Справа № 2-а/1970/3499/12
"29" вересня 2012 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Мандзія О.П., суддів Жука А.В., Мірінович У.А.
при секретарі Вальчук І.М.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Семусь Т.А.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі адміністративну справу за позовом кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому окрузі №167 ОСОБА_3 до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №167 про визнання протиправними дій відповідача та визнання одноразовим грубим порушенням законодавства України про вибори депутатів дій відповідача,-
Кандидат у народні депутати України по одномандатному виборчому округу №167 ОСОБА_3 (надалі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 167 (надалі -відповідач або ОВК №167) про визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання вчинити певні дії.
До початку судового розгляду справи по суті від представника позивача надійшла заява про зміну позовних вимог від 29.09.2012, яка була прийнята судом.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 29.09.2012 року, підтримав повністю з мотивів вказаних у позовній заяві та додаткових письмових обґрунтуваннях, та просив визнати протиправними дії відповідача та визнати одноразовим грубим порушенням законодавства України про вибори депутатів дії відповідача, а саме:
- визнати протиправними дії окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 167 щодо прийняття подань кандидатур до складу дільничних виборчих комісій від суб'єктів подання, - Соціал - Демократична партія України (об'єднана), Партія пенсіонерів України, Політична партія «Держава», Ліберальна партія України, Слов'янська партія, Політична партія України «Русь Єдина», Політична партія «Руська Єдність», Партія регіонів;
- визнати протиправними дії окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 167 щодо формування складу дільничних виборчих комісій з числа кандидатур поданих Соціал - Демократичною партією України (об'єднаною), Партією пенсіонерів України, Політичною партією «Держава», Ліберальною партією України, Слов'янською партією, Політичною партією України «Русь Єдина», Політичною партією «Руська Єдність», Партією регіонів;
- визнати протиправними дії окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 167 щодо проведення процедури жеребкування 23.09.2012 року;
- визнати одноразовим грубим порушенням законодавства України про вибори депутатів дії окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 167 щодо проведення процедури жеребкування 23.09.2012 року та формування складу дільничних виборчих комісій відповідно до постанови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 167 від 23.09.2012 №016.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду у даній справі від 29.09.2012 позовні вимоги в частині визнання протиправними дій окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 167 щодо прийняття подань кандидатур до складу дільничних виборчих комісій від суб'єктів подання Соціал - Демократичною партією України (об'єднаною), Партією пенсіонерів України, Політичною партією «Держава», Ліберальною партією України, Слов'янською партією, Політична партією України «Русь Єдина», Політична партія «Руська Єдність», Партія регіонів - залишені без розгляду в порядку ч. 5 ст.179 КАС України за пропуском строку звернення до адміністративного суду.
Позов мотивовано тим, що відповідачем постановою №013 від 23.09.2012, затверджено перелік суб'єктів із зазначенням порядкового номера, визначеного за часом та датою їх надходження до ОВК №167, при цьому, у даний список до списку кандидатур були включені суб'єкти, подання яких було подано після встановленого Законом строку, а саме після 24 год. 00 хв. 18.09.2012.
Додатково вказав, що проведення процедури повторного жеребкування, що мало місце 23.09.2012 року, відбулося з порушенням граничних строків, визначених ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила, просила у задоволені позовних вимог відмовити. Пояснила, що ОВК №167 в своїй діяльності дотримується вимог Конституції України, Закону України «Про вибори народних депутатів України»та нормативних актів Центральної виборчої комісії. Відзначила, що положеннями ч. 6 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України»встановлено граничний строк внесення подань кандидатур до складу дільничних виборчих комісій для суб'єктів виборчого процесу, водночас даною статтею не визначено граничних термінів для реєстрації таких подань відповідною ОВК. Зауважила, що всі подання кандидатур до складу ДВК одномандатного виборчого округу №167 від суб'єктів виборчого процесу були внесені останніми до ОВК №167 до 24 год. 00 хв. 18.09.2012. Однак, враховуючи великий обсяг роботи та протиправні дії невстановлених осіб в приміщенні комісії о 00 год. 00 хв. 19.09.2012 та, відповідно, виклик працівників правоохоронних органів для вжиття заходів реагування на такі протиправні дії, робота ОВК №167 була призупинена і відновлена лише о 04 год. 35 хв. 19.09.2012.
