Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
28 вересня 2012 р. Справа № 2а/0570/11003/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кірієнка В.О.
при секретарі Федоровій А.О.
за участю:
представників позивача - Братченко Т.А., Донської А.В.
представника відповідача - Лактіонова О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби до Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «ДОНБАС» про стягнення грошових коштів, які перебувають у власності відповідача в розмірі 37238,14 грн., в рахунок погашення його податкового боргу з розрахункових рахунків відкритих на його ім'я в банківських установах, а саме з податку на додану вартість у розмірі 37050,27 грн. та пеню у розмірі 187,87 грн.,-
Позивач, Державна податкова інспекція у Будьонівському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби звернувся до суду із адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «ДОНБАС» про стягнення грошових коштів, які перебувають у власності відповідача в розмірі 37238,14 грн., в рахунок погашення його податкового боргу з розрахункових рахунків відкритих на його ім'я в банківських установах, а саме з податку на додану вартість у розмірі 37050,27 грн. та пеню у розмірі 187,87 грн.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що за відповідачем обліковується заборгованість в розмірі 37238,14 грн., яка виникла на підставі несплаченої штрафної санкції з податку на додану вартість за податковим повідомленням-рішенням від 22.05.2012 року № 0001181502 у розмірі 58046,85 грн., з урахуванням часткової сплати сума боргу складає 37050,27 грн., у зв'язку з частковою сплатою боргу нарахована пеня у розмірі 187,87 грн.
28.09 2012 року позивач надав заяву про уточнення позовних вимог, в якій вказав, що заявлена сума боргу у розмірі 37238,14 грн. відповідачем сплачена, однак станом на день призначення судового засідання сума боргу складає 9 253 129,00 грн., яка виникла на підставі самостійно узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за серпень 2012 року у розмірі 9 253 129,00 грн.
На підставі викладеного, просив стягнути грошові кошти, які перебувають у власності відповідача в розмірі 9 253 129,00 грн. в рахунок погашення податкового боргу з розрахункових рахунків відкритих в банківських установах, а саме з податку на додану вартість у розмірі 9 253 129,00 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі та просив встановити порядок виконання постанови шляхом розстрочення виконання судового рішення.
Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Позивач у відповідності до норм Податкового кодексу України, є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Позивач є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про Державну податкову службу в Україні» та Податкового кодексу України.
Відповідач - Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «ДОНБАС» (код ЄДРПОУ 00174668) зареєстроване Виконавчим комітетом Донецької міської ради 12.01.2004 року за адресою: 83059, Донецька область, м. Донецьк.
Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 08.01.2011 року № 3/10/29-013, відповідач знаходиться на обліку у ДПІ у Будьонівському районі м. Донецька з 12.07.1995 року за № 06100157.
Судом встановлено, що відповідач має заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість в сумі 9 253 129,00 грн., яка виникла на підставі самостійно узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість, а саме податкової декларації з податку на додану вартість № 9056427340 від 18.09.2012 року за серпень 2012 року на суму 9 253 129,00 грн.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Пунктом 49.16 ст. 49 Податкового кодексу України визначено, що незалежно від наявності відмови у прийнятті податкової декларації платник податків зобов'язаний погасити податкове зобов'язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим Кодексом.
Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Обов'язок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобов'язань встановлений також пунктом 16.1.4. статті 16 Податкового кодексу України.
Підпунктом 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Кодексу встановлено, що суми грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання вважаються податковим боргом.
Пунктом 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 59.1 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Підпунктом 14.1.153 Податкового кодексу України податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
У зв'язку із тим, що податковий борг відповідача виник до вступу в дію Податкового кодексу України та був безперервним, податковим органом приймались заходи по погашенню податкового зобов'язання у відповідності до вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ, який був спеціальним законом з питань оподаткування та встановлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Отже, на виконання вимог п. 6.2 ст. 6 зазначеного Закону податковим органом надсилалися податкові вимоги про погашення податкового боргу в добровільному порядку, а саме перша № 1/21 від 04.11.2010 року, яка була отримана уповноваженим Пашковим 08.11.2010 року та друга за № 2/23 від 13.12.2010 року.
Крім того, 15.12.2010 року № 17 було винесено акт опису активів, на які поширюється право податкової застави та 29.03.2011 року начальником ДПІ у Будьонівському районі м. Донецька було винесено рішення про опис майна у податкову заставу № 1/24.
Проте, заходи, прийняті позивачем щодо стягнення податкового зобов'язання, не призвели до його погашення. Сума податкового зобов'язання відповідачем не сплачена та, відповідно до розрахунку стягуваної суми по справі, наданого позивачем, податкова заборгованість відповідача з ПДВ складає 9 253 129,00 грн., що не заперечується самим відповідачем.
Згідно п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Таким чином, враховуючи права державної податкової служби, встановлені Законом, та передбачений Конституцією судовий порядок їх стягнення, позовні вимоги суд визнає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
Крім того, представником відповідача було надано заяву про встановлення способу виконання судового рішення шляхом надання розстрочення.
В обґрунтування заяви вказав, що станом на теперішній час підприємство знаходиться у дуже скрутному фінансовому становищі, а одночасне стягнення податкового боргу в сумі 9 253 129,00 грн. може призвести до ще більшого погіршення фінансового становища відповідача, а саме скорочення чисельності штату, необхідності скорочення робочого часу, виникненню заборгованості з заробітної плати і, як наслідок, зростанню соціальної напруги в трудовому колективі, можливими страйками.
Представник позивача не заперечував проти встановлення способу виконання судового рішення шляхом надання розстрочення.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Ознайомившись із наданими матеріалами, судом було встановлено, що за 1 квартал 2012 року підприємство є збитковим. Зі звіту про фінансові результати за 1 квартал 2012 року збитки складають 87 308 тис. грн.
