ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
03 жовтня 2012 р. № 2а-8431/12/1370
16 год. 30 хв.
Львівський окружний адміністративний суд в складі
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
суддів Карп'як О.О. Ланкевича А.З.
з участю секретаря судового засідання Макар Г.В.
представників сторін:
від позивачів: Молящий В.М., Бойко Т.О.,
від відповідачів: Гречана Г.О.,
від третьої особи: Семенюк О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка»в особі уповноваженої особи політичної партії в одномандатному виборчому окрузі №122 Молящого Василя Михайловича та Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»в особі уповноваженої особи політичної партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»в одномандатному виборчому окрузі №122 Бойка Тараса Орестовича до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №122 та голови Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №122 Давид Людвиги Миколаївни, з участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Політичної партії «Партія Регіонів»про визнання протиправною бездіяльності,-
політична партія «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» в особі уповноваженої особи політичної партії в одномандатному виборчому окрузі №122 Молящого В.М. та Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»в особі уповноваженої особи політичної партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»в одномандатному виборчому окрузі №122 Бойка Т.О. звернулися в суд з позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №122 та голови Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №122 Давид Л.М. про визнання протиправною бездіяльності щодо не утворення дільничних виборчих комісій в межах одномандатного виборчого округу №122 у строк, визначений ч.1 ст.28 Закону України «Про вибори народних депутатів України»; щодо незабезпечення включення до порядку денного засідання комісії та розгляду на засіданні комісії питання щодо утворення дільничних виборчих комісій у строк, визначений ч.1 ст.28 Закону України «Про вибори народних депутатів України»; щодо формування дільничних виборчих комісій, відповідно до порушень вимог ч.1 ст.28 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Позовні вимоги мотивовані тим, що внаслідок бездіяльності відповідачів щодо розподілу керівних посад в дільничних виборчих комісіях та створення дільничних виборчих комісій в межах одномандатного виборчого округу у строк, визначений ч.1 ст.28 Закону України «Про вибори народних депутатів України», поставлено під загрозу підготовку до проведення виборів в межах одномандатного виборчого округу №122, порушено право суб'єктів виборчого процесу на участь у виборчому процесі з чергових виборів народних депутатів України 28.10.2012 року та створено перешкоди в їх реалізації.
Представники позивачів дали аналогічні пояснення, просять позов задоволити.
Представник відповідачів заперечуючи проти позову вважає, що вони діяли у відповідності до вимог чинного законодавства, бездіяльності не вчиняли, дільничні виборчі комісії були утворені вчасно, однак, керівний склад був затверджений 27.09.2012 року у зв'язку із оголошенням перерви у засіданні окружної виборчої комісії.
Представник третьої особи, проти позову заперечила, однак, вважає, що дільничні виборчі комісії були створені з порушенням строків передбачених ч.1 ст.28 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши присутніх представників учасників судового процесу, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив таке.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про вибори народних депутатів України»від 17.11.2011 року за №4061-VI, з наступними змінами та доповненнями, дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за тридцять один день до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.
В матеріалах справи наявна постанова Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №122 від 26.09.2012 року за №10, якою утворено дільничні виборчі комісії одномандатного виборчого округу №122.
Постановою цієї ж виборчої комісії від 27.09.2012 року №11 затверджено керівний склад дільничних виборчих комісій одномандатного виборчого округу №122.
Саме дані постанови окружної виборчої комісії беруться судом до уваги, з врахуванням поданого пояснення оператора Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №122 від 03.10.2012 року.
При цьому, судом враховано той факт, що утворення дільничних виборчих комісій вважається закінченим, як вбачається зі змісту ч.1 ст.28 Закону України «Про вибори народних депутатів України», у момент затвердження їх керівного складу (голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії).
Частиною 1 ст.172 КАС України передбачено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
При цьому, під бездіяльністю, в даному випадку, розуміється певна форма поведінки особи, яка полягає у невиконанні нею дій, які вона повинна була і могла вчинити відповідно до покладених на неї згідно з законом посадових обов'язків.
Згідно протоколу №8 від 21.09.2012 року в порядок денний засідання відповідача під №3 було включено питання щодо оголошення складу дільничних виборчих комісій.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи протоколу засідання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №122 від 26.09.2012 року за №9, під №5 до порядку денного засідання комісії було включено питання щодо призначення керівних посад дільничних виборчих комісій.
Однак, дане питання вирішено не було, голова комісії оголосила перерву до наступного дня.
А відтак, суд вважає, що окружною виборчою комісією не було допущено бездіяльності щодо не утворення дільничних виборчих комісій у строк, визначений законом, а також щодо не забезпечення включення до порядку денного засідання комісії та розгляду цього питання, оскільки дане питання було включено до порядку денного та розглядалось на засіданні окружної виборчої комісії 26.09.2012 року.
В даному випадку, мають місце дії окружної виборчої комісії щодо виконання покладених на неї законом обов'язків, зокрема, обов'язку щодо створення дільничних виборчих комісій, які вчинені не у строк визначений ч.1 ст.28 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Крім того, як передбачено ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з визначення п.8 ч.1 ст.3 КАС України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
З аналізу наведених правових норм вбачається, що необхідною умовою для захисту порушених прав, свобод та інтересів особи є наявність їх порушення з боку суб'єкта владних повноважень.
Аналогічні положення щодо обов'язкової наявності порушення особистих виборчих прав або охоронюваних законом інтересів щодо участі у виборчому процесі уповноваженої особи партії з якими пов'язується можливість оскарження рішення, дії чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, закріплені також у ч.1 ст.118 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Всупереч наведеному, в судовому засіданні представники позивачів не змогли пояснити яким чином внаслідок бездіяльності відповідачів порушуються права позивачів.
З огляду на те, що відповідачами не було допущено бездіяльності щодо не утворення дільничних виборчих комісій у строк, визначений законом, та щодо незабезпечення включення до порядку денного засідання комісії та розгляду цього питання, а також те, що своїми діями останні не порушили охоронювані законом права позивачів, суд вважає позовні вимоги безпідставними.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову належить відмовити повністю.
Щодо судових витрат, то такі, у відповідності до вимог ст.94, ч.9 ст.172 КАС України, належить присудити з позивачів.
Керуючись ст.ст. 21, 69, 70, 160-163 КАС України, суд -
1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
2. Стягнути з Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина»на користь Державного бюджету України 32 грн. 19 коп. судового збору.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
4. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий - суддя В.Я.Мартинюк
суддя О.О.Карп'як
суддя А.З.Ланкевич