Необхідність проведення повторного жеребкування 23.09.2012, представник відповідача обґрунтовує тим, що жеребкування, яке відбулось 21.09.2012 було проведено з порушенням Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України затверджений постановою ЦВК №88 від 17.05.2012 (із змінами внесеними постановою ЦВК №895 від 13.09.2012) (надалі - Порядок), в зв'язку з чим за рекомендацією Центральної виборчої комісії було прийнято рішення про проведення повторного голосування.
Вважає, що жеребкування 23.09.2012 було проведено у відповідності з вимогами Порядку та Закону України «Про вибори народних депутатів України», а його результати були затверджені відповідною постановою комісії №015 від 23.09.2012.
За результатами жеребкування було прийнято постанову №016 від 23.09.2012 «Про формування складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року та відхилення кандидатур», жодних скарг від суб'єктів виборчого процесу під час проведення жеребкування не надходило і відповідні акти не складались.
Заслухавши в судовому засіданні представників сторін, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, суд враховує наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №167 утворена постановою Центральної виборчої комісії №604 від 26.08.2012.
Позивач зареєстрований кандидатом у народні депутати України по одномандатному виборчому окрузі №167, що підтверджується посвідченням №НОМЕР_1 від 06.08.2012 виданим Центральною виборчою комісією, а отже згідно п. 4 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про вибори народних депутатів України»є суб'єктом виборчого процесу.
Як слідує з протоколу №007 засідання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №167, який був підписаний всіма членами ОВК №167, 21 вересня 2012 року ОВК №167 на черговому засіданні згідно з вимогами ч. 5, 6 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України»проводила жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій відповідного округу.
Після проведення жеребкування в засіданні комісії було оголошено перерву, по закінченню якої було вирішено перенести розгляд інших питань порядку денного на наступний день.
Вподальшому 23 вересня 2012 року після отримання роз'яснень від ЦВК та аналізу дій під час жеребкування 21.09.2012, члени комісії дійшли висновку, що під час підготовки до жеребкування були виготовлені жеребки у кількості, що відповідають чисельності суб'єктів подання таких кандидатур, а не найбільшій кількості кандидатур, запропонованих для включення до складу дільничних виборчих комісій.
Враховуючи положення п.1, 2 ч. 2 ст. 31 Закону України «Про вибори народних депутатів України», члени окружної виборчої комісії одностайно прийняли рішення про невідповідність першого жеребкування вимогам Постанови ЦВК №895 від 13.09.2012 «Про внесення змін до Постанови Центральної виборчої комісії від 17 травня 2012 року №88 «Про порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України»та повернулися до його проведення повторно.
Для чіткого фіксування кандидатур внесених до складу ДВК від суб'єктів подання, відповідачем було прийнято постанову №013 від 23.09.2012 «Про затвердження списку суб'єктів подання із зазначенням порядкового номера, визначеного за часом та датою їх надходження до ОВК», у додатку до якої вказано 77 суб'єктів подання.
Даючи правову оцінку рішенню ОВК №167, колегія суддів вважає, що останнє немає несприятливих наслідків для прав та інтересів суб'єктів виборчого процесу та не порушує вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України»та Порядку
Такий висновок ґрунтується і на положеннях Закону України «Про вибори народних депутатів України»яким встановлено порядок формування складу дільничної виборчої комісії. Так ч. 5 ст. 28 згаданого Закону встановлено, що до складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці, за винятком випадків, передбачених частиною дванадцятою цієї статті, обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику суб'єкта подання, зазначеного у пункті 1 частини другої статті 27 цього Закону. Не більше ніж по одному представнику від суб'єктів подання, зазначених у пункті 2 частини другої статті 27 цього Закону, та кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій цієї статті, в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією. Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, встановленим статтею 26 цього Закону, або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною, а також внесення подання з порушенням вимог частин шостої, сьомої, дев'ятої цієї статті.
