Постанова від 17.01.2012 по справі 2-а-7117/11

ун. № 2-а-7117/11

пр. № 2-а/2608/216/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2012 року Суддя Святошинського районного суду м. Києва Миколаєць І.Ю., розглядаючи у порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва, Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

02.11.2011 року позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить: зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва провести перерахунок та виплату позивачу як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 152 Конституції України, ст. 1175, ст. 268 ЦК України та ст.49, 51, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка повинна становити 30% від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 13.05.1998 року по момент винесення рішення з урахуванням проведених виплат та виплачувати її довічно, зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Святошинського району в м. Києві усунути порушення та провести перерахунок, а Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплату згідно ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат з моменту виникнення у позивача права на щорічну допомогу на оздоровлення, а саме з 11.02.1993 р. та виплачувати дану допомогу довічно з моменту винесення рішення, зобов'язати відповідачів утриматися від самостійного відходу від встановленого судом порядку нарахування пенсії, а також стягнути з них правову допомогу в розмірі 500,00 грн.

Ухвалою суду від 04.11.2011 р. позовні вимоги за період з 11.02.1993 р. по 02.05.2011 р. залишені без розгляду в зв'язку з пропущенням строку звернення до адміністративного суду.

Управління пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва надало свої заперечення проти позову, просить відмовити у його задоволенні, застосувати строк позовної давності, передбачений ст.ст. 99, 100 КАС України та проводити розгляд справи без участі свого представника. В обґрунтування своїх заперечень відповідач посилається на те, що Постановою Кабінету Міністрів України від 22.05.2008 року № 530, були зазначені мінімальні розміри пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю, згідно ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" становить для осіб, що належать до 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, розмірі 15% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у зв'язку з чим вважає відсутніми підстави для виплати позивачу пенсій в інших розмірах, вважає свої дії правомірними.

Також, відповідач зазначає, у відповідності до положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Оскільки 23.07.2011 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 р. N 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка встановлює розміри додаткової пенсій особам, які віднесені до 2 категорії постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи, то розмір пенсій, що належить до виплати позивачу мають визначатись згідно цієї Постанови.

Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації надало заперечення проти позовних вимог, просить у задоволені позовних вимог відмовити. Свої заперечення обґрунтовує тим, що починаючи з 1998 року в законах, що визначали розмір мінімальної заробітної плати зазначалося, що до прийняття Верховною Радою України змін до законів, де для розрахунків застосовується мінімальна заробітна плата, Кабінету Міністрів України слід застосовувати ці норми, виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету.

Також, відповідач зазначає, що відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Конституційним судом України дана норма закону не визнавалась неконституційною, а тому підлягає застосуванню. Відповідно до пункту 3 ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує, зокрема, проведення політики у сфері соціального захисту.

Частиною 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний Бюджет України. Згідно з бюджетними призначеннями, враховуючи вимоги ст.95, ст. 117 Конституції України та Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України своєю Постановою від 12.07.2005 р. № 562 встановив гарантований мінімальний розмір розрахункової величини для видів виплат, передбачений Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи».

Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надав заперечення проти позовних вимог, просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі та застосувати строк позовної давності. Свої заперечення обґрунтовує тим, що законодавець надав право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат в межах асигнувань, передбачених відповідними бюджетними програмами. Рішення Кабінету Міністрів України для відповідача є обов'язковими для виконання. Відповідач діє лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України, а також постановою КМУ від 12.07.2005 року № 562. Додатково зазначив, що виплата допомоги на оздоровлення проводиться Центром на підставі розпорядження управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації та у розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562. Центр строків оформлення документів на виплату щорічної допомоги на оздоровлення не було порушено, нарахування зазначеної допомоги позивачу проведено вчасно за 2011 рік-в вересні 2011 року у розмірі 100,00 грн.

Суддя, дослідивши матеріали справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва та одержує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ».

