Постанова від 15.10.2012 по справі 2а/0470/7193/12

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2012 р. Справа № 2а/0470/7193/12

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОзерянська С.І.

при секретаріМізера А.В.

за участю:

прокурор представника позивача представника відповідача Матісової О.В. Панишко А.О. Лотоцького О.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора м. Дніпропетровська в інстересах держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "АЯКС" про стягнення заборгованості

ВСТАНОВИВ:

Прокурор м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «АЯКС» з вимогами стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «АЯКС» на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 64361,12 грн. та пеню за порушення термінів сплати у розмірі 5083,65 грн.

В обґрунтування вимог позивач зазначив,що відповідач до 15.04.2011 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 64361,12грн. за 4 робочих місця призначених для працевлаштування інвалідів та не зайнятих ними. Несплата санкцій призвела до нарахування пені у розмірі 5083,65 грн., та утворення заборгованості у загальній сумі 69444,77 грн. Таким чином, відповідачем було не в повному обсязі та не в встановлений строк сплачено адміністративно-господарські санкції чим порушено вимоги ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові пояснення. Проти розміру нарахованої суми не заперечував але просив залишити позов без розгляду, так як порушений шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.

Суд, заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «АЯКС» зареєстроване Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 02.03.1999 року, що підтверджується витягом, випискою та довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Згідно довідки про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів від 05.03.2012 року №9503 відповідач зареєстрований Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів від 05.03.2012 року за №12/101/2844.

12.03.2012 року позивачем було проведено виїзну планову документальну перевірку стану виконання ст. 19 та ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» Товариства з обмеженою відповідальністю «АЯКС» згідно якої було виявлено ряд порушень відповідача, а саме:

- не надано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік;

- не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів.

За результатами перевірки був складений Акт про проведення документальної виїзної перевірки № 228 від 12.03.2012р. та запропоновано перерахувати адміністративно-господарські санкції в розмірі 64 361,12 та самостійно розраховану пеню, що обліковується виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки НБУ , що діяла на момент сплати. Даний Акт підписано керівником та головним бухгалтером ТОВ «АЯКС».

Відповідно до розрахунку суми позову, пред'явленого, щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу 144 особи, з них середньооблікова чисельність інвалідів, які працювали на підприємстві 2 особи, кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів, відповідно до 4% нормативу 6 осіб, кількість незайнятих робочих місць (6-2) 4. Сума адміністративно-господарських санкцій склалась із середньорічної заробітної плати штатного працівника ( фонд оплати праці 2317000:144) 16 090,28 грн.*4 та складає 64 361,12 грн. Штрафна санкція (пеня) склала 5 083,65 грн.

Сума розрахунку представником відповідача не заперечувалась.

Згідно листа №2256 від 12.07.2012 року Лівобережного районного центру зайнятості м. Дніпропетровська ТОВ «АЯКС» на протязі 2008 року надавались наступні вакансії (охоронець), 2009 рік (охоронець, слюсар-ремонтник,оператор газорозподілстанції, апаратник оброблення зерна, водій автотранспортних засобів), 2010 рік (апаратник оброблення зерна). Серед вище зазначених вакансій заявок на інвалідів не надавалось.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.

Частиною 3 ст. 18 Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Згідно ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» Відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.

Стаття 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачає, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Таким чином, за робочі місця, що призначені для працевлаштування на підприємство інвалідів і не зайнятих ними, відповідач до 15.04.2011 року повинен був сплатити адміністративно-господарські санкції в розмірі 64361,12 грн.

На підставі викладеного суд доходить висновку, що адміністративно-господарські санкції в розмірі 64361,12. та пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 5083,65 грн. нараховані позивачем правомірно, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Щодо тверджень представника відповідача про те, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1,2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав , свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Отже, право на звернення до адміністративного суду з вимогою про стягнення у позивача виникло 12.03.2012 року, коли при перевірці ТОВ «АЯКС» були виявлені порушення та нараховані адміністративно-господарські санкції, що раніше відомим не могло бути так як сама реєстрація підприємства відбулась лише 05.03.2012 року. Відповідно строк на звернення до адміністративного суду пропущено не було.

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Прокурора м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «АЯКС» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «АЯКС» на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 64361,12 грн.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «АЯКС» на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 5083,65 грн.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 08.09.12

Суддя С.І. Озерянська