Справа № 2-а/1970/3193/12
"01" жовтня 2012 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
при секретарі Бойко Н.Б.
за участю:
представника позивача Кадука М.О.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тернополя справу за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості на суму 1957,72 грн.,-
Тернопільське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі позивач, або Фонд) звернувся до суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (надалі відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 1957,72 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» зобов'язаний вчасно та в повному обсязі здійснювати сплату страхових внесків. Однак останній, свій обов'язок не виконував належним чином, внаслідок чого утворилася заборгованість в сумі 1957,72 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, повідомив, що рішення Фонду №51 від 27.06.2012 та № 53/51 від 27.07.2012 у встановленому порядку не оскаржені та є чинними на час розгляду справи. Просив стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 заборгованість в сумі 1957,72 грн., з мотивів, викладених у позовній заяві.
Відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково, а саме щодо суми нарахованої пені. Просив суд у задоволенні позовних вимог про стягнення сум фінансових санкцій відмовити. Щодо причин розбіжності по нарахованому фонду заробітної плати, відображеної у формах звітності за 2004 - 2005 рік та даними звірки з УПФУ в Кременецькому районі позивач пояснень не надав.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача та відповідача, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, судом встановлені наступні обставини.
21.06.2012 року працівниками Кременецької міжрайонної виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено планову перевірку коштів в частині правильності їх використання фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (ід. код НОМЕР_1) за період з 01.01.2004 року по 01.06.2012 року, результати якої відображені у відповідному акті від 21.06.2012 року.
Перевіркою встановлено, що страхувальником, ОСОБА_2 за обревізований період виявлено порушення ст.1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування»від 11.01.2001 року №2213-ІІІ щодо не нарахування страхових внесків -донарахування та до утримання страхових внесків з прихованого фонду оплати праці за грудень 2004 року -700 грн., січень 2005 року - 600 грн. та березень 2005 року -262 грн., в результаті донараховано внески в сумі 39,31 грн., та штрафна санкція у розмірі 1562 грн.; ч.1 ст.23, п.2 ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» №2240-ІІІ (далі - Закон) щодо несвоєчасності сплати страхових внесків в період жовтень-грудень 2004 року, січень-травень, серпень, жовтень-грудень 2005 року, лютий-березень, травень, серпень-вересень 2006 року, люти-червень 2007 року, квітень-грудень 2008 року, 2009 та 2010 року в результаті утворилась недоїмка в сумі 261,53 грн., на яку нараховано пені у розмірі 26 грн. та штрафна санкція -130,77 грн.
Розбіжність сум по нарахованому фонду заробітної плати, відображеної у формах звітності за 2004 - 2005 рік та даними звірки з УПФУ в Кременецькому районі підтверджується дослідженим в судовому засіданні листом від 06.03.2012 №1348/02.
Комісією у складі працівників Кременецької міжрайонної виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності складено акт відмови від підпису від 21.06.2012 року, про те, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 безпідставно відмовився від підпису акту перевірки правильності використання коштів Фонду від 21 червня 2012 року (а.с. 8).
У зв'язку із встановленням вищезазначеного порушення, Кременецькою міжрайонною виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 27.06.2012 року прийнято рішення №51, яким до якого ФОП ОСОБА_2 застосовна штраф в сумі 1693,53 грн. (50% суми неправомірно витрачених коштів); нараховано за актом перевірки пені в сумі 26 грн. та донараховано за актами внесків в сумі 39,31 грн.
Як слідує з довідки -розрахунка фінансових санкцій Кременецької міжрайонної виконавчої дирекції від 27 липня 2012 року, відповідач у десятиденний термін рішення від 27.06.2012 року №51 не виконав, а тому у разі несвоєчасності повернення або неповернення страхових коштів відповідно до ч.1 ст.21 та ст.22 Закону на страхувальників додатково накладається штраф у розмірі 10% несвоєчасно повернутих або не повернутих страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або неповернутих страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1% зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу (а.с. 12).
В подальшому, у зв'язку з невиконанням вищевказаного рішення у десятиденний термін, - Кременецькою міжрайонною виконавчою дирекцією прийнято рішення №53/51 від 27.07.2012 року, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 175,88 грн. та нараховано пеню - 23 грн. (а.с. 13).
Будь-які докази, які б свідчили про оскарження відповідачем прийнятих щодо нього вищезазначених рішень про повернення неправомірно витрачених коштів, застосування штрафів та нарахування пені, в матеріалах справи -відсутні, а судом -не встановлені.
Оцінивши зібрані по справі докази та дослідивши норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VI, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення "Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
При цьому, відповідно до ч. 5 ст. 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»вiд 08.07.2010 року № 2464-VI, який набирав чинності з 1 січня 2011 року, стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року , в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Так, згідно зі статтею 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Частиною 2 статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" встановлено, що страхувальники зобов'язані у десятиденний строк перерахувати фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону.
Так , відповідно до п. 3 ч. 1 с. 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" за несвоєчасність сплати страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків.
Так, згідно з п. 3 ч. 1 положеннями цієї статті - страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 30 Закону (в редакції діючій на момент вчинення порушення) за неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів (ч. 1 ст. 30 Закону).
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до статті 71 Кодексу Адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Беручи до уваги вищевикладене, враховуючи, що на час судового розгляду справи заборгованість у сумі 1957,72 грн. - відповідачем в добровільному порядку не сплачена, відповідні докази, які б підтверджували погашення такого боргу та спростовували б доводи позивача, - відповідачем не надані, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, належним чином доведеними, не спростовані відповідачем, а отже підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 50, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 (код НОМЕР_1) на користь Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заборгованість в сумі 1957,72 грн. (одна тисяча дев'ятсот п'ятдесят сім гривень 72 копійки) на рахунок №25607051210003 в ПАТ «КБ «Надра», МФО 338705, одержувач: Кременецька міжрайонна виконавча дирекція, код ЄДРПОУ 26024529.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Мандзій О.П.
копія вірна
Суддя Мандзій О.П.