З балансу на 31.03.2012 року вбачається, що у підприємства є заборгованість з оплати праці - 41864 тис. грн., перед бюджетом - 36523 тис. грн., перед фондами - 83988 тис. грн.
За підсумками 1 півріччя 2012 року підприємство також є збитком, так згідно звіту про фінансові результати за перше півріччя 2012 року збитки складають 123945 тис. грн. Відповідно до балансу на 30.06.2012 року є заборгованість з оплати праці - 35863 тис. грн., перед бюджетом - 30083 тис. грн., перед фондами - 96634 тис. грн.
Крім того, ПАТ «Шахтоуправління «ДОНБАС» є планово-збитковим підприємством, яке щорічно одержує дотацію з Державного бюджету, однак засоби з Державного бюджету на покриття витрат за собівартістю готової продукції не виділялись з листопада 2010 року по червень 2012 року. Зважаючи на незбалансованість на ринку ціни вугілля підприємство не мало можливості за рахунок власних засобів виплатити заробітну плату в повному об'ємі, а також сплатити податковий борг, оскільки собівартість 1 тонни вугілля значно вища за ціну, за яку можна продати, так за 1 квартал 2012 року повна собівартість склала 849,48 грн./1 тонну, що підтверджується звітом про собівартість готової вугільної продукції за 1 квартал 2012 року, а ціна у основного споживача - ДП «Вугілля» складає 633,00 грн./1 тонну, згідно договору поставки вугілля № 12-11/1ЕН.
Згідно інвестиційного проекту з технічного переоснащення, капітального будівництва ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» в 2011-2016 роках, на даний час відбувається будівництво та оснащення нових очисних вибоїв та протягом 2013-2016 років планується введення їх в експлуатацію, що дозволить збільшити видобуток вугілля.
Введення 4 східної лави М3 шахти «Щегловська-Глибока» потребує залучення 20980 тис. грн., добове навантаження лави - 900 тонн/добу, за плановий обсяг видобутку вугілля у 2013р. - 200 тис. грн., у 2014р. - 202,5 тис. тонн. Введення 12 східної лави К3 шахти № 22 «Комунарська» потребує залучення 102790 тис. грн., добове навантаження лави - 900 тонн/доба, запланований обсяг видобутку вугілля у 2013р. - 270 тис. тонн, у 2014р. - 270 тис. тонн, у 2015р. - 270 тис. тонн, у 2016р. - 270 тис. тонн. Введення 4 східної лави L1 шахти «Щегловська-Глибока» потребує залучення 65460 тис. грн., добове навантаження лави - 800тонн/добу, запланований обсяг видобутку вугілля у 2013р. - 35 тис. тонн, у 2014р. - 225 тис. тонн, у 2015р. - 250 тис. тонн. Введення 1 лави L№8 шахти «Щегловська-Глибока» потребує залучення 47900 тис. грн.., добове навантаження лави - 600 тонн/добу, запланований обсяг видобутку вугілля у 2014р. - 20 тис. тонн, у 2015р. - 200 тис. тонн, у 2016р. - 90 тис. тонн. Введення 2 лави L№8 шахти «Щегловська-Глибока» потребує залучення 47900 тис. грн.., добове навантаження лави - 600 тонн/добу, запланований обсяг видобутку вугілля у 2016р. - 135 тис. тонн.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що вказані обставини дійсно ускладнюють виконання судового рішення про стягнення бюджетної заборгованості та з урахуванням викладеного вважає за можливе задовольнити заяву боржника про встановлення способу виконання судового рішення шляхом надання розстрочення виконання зазначеної постанови суду на 60 місяців відповідно до графіку погашення заборгованості.
Керуючись ст. ст. 2, 7-15, 69-71, 94, 162-163, 254, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби до Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «ДОНБАС» про стягнення грошових коштів, які перебувають у власності відповідача 9 253 129,00 грн. в рахунок погашення його податкового боргу з розрахункових рахунків відкритих на його ім'я в банківських установах, а саме з податку на додану вартість у розмірі 9 253 129,00 грн. - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути грошові кошти які перебувають у власності відповідача 9 253 129 (дев'ять мільйонів двісті п'ятдесят три тисячі сто двадцять дев'ять) грн. 00 коп. в рахунок погашення його податкового боргу з розрахункових рахунків відкритих на його ім'я в банківських установах, а саме з податку на додану вартість у розмірі 9 253 129(дев'ять мільйонів двісті п'ятдесят три тисячі сто двадцять дев'ять) грн. 00 коп. на р/р № 31113029700003, код платежу № 14010100, Державний бюджет Будьонівського району м. Донецька, ЄДРПОУ 34686940, одержувач Банк ГУДКУ у Донецькій області МФО 834016.
Встановити порядок виконання судового рішення, а саме розстрочити виконання зазначеної постанови строком на 60 місяців, починаючи сплату з листопада 2012 року по жовтень 2017 року включно наступним чином:
- зі сплатою щомісячно в строк до останнього банківського дня відповідного місяця в період з листопада 2012 року по жовтень 2014 року включно по 5000 (п'ять тисяч) грн. 00 коп.;
- зі сплатою щомісячно в строк до останнього банківського дня відповідного місяця в період з листопада 2014 року по вересень 2017 року по 253698 (двісті п'ятдесят три тисячі шістсот дев'яносто вісім) грн.. 03 коп. у жовтні 2017 року в сумі 253 697 (двісті п'ятдесят три тисячі шістсот дев'яносто сім) грн. 95 коп.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 28 вересня 2012 року.
Постанову у повному обсязі складено 03 жовтня 2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Кірієнко В.О.