Постанова від 10.04.2012 по справі 2025/2а-2379/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2012 р. Справа № 2025/2а-2379/11

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Жигилія С.П.

Суддів: Русанової В.Б. , Спаскіна О.А.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області на постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 26.04.2011р. по справі № 2025/2а-2379/11

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

11.03.2011р. ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) звернулась до суду з вказаним позовом.

Ухвалою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 25.03.2011р. зазначений позов за період з липня 1996 року по 11.09.2010 року залишено без розгляду.

Постановою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 26.04.2011р. позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області щодо невиконання ОСОБА_1 перерахунку пенсіївідповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови Кабінету Міністрів України № 894 від 13.07.2004р. "Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України №1293 від 27.12.2005р., "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії як інваліду ІІІ групи, 1 категорії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з встановленого законом мінімального розміру пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 11.09.2010 р., та провести відповідні виплати з урахуванням фактично виплачених сум.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області встановити підвищення основної щомісячної пенсії позивачу, як інваліду 3 групи ЧАЕС, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 894 від 13.07.2004р. "Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", збільшивши її розмір на 12%, починаючи з 11.09.2010 року .

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області здійснити перерахунок та виплату основної щомісячної пенсії позивача, як інваліду 3 групи ЧАЕС, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 894 від 13.07.2004р. "Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з підвищенням її на 12% та провести відповідні виплати за період з 11.09.2010 року по 26.04.2011 року з урахуванням фактично сплачених сум за цей період.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області встановити підвищення основної щомісячної пенсії позивача, як інваліду 3 групи ЧАЕС, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1293 від 27.12.2005р., "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", збільшивши її розмір у 3,5 рази, починаючи з 11.09.2010 року.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області здійснити перерахунок та виплату основної щомісячної пенсії позивачу, як інваліду 3 групи ЧАЕС, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1293 від 27.12.2005р., "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з підвищенням її у 3,5 рази, та провести відповідні виплати за період з 11.09.2010 року по 26.04.2011 року року, з урахуванням фактично сплачених сум за цей період.

В задоволенні іншої частини вимог відмовлено.

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Постанов Кабінету Міністрів України № 894 від 13.07.2004 року "Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", №1293 від 27.12.2005р., "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що призвело до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірах, встановлених ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є інвалідом 3 групи ЧАЕС, їй присвоєна 1 категорія, що підтверджується доданими до матеріалів справи посвідченнями та довідками.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"№796.

Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.1996 р. в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до частини першої статті 50 зазначеного Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.1996 р. особам, віднесеним до категорії 1, інвалідами 3 групи у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано не взяв до уваги положення ч.3 ст.28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст.ст. 50, 54 Закону №796.

Згідно частиною третьою статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 05.10.2006 р. N 231-У встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Разом з цим, 14 червня 2011 року прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України 2011 рік", який набрав чинності 19 червня 2011 року.

Пунктом 7 ч.1 цього Закону Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено п.4, яким установлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011рік.

На виконання вимог Закону України від 14 червня 2011 року Кабінетом Міністрів України 06 липня 2011року прийнято постанову № 745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23 липня 2011 року.

Таким чином, з 23.07.2011р. розмір основної та додаткової пенсії визначається постановою Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011р.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що до 23.07.2011 року законодавчо не було встановлено застосування положень ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у порядку та розмірах, встановлених будь - якими іншими нормативно-правовими актами, колегія суддів, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, дійшла висновку, що до зазначеної дати при визначенні розміру державної та додаткової пенсії позивачеві застосуванню підлягали розміри пенсій встановлені ст.ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ, а не Постановами Кабінету Міністрів України № 530 "Деякі питання соціального захисту населення окремих категорій громадян" від 28.05.2008 року та № 654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" від 16.07.2008 року, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

Таким чином, до 23.07.2011 року позивач мала право на отримання основної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, а тому дії відповідача щодо нарахування та виплати зазначеної пенсії у меншому розмірі є протиправними.

Отже, колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату основної та додаткової пенсії у розмірах, встановлених ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 11.09.2010 р. підлягають задоволенню .

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату основної та додаткової пенсії у розмірах, встановлених ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 11.09.2010 р. прийняті з дотриманням норм матеріального та процесуального законодавства.

Однак, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивач має право на отримання пенсії по інвалідності в розмірі, передбаченому ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з підвищенням її на 12% та в 3,5 рази, з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії з її підвищенням на 12% та в 3,5 рази є неправомірною

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду, виходячи з наступного.

Частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 р. N 1, розрахунок пенсій, призначених відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону, провадиться виходячи з розміру 19 грн. 91 коп.

З 01.09.2004р. на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13.07.2004р. № 894 збільшено на 12 % пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, державної допомоги та сум індексацій), призначені відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 р. N 1293, з 01.01.2006 р. збільшено розмір пенсій, призначених згідно зі статтею 54 Закону, у 3,5 рази - пенсії по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та пенсії у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їхніх сімей; у 2,5 рази - пенсії по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 - 1990 роках, громадянам, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження, та пенсії у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їхніх сімей.

Збільшення розміру пенсії здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством. При цьому мінімальний розмір пенсії, передбачений ч. 4 ст. 54 Закону, не може бути нижчим, зокрема, для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 540 гривень, II групи - 500 гривень, III групи - 467 гривень.

Таким чином, підвищення, передбачене зазначеними постановами Кабінету Міністрів України застосовується до пенсій обчислених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 р. N 1, за якою розрахунок пенсій відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснювався з розрахунку мінімального розміру пенсії 19,91 грн.

При цьому колегія суддів зазначає, що Постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2005 р. № 1293 не може застосовуватись лише в частині збільшення розміру пенсії по інвалідності у 3,5 рази та не застосовуватись в частині встановлення мінімального розміру пенсії, передбаченого ч. 4 ст. 54 для інвалідів 3 групи.

Також колегія суддів зазначає, що відповідно до ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка має вищу юридичну силу ніж постанови Кабінету Міністрів України, підвищення розміру пенсії здійснюється з моменту збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який встановлюється законами про Державний бюджет України на відповідний рік.

Таким чином, питання підвищення пенсій, які виплачуються в розмірах, встановлених ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" врегульовано саме зазначеною нормою, а не постановою Кабінету Міністрів України.

Отже, колегія суддів дійшла висновку, що підвищення передбачене постановами Кабінету Міністрів України № 894 від 13.07.2004 року "Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та № 1293 від 27.12.2005 р. "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не застосовуються до пенсій, які виплачуються в розмірах, встановлених ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням розмірів, передбачених постановами Кабінету Міністрів України № 894 від 13.07.2004 року "Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та № 1293 від 27.12.2005 р. "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 11.09.2010 року по 26.04.2011 року.

Таким чином, переглянувши постанову суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції через порушення норм матеріального права підлягає частковому скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні частини позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області задовольнити частково.

Постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 26.04.2011 року по справі № 2025/2а-2379/11 скасувати в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області встановити підвищення до пенсії позивача у розмірі 12 % та у 3,5 рази, а також здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням розмірів, передбачених постановами Кабінету Міністрів України № 894 від 13.07.2004 року "Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та № 1293 від 27.12.2005 р. "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 11.09.2010 року по 26.04.2011 року.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову.

В іншій частині постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 26.04.2011 року по справі № 2025/2а-2379/11 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя (підпис)Жигилій С.П.

Судді(підпис) (підпис) Русанова В.Б. Спаскін О.А.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Жигилій С.П.