справа № 0670/4913/12
категорія 12.3
20 серпня 2012 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ракаловича В.М. ,
при секретарях - Шиндарівській В.В., Донських Т.Л.,
з участю позивача, представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Житомирського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
про зобов'язання видати довідку та перерахувати пенсію,-
встановив:
В серпні 2010 полковник у відставці ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом. Просив зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат видати довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 1 серпня 2008 року з урахуванням розміру посадового окладу, визначеного наказом Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зробити перерахунок вказаної пенсії відповідно до вищевказаної довідки.
Зазначав, що має право на перерахунок пенсії, оскільки зазначеним вище наказом був підвищений оклад за посадою, яку він займав перед звільненням зі служби. Крім того, посилався на те, що має право на пенсію з розрахунку премії в розмірі 33,3% посадового окладу, а не 10%, як фактично призначено, проте відповідачі безпідставно відмовляють йому у видачі необхідної довідки та перерахунку пенсії.
Справа розглядалась судами неодноразово. В ході розгляду справи позивач остаточно уточнив підставу позову та розмір позовних вимог, вказавши, що перерахунок пенсії пов'язує лише із зміною розміру посадового окладу, а розмір премії не оспорює. Крім того, наполягав на задоволенні його вимог лише з 26 лютого 2010 року - з врахуванням шестимісячного строку звернення з позовом до суду.
Представник відповідача - Житомирського обласного військового комісаріату позовні вимоги не визнала. Пояснила, що підстав для видачі позивачеві довідки про розмір його грошового забезпечення з врахуванням підвищеного посадового окладу не було, оскільки з Головного управління Пенсійного фонду України не надходили списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Кабінетом Міністрів України не приймались рішення про збільшення посадових окладів.
Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково з таких підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді заступника начальника Житомирського військового інституту радіоелектроніки імені С.П. Корольова з наукової роботи, 2006 року звільнений у відставку, має звання полковника, отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення, осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
1 січня 2008 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", якою, зокрема, були затверджені нові схеми посадових окладів, у зв'язку з чим виникли підстави для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям.
Схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України була затверджена лише за основними типовими посадами. Посада, яку займав до виходу у відставку позивач, як і більшість інших посад, цією схемою передбачена не була. У зв'язку з цим, пунктом 5 вказаної постанови Кабінет Міністрів України доручив керівникам державних органів, до яких пунктом 2 постанови віднесено і Міністра оборони України, встановити посадові оклади військовослужбовцям, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами за аналогічними посадами.
Проте наказ Міністра оборони України № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" був виданий лише 28.07.2008 року. У зв'язку з цим, з 1 січня 2008 року перерахунок пенсій більшості колишніх військовослужбовців проводився з розрахунку окладів за аналогічними посадами. Позивачеві перерахунок пенсії був зроблений з окладу 1552 грн.
Дізнавшись про існування наказу МО України № 377 від 28.07.2008 року, яким за посадою заступника начальника інституту з наукової роботи був встановлений вищий посадовий оклад, ніж оклад, взятий для перерахунку йому пенсії з січня 2008 року, позивач звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату за довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Проте, як визнала в судовому засіданні і представник комісаріату, у видачі такої довідки позивачеві було відмовлено, а натомість йому видана ксерокопія листа Департамента фінансів МО України, яким військовим комісаріатам було рекомендовано утримуватись від видачі довідок про грошове забезпечення з врахуванням наказу МО України № 377 від 28.07.2008 року до узгодження цього питання між МО України і іншими заінтересованими відомствами.
Суд вважає, що у видачі довідки для перерахунку пенсії позивачеві відмовлено безпідставно.
Як вбачається з матеріалів справи, після видання наказу МО України № 377 від 28.07.2008 року між МО України і Пенсійним фондом України виник конфлікт з приводу його реалізації.
Відповідно до затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі -Порядок), МО України повідомило ПФ України про необхідність підготовки головними управліннями ПФ України в областях та подання органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набранням чинності наказом МО України № 377 від 28.07.2008 року. Проте ПФ України не повідомив свої головні управління про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки та подання органам, уповноваженим видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. При цьому ПФ України послався на те, що підставою проведення перерахунку пенсій може слугувати лише відповідне рішення КМ України про збільшення складових грошового забезпечення.
В результаті цього, до військових комісаріатів та інших органів, уповноважених видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, не надійшли списки осіб, пенсії яких підлягали перерахунку. За таких обставин Житомирський обласний військовий комісаріат вважав неможливим видачу відповідної довідки позивачеві.
Не вдаючись до правової оцінки конфлікту між МО України і ПФ України, який не є предметом спору в даній справі, суд вважає, що за наведених обставин військовий комісаріат вчинив протиправно.
Як вбачається із змісту Порядку, визначена ним процедура комплексного вирішення всіх питань, пов'язаних з перерахунком пенсій, запроваджена з метою оптимізації роботи державних органів, економії часу і державних коштів, усунення неминучих незручностей для громадян, що виникають під час здійснення масового перерахунку пенсій. В той же час, вказаний Порядок не виключає права особи, що претендує на перерахунок пенсії, особисто звернутись безпосередньо до органу, уповноваженого видавати довідки про розмір грошового забезпечення, за такою довідкою. І цей орган (військовий комісаріат) зобов'язаний таку довідку видати, якщо для цього існують підстави (збільшення однієї із складових грошового забезпечення, тощо).
В даному випадку підстави для видачі довідки були, оскільки наказом МО України № 377 від 28.07.2008 року був збільшений розмір посадового окладу за посадою, яку він займав до звільнення із служби.
Дійсно, в пункті 1 Порядку йдеться про можливість перерахунку пенсій у разі прийняття рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення Кабінетом Міністрів України. Проте в даному випадку необхідно зважати на те, що видаючи наказ № 377 від 28.07.2008 року, Міністр оборони України, як вже зазначалось, діяв не з власної ініціативи, а на виконання доручення Кабінету Міністрів України (п.5 постанови від 7 листопада 2007 р. N 1294 ), тобто, фактично, здійснював делеговані повноваження.
На користь такого висновку, безперечно, свідчить і зміст пункту 5 Порядку, відповідно до якого, для перерахунку пенсій враховується, зокрема, посадовий оклад у розмірах, установлених не лише Кабінетом Міністрів України але і керівником державного органу у межах його повноважень.
Інакше вирішення цього спору не відповідало б принципу верховенства права, порушувався б принцип рівності перед законом і запобігання несправедливій дискримінації, адже позивач опинився б у гіршому становищі, ніж ті пенсіонери - військовослужбовці, чиї збільшені посадові оклади Кабінет Міністрів України визначив безпосередньо у своїй постанові від 7 листопада 2007 р. N 1294.
Оскільки допущене Житомирським обласним військовим комісаріатом порушення прав позивача є триваючим, позов, як і просить позивач, підлягає задоволенню в межах піврічного строку звернення до суду, як передбачено ст.99 КАС України.
Позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задоволенню не підлягає, оскільки, як визнав і сам позивач в судовому засіданні, він до цього відповідача з приводу перерахунку пенсії ще не звертався, протиправних дій, бездіяльності чи рішень по відношенню до нього цей відповідач не вчиняв.
Керуючись Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року та наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року, ст.ст. 158-163 КАС України суд-
постановив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат видати ОСОБА_1 довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 26 лютого 2010 року з урахуванням розміру посадового окладу, визначеного наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року.
В задоволенні позову до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про перерахунок пенсії відмовити за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Головуючий суддя В.М. Ракалович
Повний текст постанови виготовлено: 27 серпня 2012 р.