Постанова від 09.10.2012 по справі 2а-11055/12/0170/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 жовтня 2012 р. (21:34) Справа №2а-11055/12/0170/19

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі колегії суддів: головуючого судді Кузнякової С.Ю., суддів Котаревої Г.М., Петренка В.В.,

секретар судового засіданні Устінова І.В.,

за участю представника позивача - Абдурєшитова Р.Н., представника відповідача - Синило Н.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина"

до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10

про визнання протиправними дій, скасування рішення та спонукання до виконання певних дій.

Обставини справи: Політична партія "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10 про визнання дій Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 щодо прийняття постанови №13 від 02 жовтня 2012 року такими, що не відповідають вимогам Закону України "Про вибори народних депутатів України", порушують права та законні інтереси суб'єктів виборчого процесу; про скасування постанови Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 від 02 жовтня 2012 року №13; про зобов'язання Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №10 розглянути подання про заміну членів дільничних виборчих комісій від депутатської фракції "Блок Юлії Тимошенко - "Батьківщина" та депутатської фракції Блок "НАША УКРАЇНА - НАРОДНА САМООБОРОНА": Народний Союз "Наша Україна", Політична партія "Вперед, Україно!", Народний Рух України, Українська Народна Партія, Українська республіканська партія "Собор", Партія Християнсько-Демократичний Союз, Європейська партія України, Громадянська партія "ПОРА", Партія захисників Вітчизни, з дотриманням приписів статті 28 Закону України "Про вибори народних депутатів України". Позовні вимоги ґрунтуються на Законі України "Про вибори народних депутатів України" та мотивовані перевищенням Окружною виборчою комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10 своїх повноважень при прийнятті рішення № 13 від 02.10.2012р. На думку позивача, відповідач не мав права відмовляти у заміні членів до складу дільничних виборчих комісій, а повинен був просто повідомити суб'єкта подання про сумніви щодо оформлення цих подань, або просто відхилити їх. Позивач вважає, що згідно зі статтею 31 Закону України «Про вибори народних депутатів України», в повноваження окружної виборчої комісії не входить ініціювання експертиз, перевірка або надання оцінки поданням щодо формування дільничних виборчих комісій.

Представник позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві, та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечував та просив відмовити у їх задоволенні позову. Свою правову позицію виклав у письмових запереченнях на позов (а.с. 49-51).

Крім того, представник відповідача зазначив, що позов від імені позивача підписано неуповноваженою особою.

У судовому засіданні 09.10.2012 року було допитано свідків - працівників та членів Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10 ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9

Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

02.10.2012 року Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10 було прийнято постанову № 13 «Про розгляд подань фракції «Блок Юлії Тимошенко - «Батьківщина» та Блоку "НАША УКРАЇНА - НАРОДНА САМООБОРОНА" на заміну членів дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року, якою заявникам було відмовлено та відхилено кандидатури, запропоновані у поданні ( а. с. 52). :

Не погодившись з зазначеним вище рішенням позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом про визнання протиправними дій відповідача, скасування рішення ОВК (постанови № 13 від 02.10.2012 р.) та спонукання останню до виконання певних дій.

Згідно з ч. 3 ст. 77, п. 20 ч. 1 ст. 92 Конституції України організація і порядок виборів народних депутатів України визначаються виключно законами України, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Організація і порядок виборів народних депутатів України визначені Законом України "Про вибори народних депутатів України" від 17.11.2011 №4061-УІ (далі - Закон №4061).

Підготовку та проведення виборів депутатів здійснюють виборчі комісії, які, відповідно до статті 25 Закону №4061, є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів.

Відповідно до п.5, 19 ч. 2 ст. 31 Закону №4061 до повноважень Окружної виборчої комісії віднесено утворення дільничних виборчих комісій відповідно до цього Закону, крім випадку, передбаченого у частині тринадцятій статті 28 цього Закону та здійснення інших повноважень, передбачених цим та іншими законами України.

Статтею 35 Закону № 4061 регламентовано порядок документування діяльності окружних та дільничних виборчих комісій.

Відповідно до ч.ч. 2, 3, 4 ст. 35 Закону № 4061 на засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії. Протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання).

Рішення виборчої комісії з розглянутого питання оформляється у формі постанови, яка повинна містити:

1) найменування комісії;

2) найменування постанови;

3) час, дату та місце прийняття і порядковий номер постанови;

4) мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії, посиланнями на відповідні положення нормативно-правових актів або постанову виборчої комісії вищого рівня чи рішення суду, якими керувалася комісія при прийнятті постанови;

5) резолютивну частину.

Постанова підписується головою виборчої комісії (головуючим на засіданні) і секретарем виборчої комісії (секретарем засідання). Зміст та наскрізний номер постанови повинні бути відображені у протоколі відповідного засідання виборчої комісії.

