Постанова від 09.10.2012 по справі 1570/1221/2012

Справа № 1570/1221/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2012 року

м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Павлюк К.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, Виконавчого комітету Одеської міської ради, Комунального підприємства «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості»за участю третьої особи на боці відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_4 про визнання неправомірним та скасування Акту готовності об'єкта до експлуатації №1477 від 22.12.2009 року, скасування свідоцтва №1500147 про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, виданого Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області 22.12.2009 року, скасування свідоцтва про право власності на житловий будинок, розташований за адресою: м.Одеса, Фонтанська дорога,147, виданого Виконавчим комітетом Одеської міської ради 17.02.2010 року та скасування державної реєстрації права власності на житловий будинок, реєстраційний номер 29757878, номер запису 43770 в книзі 303-42, -

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернулась ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, Виконавчого комітету Одеської міської ради за участю третьої особи на боці відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_4 про визнання неправомірним та скасування Акту готовності об'єкта до експлуатації №1477 від 22.12.2009 року, скасування свідоцтва №1500147 про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, виданого Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області 22.12.2009 року, скасування свідоцтва про право власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, виданого Виконавчим комітетом Одеської міської ради 17.02.2010 року та скасування державної реєстрації права власності на житловий будинок, реєстраційний номер 29757878, номер запису 43770 в книзі 303-42.

Ухвалою суду від 08.08.2012 року, на підставі положень ч.3 ст.52 КАС України, до участі в справі в якості співвідповідача було залучено Комунальне підприємство «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості».

В судовому засіданні 08.10.2012 року представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги та просили задовольнити їх, виходячи з того, що третя особа перед початком будівельних робіт не отримала дозвіл позивача на здійснення будівництва (реконструкції), будівництво проведено без відповідних дозвільних документів у невідповідності до виготовленого проекту будівництва з численними порушеннями стандартів та правил в галузі будівництва, що призводить до порушення прав позивача та унеможливлювало здійснення органами державної влади складання акту готовності будівництва, видачу свідоцтва про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, свідоцтва про право власності та здійснення державної реєстрації цього права. Представники відповідачів -Інспекції ДАБК в Одеській області, Виконавчого комітету Одеської міської ради та Комунального підприємства «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості»були сповіщені належним чином про день, час та місце слухання справи (а.с.66-68 т.2), але в судове засідання не прибули, а тому, на підставі положень ч.4 ст.128 КАС України справа була розглянута за їх відсутності за наявними в справі письмовими доказами. Представник третьої особи на боці відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_4 заперечив проти задоволення позовних вимог, оскільки третя особа є власником земельних ділянок, розробила проект будівництва, отримала згоду суміжних землевласників на проведення будівництва та здійснила його на підставі дозволу Інспекції архітектурно-будівельного контролю Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 03.04.2006 року у відповідності до розробленого проекту.

Заслухавши пояснення представників позивача та представників третьої особи на боці відповідача, дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановлює наступні факти та обставини:

Відповідач Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, на підставі положень ст.13 Закону України «Про архітектурну діяльність»є спеціально уповноваженим органом державної виконавчої влади та згідно ст.10 цього ж Закону здійснює повноваження щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення проектування й будівництва об'єктів житлової та іншої забудови, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.2 ст.17, ст.104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

Відповідач Виконавчий комітет Одеської міської ради згідно ст.140 Конституції України, ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»є виконавчим органом місцевого самоврядування, якому п.п.10 п.«б»ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»та п.6.1 Тимчасового положення реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року №7/5 надані певні повноваження щодо реєстрації прав власності на об'єктами нерухомості, які розташовані на території громади, а тому позовні вимоги щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності з цих питань на підставі положень п.1 ч.2 ст.17, ст.104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства

Відповідач Комунальне підприємство «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості», на підставі ст.7 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.5,8 цього ж Закону здійснює повноваження щодо реєстрації речових прав на об'єкти нерухомого майна, а тому його рішення, дії чи бездіяльність з цього приводу на підставі ст.55 Конституції України, п.1 ч.2 ст.17, ст.104 КАС України можуть бути оскаржені до суду в порядку адміністративного судочинства.

