Рішення від 06.08.2012 по справі 5015/2264/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.08.12 Справа№ 5015/2264/12

За позовом: Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів

до відповідача: Приватного підприємства «Генделик», м. Львів

третя особа: Львівська міська рада, м. Львів

про звільнення елементу благоустрою шляхом демонтажу тимчасової споруди (МАФ).

Суддя Коссак С.М.

при секретарі Кміть М.Б.

Представники:

Від позивача: Малерик Т.І. -представник за довіреністю № 32 вих.-2056 від 10.04.2012р.;

Від відповідача: не з'явився;

Від третьої особи: Піскун А.Й. -представник за довіреністю № 17вих.-47 від 19.03.2012р.

Суть спору: Господарським судом Львівської області розглядається справа за позовом Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради до Приватного підприємства «Генделик»за участю третьої особи Львівської міської ради про звільнення елементу благоустрою шляхом демонтажу тимчасової споруди (МАФ).

Ухвалою суду від 08.06.2012 р. порушено провадження у справі та призначено судовий розгляд справи на 20.06.2012 р.

В судовому засіданні 20.06.2012р. представнику позивача роз'яснено права та обов'язки передбачені статтями 20, 22 Господарського процесуального кодексу України. Заяв та клопотань про відвід судді не поступало. Представники не наполягає на фіксації судового процесу технічними засобами, про що подав клопотання. З підстав зазначених в ухвалі суду від 20.06.2012р. розгляд справи відкладався на 11.07.2012 р., а 11.07.2012р. на 18.07.2012р., з 18.07.2012р. на 01.08.2012р., з 01.08.2012р. на 06.08.2012р.

В судове засідання 06.08.2012р. представник позивача явку повноважного представника забезпечив, позовні вимоги підтримав повністю, просить позов задоволити, з підстав викладених у позовній заяві.

В судове засідання 06.08.2012р. відповідач, повторно, явки повноважного представника не забезпечив, будь-яких пояснень на вимогу суду по суті заявлених позовних вимог не надав, позовні вимоги по суті не оспорив, вимоги ухвали суду не виконав.

В судове засідання 06.08.2012р. третя особа явку повноваженого представника забезпечила, надала пояснення по спору, просить задоволити позовні вимоги в повному обсязі.

За умовами ст.33 ГПК України на сторони покладається обов'язок доводити їх вимоги чи заперечення. Згідно до вимог ст.ст.4-2, 4-3, сторони мають рівні процесуальні можливості у захисті їхніх процесуальних прав і законних інтересів, у наданні доказів, подачі клопотань та здійсненні інших процесуальних прав. За умовами ст.59 ГПК України відповідач має право після одержання ухвали надіслати господарському суду відзив на позовну заяву і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову, однак відповідач своїм правом не скористався.

Відповідно до ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами. З врахуванням належного повідомлення про час та місце проведення судового розгляду обох сторін, судом забезпечено сторонам рівні процесуальні можливості у захисті їхніх процесуальних прав і законних інтересів, у наданні доказів та здійсненні інших процесуальних прав, з врахуванням наведеного, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин та вирішення спору по суті.

В процесі розгляду матеріалів справи судом встановлено:

12.04.2012р. Залізничною районною адміністрацією Львівської міської ради винесено розпорядження № 326 «Про демонтаж тимчасової споруди (малої архітектурної форми) для провадження підприємницької діяльності за адресою: м. Львів, вул. Виговського, 39-41 (два об'єкти)», якою зобов'язано ПП «Генделик»(директор -Крижанівська П.Л.) демонтувати зазначену тимчасову споруду.

З метою забезпечення виконання даного розпорядження Залізничною районною адміністрацією листом від 17.04.2012р. за № 32вих-2235 відповідачу було скеровано попередження про демонтаж, в термін до 25.04.2012р. у добровільному порядку демонтувати тимчасову споруду (малу архітектурну форму), встановлену за адресою: м. Львів, вул.. Виговського , 39-41 (два об'єкти ).

