03 жовтня 2012 року Справа № 2а/0370/2890/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Александрової М.А.,
при секретарі судового засідання Лащуку О.Ю.,
за участю представника позивача Потурай С.І.,
представника відповідача Новосад Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ліси Волині" про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ліси Волині" (далі-ТзОВ "Ліси Волині") про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 6 805 грн. та пені в сумі 204 грн. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем у 2011 році не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості одне робоче місце, чим порушено вимоги частини першої статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". У звіті про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2011 рік (вхідний № 2853 від 29 лютого 2012 року) відповідачем зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 10 осіб, тому норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році для відповідача повинен становити 1 особу. Проте такий норматив не був виконаний, що є згідно із статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підставою для сплати відповідачем адміністративно-господарських санкцій в розмірі 6 805 грн. Оскільки відповідач не сплатив зазначену суму адміністративно-господарських санкцій, тому вона підлягає до стягнення в судовому порядку. Крім того, відповідач порушив строки сплати суми адміністративно-господарських санкцій, що є підставою для нарахування та стягнення з відповідача пені, виходячи із розміру 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України, в сумі 204 грн.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримує з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов визнає, причиною несплати адміністративно-господарських санкцій зазначає важкий економічний стан товариства. На підтвердження даної обставини надає суду фінансові звіти суб'єкта малого підприємництва за 2011 рік (а.с.33-37).
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач у встановленому законом порядку зареєстрований у Волинському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів як роботодавець, що використовує найману працю, у якого за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб.
29 лютого 2012 року за вхідним № 2853 відповідач подав до Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік, у якому відображено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2011 році становила 10 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, становила 0 осіб. При цьому, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", повинна складати 1 особу. Фонд оплати праці штатних працівників відповідача у 2011 році становив 136,1 тис. грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника становила 13 610 грн. (а. с. 6).
16 березня 2012 року за вих. № 334-06/01-17/1362 Волинським обласним відділенням фонду соціального захисту інвалідів відповідачу було направлено повідомлення про необхідність самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції в сумі 6 805 грн. за невиконання нормативу щодо кількості працевлаштування інвалідів у 2011 році (а. с. 7). Однак, відповідачем в добровільному порядку не було сплачено зазначені санкції в сумі 6 805 грн., тому нарахована за період з 18 квітня 2012 року по 14 вересня 2012 року пеня в сумі 204 грн. (а. с. 4).
18 вересня 2012 року Волинське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів звернулось із запитом за вихідним № 1198/06-07 до Луцького міського центру зайнятості про надання інформації на предмет того, чи здійснювалась ТзОВ "Ліси Волині" звітність про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році, чи направлялись роботодавцю інваліди.
Відповідно до листа Луцького міського центру зайнятості від 25 вересня 2012 року № 5795/05-04, відповідачем звіти форми 3-ПН про наявність вакансій із можливим працевлаштуванням інвалідів не надавались.
Згідно із частиною 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Таким чином, оскільки середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу відповідача у 2011 році становила 10 осіб, тому згідно із частиною першою статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідач у 2011 році повинен був виконати норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 1 робоче місце. Проте, протягом 2011 року цей норматив не був виконаний.
Статтею 20 зазначеного Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Крім того, згідно із статтею 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним ужито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем не надано суду будь-яких доказів про те, що ним було ужито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення у вигляді невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році, крім того, відповідач позов визнає.
Отже, оскільки відповідачем як роботодавцем, який використовує найману працю, у 2011 році не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, що тягне за собою відповідальність, передбачену статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", і в добровільному порядку не було сплачено адміністративно-господарські санкції в сумі 6 805 грн. та нараховану за період з 18 квітня 2012 року по 14 вересня 2012 року пеню в сумі 204 грн., тому суд приходить до висновку, що за таких обставин позовні вимоги підлягають до задоволення повністю шляхом прийняття постанови про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 7 009 грн.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", Закону України "Про зайнятість населення", суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ліси Волині" в дохід Державного бюджету України на рахунки Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, відкриті в органах Державної казначейської служби України, 6 805 грн. адміністративно-господарських санкцій (шість тисяч вісімсот п'ять гривень) та 204 грн. (двісті чотири гривні) пені, а всього 7 009 грн. (сім тисяч дев'ять гривень).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 08 жовтня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий М.А. Александрова