Постанова від 12.09.2012 по справі 0670/5515/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 0670/5515/12

категорія 8.2

12 вересня 2012 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Нагірняк М.Ф. ,

при секретарі - Янушевській В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Полісся-Енерго"

до Державної податкової інспекції у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби

про скасування податкового повідомлення-рішення від 15.08.2012 р. №0011451503,-

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Полісся-Енерго" звернулося з позовом до Державної податкової інспекції у м. Житомирі Житомирської області про скасування податкового повідомлення - рішення №0011451503 від 15.08.2012року.

В судовому засіданні представники Позивача свої позовні вимоги підтримали і пояснили, що уповноваженою особою Відповідача була проведена камеральна перевірка терміну подання податкової декларації ТОВ "Полісся-Енерго" по збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод відповідно за 1,2,3 та 4 квартали 2011року. За результатами такої перевірки було винесено оскаржуване податкове повідомлення - рішення про застосування фінансових санкцій на загальну суму 511,00грн. На думку представників Позивача, Відповідач безпідставно не врахував, що відповідно до п.7 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення за період з 01.01.2011року по 30.06.2011року застосовуються у розмірі не більше 1 грн., а відповідно до п.6 цього ж підрозділу до платників податку на прибуток та платників податків, що перейшли на загальну систему оподаткування за порушення податкового законодавства за наслідками діяльності 2-4 кварталів 2011року фінансові санкції взагалі не застосовуються.

Представник Відповідача проти позову заперечила і пояснила, що ТОВ "Полісся-Енерго" порушені терміни подання податкової декларації по збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод відповідно за 1,2,3 та 4 квартали 2011року, так як зазначені декларації були подані лише 06.08.2012року. Такі порушення стали підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення - рішення. На думку представника Відповідача, Позивач неправильно трактує положення п.6 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України. Вказану правову норму слід трактувати виключно у відношенні порушень щодо сплати одного податку ( податку на прибуток), а не відносно всіх видів податків, про що прямо зазначено в Інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 04.05.2012року та Наказі Державної податкової служби України від 06.07.2012року № 592.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників Позивача, представника Відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Як зазначено в оскаржуваному податковому повідомленні - рішенні Державної податкової інспекції у м. Житомирі №0011451503 від 15.08.2012року, застосування до Позивача фінансових санкцій зумовлено порушенням Позивачем вимог пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 та п.328.3 ст.328 Податкового кодексу України.

За приписами ст.49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

В розумінні вимог пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 та п.328.3 ст.328 Податкового кодексу України податкові декларації по збору за спеціальне використання води подаються платниками збору органам державної податкової служби у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації, тобто протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

В судовому засіданні встановлено та не заперечується представниками Позивача, що Позивачем з порушенням встановлених строків були подані податкової декларації ТОВ "Полісся-Енерго" по збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод відповідно за 1,2,3 та 4 квартали 2011року.

Відповідно до вимог ч.3 ст.72 КАС України зазначені обставини щодо несвоєчасності подачі зазначених податкових декларацій, які визнаються сторонами, не доказувалися перед судом, так як проти цього не заперечують сторони і в суду не виникло сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до того чи підлягали врахуванню Відповідачем при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення - рішення вимоги п.6 та п.7 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України.

За приписами ч.2 ст.11 КАС України суд дану справу розглядав саме в межах зазначених позовних вимог.

Безспірно п.6 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України встановлено, що не застосовуються фінансові санкції до платників податку на прибуток підприємств та платників податків, що перейшли на загальну систему оподаткування, за порушення податкового законодавства за наслідками діяльності у другому - четвертому календарних кварталах 2011 року.

Пунктом 7 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України встановлено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Разом з тим, судом встановлено та визнається представником Відповідача, що вимоги п.7 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України Відповідачем враховано. За неподання податкової декларації ТОВ "Полісся-Енерго" по збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод саме за перший квартал 2011року до Позивача згідно оскаржуваного податкового повідомлення - рішення застосовано фінансову санкцію в розмірі 1,00грн. Неподання такої податкової декларації мало місце за період з 1 січня по 30 червня 2011 року, так як така декларація повинна бути подана протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (першого) кварталу.

Податкової декларації ТОВ "Полісся-Енерго" по збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод саме за другий, третій та четвертий квартали 2011року повинні бути подані також відповідно протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, тобто після 30 червня 2011року. Такі податкові декларації Позивачем були подані лише 06.08.2012року.

Зазначене свідчить, що вказані порушення Позивачем вимог податкового законодавства щодо строків подання податкових декларацій по збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод саме за другий, третій та четвертий квартали 2011року мали місце після 30 червня 2011року, а тому у податкового органу були відсутні підстави для застосування положень п.7 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України при визначенні фінансових санкцій саме за вказані правопорушення.

Судом не приймаються доводи Позивача та його представників в судовому засіданні щодо врахування при застосуванні фінансових санкцій за несвоєчасне подання податкових декларацій по збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод саме за другий, третій та четвертий квартали 2011року положень п.6 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України. Такі доводи Позивача зумовлені виключно помилковим та безпідставно широким трактуванням вказаної правової норми.

Як зазначено в п.6 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, не застосовуються фінансові санкції до платників податку на прибуток підприємств та платників податків, що перейшли на загальну систему оподаткування, за порушення податкового законодавства за наслідками діяльності у другому - четвертому календарних кварталах 2011 року. Тобто, законодавець чітко визначив, що фінансові санкції до певного платника не застосовуються лише за порушення податкового законодавства за наслідками діяльності такого платника.

В судовому засіданні безспірно встановлено та визнається сторонами, що оскаржувані фінансові санкції до Позивача були застосовані не за наслідками його діяльності, а виключно за неподання або несвоєчасне подання податкової звітності, що є самостійним видом відповідальності.

За приписами п.120.1 ст.120 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), -

тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Виходячи із вказаної правової норми Відповідачем був визначений розмір фінансової санкції виходячи із кожного із чотирьох фактів несвоєчасного подання податкових декларацій в сумі 511,00грн. ( 1,00грн.+170,00грн.+170,00грн.+170,00грн=511,00грн.).

При цьому судом враховується, що відповідно до положень Листа Вищого адміністративного суду України ввід 04.05.2012 р. N 1197/12/13-12 зазначена норма Перехідних положень Податкового кодексу України передбачає звільнення від фінансової відповідальності за порушення правил справляння виключно податку на прибуток. Водночас відповідальність за порушення інших норм податкового законодавства, які не пов'язані із справлянням податку на прибуток, застосовуються до платників податків на загальних підставах.

Аналогічне трактування вказаної правової норми викладене в Наказі Державної податкової служби України від 06.07.2012року № 592.

На підставі викладеного суд приходить до висновку про безпідставність доводів Позивача про порушення Державною податковою інспекцією у м.Житомирі вимог п.6 та п.7 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України при винесенні податкового повідомлення - рішення від 15.08.2012 р. №0011451503.

Відповідно до вимог ст.94 КАС України судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст.2,86,94,159-163,167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Полісся-Енерго" про скасування податкового повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м.Житомирі від 15.08.2012 р. №0011451503 відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк

Повний текст постанови виготовлено: 17 вересня 2012 р.