Третій особі на боці відповідачів ОСОБА_4 належить на праві власності нерухоме майно та земля, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 (ділянки №№30,34,35), що підтверджується договорами купівлі-продажу від 08.11.2002 року (а.с.75 т.1), від 08.11.2002 року (а.с.76 т.1), від 30.12.2004 року (а.с.82 т.1), від 07.02.2001 року (а.с.85 т.1), договором дарування від 17.09.2003 року (а.с.83 т.1), державними актами про право приватної власності на землю від 20.02.2002 року (а.с.74 т.1), від 03.02.2003 року (а.с.77 т.1), від 09.04.2004 року (а.с.84 т.1).

Позивачу належить на праві власності житловий будинок та земельна ділянка, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 (ділянка №31), який був проданий йому третьої особою ОСОБА_4, що підтверджується договором купівлі-продажу від 05.08.2007 року (а.с.61 т.1).

03.04.2006 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради ОСОБА_4 був виданий дозвіл №151/06 (а.с.240 т.1) на будівництво житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (ділянки №№30,34,35), відповідно до проектної документації, затвердженої та зареєстрованої від 06.02.2006 року за №94.

Після завершення будівництва будинку 22.12.2009 року державна комісія склала акт готовності об'єкту до експлуатації за №1477 (а.с.18-21 т.1), якій був затверджений керівником Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області.

На підстав цього акту Інспекцією ДАБК в Одеській області 22.12.2009 року було видане свідоцтво №15001477 (а.с.22 т.1) про відповідність збудованих житлового будинку, гаражу та басейну проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм та правил.

17.02.2010 року Виконавчим комітетом Одеської міської ради було видане свідоцтво про право власності на житловий будинок, гараж та басейн Серія САС №935559 (а.с.17 т.1).

23.02.2010 року вказане свідоцтво було зареєстровано Комунальним підприємством «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості»реєстраційний номер 29757878, номер запису 43770 в книзі 303-42, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 23.02.2010 року №25384970 (а.с.23 т.1).

Проаналізувавши оскаржувані акти суб'єктів владних повноважень, з огляду на положення ч.3 ст.2 КАС України, суд приходить до висновку про те, що їх прийняття відповідає законові, а тому в задоволенні позову необхідно відмовити з таких підстав.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про архітектурну діяльність»державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на стадії проектування, розміщення та будівництва архітектурних об'єктів суб'єктами архітектурної діяльності.

Частиною 5 ст.24 Закону України «Про планування та забудову територій»встановлено, що дозвіл на будівництво дає право замовнику на отримання вихідних даних на проектування, здійснення проектно-вишукувальних робіт та отримання дозволу на виконання будівельних робіт. Статтею 14 цього ж закону встановлено, що дозвіл на будівництва об'єкту містобудування не дає права на початок виконання будівельних робіт без одержання дозволу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю.

Відповідно до положень ст.29 Закону України «Про планування та забудову територій»та Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000 року №273 для отримання дозволу необхідно подати наступні документи: проекту документації, погоджену та затверджену в порядку, визначеному законодавством; документу, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою; рішення виконавчого органу місцевого самоврядування про дозвіл на будівництво об'єкту містобудування; документу про призначення відповідальних виконавців робіт та відомостей про здійснення авторського та технічного нагляду.

Третьої особою ОСОБА_4 06.02.2006 року до Інспекції державного-архітектурно будівельного контролю Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради були подані документи про право власності на земельні ділянки та об'єкті нерухомості, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 (ділянки №№30,34,35), проект будівництва (а.с.222-238 т.1), виконаний ФОП ОСОБА_8 у 2005 році (ліцензія НОМЕР_1) та документи про призначення відповідальних виконавців робіт та відомості про здійснення авторського та технічного нагляду.

Оскільки замовником були надані всі необхідні передбачені законодавством документи для отримання дозволу на початок проведення будівельних робіт видача їй 03.04.2006 року дозволу №151/06 на проведення будівельних робіт Інспекцією ДАБК відповідало вимогам закону та повноваженням цього органу державної виконавчої влади.

При цьому, суд не приймає до уваги посилання представників позивача на те, що замовником не був отриманий дозвіл суміжних землевласників на проведення будівництва, оскільки проект будівництва (а.с.222-238 т.1) був погоджений із суміжними землевласниками ОСОБА_7 (заява а.с.44 т.1), ОСОБА_5 (заява а.с.45 т.1), ОСОБА_9 (заява а.с.46 т.1).

