10 квітня 2012 р. Справа № 2025/2а-5729/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Жигилія С.П.
Суддів: Спаскіна О.А. , Русанової В.Б.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області на постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 11.08.2011р. по справі № 2025/2а-5729/11
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області
про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, в якому просив:
1. Визнати відмову Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області щодо здійснення перерахунку та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня протиправною бездіяльністю.
2. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області здійснити перерахунок належної йому щорічної разової грошової допомоги за 2011 рік, та виплатити йому щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком що дорівнює прожитковому мінімуму як встановлено ст.46 Конституції України та у відповідності до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на день фактичного виконання виплат.
Постановою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 11.08.2011 року позов задоволено.
Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області протиправними.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області нарахувати та вчинити дії по виплаті ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне - пенсійне страхування" на момент виплати (квітень 2011 року), згідно вимог ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з урахуванням виплачених сум.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій з урахуванням уточнення апеляційної скарги просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції приписів ст. 95 Конституції України, ст.ст.12-15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обставини викладені в апеляційній скарзі.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача зробити перерахунок та виплатити позивачу щорічну грошову допомогу до 5 травня в розмірі передбаченому ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання такої допомоги в розмірі визначеному ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Колегія суддів не погоджується з даним висновком суду, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 161 КАС України, під час прийняття постанови суд вирішує зокрема: чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин; чи належить задовольнити позовні вимоги або відмовити в їх задоволенні.
Як вбачається з позову, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області здійснити перерахунок належної йому щорічної разової грошової допомоги за 2011 рік відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та виплатити йому щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком що дорівнює прожитковому мінімуму як встановлено ст.46 Конституції України та у відповідності до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на день фактичного виконання виплат, змін чи доповнень до позову матеріали справи не містять.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є ветераном війни - учасником бойових дій і має право на пільги, встановлені для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії АБ № 445487 від 16.03.2006 року (а.с. 8).
Однак, суд першої інстанції не звернув увагу на зазначену обставину, та не вірно встановив обставини по справі, що призвело до невідповідності висновків суду обставинам справи та неправильного вирішення справи.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів зазначає, що для покладення обов'язку на відповідача здійснити нарахування та вчинити дії по виплаті щорічної разової допомоги до 5 травня за 2011 рік згідно вимог ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у суду першої інстанції не було правових підстав, з огляду на що постанова Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 11.08.2011 року підлягає скасуванню.
Відносно позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок належної йому щорічної разової грошової допомоги за 2011 рік згідно приписів ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та виплатити йому щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Соціальний захист ветеранів війни визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до п.20 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" статтю 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" викладено у такій редакції: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
Статтею 64 Конституції України встановлено, що Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені.
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", якими внесено зміни до ст. 12 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визнано такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" дію статті 12 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зупинено не було.
Постановою Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011 року "Про розміри разової грошової допомоги" встановлено, що у 2011 році виплата разової грошової допомоги особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме - учасникам бойових дій - 460 гривень.
Згідно ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
З огляду на загальні засади пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, колегія суддів зазначає, що застосуванню підлягає саме норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не Постанови КМУ № 341 від 04.04.2011 року.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Положення ч.3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки ч. 1 цієї статті передбачено лише один мінімальний розмір пенсії за віком.
Отже, колегія суддів зазначає, що позивач має право на отримання щорічної разової грошової допомоги в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.
З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Отже, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через невідповідність висновків суду обставинам справи, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 183-2, 196, 197, п. 3 ст. 198, п. 3 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області задовольнити частково.
Постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 11.08.2011р. по справі № 2025/2а-5729/11 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області у непроведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги, передбаченої ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту" у 2011 році.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік згідно вимог ст. 12 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням положень ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", враховуючи фактично виплачені суми.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає в силу ч.10 ст.183-2 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)Жигилій С.П.
Судді(підпис) (підпис) Спаскін О.А. Русанова В.Б.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Жигилій С.П.