26 вересня 2012 року /10:42/ Справа № 0870/3643/12
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Буряковій А.В., за участю представника позивача Уланової Р.В., Аніщенка М.А., представника відповідача Бібіка С. В., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Жовтневої районної організації Соціалістичної партії України
до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державна податкова інспекція у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.12.2011 року № 0007031501,
Жовтнева районна організація Соціалістичної партії України звернулася з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державна податкова інспекція у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.12.2011 року № 0007031501.
В позовній заяві позивач зазначив, що за результатами проведеної камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток, на підставі акту перевірки від 06.12.2011 року № 518/25766826, Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби було винесено податкове повідомлення - рішення від 13.12.2011 року № 0007031501, яким визначено суму штрафних санкцій за платежем з податку на прибуток у сумі 1192 грн. 00 коп. Перевіркою встановлено порушення норм п.п.4.1.4 п. 4.1 ст. 4 закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: несвоєчасне подання декларації з податку на прибуток. Зазначає, що зазначене податкове повідомлення рішення є незаконним, оскільки позивач не є прибутковою організацією, а тому взагалі не повинен подавати декларації з податку на прибуток.
Представники позивача у судовому засіданні на задоволенні позову наполягали, з підстав, викладених у позовній заяві. Зазначили, що позивач зареєстрований 12.05.1999 року та з того моменту йому було видано довідку про присвоєння коду неприбутковості, однак у зв'язку із частою зміною керівництва, зазначену довідку було втрачено. До другого кварталу 2011 року позивачем до органів податкової інспекції подавалися податкові звіти про використання коштів неприбутковими установами та організаціями, а починаючи з другого кварталу, за усною вказівкою посадових осіб податкового органу, позивача було зобов'язано подавати до податкового органу податкові декларації з податку на прибуток підприємства, на що позивач погодився, та почив подавати до відповідача вказані декларації з прочерками.
Представник Відповідача проти задоволення позову заперечував, надав письмові заперечення на позов, в яких зазначив, що позивача було внесено до реєстру неприбуткових організацій згідно Рішення № 428 від 20.10.2011 року, відповідно до поданої позивачем заяви від 04.10.2011 року з моменту взяття на облік в ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя. Пізніше, після переходу позивача на облік до ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя, останньою також було прийнято рішення № 861 від 09.04.2012 року про внесення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Тобто, до 20.10.2011 року Жовтнева районна організація Соціалістичної партії України не рахувалася неприбутковою організацією, тому позивач залишався платником податків на загальних підставах та був зобов'язаний подавати податкові декларації з податку на прибуток замість податкових звітів про використання коштів неприбутковими установами та організаціями. Отже, податкове повідомлення-рішення прийняте правомірно. Просив у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи заперечення відповідача підтримав, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Вислухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що Жовтнева районна організація соціалістичної партії України з 04.08.2006 по 30.03.2012 року перебувала на обліку в ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби, після чого у зв'язку зі зміною місцезнаходження, встала на облік до ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби.
06.12.2011 року Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Запоріжжя проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на прибуток Жовтневої районної організації Соціалістичної партії України. Перевірка проводилася за період: 1 квартал, 1 півріччя, 3 квартали 2009 року, 2009 рік, 1 квартал, 1 півріччя, 3 квартали 2010 року. 2010 рік та 1 квартал 2011 року.
За результатами перевірки складений акт від 06.12.2011 року № 518/25766826.
Як зазначено у висновках Акту перевірки, перевіркою встановлено порушення Жовтневою районною організацією Соціалістичної партії України:
1. підпункту 4.1.4 пункту 4.1 ст. 4 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п.п.16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» - несвоєчасно подано декларації з податку на прибуток за періоди: 1 квартал, 1 півріччя, 3 квартали 2009 року, 2009 рік, 1 квартал, 1 півріччя, 3 квартали 2010 року. 2010 рік та 1 квартал 2011 року.
На підставі акту перевірки від 06.12.2011 року № 518/25766826 Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби було прийняте податкове повідомлення-рішення від 13.12.2011 року № 0007031501, яким визначено суму штрафних санкцій за платежем з податку на прибуток у сумі 1192 грн. 00 коп.