Оскільки згідно абз.2 п.2.1 Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000 року №273 вказані погодження отримуються на стадії видачі дозволу на початок проведення будівельних робіт, в отриманні погодження від позивача не було потреби, адже дозвіл на проведення робіт був отриманий замовником 03.04.2006 року, а позивач набув право власності на суміжні житловий будинок та земельну ділянку значно пізніше лише 05.08.2007 році вже після складання проекту будівництва та отримання дозволу на початок будівельних робіт.

Відповідно до ст.30-1 Закону України «Про планування та забудову територій», в редакції, що діяла станом на 22.12.2009 року, було передбачено, що закінченні будівництвом об'єкти архітектури, в тому числі житлові будинки, приймаються до експлуатації державною комісією.

Відповідно до п.13 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 року №923 (яка діяла станом на 22.12.2009 року) за результатами складання акту готовності об'єкта Інспекцією ДАБК, за місцем розташування об'єкту будівництва, видається свідоцтва про відповідність про відповідність збудованого об'єкта проектній документації.

На виконання вказаного припису закону державною комісією 22.12.2009 року був складений акт №1477 (а.с.18-21 т.1), в якому засвідчено, що будівництво житлового будинку, гаражу та басейну за адресою: АДРЕСА_1 (ділянки №№30,34,35) завершено та об'єкт є готовий до експлуатації.

Відповідність збудованих об'єктів вимогами будівельних, санітарних та протипожежних норм та правил підтверджується підписами керівників Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, Головного санітарного лікаря м.Одеси, Головного управління МНС в Одеській області за затверджено підписом заступника начальника Інспекції ДАБК в Одеській області.

Оскільки завершений будівництвом об'єкт відповідає вимогам будівельних, санітарних та протипожежних норм та правил Інспекцією ДАБК в Одеській області 22.12.2009 року, відповідно до п.13 Порядку замовнику видане свідоцтво №15001477 (а.с.22) про відповідність збудованого об'єкту проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм та правил.

Посилання представників позивача в позовній заяві та доповнень до неї про численні порушення замовником проекту будівництва, державних будівельних, санітарних та протипожежних норм та правил не знайшли свого підтвердження під час офіційного з'ясування обставин справи, навпаки, згідно висновку Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз від 07.08.2012 року №5492 (а.с.13-19 т.2) житловий будинок літ.«А», гараж літ.«Б»та басейн літ.«В»за адресою: АДРЕСА_1 (ділянки №№30,34,35) відповідають проекту, в зв'язку із віддаленням басейну від стіни суміжного будинку на відстань 4,75 м від зовнішньої стіни будинку необхідність у возведенні шпунтового ряду відпадає, збудований будинок літ.«А»відповідає наведеним у висновку будівельним стандартам, нормам та правилам, господарські споруди гараж літ.«Б» та басейн літ.«В»відповідають навантаженню та застосованими у будівництві матеріалами конструкційних елементів відповідають БНтП 3.03.01-87 та 3.04.01.87.

Допитані в судовому засіданні 14.09.2012 року в якості спеціалістів Чайка А.В. та Мішин І.І. (а.с.64,65 т.2) пояснили, що відхилення від початкового проекту на стадії будівництва щодо конфігурацій та розмірів споруд не є безумовною підставою для не прийняття такої споруди державною комісією, все залежить від конкретних відхилень та як вони вплинули на загальний стан споруди. В даному випадку, відхилення мали місце, але державна комісія визнала їх не суттєвими. Окрім того, спеціалісти пояснили, що без проведення спеціального дослідження не можливо зробити висновок, що будівля басейну, що належить ОСОБА_4 якось негативно впливає на технічний стан будівлі позивача.

Таким чином, складання акту готовності об'єкту будівництва від 22.12.2009 року №1477 (а.с.18-21 т.1) та видача свідоцтва №15001477 (а.с.22 т.1) про відповідність збудованого об'єкту проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм та правил відповідало компетенції Інспекції ДАБК в Одеській області та вчинено на підставі необхідних підстав, відповідає вимогам діючого на той час законодавства, а тому вказані акти суб'єкту владних повноважень відповідають законові, в зв'язку із чим, не можуть бути визнані судом протиправними та скасовані.

