справа № 0670/3408/12
категорія 10.1
21 серпня 2012 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Нагірняк М.Ф. ,
при секретарі - Янушевській В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області
до ОСОБА_1
про стягнення 1698,23 грн. заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску,-
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області звернулося із позовом до ОСОБА_1 про стягнення 1698,23 грн. заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 як фізична особа - підприємець є платником єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і за період з серпня 2011року по грудень 2011року має заборгованість по сплаті такого внеску на загальну суму 1698,23грн.
Представник Позивача в судове засідання не прибув, направив суду клопотання про розгляд справи без участі Позивача.
Відповідач в судове засідання не прибула, її представник направила суду заперечення проти позову і зазначила, що ОСОБА_1 з 26.01.2006року є пенсіонером за віком, а тому із набранням чинності в липні 2011року змін до ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" може бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Враховуючи неявку в судове засідання представників сторін та відсутність потреби в допиті свідків та експертів, суд розглянув справу в порядку письмового провадження. Дослідивши матеріали справи, врахувавши доводи Позивача викладені в позові та уточнення до нього, і заперечення представника Відповідача, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову виходячи із наступного.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами по даній справі регулюються правовими нормами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" ( надалі - Закон).
Цей Закон визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Судом безспірно встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа, платник єдиного податку та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області і одночасно отримує пенсію за віком, призначену у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 27.01.2006 року.
В розумінні вимог п.4 ч. 1. ст. 4 Закону ОСОБА_1 являлася платником єдиного внеску як фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, та сплачувала такий внесок по серпень 2011року включно.
За приписами ч. 4 ст. 4 Закону, що набули чинності з 06.08.2011року, особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Доводи Позивача, що ОСОБА_1 не є пенсіонером за віком, так як з 27.01.2006 року отримувала пенсію у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому не підпадає під дію ч. 4 ст. 4 Закону, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, виходячи із наступного.
Як зазначено в ст.5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виключно цим Законом визначаються види пенсійних виплат умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.
Разом з тим, умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, закріплені в ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вказана правова норма не встановлює окремий самостійний вид пенсії, а лише право осіб, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, отримати пенсію за віком достроково, тобто із зменшенням загального пенсійного віку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 скористалася своїм правом на дострокове отримання пенсії за віком ще з 27.01.2006 року і на день набуття чинності ч. 4 ст. 4 Закону мала статус пенсіонера за віком.
За приписами ч. 4 ст. 4 Закону ОСОБА_1 відноситься до категорії осіб, які можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Вказана норма набрала законної сили 06.08.2011 року. Таким чином, ОСОБА_1 звільнена від сплати єдиного внеску починаючи з серпня 2011 року.
Крім того, відповідно положень ст.25 Закону Позивачем, як територіальним органом Пенсійного фонду, 07.02.2012року була надіслана Відповідачу вимогу про сплату зазначених коштів як недоїмки.
Вказана вимога Відповідачем була оскаржена в судовому порядку і відповідно до постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 21.06.2012року визнана протиправною та скасована.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області до ОСОБА_1.
Відповідно до вимог ст.94 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись вимогами ст.ст.86,94,159-163,167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
В задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області до ОСОБА_1 відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк