Постанова від 13.09.2012 по справі 2а-9314/12/0170/23

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 вересня 2012 р. (17:15) Справа №2а-9314/12/0170/23

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Алексєєвої Т.В. при секретарі судового засідання Говорун М.Ф. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора м. Євпаторії

до Мирнівської селищної ради,

третя особа - Комунальне підприємство "Мирний-Наш дім"

про визнання рішення незаконним

за участю:

прокурора - Аледінова Н.Е., посвідчення № 12031;

представника відповідача - Кашина Ю.Г., від 19.07.2012 року, посвідчення №25;

представника третьої особи - Шамєєвої Т.Ф., довіреність від 19.03.10, посвідчення;

Обставини справи: Прокурор м. Євпаторії звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Мирнівської селищної ради про визнання незаконним рішення Мирнівської селищної ради 6 скликання 20 сесії № VI/20-02 від 28.03.2012 року "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків та споруд та прибудинкових територій в смт. Мирний м. Євпаторії".

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішення Мирнівської селищної ради № VI/20-02 від 28.03.2012 року "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків та споруд та прибудинкових територій в смт. Мирний м. Євпаторії" прийнято з порушенням вимог діючого законодавства України.

Ухвалами суду від 27.08.2012 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою від 05.09.2012 року залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство "Мирний-Наш дім".

У судовому засіданні 13.09.2012 року прокурор наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідач по справі заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Третя особа Комунальне підприємство "Мирний-Наш дім" надало пояснення по суті позовних вимог, просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши представників сторін та дослідивши матеріали справи суд

ВСТАНОВИВ:

28.03.2012 року на 20-й сесії 6-го скликання Мирнівської селищною радою було прийнято рішення №VI/20-02 "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків та споруд та прибудинкових територій в смт. Мирний м. Євпаторії"

На зазначене рішення прокуратурою винесено протест від 15.06.2012 року, який відхилено рішенням 23-ї сесії 6-го скликання Мирнівської селищної ради № VІ/23-01 від 25.07.2012 року "Про протест прокурора м. Євпаторії на рішення Мирнівської селищної рад №VI/20-02 від 28.03.2012 року "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків та споруд та прибудинкових територій в смт. Мирний м. Євпаторії" відхилено з мотивів того, що відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7, ч. 3 ст. 31 закону України "Про житлово-комунальні послуги" органи місцевого самоврядування затверджують тарифи на житлово-комунальні послуги. Відповідно до п. 2 "Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2001 року, послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання. Відповідач у своєму рішенні посилається на те, що відповідно до ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги є повноваженням органу місцевого самоврядування, яким відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є виборний орган - рада.

Рішення Мирнівської селищної ради від 02.02.2011 року та від 28.03.2012 року№VI/20-02 "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків та споруд та прибудинкових територій в смт. Мирний м. Євпаторії" є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки Законом України «Про житлово-комунальні послуги», яким закріплено загальну норму, що встановлює повноваження органів місцевого самоврядування на встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, не передбачено встановлення або затвердження тарифів на комунальні послуги сесією сільської, селищної, міської ради, а передбачено повноваження органів місцевого самоврядування щодо цього питання. У рамках місцевого самоврядування, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування», повноваження щодо встановлення тарифів на комунальні послуги належить виключно виконавчим комітетам сільських, селищних та міських рад, тобто виконавчим органом місцевого самоврядування, та здійснюється шляхом прийняття відповідних рішень.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що оскаржуване рішення не відповідає вимогам закону та підлягає скасуванню з наступних підстав.

Законом України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено повноваження органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг.

Пунктом 2 частини 1 статті 7 зазначеного закону визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" селищні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Законом України "Про місцеве самоврядування" не віднесено до повноважень селищної ради встановлення тарифів на комунальні, побутові, транспортні та інші послуги.

Так законом України «Про місцеве самоврядування», а саме: статтею 28 встановлено повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі бюджету, фінансів і цін. п.п. а.) п.1 ч.1 ст. 28 закріплено повноваження щодо встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України), транспортні та інші послуги.

При цьому суд зазначає, що Законом України «Про місцеве самоврядування» у відповідних главах визначені окремо, повноваження сільських, селищних, міських рад (глава 1) та повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (глава 2).Тобто представницькі органи місцевого самоврядування - сільські, селищні, міські ради мають чітко визначені спеціальним законом свої повноваження, а виконавчі органи місцевого самоврядування - виконавчі органи (виконавчі комітети) сільських, селищних, міських рад чітко визначені спеціальним законом свої повноваження. Що також закріплено в ч. 3 ст. 10 Законом України «Про місцеве самоврядування» - представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

За змістом статей 1, 10, 11 Закону України «Про місцеве самоврядування» представницьким органом місцевого самоврядування є відповідні ради, виконавчими органами місцевого самоврядування виконавчі органи відповідних рад - виконавчі комітети, відділи, управління та інші створені радами виконавчі органи.

Розмежування повноважень цих органів встановлено вже спеціальними нормами Закону України «Про місцеве самоврядування».

Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта. Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже «на підставі» означає, що суб'єкт владних зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

«У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами. «У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує органи місцевого самоврядування діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Оскаржуване рішення 20-ї сесії 6-го скликання Мирнівської селищної ради від 28.03.2012 року №VI/20-02 "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків та споруд та прибудинкових територій в смт. Мирний м. Євпаторії", як прийняте не на підставі та не в межах і у спосіб передбачений законом, не відповідає вимогам чинного законодавства України, приписам ст. 19 Конституції України, отже є противоправним та підлягає скасуванню.

У судовому засіданні 13.09.2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови, повний текс постанови складено і підписано 17.09.2012 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 159 -163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення 20-ї сесії 6-го скликання Мирнівської селищної ради від 28.03.2012 року №VI/20-02 "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків та споруд та прибудинкових територій в смт. Мирний м. Євпаторії".

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.В. Алексєєва