Рішення від 08.12.2008 по справі 7/205

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.12.08 Справа № 7/205

За позовом Прокурора Білокуракинського району Луганської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ

до Приватного підприємства сільськогосподарської виробничої фірми "Агро", м. Луганськ

про стягнення 29667 грн. 00 коп.

Суддя Т. Л. Калашник

в присутності представників:

від позивача -Меженська О.О., довіреність № б/н від 08.06.08;

від відповідача -Мордасова Л.Б, довіреність № б/н від 07.03.08;

прокурор -Майборода О.О., посвідчення № 672 від 20.11.08.

Суть спору: позивачем заявлена вимога про стягнення з відповідача збитків заподіяних державі в сумі 29667 грн. 00 коп.

Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву № А-4 від 24.11.08, посилаючись зокрема на те, що позивачем не надано довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що зазнала засмічення. Кім того, відповідач посилається, що Актом дотримання вимог природоохоронного законодавства не зазначений об'єм відходів, звідки позивачем визначений об'єм засмічення у розмірі 100 м3 і коефіцієнт засмічення, що дорівнює 4.

На підставі ст. 77 ГПК України, у судовому засіданні оголошувалась перерва з 24.11.08 до 08.12.08, 10-20.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Державною екологічною інспекцією в Луганській області 26.05.08 було здійснено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства. Про що було складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 26.05.08 за № 61. У результаті перевірки було встановлено зокрема:

- відсутність на підприємстві договору на вивіз та подальшу утилізацію відходів I, II, III категорії небезпеки; відсутність договору на вивіз та подальшу утилізацію рідких нечистот; відсутність дозволу на розміщення відходів у 2008 році;

- факти змішування відходів;

- факт засмічення відокремленим підрозділом "Білокуракінський елеватор" ППСВФ "Агро" земельної ділянки загальною площею 150 м2 (10м х 15м) (h-1м) відходами IV класу небезпеки, що є порушенням ст. 96, 164, 167 Земельного кодексу України.

26.05.08 Державною екологічною інспекцією в Луганській області у відношенні відповідача був складений протокол про адміністративне правопорушення № 003857 за правопорушення передбачене ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст.ст.96, 164, 167 Земельного кодексу України.

Постановою про накладення адміністративного стягнення № 003822 від 26.05.08 голова відокремленого підрозділу відповідача був визнаний винним у скоєні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення та на нього було накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255 грн. 00 коп.

Відповідачем зазначену постанову було отримано та не оскаржено у встановленому порядку.

З урахуванням наведеного, позивачем визначено за Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, яку затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 171 від 27.10.97 із змінами та доповненнями (далі -Методика), шкоду у розмірі 29667 грн. 00 коп.

Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву № А-4 від 24.11.08.

Оцінивши доводи позивача та обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення повністю, з огляду на наступне.

Землекористувачі зобов'язані додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля ( п."б" ч.1 ст.96 Земельного кодексу України).

Охорона земель включає захист земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, забруднення відходами виробництва, хімічними та радіоактивними речовинами та від інших несприятливих природних і техногенних процесів; (п."в" ч.1 ст. 164 Земельного кодексу України).

Господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється. Нормативи гранично допустимих концентрацій небезпечних речовин у ґрунтах, а також перелік цих речовин затверджуються спеціально уповноваженими органами виконавчої влади у галузі охорони здоров'я та санітарного нагляду, екології та природних ресурсів. Забруднені небезпечними речовинами земельні ділянки використовуються з дотриманням встановлених обмежень, вимог щодо запобігання їх небезпечному впливу на здоров'я людини та довкілля. Рівень забруднення ґрунтів враховується при наданні земельних ділянок у користування, вилученні з господарського обігу та зміні характеру і режиму використання (ст. 167 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про відходи" суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані зокрема: запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів; забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки; здійснювати організаційні, науково-технічні та технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, а також забезпечувати за власний рахунок екологічно обгрунтоване видалення тих відходів, що не підлягають утилізації; не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки; не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів; відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров'ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України; виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.

Зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України. Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів. Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія. Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України (ст. 33 Закону України "Про відходи").

Матеріалами справи, у тому числі Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 26.05.08 за № 61, підтверджується факт засмічення відповідачем земельної ділянки, де відповідно до п. 2 Методики "засміченням земель" є наявність на території земельних ділянок сторонніх предметів і матеріалів.

Відповідно до п. "в" ч. 1 ст. 211 Земельного Кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.

Відповідно до ст. 42 Закону України "Про відходи" особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальності зокрема за: порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків; самовільне розміщення чи видалення відходів; змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, без спеціального дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища. Законами України може бути встановлено відповідальність і за інші правопорушення законодавства про відходи.

Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України (ст. 43 Закону України "Про відходи").

Таким чином, позивачем обґрунтовано визначено за п.5.5. Методики шкоду у розмірі 29667 грн. 00 коп.

За вказаних обставин вимоги позивача за позовом підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам, тому підлягають до задоволення повністю з віднесенням судових витрат на відповідача згідно ст. 49 ГПК України.

Заперечення відповідача спростовуються матеріалами справи та відхиляються судом за необґрунтованістю.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 49, 77, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного підприємства сільськогосподарської виробничої фірми "Агро", м. Луганськ, вул. Оборонна, 107, код ЄДРПОУ 30877035:

- на користь Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ, вул. Андрія Линьова, 85, код ЄДРПОУ 34942448 - шкоду у сумі 29667 грн. 00 коп., видати наказ позивачу;

- в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач -УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк -ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 296 грн. 67 коп., видати наказ Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції м. Луганська;

- в доход Державного бюджету України на р/р 31211259700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м.Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн., видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

Дата підписання: 10.12.08.

Суддя Т.Л.Калашник