Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
31 липня 2012 р. Справа № 2а/0570/8640/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Дворникова М.С.
при секретарі Воловик Ю.В.,
за участю
представника позивача: Матеріної О.О.,
представника відповідача: Проценка П.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Торезі Донецької області до Торезького міського відділу Головного Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Донецькій області в особі Голови ліквідаційної комісії Торезького міського відділу Головного Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій Міщенко Сергія Миколайовича про стягнення кредиторських вимог щодо капіталізованих платежів у сумі 40560,31 грн. та зобов'язання включити у другу чергу,
Позивач, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Торезі Донецької області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Торезького міського відділу Головного Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Донецькій області в особі Голови ліквідаційної комісії Торезького міського відділу Головного Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій Міщенко Сергія Миколайовича про стягнення кредиторських вимог щодо капіталізованих платежів у сумі 40560,31 грн. та зобов'язання включити у другу чергу вимог кредиторів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до норм діючого законодавства, зокрема, ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", постанови Кабінету Міністрів України №765 від 06.05.2000 р. "Про реалізацію статей 31 і 43 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Постанова КМУ № 765), передбачено обов'язок підприємства, яке ліквідується, проводити капіталізацію страхових виплат. Оскільки відповідач є таким, що ліквідується, позивач просить стягнути з нього капіталізовані платежі, які за його підрахунками складають 40560,31 грн.
Відповідач позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення, в яких зазначив, що Торезький міський відділ Головного Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Донецькій області є бюджетною установою, яка фінансується за рахунок Державного бюджету України та володіє майном на правах оперативного управління, а тому не може нести обов'язку по сплаті капіталізованих платежів у зв'язку з ліквідацією. Крім того, відповідач вважає безпідставним посилання позивача при обґрунтуванні позовних вимог на положення Постанови КМУ № 765, оскільки ця постанова розповсюджується на підприємства, які підпадають під дію Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а відповідач не є таким підприємством. У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав. Представник відповідача проти задоволення позову заперечував. Окрім доводів, викладених у письмових запереченнях, просив суд звернути увагу, що Торезький міський відділ Головного Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Донецькій області має правонаступника, який після ліквідації буде виконувати його обов'язки по сплаті страхових внесків позивачу.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, вивчивши матеріали справи суд встановив наступні обставини.
Торезький міський відділ Головного Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Донецькій області згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", як роботодавець, є страхувальником своїх працівників від нещасних випадків на виробництві і як платник страхових внесків був зареєстрований 23 травня 2001 року у Відділенні виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Торезі Донецької області.
У теперішній час Торезький міський відділ Головного Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Донецькій області є таким, що ліквідується (а.с. 13-14).
23.03.2012 року позивач звернувся до відповідача із заявою про визнання грошових вимог № 01-07-08-687, в якій, посилаючись на норми ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», просив останнього визнати грошові вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Торезі Донецької області у сумі 40560,31 грн. капіталізованих платежів та внести їх у другу чергу реєстру вимог кредиторів.
Листом від 28.04.2012 року № 859, направленим на адресу позивача, відповідач відмовив у визнанні кредиторських вимог по капіталізації платежів.
Ця відмова явилась підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 609 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов'язання припиняється ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора), крім випадків, коли законом або іншими нормативно-правовими актами виконання зобов'язання ліквідованої юридичної особи покладається на іншу юридичну особу, зокрема за зобов'язаннями про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю.
За правилами ст. 1205 ЦК України у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом. Капіталізація платежів здійснюється Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відповідно до ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності". Згідно з ч. 1 вказаної статті у разі припинення юридичної особи, зобов'язаної відшкодувати шкоду, завдану каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, і встановлення її правонаступників виплата щомісячних платежів покладається на її правонаступників.
Вимоги, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадянина, задовольняються у другу чергу, шляхом капіталізації відповідних платежів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів, коли страхувальник припинить свою діяльність та не буде сплачувати страхові внески (п. 2 ст. 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").
Наказом 281 від 07.02.12 р. Міністерство надзвичайних ситуацій України прийняло рішення про ліквідацію Торезького міського відділу Головного Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Донецькій області.
Однак відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Міністерства надзвичайних ситуацій" від 16 січня 2012 р. N 30 Із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2012 року N 657, Кабінет Міністрів України постановив: ліквідувати територіальні органи Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерства надзвичайних ситуацій в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення як юридичні особи публічного права; установити, що територіальні органи, які утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови, на відповідній території є правонаступниками прав і обов'язків територіальних органів, що ліквідуються. Згідно з додатком до вищезазначеної постанови КМ України як юридичну особу публічного права утворено Головне територіальне управління МНС у Донецькій області. Це управління є правонаступником відповідача та надалі, в силу наведених правових норм, повинно буде сплачувати страхові внески, у зв'язку з чим підстави для стягнення з відповідача капіталізованих платежів відсутні.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 17-20, 69-72, 86, 94, 158-164, 167, 254, 257 КАС України, суд, -
У задоволенні позову відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Торезі Донецької області до Торезького міського відділу Головного Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Донецькій області в особі Голови ліквідаційної комісії Торезького міського відділу Головного Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій Міщенко Сергія Миколайовича про стягнення кредиторських вимог щодо капіталізованих платежів у сумі 40560,31 грн. та зобов'язання включити у другу чергу - відмовити.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 31 липня 2012 року в присутності представників позивача та відповідача.
Повний текст постанови складено 06.08.2012.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Дворников М.С.