Формування персонального складу дільничних виборчих комісій згідно з положеннями ч. 4 ст. 28 та ч. 2 ст. 27 Закону № 4061 здійснюється за поданням політичної партії, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання та політичної партії - суб'єкта виборчого процесу.

Від імені партії подання вносить уповноважена на підставі довіреності особа від партії. Подання від кандидата у депутати вносить безпосередньо кандидат у депутати або його довірена особа.

Позивач, Політична партія «Всеукраїнська об'єднання «Батьківщина», відповідно до положень ст. 12 Закону №4061 є суб'єктом виборчого процесу.

Абдурєшитов Руслан Наріманович є уповноваженою особою від політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» в одномандатному виборчому окрузі № 10, що підтверджується посвідченням № УП-2583 та постановою ЦВК від 30.08.2012 № 648 (а.с.7,8).

Постановою Центральної виборчої комісії України від 26 серпня 2012 року № 604 «Про утворення окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року» утворено окружні виборчі комісії, в тому числі Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10.

Щодо права позивача на звернення до суду із заявленими вимогами, суд зазначає наступне.

Перелік суб'єктів виборчого процесу визначений ст.. 12 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та є вичерпним, а саме: виборець; Центральна виборча комісія, а також інша виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону; партія, що висунула кандидата у депутати; кандидат у депутати, зареєстрований в порядку, встановленому цим Законом; офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержаному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом. Згідно з ч. 3 ст. 108 Закону, керівник партії, уповноважена особа чи представник партії у Центральній виборчій комісії, довірена особа кандидата у депутати діють як представник відповідної партії або кандидата у депутати без додаткового уповноваження. Документом, що підтверджує повноваження уповноваженої особи партії є відповідне посвідчення, видане у порядку, встановленому цим Законом.

Частиною 9 ст. 108 Закону передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій, що порушують законодавство про вибори, можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

В силу норм п. 5 ч. 14 ст. 75 та п.5 ч. 9 ст. 78 Закону № 4061 уповноважена особа має права звертатися до відповідної виборчої комісії чи до суду щодо усунення порушень цього Закону в разі їх виявлення.

Таким чином, суд зазначає, що позов підписано уповноваженою особою.

Судом встановлено, що 30.09.2012р. до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10 надійшли подання про зміну членів дільничних виборчих комісій з чергових виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року від фракції «Блок Юлії Тимошенко - «Батьківщина», про реєстрацію якої у Верховній Раді України шостого скликання було оголошено на пленарному засіданні 23 листопада 2007 року (а.с. 39-42, 81-84) та від фракції Блоку "НАША УКРАЇНА - НАРОДНА САМООБОРОНА": Народний Союз "Наша Україна", Політична партія "Вперед, Україно!", Народний Рух України, Українська Народна Партія, Українська республіканська партія "Собор", Партія Християнсько-Демократичний Союз, Європейська партія України, Громадянська партія "ПОРА", Партія захисників Вітчизни, про реєстрацію якої у Верховній Раді України шостого скликання було оголошено на пленарному засіданні 23 листопада 2007 року (а.с. 43-48, 70-75).

Про отримання вказаних подань від Абдурєшитова Руслана Нарімановича, діючого по довіреностях від 31.08.2012р. від зазначених вище депутатських фракцій, були складені розписки від 30.09.2012р. за підписом члена ОВК № 10 ОСОБА_6 (а.с. 36-37).

Згідно із журналом реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії у вихідні дні (копія якого долучена до матеріалів справи) наведені подання були зареєстровані у той же день 30.09.2012р. (а.с.86-87).

02 жовтня 2012 року було проведено засідання Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10, результати якого оформлені протоколом № 12 окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10 від 02.10.2012 року (а.с. 54-63).

Згідно із резолютивною частиною постанови № 13 від 02.10.2012 року комісія вирішила:

1. Відмовити депутатській фракції «Блоку Юлії Тимошенко» - «Батьківщина» в заміні у складі дільничних виборчих комісій одномандатного виборчого округу №10 .

2. Відхилити кандидатури, запропоновані у поданні про заміну членів дільничних виборчих комісій з чергових виборів народних депутатів 28 жовтня 2012 року депутатською фракцією «Блоку Юлії Тимошенко» - «Батьківщина», поданих до Окружної виборчої комісії №10 30 вересня 2012 року, зареєстрованих за вхідним № 220.

3. Відмовити депутатській фракції «фракції Блоку «НАША Україна - НАРОДНА САМООБОРОНА»: «Народний Союз Наша Україна», Політична партія «Вперед, Україно», Народний Рух України, Українська Народна Партія, Українська республіканська партія «Собор», Партія Християнсько-Демократичний Союз, Європейська партія України, Громадянська партія «ПОРА», Партія захисників Вітчизни», в заміні у складі дільничних виборчих комісій одномандатного виборчого округу №10.