Суд вважає висновки, які викладені в Акті перевірки від 06.12.2011 року № 518/25766826 обґрунтованими, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнятим відповідно до вимог чинного законодавства з наступних підстав.
Відповідно до п. 2.1-2.4 Розділу 2 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 232 від 11.07.1997 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 6 серпня 1997 р. за № 291/2095, яке діяло на час виникнення спірних правовідносин, до Реєстру заносяться неприбуткові організації та установи, які згідно із пунктом 7.11 статті 7 Закону звільняються від сплати податку на прибуток.
Для внесення до Реєстру неприбуткова організація або установа повинні подати (надіслати) до податкового органу за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою №1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копію статутних і установчих документів.
Органи державної податкової служби можуть проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах.
За результатами розгляду заяви можуть бути прийняті рішення за формою згідно з додатком 2 про:
- внесення неприбуткової організації (установи) до Реєстру;
- відмову внесення неприбуткової організації (установи) до Реєстру.
Рішення готується у двох примірниках - перший надається організації або установі, а другий залишається в органі державної податкової служби.
З 01.04.2011 року процедура реєстрації неприбуткових підприємств регулюється Положенням про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 37 від 24.01.2011 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 лютого 2011 р. за № 161/18899, відповідно до пункту 157.12 статті 157 розділу III Податкового кодексу України. Процедура реєстрації неприбуткової організації за останнім Положення не змінилася.
В матеріалах справи міститься Рішення № 428 від 20.10.2011 року про внесення Жовтневої районної організації соціалістичної партії України до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Присвоєно ознаку неприбуткової установи - 0008. Також до матеріалів додано реєстраційну заяву позивача від 04.10.2011 року, відповідно до якої було прийняте Рішення № 428. Рішення приймалося ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя, на обліку в якій позивач на той час знаходився. Пізніше, після переходу позивача на облік до ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя, останньою також було прийнято рішення № 861 від 09.04.2012 року про внесення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій, на підставі заяви позивача від 26.03.2012 року № 18.
Пояснення позивача щодо того, що Жовтневій районній організації Соціалістичної партії України було видано довідку про присвоєння коду неприбутковості з моменту реєстрації, однак у зв'язку із частою зміною керівництва, зазначену довідку було втрачено, суд не бере до уваги, оскільки, зазначені доводи не підтверджуються доказами, більш того спростовуються документами, наданими представником відповідача. Також на підтвердження позиції податкового органу в матеріалах справи міститься відповідь Державної податкової служби у Запорізькій області, відносно того, з якого часу Жовтневу районну організацію Соціалістичної партії України було включено до єдиного реєстру неприбуткових організацій, відповідно до змісту якої позивач внесений до Реєстру на підставі Рішення від 20.10.2011 року №428.
Податковим органом не заперечується факт подання позивачем до податкового органу податкових звітів про використання коштів неприбутковими установами та організаціями за перевіряємий період: 1 квартал, 1 півріччя, 3 квартали 2009 року, 2009 рік, 1 квартал, 1 півріччя, 3 квартали 2010 року. 2010 рік та 1 квартал 2011 року. Однак, разом з тим, відповідач зазначає, що так як позивач не був на той час неприбутковою організацією, він не повинен був подавати вказані звіти, а на загальних підставах поданню підлягали декларації з податку на прибуток. У зв'язку з тим, що декларації за період, вказаний в акті перевірки, не подавались, податковим органом було встановлено порушення, які задокументовано в акті перевірки від 06.12.2011 року № 518/25766826, та винесено податкове повідомлення-рішення.
Відповідно до п.16.4. статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну.
Згідно з п.п. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем було правомірно застосовано штрафну санкцію за несвоєчасну подачу декларацій по податку на прибуток, задокументовану в акті перевірки від 06.12.2011 року № 518/25766826, у зв'язку з чим податкове повідомлення-рішення від 13.12.2011 року № 0007031501 є обґрунтованим, порушення прав позивача, на які він посилається, відсутні, а відтак, позовні вимоги про його скасування є такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 94, 160, 163 КАС України, суд, -
У задоволенні позову Жовтневій районній організації Соціалістичної партії України до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби, третя особа, Державна податкова інспекція у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.12.2011 року № 0007031501 - відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя /підпис/ Л.О.Нестеренко