Суб'єкт подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій не пізніш як за тридцять дев'ять днів до дня голосування подає до відповідної окружної виборчої комісії на паперових носіях та в електронному вигляді за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, список осіб від цього суб'єкта подання, не більше однієї кандидатури до однієї виборчої комісії, для включення їх до складу відповідних дільничних виборчих комісій. У поданні зазначаються особи, запропоновані відповідним суб'єктом подання на посаду голови, заступника голови та секретаря виборчої комісії. Подання від партії підписується керівником партії (або особою, яка виконує його повноваження) та скріплюється печаткою цієї партії. Подання від кандидата у депутати вносяться за підписом відповідного кандидата у депутати (ч. 6 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України»).
Отже, жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України мало бути проведено до 21.09.2012 року включно.
Постановою Центральної виборчої комісії №88 від 17.05.2012, зі змінами внесеними постановою ЦВК від 13.09.2012 року № 895 затверджений Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України.
Частиною 6 Порядку встановлено, що за наявності відповідного подання та за умови його відповідності вимогам Закону до складу дільничної виборчої комісії звичайної, спеціальної виборчої дільниці (за винятком випадків, коли спеціальна виборча дільниця утворена на судні, яке в день голосування перебуває у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України) включаються: по одній кандидатурі від суб'єктів подання, зазначених у підпункті 1 пункту 4 цього Порядку, - обов'язково; не більше ніж по одній кандидатурі від суб'єктів подання, зазначених у підпунктах 2, 3 пункту 4 цього Порядку, - шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією на її засіданні не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення відповідних подань.
Кількість місць, на які включаються кандидатури шляхом жеребкування (далі - вакантні місця), визначається окремо для кожної дільничної виборчої комісії знаходженням різниці між максимально можливою кількістю членів цієї комісії, зазначеною у пунктах 2 та 3 цього Порядку, та кількістю кандидатур, що обов'язково включаються до складу цієї комісії (ч. 8 Порядку).
Згідно ч. 9. Порядку, жеребкування проводиться у разі, якщо кількість внесених кандидатур, які відповідають вимогам Закону і можуть включатися до складу відповідної дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, є більшою, ніж кількість вакантних місць у складі цієї комісії, щодо заповнення яких проводиться жеребкування.
Спосіб жеребкування та кількість жеребків встановлено п. 1, 2 ч. 12 Порядку, де визначено, що жеребкування проводиться за допомогою барабана, скриньки або іншого пристрою, який дає змогу провести жеребкування (далі - пристрій), з використанням однакових за розміром та кольором аркушів паперу, карток, кульок тощо (далі - жеребки), з нанесенням на кожному жеребку одного з порядкових номерів згідно зі списком кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до складу комісії шляхом жеребкування.
Кількість жеребків повинна дорівнювати найбільшій кількості кандидатур, запропонованих для включення до складу цих дільничних виборчих комісій.
Разом з тим, з дослідженої відомості щодо вакантних місць в дільничних виборчих комісіях одномандатного виборчого округу №167, які розподіляються шляхом жеребкування, яка є додатком до постанови комісії №014 від 23.09.2012 «Про максимально граничний склад кожної дільничної виборчої комісії»судом встановлено, що найбільша кількість кандидатур, для включення до складу ДВК дорівнює 66 осіб.
Таким чином, колегія суддів дійшла до висновку, що кількість жеребків котрі повинні використовуватись ОВК №167 при проведенні жеребкування має дорівнювати 66, що відповідає найбільшій кількості кандидатур, для включення до складу відповідної ДВК.
Однак, як встановлено судом, членами ОВК №167 для проведення жеребкування 21.09.2012 було виготовлено 77 жеребків, що відповідало загальній кількості суб'єктів подання кандидатур у члени ДВК в супереч вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України»та Порядку.
У зв'язку з цим, на переконання суду, членами ОВК №167 з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів суб'єктів виборчого процесу було обґрунтовано прийнято протокольне рішення від 23.09.2012 про невідповідність першого жеребкування вимогам Постанови ЦВК №895 від 13.09.2012 «Про внесення змін до Постанови Центральної виборчої комісії від 17 травня 2012 року №88 «Про порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України»та повернення до його проведення повторно.