Інженером комунального підприємства «Адміністративно технічне управління»Яремківим Р.І. складено протокол про адміністративне правопорушення від 17.04.2012р. № 3-033б (на виконання п.2.1. розпорядження № 326 від 14.04.2012р.), про те, що гр. Жук О.В., яка працює директором ПП «Генделик»в порушення ст. 152 КУпАП самовільно влаштувала ТС-МАФ по вул.. Виговського, 39-4, відсутній договір оренди земельної ділянки.

Відповідно до п. 1 розпорядження Залізничної районної адміністрації від 12.04.2012р. № 326 Актом обстеження тимчасової споруди на предмет виконання вимог розпоряджень голови районної адміністрації від 04.05.2012р. встановлено, що в зазначений термін відповідач добровільно не демонтував самочинне будівництво за адресою: м. Львів, вул. Виговського , 39-41 (два об'єкти ), здійснюється торгівельна діяльність.

Суд, розглянувши та дослідивши докази по справі, прийшов до висновку про відмову у задоволені позову з наступних підстав.

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»благоустрій населених пунктів -комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Згідно з п. 9 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів віднесено здійснення контролю за станом благоустрою та утримання територій, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, їх озелененням, охороною земельних насаджень, водних об'єктів тощо.

Частинами 1, 4 ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Відповідно до ст.. 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», елементами благоустрою є: покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів; зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях; будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів; засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами; технічні засоби регулювання дорожнього руху; будівлі та споруди системи інженерного захисту території; комплекси та об'єкти монументального мистецтва; обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків; малі архітектурні форми; інші елементи благоустрою, визначені нормативно-правовими актами.

Ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011р. №376 затверджено Правила благоустрою м. Львова (надалі - Правила). Відповідно до Розділу 1 «Загальні положення»Правил мала архітектурна форма для провадження підприємницької діяльності -невелика споруда для здійснення підприємницької діяльності торговельно-побутового призначення, що виконується з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без влаштування заглиблених у грунт фундаментів з розмірами, визначеними діючими нормативними документами.

Відповідно до п. 3.4 розділу 6 Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого ухвалою Львівської міської ради № 3704 від 08.07.2010р., до повноважень районної адміністрації в галузі будівництва належить розгляд та вжиття заходів, у встановленому виконавчим комітетом, департаментом містобудування порядку, щодо фактів самочинного будівництва.

Пунктом 4.1.9 Положення про Залізничну районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконкому від 06.01.2012 р. №05 до повноважень районної адміністрації належить розгляд та вжиття заходів у встановленому виконавчим комітетом Львівської міської ради порядку щодо фактів порушення розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності.

Рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.09.2011р. від № 835 затверджено Положення про порядок врегулювання питань самочинного будівництва. Згідно п. 1.6.6. вищезазначеного положення влаштування малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності без дозволу виконавчого органу міської ради і належить до ознак самочинного будівництва.

Відповідно до Розділу 1 «Загальні положення»згаданих Правил самочинне встановлення (малої архітектурної форми, відкритого літнього майданчика, засобу зовнішньої реклами) -це встановлення малої архітектурної форми, відкритого літнього майданчика, засобу зовнішньої реклами, дозвіл на встановлення яких не видавався або закінчився і не був продовжений у передбачені терміни або був скасований у встановленому порядку.

Ухвалою Львівської міської ради від 18.12.2008 №2311 «Про затвердження Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм як частини Програми комплексного благоустрою території міста»спірний елемент благоустрою (МАФ), який знаходиться за адресою м. Львів , вул. Виговського, 39-41(два об'єкти) було внесено до Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм як частини Програми комплексного благоустрою території за СПД Жук О.В.

Також, був укладений договір оренди землі від 18.12.2009р. між Львівською міською рада дою та СПД Жук О.В., на платне користування земельної ділянки, яка знаходиться у м. Львові на вул. Виговського, 39-41, строком на 3 роки.

Цей факт стверджено листом голови Залізничної районної адміністрації І.Чалімової (а.с.49) від 19.09.2011р. голові ЖБК-74 щодо законності реконструкції і функціонування малої архітектурної форми на вул. Виговського, 39-41.

Відповідно до ухвали від 16.12.2010р. №19 № «Про внесення змін до ухвал міської ради від 18.12.2008р. №2311 та від 03.12.2009 №3087»відбулася зміна власника з СПД Жук О.В. на ПП «Генделик»(відповідні документи є в матеріалах справи).

Листом управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради від 29.08. 2011р. №5-9906/2401 (є в матеріалах справи) повідомлено ПП «Генделик»про те, що враховуючи ухвалу Львівської міської ради від 16.12.2010р. №19 № «Про внесення змін до ухвал міської ради від 18.12.2008р. №2311 та від 03.12.2009 №3087», якою внесено павільйон по вул. Виговського, 39-41 у м. Львові до Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм як частини Програми комплексного благоустрою території міста, управління погоджує проект павільйону з наступними техніко-економічними показниками: площа земельної ділянки -16.00м.кв., площа павільйону -15.70м.кв., висота павільйону -3.80м.кв.

У матеріалах справи також є дозвіл №117 Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради на виконання робіт з влаштування будівельного майданчика по вул. Виговського, 39-41 у м. Львові: початок робіт -01 вересня 2011року, кінець -01 жовтня 2011р.

Аналогічно листом Львівського міського голови від 04.10. 2011р. №4-23-1065 (є в матеріалах справи а.с.54) повідомлено депутата Львівської міської ради про те, що МАФ ПП «Генделик»за адресою вул. Виговського, 39-41 у м. Львові внесена до Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм ухвалою міської ради від 18.12.2008 №2311 «Про затвердження Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм як частини Програми комплексного благоустрою території міста»та ухвалою міської ради від 16.12.2010р. №19 № «Про внесення змін до ухвал міської ради від 18.12.2008р. №2311 та від 03.12.2009 №3087». Управлінням архітектури департаменту містобудування Львівської міської погоджено проект та схему прив'язки павільйону на вул. Виговського, 39-41, Залізничною районною адміністрацією надано дозвіл на початок робіт ПП «Генделик».

Ухвалою Львівської міської ради від 12.07.2012р. №1666 «Про внесення змін до ухвал міської ради від 18.12.2008 №2311»( є в матеріалах справи) відбулася зміна власника павільйону по вул. Виговського, 39-41 у м. Львові з ПП «Генделик»на ПП»Волошка Плюс»(Додаток 3 до ухвали від 12.07.2012р. №1666 «Інші пропозиції, уточнення адреси, площі, продовження договорів оренди, інше»).

Таким чином, позивачем не надано суду належних та допустимих доказів, що спірний елемент благоустрою тимчасова споруда (МАФ) по вул. Виговського, 39-41 у м. Львові встановлена самочинно без дозволу, встановлена самочинно без дозволу саме відповідачем і не підтверджено, з урахуванням ухвали від 12.07.2012р. №1166, належності МАФу саме -ПП «Генделик», як відповідача по справі, який повинен здійснити демонтаж.

Судом не беруться до уваги і посилання позивача на відповідні положення ст.. 376 Цивільного кодексу України, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудуванні або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належного затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил (ч.1) та, якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (самочинне)будівництво, або за її рахунок (ч.4). Вказані норми законодавства передбачають застосування до винних осіб відповідальності за наведених у них підстав, а не в силу невиконання рішень органів місцевого самоврядування. Така правова позиція зазначена у постанові Вищого господарського суду України від 24 червня 2011року у справі №30/222(10)(додається до матеріалів справи).

Відповідно до ст. 14 Цивільного кодексу України особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї. За ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Відповідно до ч.4 цієї статті у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Згідно ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Відповідно до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст. 11, 14, 16, 376 Цивільного кодексу України, ст.ст. 10, 20, 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»та ст.ст. 1, 4, 33, 34, 35, 44,75, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволені позову відмовити повністю.

Повне рішення складено 13.08.2012р.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені статтями 91-93 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Коссак С.М.