Ухвала від 01.10.2012 по справі 2а/0270/4483/12

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

м.Вінниця

01 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0270/4483/12

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Чернюк Алла Юріївна, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату про стягнення невиплаченої вартості речового майна не отриманого під час служби у Збройних силах України,-

ВСТАНОВИВ :

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату про стягнення невиплаченої вартості речового майна не отриманого під час служби у Збройних силах України.

Перевіривши матеріали позовної заяви та додані до неї докази, вважаю, що остання підлягає залишенню без розгляду з наступних підстав.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси осіб.

Статтею 104 КАС України встановлено, що особа має право звернутися до суду з адміністративним позовом, якщо вона вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно - правових відносин. Відповідний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви, яка повинна відповідати загальним вимогам, що передбачені статтею 106 КАС України.

У відповідності до ч.2 ст. 107 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зокрема п.5 ч.107 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Як свідчать матеріали позовної заяви, ОСОБА_1 просить зобов'язати Вінницький обласний військовий комісаріат провести перерахунок коштів компенсації у зв'язку із чисельними помилками у довідці від 11.10.2011р.№Взаб/11 та стягнути з Вінницького обласного військового комісаріату на користь ОСОБА_1 суму грошової компенсації вартості не отриманого речового майна.

Частиною 1 статті 99 КАС України передбачено, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Правовий припис "в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом" означає, що позов має подаватися лише в тих межах часу, який встановлений законом. Крім того, можливість захисту прав та інтересів залежить від дотримання строків, встановлених на цей випадок законом.

Положення частини 2 вищезгаданої норми КАС України передбачають, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Судом встановлено, що у відповідності до витягу з наказу військового комісаріату Тростянецького районного військового комісаріату від 11.10.2011р. №114, позивачу необхідно виплатити додаткові види грошового забезпечення, надбавка за виконання особливо важливих завдань та премію по день виключення зі списків особового складу. Даний факт слугував підставою для отримання позивачем довідки від 11.10.2011р. №Взаб/11. Оскільки даною довідкою не вірно зазначено розміри, які належить до виплати ОСОБА_1, тому останній змушений був звернутись до суду з позовом

У відповідності до ч.1 ст. 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок, що встановлено ч.1 ст. 103 КАС України.

З наданих до суду доказів вбачається, що про порушення свого права в частині розміру, нарахування грошової компенсації за не отримане речове майно військовослужбовцям, позивачу стало відомо 11.10.2011р., що підтверджено виданою довідкою відповідача.

Отже, позивачем по справі пропущено строк звернення до суду з позовом, встановлений вищезазначеними нормами КАС України.

Судом враховано той факт, що поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

Так, встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання.

Судом також враховано той факт, що клопотання про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням причин пропуску такого строку відсутнє в матеріалах справи.

Таку ж позицію висловлено у Методичних рекомендацій затверджених листом Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.08.2011р. № 1-10/1421/11.

З огляду на усе вищезгадане, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 є таким, що підлягає залишенню без розгляду.

Керуючись ст.ст. 2,6,99,100,103,104,105, КАС України суд, -

УХВАЛИВ :

Позовну заяву ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату про стягнення невиплаченої вартості речового майна не отриманого під час служби у Збройних силах України залишити без розгляду.

Копію ухвали суду на позовної заяви разом з доданими до неї матеріалами, надіслати позивачу по справі.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя (підпис) Чернюк Алла Юріївна

З оригіналом згідно

Суддя______________

Секретар___________