Постанова від 02.10.2012 по справі 0670/4128/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 0670/4128/12

категорія 3.7.2

02 жовтня 2012 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сичової О.П. ,

при секретарі - Шевчук Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства "Комфорт-Авто"

до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Житомирській області

про скасування постанов №151565, 151576 від 30.05.2012 р.,-

встановив:

Приватне підприємство "Комфорт-Авто" звернулося до суду з адміністративним позовом до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Житомирській області про скасування постанов від 30.05.2012 року №151565, №151576 про застосування фінансових санкцій. Вимоги мотивує тим, що спірні постанови були прийняті на підставі рейдової перевірки, яка відбулась 08.05.2012 року, хоча 26.04.2012 року була уже здійснена рейдова перевірка стосовно ПП "Комфорт-Авто", що підтверджується постановою про застосування фінансових санкцій №151546 від 16.05.2012 року. Зазначене є порушеннями вимог ст.6 Закону України "Про автомобільний транспорт" та п.19 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою КМ України № 1567 від 08.11.2006року, щодо термінів проведення таких рейдових перевірок, оскільки рейдові перевірки відповідачем проводилися частіше ніж один раз за квартал, а тому всі постанови, що були прийняті за результатами таких перевірок, підлягають скасуванню.

Крім того позивач зазначив, що застосування фінансової санкції у розмірі 510,00 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме за перевезення пасажирів по маршруті протяжністю понад 500 кілометрів одним водієм є безпідставним, оскільки протяжність маршруту "Хмельницький - Київ" становить близько 340 км., а перевезення по маршруті здійснювалось двома водіями, що стверджується дорожніми листами.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав зазначених в письмовому запереченні на адміністративний позов.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 08 травня 2012 року уповноваженими особами відповідача на а/д Київ-Чоп 87 км.+50 м. була проведена рейдова перевірка, яка проводилася на даній ділянці дороги. Під час перевірки були виявлені порушення, а саме транспортним засобом марки Фольцваген номерний знак НОМЕР_1, який належать ПП "Комфорт Авто" здійснювались регулярні спеціальні перевезення пасажирів по маршруту "Хмельницький-Київ-Хмельницький" без оформлених документів, передбачених ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме відсутній витяг з паспорта маршруту, поліси обов'язкового страхування пасажирів від нещасних випадків на транспорті та здіснення позивачем перевезення пасажирів на маршруті "Хмельницький-Київ-Хмельницький" протяжність якого понад 500 км. одним водієм.

За результатами вказаної перевірки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №047797 від 08.05.2012 року на підставі якого начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Житомирській області було винесено постанови від 30.05.2012 року №151565 та №151576.

Відповідно до ст.6 Закону України "Про автомобільний транспорт" (далі-Закон) державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. Планові перевірки здійснюються не частіше одного разу на рік. Орган державного контролю не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку проведення планової перевірки письмово повідомляє про це автомобільного перевізника, якого буде перевіряти. Позапланові перевірки здійснюються лише на підставі надходження в письмовій формі заяви (повідомлення) про порушення автомобільним перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт уповноваженими особами органів, яким надано право здійснення державного контролю, з метою перевірки поданих фактів та виконання припису про порушення цього законодавства. Не частіше одного разу на квартал здійснюються рейдові перевірки дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавчих і нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки пасажирських перевезень та безпеки дорожнього руху.

При проведенні позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, стосовно терміну проведення перевірки не інформується.

Згідно п.14 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. N 1567 (далі- Порядок) рейдова перевірка транспортних засобів проводиться на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях вантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагових комплексах, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, у пунктах пропуску через державний кордон за погодженням з начальником органу охорони державного кордону.

Графіки проведення рейдових перевірок складаються територіальним управлінням Головавтотрансінспекції з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, та інших обставин.

Судом встановлено, що перевірки, які проводилися здійснювалися на окремо визначених ділянках, отже твердження представника позивача щодо порушення черговості проведення рейдових перевірок не підтверджується.

Згідно пункту 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 1567 від 08.11.2006, під час проведення рейдової перевірки перевіряється: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; наявність у документах водія відмітки про проходження ним медичного огляду та проведення перевірки технічного стану транспортного засобу перед виїздом на маршрут; відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні.

Статтею 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для регулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.

Позивача до суду договір (поліс) обов'язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті та витяг з паспорту маршруту не надав, як і не надав доказів пред'явлення цих документів посадовим особам відповідача, які проводили перевірку транспортного засобу.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про автомобільний транспорт", автобусний маршрут - це шлях проходження автобуса між початковим та кінцевим пунктами з визначеними місцями на дорозі для посадки (висадки) пасажирів.

Частиною 10 статті 35 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що на автобусні маршрути протяжністю понад 500 км у рейс повинні направлятися два водії.

З дорожнього листа №628 (а.с.8-9) вбачається, що 08.05.2012р. позивачем здійснювалося перевезення пасажирів за маршрутом "Хмельницький-Київ" та "Київ - Хмельницький".

Від м.Хмельницький до м. Київ відстань 320 км., а протяжність маршруту "Хмельницький-Київ-Хмельницький" перевищує 500 км, що є загальновідомою обставиною та відповідно до ч.2 ст.72 КАС України не підлягає доказуванню.

Також із зазначеного дорожнього листа вбачається, що 08.05.2012 року з м.Хмельницький до м.Київ здійснював перевезення транспортним засобом номерний знак якого НОМЕР_1 водій ОСОБА_1, а з м.Київ до м.Хмельницький здійснював перевезення цим же транспортним засобом водій ОСОБА_2

Таким чином, судом встановлено, що перевезення здійснювалось двома водіями, які в м.Києві замінили один одного, оскільки відповідно до паспорта регулярного спеціального автобусного маршруту м.Київ та м.Хмельницький є кінцевими зупинками.

На підставі зазначеного відповідачем безпідставно було вказано, що спірним маршрутом перевезення є маршрут "Хмельницький-Київ-Хмельницький" протяжність якого перевищує 500 км., тобто в даному випадку позивач законодавство про автомобільний транспорт не порушив.

У відповідності до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 71, 158-163 КАС України, суд -

постановив:

Позовні вимоги задоволити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову начальника Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Житомирській області № 151576 від 30.05.2012 року про застосування фінансових санкцій до Приватного підприємства "Комфорт-Авто" в сумі 510 грн.

В решті позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя О.П. Сичова

Повний текст постанови виготовлено: 08 жовтня 2012 р.