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії, б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 71 Закону № 796-ХІІ дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Вихідним критерієм розрахунку додаткової пенсії є мінімальна пенсія за віком, розмір якої за ст. 28 Закону від 09.07.2003 р. № 1058-ІV „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

При цьому ч. 3 ст. 28 цього ж Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частиною першою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Однак, враховуючи той факт, що Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком, та зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої держава не може посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії (Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office), суддя вважає за можливе застосувати саме ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»для розрахунку державної та додаткової пенсії відповідно до Закону № 796-ХІІ.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік"до внесення в нього змін не передбачено будь-яких обмежень щодо виплати надбавки, передбаченої Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Разом з тим, відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", який набрав чинності 19.06.2011 р., встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".

За наявності нормативно-правових актів, які мають однакову юридичну силу, але по різному регулюють спірні правовідносини -визначають розмір щомісячного підвищення до пенсії особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік"підлягає застосуванню закон за принципом пріоритету норми, яка прийнята пізніше, тобто Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік".

Водночас, на момент набрання чинності зазначеним вище Законом, Кабінетом Міністрів України не встановлено нового порядку та розміру виплат окремим категоріям громадян.

23.07.2011 р. набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 р. "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету".

Отже, нарахування та виплата до 23.07.2011р. особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", після зазначеної дати, відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік"з відповідними змінами.

За таких обставин вимоги позивача визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва та зобов'язати перерахувати та виплатити додаткову пенсії у відповідності до ст.ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"за період з 03.05.2011 року по 22.07.2011 року, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Позовна вимога про нарахування та виплату допомоги на оздоровлення підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»щорічна допомога на оздоровленням особам, які віднесені до 2 категорії учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, виплачується в розмірі 5 мінімальних заробітних плат .

Крім того, відповідно до ст. 71 Закону № 796-ХІІ дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Позивач є ліквідатором наслідків Чорнобильської катастрофи та віднесений до 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 11.02.1993 р (а.с.15).

Щорічна допомога на оздоровлення позивачу виплачується у розмірі 100,00 грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005р. № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлене інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

До суду позивач звернувся у листопаді 2011 року, пропустивши шестимісячний строк позовної давності щодо перерахунку зазначеної допомоги за 11.02.1993 р. по 02.05.2011 р., тому ухвалою судді від 04.11.2011 р. зазначені позовні вимоги залишені без розгляду.

Враховуючи загальні засади пріоритету законів над підзаконними актами суддя вважає законним та обґрунтованим зобов'язати відповідачів провести перерахунок та виплату допомогу на оздоровлення позивача в розмірі, визначеному ст. 48 Закону № 796-ХІІ за 2011 рік.

Відмовляючи у задоволені позовної вимоги про подальше нарахування та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров'ю та щорічної допомоги на оздоровлення, суддя виходить із змісту ст. 6 КАС України, згідно якої суд розглядає спір, що вже виник. Тому зазначена вимога не підлягає розгляду за відсутності предмету спору.

Також не підлягає задоволенню позовна вимога щодо стягнення витрат на правову допомогу, оскільки розмір цих витрат є необґрунтованим та визначений без урахування змісту п. 3 ст. 90 КАС України та постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2006 р. № 590 «Про граничні розміри компенсації витрат, пов'язаних з розглядом цивільних та адміністративних справ, і порядок їх компенсації за рахунок держави».

Керуючись ст.ст. 48, 51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»ст. ст. 6, 17-19, 94, 99-100, 102, 105, 158, 161, 162, 163, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва, Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради про зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва перерахувати та виплатити відповідно до ст. 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, додаткову пенсію за шкоду, зподіяну здоров'ю у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком починаючи з 03.05.2011 року по 22.07.2011 року, з урахуванням того, що мінімальна пенсія за віком прирівнюється до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням змін розміру мінімальної пенсії за віком та раніше проведених виплат.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації нараховувати щорічну допомогу на оздоровлення за 2011 рік ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, виходячи із розміру п'яти мінімальних заробітних плат, визначеного ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням раніше проведених виплат.

Зобов'язати Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) виплатити щорічну допомогу на оздоровлення за 2011 рік ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, виходячи із розміру п'яти мінімальних заробітних плат, визначеного ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням раніше проведених виплат.

В решті позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови через канцелярію суду першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя: