"04" жовтня 2012 р. м. Київ К/9991/24849/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Калашнікової О.В., Леонтович К.Г., Сіроша М.В.,
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою Кіцманської районної державної адміністрації Чернівецької області на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 17 листопада 2011 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2012 року у справі № 2а/2470/2792/11 за позовом ОСОБА_1 до Кіцманської районної державної адміністрації Чернівецької області про скасування розпорядження, -
У жовтні 2011 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Кіцманської районної державної адміністрації Чернівецької області, в якому просив скасувати розпорядження від 22.06.2011 р. №280 "Про скасування розпоряджень голови районної державної адміністрації від 30.09.2009 року №511,512" в частині скасування розпорядження голови районної державної адміністрації від 30.09.2009 р. №512 "Про затвердження технічної документації та надання у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для ведення садівництва в адмінмежах Білянської сільської ради".
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 17 листопада 2011 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2012 року, позовні вимоги задоволені.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями Кіцманська районна державна адміністрація Чернівецької області звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, розпорядженням Кіцманської районної адміністрації від 30.09.2009 р. № 512 затверджена технічна документація із землеустрою щодо складання державного акта на право власності на земельну ділянку для ведення садівництва позивачу, члену садівничого товариства "Наладчик", ділянка по вул. Центральній, 16.
На підставі зазначеного розпорядження виданий державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 294275 від 16.11.2009 р., який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів на землю за № 01098150034.
16.06.2011 р. прокуратурою Кіцманського району внесений протест на вищевказане розпорядження.
За результатами розгляду зазначеного протесту прокурора Кіцманського району, відповідач прийняв спірне розпорядження від 22.06.2011 р. № 280 "Про скасування розпоряджень голови районної держаної адміністрації від 30.09.2009 року №№ 511,512".
Позивач є членом товариства, що підтверджується списком членів товариства та довідкою цього товариства від 15.07.2011 року, з якої досліджено, що позивач дійсно є членом СТ «Наладчик»та користуюсь земельною ділянкою № 1, орієнтованою площею 0,12 га.
Згідно довідки СТ "Наладчик" від 15.07.2011 р., позивач користується земельною ділянкою №1, площею 0,12 га.
Згідно з технічною документацією, земельна ділянка, що передана садівничому товариству "Наладчик" знаходиться в адміністративних межах Білянської сільської ради.
Рішенням № 35/25/09 від 23.07.2009 р. Білянська сільська рада погодила зміну розміру земельною ділянки, яка підлягає приватизації, з 0,08 га до 0,12 га.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 20, 21 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право вносити подання або протест на рішення місцевих Рад залежно від характеру порушень. Протест на акт, що суперечить закону, приноситься прокурором, його заступником до органу, який його видав, або до вищестоящого органу. У такому ж порядку приноситься протест на незаконні рішення чи дії посадової особи. У протесті прокурор ставить питання про скасування акта або приведення його у відповідність з законом, а також припинення незаконної дії посадової особи, поновлення порушеного права.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" №586-ХІV встановлено, що розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Статтею 118 Конституції України визначено, що місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні органам виконавчої влади вищого рівня, а рішення голів місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції та законам України, іншим актам законодавства України, можуть бути відповідно до закону скасовані Президентом України або головою місцевої державної адміністрації вищого рівня.
Отже, проаналізувавши положення ст. 118 Конституції України, приписи статті 43 Закону №586-ХІV, суди вірно зазначили, що спірне розпорядження №512 прийняте не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 118 Конституції України та положеннями Закону № 586-ХІV взагалі не передбачено форми прийняття розпорядження, як відміна попереднього розпорядження.
Конституційний суд України у своєму рішенні від 16.04.2009 № 7-рп/2009 зазначив, що рада, як суб'єкт правотворчості у формі рішень приймає нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.
Конституційний Суд України зазначив, що органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами, а тому не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин".
Таким чином, вказаний у протесті прокурора спосіб виконання вимоги скасування Кіцманською РДА, як незаконного розпорядження голови районної державної адміністрації від 30.09.2009 р. №512 "Про затвердження технічної документації та надання у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для ведення садівництва в адмінмежах Білянської сільської ради", яке за своєю правовою природою є ненормативним актом індивідуальної дії, суперечить чинному законодавству.
Таким чином, суди вірно зазначили, що розпорядження Кіцманської РДА "Про затвердження технічної документації та надання у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для ведення садівництва в адміністративних межах Білянської сільської ради" від 30.09.2009р. № 512, яке є ненормативним правовим актом (індивідуальної дії) одноразового застосування і вичерпало свою дію фактом його використання, а відтак не може бути в подальшому скасовано скаржником.
Враховуючи викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо скасування розпорядження від 22.06.2011 р. №280 "Про скасування розпоряджень голови районної державної адміністрації від 30.09.2009 року №511,512" в частині скасування розпорядження голови районної державної адміністрації від 30.09.2009 р. №512 "Про затвердження технічної документації та надання у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для ведення садівництва в адмінмежах Білянської сільської ради".
Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу Кіцманської районної державної адміністрації Чернівецької області - відхилити.
Постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 17 листопада 2011 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2012 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту ухвалення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
(підписи)
З оригіналом згідно
помічник судді М.В. Дрибас