4. Відхилити кандидатури, запропоновані у поданні про заміну членів дільничних виборчих комісій з чергових виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року депутатською фракцією «фракції Блоку «НАША Україна - НАРОДНА САМООБОРОНА»: «Народний Союз Наша Україна», Політична партія «Вперед, Україно», Народний Рух України, Українська Народна Партія, Українська республіканська партія «Собор», Партія Християнсько-Демократичний Союз, Європейська партія України, Громадянська партія «ПОРА», Партія захисників Вітчизни», поданих до Окружної виборчої комісії №10 30 вересня 2012 року, зареєстрованих за вхідним №219.

5. Цю постанову надіслати до Центральної виборчої комісії для оприлюднення на її офіційному веб-сайті на наступний день після її прийняття.

Підставою для відмови наведеним депутатським фракціям у зміні у складі дільничних виборчих комісій одномандатного виборчого округу № 10 та відхиленні кандидатур, запропонованих у поданнях стало встановлення окружною виборчою комісією у наданих поданнях ознак невідповідності оригіналу «обтиску» печатки Управління Кадрів Апарату Верховної Ради України, штампу завірення підпису Кожем'якіна А.А., Мартиненка М.В.

До матеріалів справи долучено надану представником відповідача належним чином завірену копію постанови від 02.10.2012р. № 13 (а.с. 52-53).

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 37 Закону № 4061, однією з підстав дострокового припинення повноважень складу виборчої комісії або члена виборчої комісії є внесення подання про заміну члена виборчої комісії суб'єктом, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії.

Суд вважає за необхідне зазначити, що законом не передбачено окремий порядок внесення подань про зміну складу дільничних виборчих комісій, тому надаючи оцінку даним правовідносинам слід застосовувати норми ст. 28 Закону № 4061.

Відповідно до ч. 5 ст. 28 Закону № 4061 до складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці, за винятком випадків, передбачених частиною дванадцятою цієї статті, обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику суб'єкта подання, зазначеного у пункті 1 частини другої статті 27 цього Закону. Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, встановленим статтею 26 цього Закону, або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною, а також внесення подання з порушенням вимог частин шостої, сьомої, дев'ятої цієї статті.

Технічні описки та неточності, допущені у поданні, не є підставою для відхилення внесених кандидатур. Про виявлення таких описок і неточностей окружна виборча комісія невідкладно повідомляє відповідного суб'єкта подання. Зазначені описки та неточності можуть бути виправлені шляхом внесення уточненого подання стосовно відповідних кандидатур не пізніше наступного дня після отримання вказаного повідомлення. Якщо уточнене подання не надійшло у цей строк, відповідні кандидатури відхиляються.( ч. 9 ст. 28 закону № 4061).

З аналізу зазначених вище положень закону вбачається, що окружна виборча комісія при розгляді подань зобов'язана вчинити дії щодо повідомлення про необхідність внесення уточненого подання тільки в разі наявності технічних описок та неточностей. При наявності в поданні порушень передбачених частиною 6,7 ст. 28 Закону № 4061 наслідками розгляду є відхилення поданих кандидатур.

Згідно з ч. 6 ст. 28 Закону № 4061 у поданні зазначаються особи, запропоновані відповідним суб'єктом подання на посаду голови, заступника голови та секретаря виборчої комісії. Подання від партії підписується керівником партії (або особою, яка виконує його повноваження) та скріплюється печаткою цієї партії. Подання від кандидата у депутати вносяться за підписом відповідного кандидата у депутати.

Форма подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з чергових виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року звичайних та /або спеціальних виборчих дільниць затверджено постановою ЦВК від 23.03.2012 року № 55 (додаток № 2).

Відповідно до приміток до додатку № 2 подання від фракції вносить уповноважена, на підставі довіреності, особа від голови фракції; від імені політичної партії - уповноважена, на підставі довіреності, особа від партії. Підпис голови фракції на довіреності скріплюється печаткою Апарату Верховної Ради України, керівника політичної партії (або особи, яка виконує його повноваження) - печаткою цієї партії. Такі довіреності можуть бути засвідчені в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат".

Подання від фракції підписується головою фракції та скріплюється печаткою Апарату Верховної Ради України, від політичної партії - керівником партії (або особою, яка виконує його повноваження) та скріплюється печаткою цієї партії.

Подання вноситься на паперовому носії та в електронному вигляді у форматі MS Word на оптичному носії інформації (CD-R або DVD-R).

Позивачем зазначено, що подання про заміну дільничних виборчих комісій від фракції «Блок Юлії Тимошенко - «Батьківщина» підписано головою фракції Кожем'якіним А. А., підпис якого засвідчено печаткою Управління кадрів Апарату Верховної ради України, подання від фракції Блоку «Наша Україна - Народна самооборона» підписано головою фракції Мартиненко М. В., підпис якого засвідчено печаткою Управління кадрів Апарату Верховної ради України.