Відповідно до п.п.10 п.«б»ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виконавчі комітети місцевих рад здійснюють реєстрацію права власності на об'єкти нерухомого майна, розташовані в межах відповідної території.

Формою проведення такої реєстрації є прийняття рішень про видачу свідоцтв про право власності на нерухоме майно відповідно до п.6.1 Тимчасового положення реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року №7/5 ( в редакції станом на 17.02.2010 року).

Згідно п.6.1 Тимчасового положення органи місцевого самоврядування видають свідоцтва про право власності на нерухоме майно фізичним та юридичним особам на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності документа, що посвідчує право на земельну ділянку, та документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Оскільки замовником до своєї заяви були надані державні акти про право власності на земельні ділянки №№30,34,35, наданий акт про готовність обєкту будівництва від 22.12.2009 року №1477 та свідоцтво №15001477 про відповідність збудованого об'єкту проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм та правил, видача Виконавчим комітетом Одеської міської ради замовнику будівництва свідоцтва про право власності на житловий будинок та господарські споруди від 17.02.2010 року Серія САС №935559 (а.с.17 т.1) вчинено на підставі необхідних підстав, відповідає вимогам діючого на той час законодавства, а тому вказаний акт суб'єкту владних повноважень відповідає законові, в зв'язку із чим, не може бути визнаний судом протиправним та скасований.

Відповідно до положень ст.7 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»державна реєстрація права власності на нерухоме майно на території м.Одеси здійснюється Комунальним підприємством «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості».

Частиною 1 ст.17, ч.1 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» державна реєстрація права власності здійснюється виключно на підставі заяви правоволодільця (правонабувача).

Порядок здійснення підготовчих дій, що передують державній реєстрації переходу права власності на нерухоме майно у лютому 2010 року був визначений Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року №7/5 (надалі -Тимчасове положення).

Відповідно до Додатку №1 до Тимчасового положення правовстановлюючим документом, на підставі якого здійснюється державна реєстрація права власності на нерухоме майно є свідоцтво право власності, які видаються органами місцевого самоврядування за місцем розташування такого об'єкту.

Оскільки власником новоствореного нерухомого майна до заяви про здійснення державної реєстрації права власності на це майно були надані державні акти про право власності на земельні ділянки №№30,34,35 за адресою: АДРЕСА_1, наданий акт про готовність обєкту будівництва від 22.12.2009 року №1477 та свідоцтво №15001477 про відповідність збудованого об'єкту проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм та правил, свідоцтво Виконавчого комітету Одеської міської ради про право власності на житловий будинок та господарські споруди від 17.02.2010 року Серія САС №935559 (а.с.17 т.1), здійснення цим органом державної реєстрації права власності на це нерухоме майно 23.02.2010 року за громадянкою ОСОБА_4 шляхом внесення реєстраційного запису номер 29757878, номеру запису 43770 у книзі 303-42, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 23.02.2010 року №25384970 (а.с.23 т.1) відповідає повноваженням цього органу, визначеного Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»та Тимчасового положення, вчинено на підставі необхідних підстав, відповідає вимогам діючого на той час законодавства, а тому вказаний акт суб'єкту владних повноважень відповідає законові, в зв'язку із чим, не може бути визнаний судом протиправним та скасований.

Враховуючи, що під час офіційного з'ясування обставин справи судом не встановлено протиправності оскаржуваних актів суб'єктів владних повноважень чи перевищення компетенції цих органів при їх прийнятті, в задоволенні позовних вимог про їх визнання протиправними та скасування слід відмовити на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.

Судові витрати розподілити за правилами ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, Виконавчого комітету Одеської міської ради, Комунального підприємства «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості» за участю третьої особи на боці відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_4 про визнання неправомірним та скасування Акту готовності об'єкта до експлуатації №1477 від 22.12.2009 року, скасування свідоцтва №1500147 про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, виданого Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області 22.12.2009 року, скасування свідоцтва про право власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1, виданого Виконавчим комітетом Одеської міської ради 17.02.2010 року та скасування державної реєстрації права власності на житловий будинок, реєстраційний номер 29757878, номер запису 43770 в книзі 303-42 - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.

Повний текст постанови складений та підписаний суддею 09 жовтня 2012 року

Суддя Єфіменко К.С.

.