Проведення 23.09.2012 процедури жеребкування ОВК №167 було здійснено з використанням 66 жеребків, що відповідало найбільшій кількості кандидатур, для включення до складу ДВК.
Наслідки жеребкування були відображені у відомості результатів жеребкування щодо черговості включення кандидатур, поданих політичними партіями - суб'єктами виборчого процесу, кандидатами у народні депутати України, до складу кожної дільничної комісії одномандатного виборчого округу №167.
За наслідками проведеного жеребкування було прийнято постанову №015 від 23.09.2012 «Затвердження результатів жеребкування»та постанову №016 від 23.09.2012 «Про формування складу дільничних комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року та відхилення кандидатур».
Як наслідок сформовані списки кандидатур, які відповідають вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України»та можуть бути включені до складу ДВК одномандатного виборчого округу №167 по всім дільничним виборчим комісіям із занесенням в них результатів жеребкування.
При цьому жодних скарг від суб'єктів виборчого процесу під час проведення жеребкування не надходило і відповідні акти не складались.
Обставини проведення жеребкування та фіксування його результатів підтверджуються протоколом №007 засідання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №167 від 21.09.2012 року та визнаються сторонами у справі.
З огляду на таке, колегія суддів вважає, що ОВК №167 діяла у відповідності до повноважень, визначених ст. 31 Закону України «Про вибори народних депутатів України», та у відповідності до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, зокрема пропорційно (п. 8), з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), у зв'язку з чим позовні вимоги щодо визнання протиправними дій окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 167 щодо проведення процедури жеребкування 23.09.2012 року - задоволенню не підлягають.
Внаслідок зазначених вище дій членів ОВК №167 була досягнута мета - визначення складу дільничних виборчих комісій, саме у відповідності до вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України»і Порядку та призвела до відновлення прав суб'єктів виборчого процесу.
Не знайшли належного підтвердження і доводи позивача про проведення відповідачем жеребкування з порушенням встановленої процедури через внесення до списку від 8-ми суб'єктів подання кандидатур, подання щодо яких було здійснено з порушенням строків, визначених законом.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Суд враховує, що Тернопільським окружним адміністративним судом розглянуто справу №2-а-1970/3265/12 за позовом кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому округу №167 ОСОБА_3 до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №167 про визнання протиправними дій окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №167 щодо неправомірності дій комісії з прийняття подань щодо кандидатур до складу ДВК в тому числі від суб'єктів подання - Соціал - Демократична партія України (об'єднана), Партія пенсіонерів України, Політична партія «Держава», Ліберальна партія України, Слов'янська Партія, Політична партія України «Русь Єдина», Політична партія «Руська Єдність», Партія регіонів та прийнято відповідну постанову від 25.09.2012, яка набрала законної сили.
Зі змісту постанови №2-а-1970/3265/12 від 25.09.2012 слідує, що предметом дослідження у даній справі, зокрема, були дії окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 167 щодо правомірності прийняття подань кандидатур до складу дільничих виборчих комісій після 24 год. 00 хв. 18.09.2012 від суб'єктів подання Соціал - Демократичною партією України (об'єднаною), Партією пенсіонерів України, Політичною партією «Держава», Ліберальною партією України, Слов'янською партією, Політична партією України «Русь Єдина», Політична партія «Руська Єдність», Партія регіонів.
Судовим рішенням у справі №2-а-1970/3265/12 встановлено непідтвердженість належними та допустимими доказами фактів про те, що суб'єкти виборчого процесу вносили подання щодо кандидатур до складу ДВК після 24 год. 00 хв. 18.09.2012. Також судом встановлено, що реєстрація подань від 8 суб'єктів виборчого процесу членами ОВК була проведена після 24 год. 00 хв. 18.09.2012, але це не свідчить про внесення таких подань цими суб'єктами до ОВК з порушенням строку, встановленого ч. 6 ст. 28 Закону про вибори.
Отже, вказаним судовим рішення, яке набрало законної сили було надано оцінку обставинам подання суб'єктами виборчого процесу кандидатур до складу дільничних виборчих комісій після 24 год. 00 хв. 18.09.2012.
Колегія суддів відмічає, що сам по собі факт реєстрації подань щодо кандидатів до складу дільничних виборчих комісій в Журналі реєстрації подань (19.09.2012), а не у момент їх фактичного надходження (18.09.2012) з незалежних від суб'єкта подання причин, не є безумовною підставою для відхилення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.
Також, як слідує з протоколу засідання комісії №007 від 21 вересня 2012 року, постанови комісії №012 від 21.09.2012 «Про відхилення кандидатур, запропонованих окремими суб'єктами подання до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28.10.2012» та додатку до неї подання щодо кандидатур до складу ДВК, які внесені суб'єктами подання - Соціал - Демократична партія України (об'єднана), Партія пенсіонерів України, Політична партія «Держава», Ліберальна партія України, Слов'янська Партія, Політична партія України «Русь Єдина», Політична партія «Руська Єдність», Партія регіонів, - перевірялись комісією на їх відповідність вимогам, зазначеним у ст. 26, ч. 6 - 9 ст. 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України»та на відповідність поданих кандидатур вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України»і рішення про відхилення таких кандидатур,- не приймалося.
Таким чином, доводи позивача щодо незаконного включення кандидатур до списку суб'єктів подання із зазначенням порядкового номера, визначеного за часом та датою їх надходження до ОВК, затвердженого постановою комісії №013 від 23.09.2012, а саме від суб'єктів подання: Соціал - Демократична партія України (об'єднана), Партія пенсіонерів України, Політична партія «Держава», Ліберальна партія України, Слов'янська Партія, Політична партія України «Русь Єдина», Політична партія «Руська Єдність», Партія регіонів - не знайшли свого підтвердження та спростовані наявними матеріалами справи.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для визнання протиправними дій окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 167 щодо формування складу дільничних виборчих комісій з числа кандидатур поданих Соціал - Демократичною партією України (об'єднаною), Партією пенсіонерів України, Політичною партією «Держава», Ліберальною партією України, Слов'янською партією, Політична партією України «Русь Єдина», Політична партія «Руська Єдність», Партія регіонів та про правомірність дій окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 167 щодо проведеного жеребкування 23.09.2012 року, а отже відсутність підстав для задоволення таких позовних вимог.
Зважаючи на відсутність встановлених неправомірних дій відповідача при проведенні жеребкування 23.09.2012 року, позовні вимоги про визнання одноразовим грубим порушенням законодавства України про вибори депутатів дій окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 167 щодо проведення процедури жеребкування 23.09.2012 року та формування складу дільничних виборчих комісій відповідно до постанови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 167 від 23.09.2012 №016 - задоволенню не підлягають.
Згідно із ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Доводи позивача в іншій частині на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Відтак, беручи до уваги наведене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 11, 70,71,79,86,153,158-163,167,172,177 КАС України, суд,-
Відмовити у задоволенні адміністративного позову кандидата у народні депутати України по одномандатному виборчому окрузі №167 ОСОБА_3 до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №167 про визнання протиправними дій окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 167 щодо формування складу дільничних виборчих комісій з числа кандидатур поданих поданих Соціал - Демократичною партією України (об'єднаною), Партією пенсіонерів України, Політичною партією «Держава», Ліберальною партією України, Слов'янською партією, Політична партією України «Русь Єдина», Політична партія «Руська Єдність», Партія регіонів; визнання протиправними дії окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 167 щодо проведення процедури жеребкування 23.09.2012 року; визнання одноразовим грубим порушенням законодавства України про вибори депутатів дії окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 167 щодо проведення процедури жеребкування 23.09.2012 року та формування складу дільничних виборчих комісій відповідно до постанови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 167 від 23.09.2012 №016.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у порядку і строки, передбачені ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 177 КАС України.
Головуючий суддя Мандзій О.П.
Судді: (підпис) Жук А.В.
(підпис) Мірінович У.А.
копія вірна
Суддя Мандзій О.П.