Постанова від 25.09.2012 по справі 2а/1270/6958/2012

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 вересня 2012 року Справа № 2а/1270/6958/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Ковальової Т.І.

при секретарі судового засідання Ворошило О.Є.,

за участю :

представника позивача - Ладиченко В.О.

від відповідача - не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Антрацитівського міськрайцентру зайнятості Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення суми матеріального забезпечення, -

04 липня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний Антрацитівського міськрайцентру зайнятості Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення суми матеріального забезпечення.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 06.07.2012 року адміністративний позов Антрацитівського міськрайцентру зайнятості Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення суми матеріального забезпечення залишено без розгляду.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2012 року ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 06.07.2012 року про залишення без розгляду адміністративного позову Антрацитівського міськрайцентру зайнятості Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення суми матеріального забезпечення скасовано, справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2012 року адміністративна справа за позовом Антрацитівського міськрайцентру зайнятості Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення суми матеріального забезпечення прийнята до провадження суддею Ковальовою Т.І.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в Антрацитівському міськрайцентрі зайнятості з 03.11.2004 року була зареєстрована громадянка ОСОБА_2 як така, що шукає роботу. В статусі безробітної остання перебувала на обліку з 10.11.2004 року по 16.06.2005 року.

Під час отримання права на виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг центром зайнятості була проведена відповідна перевірка згідно з абз. 2 п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.02.2009 року № 60/62 та п.26 Порядку обчислення заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266.

На підставі даних перевірки позивачем було прийнято рішення про стягнення з громадянки ОСОБА_2 до Фонду матеріальне забезпечення на випадок безробіття у розмірі 2691,47 грн., яке їй виплачувалось з дня початку роботи в територіальній виборчій комісії територіального виборчого округу № 90 по день припинення виплат, тобто з 01.12.2004 року по 15.06.2005 року. Зазначена, незаконна отримана сума матеріального забезпечення відповідачем в добровільному порядку не повернута.

Представник позивача в судовому засіданні просила суд стягнути з ОСОБА_2 до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття допомогу по безробіттю у загальній сумі 2691,47 грн.

Відповідач належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання не прибув до суду, причини неявки суду не повідомив.

Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

За таких обставин, відповідно до приписів статті 128 КАС України, суд здійснює розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що в Антрацитівському міськрайцентрі зайнятості з 03.11.2004 року була зареєстрована громадянка ОСОБА_2 як така, що шукає роботу. В статусі безробітної остання перебувала на обліку з 10.11.2004 року по 16.06.2005 року (а.с.7-9,21-23).

Під час отримання права на виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг центром зайнятості була проведена відповідна перевірка згідно з абз. 2 п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.02.2009 року № 60/62 та п.26 Порядку обчислення заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266.

22.09.2011 року Антрацитівським міськрайценторм зайнятості на юридичну адресу архівного відділу Надвірнянської районної державної адміністрації був надісланий лист - запит № 3/03-1607 щодо підтвердження вищезазначеного факту. Архівний відділ не підтвердив дані щодо перевіряємої інформації (а.с.12,26).

Для з'ясування обставин до центу зайнятості була запрошена громадянка ОСОБА_2, яка надала письмове пояснення про те, що вона дійсно в період перебування на обліку в центрі зайнятості та отримання допомоги по безробіттю працювала в територіальній виборчій комісії територіального виборчого округу № 90 в період з 22.12.2004 року по 26.12.2004 року та зобов'язалась повернути суму виплаченої їй допомоги по безробіттю в повному обсязі. За результатами перевірки був складений відповідний акт № 153 від 22.11.2011 року (а.с.11,13,25,27).

ОСОБА_2 про роботу в територіальній виборчій комісії територіального виборчого округу № 90 центр зайнятості не повідомила, чим порушила вимоги ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», де передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що випливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Отже, відповідачем було отримано допомогу по безробіттю на підставі неправдивих відомостей.

Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплачено забезпечення застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства з моменту обставин, що впливають на умови їй такого забезпечення.

Позивачем було прийнято рішення про стягнення з громадянки ОСОБА_2 до Фонду матеріального забезпечення на випадок безробіття у розмірі 2691,47 грн., яке їй виплачувалось з дня початку роботи в територіальній виборчій комісії територіального виборчого округу № 90 по день припинення виплат, тобто з 01.12.2004 року по 15.06.2005 року (а.с.14,28).

Відповідно до абзацу першого ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно до п. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» джерелами формування коштів центру зайнятості являються страхові внески страхувальників до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття», а також асигнування державного бюджету. Витратою коштів на матеріальне забезпечення на випадок безробіття ОСОБА_2 заподіяна шкода державним інтересам. Органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції в спірних відношеннях є Антрацитівський міськрайцентрзайнятості населення, який реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та забезпеченню незайнятому населенню відповідних гарантій на території міста та району.

Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем, до теперішнього часу, суму витрат у добровільному порядку не сплачено.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 99, 105, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

Адміністративний позов Антрацитівського міськрайцентру зайнятості Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення суми матеріального забезпечення задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття допомогу по безробіттю у сумі 2691,47 грн. (дві тисячі шістсот дев'яносто одна гривня сорок сім копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 28 вересня 2012 року.

СуддяТ.І. Ковальова