Представник відповідача у судовому засіданні пояснила, що комісія дійшла висновку про недостовірність підпису та печаток осіб, які засвідчили підписи голів фракцій на поданнях, оскільки вони мають ознаки нанесення за допомогою комп'ютерного печатання.

Вказані твердження представника відповідача підтверджуються також показаннями свідків, допитаних в судовому засіданні та направлення рішенням комісії зазначених документів до експертної установи ( а. с. 67, 68).

Суд зауважує, що відповідно до ч. 17 ст. 33 Закону № 4061 для організаційного, правового, технічного забезпечення здійснення повноважень, передбачених цим Законом, виборча комісія може залучати, на підставі цивільно-правових угод, відповідних спеціалістів, експертів та технічних працівників.

Отже, не спроможними є твердження представника позивача щодо відсутності повноважень у відповідача залучати експертів до забезпечення своїх повноважень, які в даному випадку полягають у перевірці на відповідність Закону подань про зміну складу дільничних виборчих комісій.

Суд також зауважує, що наявність на поданні підписів уповноваженої особи суб'єкта та печатки (печатка апарату Верховної Ради України) є суттєвою ознакою для вирішення питань щодо відповідності подання вимогам ч. 6 ст. 28 Закону № 4061.

Сумніви щодо достовірності засвідчення підписів голів фракцій на поданнях при розгляді внесених подань порядку денного засідання окружної виборчої комісії №10 02.10.2012р. були встановлені, на погляд дванадцяти з шістнадцяті присутніх на засіданні членів комісії, що підтверджується протоколом (а.с. 54-63).

За прийняте рішення, яке було оформлено постановою № 13, що оскаржується проголосувало 12, проти - 0, утрималось - 3.

Отже, відсутність або недостовірність засвідчення підписів уповноважених осіб на поданні є порушенням вимог ч.6 ст. 28 Закону № 4061, що є безумовною підставою для відхилення запропонованих на заміну складу дільничних виборчих комісій кандидатур.

Суд зауважує, що за таких обставин окружна виборча комісія та ії члени мають повноваження надавати оцінку оформленню подань та приймати відповідні рішення.

Натомість в судовому засіданні позивачем в порядку ч. 1 ст.71 КАС України не надано доказів на підтвердження своїх доводів, а підстави позову зводяться тільки до відсутності повноважень у відповідача перевіряти достовірність поданих документів.

Отже, враховуючи норми ст.69,138 КАС України обставини, які потребують доказування по даній справі,є саме обсяг повноважень окружної виборчої комісії підчас розгляду подань про зміну складу дільничних виборчих комісій.

За таких обставин , суд дійшов висновку про те, що приймаючи постанову про відхилення кандидатур на зміну до складу дільничних виборчих комісій 2.10.2012 відповідач не вийшов за межи своїх повноважень.

Суд також зауважує, що відмова у задоволені подання , включена до п.п.1,3 резолютивної частини постанови № 13 є складовою частиною рішення при відхилення кандидатур, передбаченого ч. 5 ст. 28 Закону № 4061.

Крім того, зазначена вище відмова не позбавляє позивача можливості звернення до відповідача із поданням про заміну членів дільничних виборчих комісій від депутатської фракції "Блок Юлії Тимошенко - "Батьківщина" та депутатської фракції Блок "НАША УКРАЇНА - НАРОДНА САМООБОРОНА": Народний Союз "Наша Україна", Політична партія "Вперед, Україно!", Народний Рух України, Українська Народна Партія, Українська республіканська партія "Собор", Партія Християнсько-Демократичний Союз, Європейська партія України, Громадянська партія "ПОРА", Партія захисників Вітчизни.

Суд не бере до уваги надану позивачем копію постанови від 02.10.2012р. № 13 Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 10 (а.с. 26), оскільки надана копія не є належним доказом в розумінні ст. 69 КАС України, тому що відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

При цьому, відповідно до ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 163 КАС України суд при вирішенні справи по суті вирішує питання про розподіл судових витрат.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 р. №3674-VI передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру справляється судовий збір 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд встановив, що такі витрати позивачем не понесені, оскільки в силу частини 9 статті 172 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом, а відтак судовий збір у розмірі 32,19 грн. належить стягнути з позивача.

Керуючись ст. ст. 160-163, 172, 177 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Стягнути з Політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в доход Державного бюджету України 32,19 грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили через два дні з моменту проголошення у разі неподання апеляційної скарги.

У разі апеляційного оскарження судове рішення набирає законної сили з моменту проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд АР Крим протягом двох днів з дня проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя Кузнякова С.Ю.

Суддя Котарева Г.М.

Суддя Петренко В.В.