 травня 2012 року було проведено перевірку всієї отриманої Позивачем документації із землеустрою та обмінного файлу, за висновками якої зауваження до документації із землеустрою та обмінного файлу відсутні.
07 червня 2012 року комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою по Дніпропетровському району, за результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства, загальною пл. 107.7002 га. розташованої за межами населеного пункту на території Підгородненської міської ради Дніпропетровського району було надано висновок, яким погоджено зазначений проект.
Як вже зазначалось, відповідно до ч. 6, 9, 10 ст. 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Проте, відмовляючи Позивачу у затвердженні проекту землеустрою, Дніпропетровська районна державна адміністрація керувалась вимогами Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань створення та діяльності фермерських господарств» № 3523-VI від 16.06.2011р. відповідно до якого у Законі України «Про фермерське господарство» статтю 6 було виключено, у частині першій статті 7 друге речення абзацу другого було викладено в такій редакції: «До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі» та доповнено абзацом третім такого змісту: «Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері аграрної політики».
Отже, відповідач посилається на норму закону, що стосується отримання дозволу на підготовку проекту відведення земельної ділянки, і ні в якому разі не стосується проходження проектом стадії затвердження.
З огляду на те, що Позивачем було отримано всю дозвільну документацію щодо оренди земельної ділянки, висновок професійної комісії з питань створення фермерських господарств про наявність достатнього досвіду роботи у сільському господарстві згідно вимог Закону України «Про фермерське господарство» у редакції, що діяла станом на 08.06.2011р. (дата отримання першого висновку професійної комісії Дніпропетровської райдержадміністрації) - суд вважає, що відмова відповідача з посиланням на зміни у законодавстві, що вступили в силу після отримання Позивачем зазначеного висновку та відповідного дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, є необгрунтованою та безпідставною.
Крім того, відповідач у своєму Рішенні зазначає, що не має підстав для затвердження проекту землеустрою з подальшою передачею земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства, проте це повністю суперечить вимогам норм ст. 123 Земельного кодексу України, відповідно до яких, підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Необхідно також зазначити, що відповідачем в оскаржуваному рішенні було невірно трактовано норми п. 2.3 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство», в яких зазначаються вимоги до змісту заяви та перелік документів, що додаються до заяви про отримання в оренду земельної ділянки. За результатами розгляду даної заяви, згідно з ч. 2 ст. 7 вищенаведеного Закону надається згода на підготовку землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки. В той час, як Позивачем було надано на розгляд відповідачу заяву про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки в оренду.
Таким чином суд приходить до висновку, що вимогу позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення Дніпропетровської районної державної адміністрація Дніпропетровської області від 21 серпня 2012 року за вих. № 5/13-1903 слід задовольнити в повному обсязі.
Проте, вимога позивача - «Зобов'язати Дніпропетровську районну державну адміністрацію Дніпропетровської області прийняти рішення, яким затвердити проект щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства, загальною площею 107.7002 га. в тому числі: 107,7002 га - пасовища, за рахунок земель резервного фонду (пасовища), що розташована за межами населеного пункту на території Підгородненської міської ради» підлягає частковому задоволенню, тому що зобов'язання судом суб'єкта владних повноважень саме прийняти відповідне рішення, яким затвердити проект щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 стане фактично підміною функцій суб'єкта владних повноважень, що не припустимо відповідно до чинного законодавства України.
Таким чином суд вважає, що відповідач повинен самостійно, з урахуванням відповідної наданої позивачем документації прийняти рішення щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Підгороднянської міської ради за межами населеного пункту Дніпропетровського району Дніпропетровської області, загальною площею 107.7002 га. в тому числі: 107.7002 га. - пасовища, за рахунок земель резервного фонду (пасовища).
Відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України - суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Що стосується вимоги позивача - «Зобов'язати Дніпропетровську районну державну адміністрацію Дніпропетровської області укласти з ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства загальною площею 107,7002 га, в тому числі: 107.7002 га - пасовища, за рахунок земель резервного фонду (пасовища), що розташована за межами населеного пункту на території Підгородненської міської ради», то суд вважає, що ця вимога є передчасною та такою яка не підлягає задоволенню, оскільки Дніпропетровською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області ще не прийнято рішення щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Підгороднянської міської ради за межами населеного пункту Дніпропетровського району Дніпропетровської області, загальною площею 107.7002 га. в тому числі: 107.7002 га. - пасовища, за рахунок земель резервного фонду (пасовища).
Стаття 19 Конституції України, зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч.2 ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку що позов ОСОБА_1 до Дніпропетровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Дніпропетровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Дніпропетровської районної державної адміністрація Дніпропетровської області від 21 серпня 2012 року за вих. № 5/13-1903.
Зобов'язати Дніпропетровську районну державну адміністрацію Дніпропетровської області прийняти рішення щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Підгороднянської міської ради за межами населеного пункту Дніпропетровського району Дніпропетровської області, загальною площею 107.7002 га. в тому числі: 107.7002 га. - пасовища, за рахунок земель резервного фонду (пасовища).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови викладений 08.10.2012 року.
Суддя Е.О. Юрков