вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
про відмову у відкритті провадження по справі
08 жовтня 2012 р.Справа № 2а-11045/12/0170/1
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Трещова О.Р., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1
до Київського відділу державної виконавчої служби Сімферопольського міського управління юстиції України в АРКрим
про спонукання до виконання певних дій
До Окружного адміністративного суду АР Крим звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Київського відділу державної виконавчої служби Сімферопольського міського управління юстиції України в АРКрим про визнання за ОСОБА_1 права приватної власності на автомобіль Mercedes-Benz, модель S450, тип легковий седан, 2008 року випуску, колір сірий, шасі НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1, що оспорюється Київським ВДВС Сімферопольського ГУЮ; про витребування автомобілю Mercedes-Benz, модель S450, тип легковий седан, 2008 року випуску, колір сірий, шасі НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1 з незаконного володіння Київським ВДВС Сімферопольського ГУЮ; про повернення автомобілю Mercedes-Benz, модель S450, тип легковий седан,2008 року випуску, колір сірий шасі НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить Позивачеві на підставі свідоцтва про реєстрацію ТЗ, серія НОМЕР_3, виданого РВД ДАІ МВС України 18.08.2008 року, ОСОБА_1 у зв'язку з незаконним вилученням Київським ВДВС Сімферопольського ГУЮ вищевказаного автомобіля.
Згідно ч.1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду важними); немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Визначення поняття «справа адміністративної юрисдикції» наведено у статті 3 КАС України, під якою розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Тобто, справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
Згідно з ст. 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 2 ст. 2 КАС передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження. Цю норму слід розуміти в системному зв'язку із ч. 1 ст. 2 КАС України, з якої випливає, що захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб шляхом оскарження до адміністративного суду будь-яких рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень можливий лише у сфері публічно-правових відносин.
Суд зазначає, що предметом даного позову є визнання права власності за позивачем на транспортний засіб та повернення його майно з чужого незаконного володіння.
Відповідно до частини 1 статті 15 Цивільно-процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Суд звертає увагу позивача, що позови про визнання права власності та віндікаційні позови про витребування майна з чужого володіння належать до виключної юрисдикції судів, що розглядають цивільні справи, а тому цей позов не може бути розглянутий в порядку адміністративного судочинства.
Крім того, суд також зазначає, що відповідно до ст.181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутись до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також, якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності.
Таким чином, згідно зі ст. 181 КАС України, яка регулює порядок розгляду позовних заяв з приводу рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби, до компетенції адміністративних суддів відносяться справи про оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби щодо виконання рішень в адміністративних справах, рішень інших органів та посадових осіб, що можуть виконуватися примусово, рішень, для яких не встановлено іншого порядку судового оскарження, особами, які не наділені правом оскарження рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби у цивільному та господарському судочинстві.
Відповідно до статті 383 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Отже, до цивільної юрисдикції відносяться спори щодо рішень, дій чи бездіяльності органів виконавчої служби, вчинених під час виконання рішень, які ухвалені місцевими судами за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
В мотивувальній частині позову позивач не погоджується з виконавчими діями старшого державного виконавця Київського відділу державної виконавчої служби Сімферопольського міського управління юстиції України в АРКрим Іванова В.А, здійсненими 30.07.2012 року під час опису, арешту та вилученню автомобіля Mercedes-Benz, модель S450, тип легковий седан, 2008 року випуску, колір сірий, шасі НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про реєстрацію ТЗ, серія НОМЕР_3, виданого РВД ДАІ МВС України 18.08.2008 року.
Вказані дії були вчинені державним виконавцем в межах виконавчого провадження, відкритого на підставі виконавчого листа № 2-3866/10, виданого Ленінським районним суду м. Севастополя при розгляді цивільної справи про стягнення солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на користь ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" в особі Севастопольської філії заборгованості у розмірі 1 601 781,58 гривень.
Статтею 7 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що учасниками виконавчого провадження є державний виконавець, сторони, представники сторін, прокурор, експерти, спеціалісти, перекладачі, суб'єкти оціночної діяльності - суб'єкти господарювання.
У розумінні статті 8 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є боржником в зазначеному виконавчому провадженні, відкритому за наслідками розгляду цивільної справи.
З урахуванням викладеного, оскільки даний спір відноситься до цивільної юрисдикції, в цьому разі слід керуватися положеннями ст. 383 Цивільного процесуального кодексу України.
Таким чином, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Київського відділу державної виконавчої служби Сімферопольського міського управління юстиції України в АРКрим про спонукання до виконання певних дій не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства у зв'язку з тим, що законом встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності, а саме: вищевказані вимоги належить розглядати у порядку цивільного судочинства, тим судом який постановив рішення по справі.
Керуючись п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суд
Відмовити у відкритті провадження у справі ОСОБА_1 до Київського відділу державної виконавчої служби Сімферопольського міського управління юстиції України в АРКрим про визнання за ОСОБА_1 права приватної власності на автомобіль Mercedes-Benz, модель S450, тип легковий седан, 2008 року випуску, колір сірий, шасі НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1, що оспорюється Київським ВДВС Сімферопольського ГУЮ; про витребування автомобілю Mercedes-Benz, модель S450, тип легковий седан, 2008 року випуску, колір сірий, шасі НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1 з незаконного володіння Київським ВДВС Сімферопольського ГУЮ; про повернення автомобілю Mercedes-Benz, модель S450, тип легковий седан,2008 року випуску, колір сірий шасі НОМЕР_2, реєстраційний номер НОМЕР_1, що належить Позивачеві на підставі свідоцтва про реєстрацію ТЗ, серія НОМЕР_3, виданого РВД ДАІ МВС України 18.08.2008 року, ОСОБА_1 у зв'язку з незаконним вилученням Київським ВДВС Сімферопольського ГУЮ вищевказаного автомобіля.
Роз'яснити, що справа має розглядатися в порядку цивільного судочинства.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Повторне звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня її отримання.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує,, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Трещова О.Р.