ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
24 вересня 2012 р. № 2а-4520/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Журомської М.В.,
за участю секретаря -Козьміна А.М.,
за участю представника позивача Рісної Ю.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гал-ТВС»до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Гал-ТВС»(далі - Товариство) звернулося у Львівський окружний адміністративний суд з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень від 07.05.2012 р. № 0003791630/5230 та № 0003801630/5237.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що Товариством здійснено проплати податкових зобов'язань згідно поданих декларацій з податку на додану вартість. Проте відповідачем такі кошти протиправно були зараховані в рахунок погашення податкової заборгованості, визначеної податковим повідомленням-рішенням № 0016261630/032326, яка на думку відповідача існувала в Товариства з березня 2011 року. Оскільки на даний час відсутнє судове рішення, яке набрало законної сили, на підставі якого зобов'язання, що визначене податковим повідомленням-рішенням № 0016261630/032326 можна було б вважати узгодженим, тому строк сплати таких зобов'язань ще не настав.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві та додаткових поясненнях. Просив позов задовольнити.
Відповідач проти позову заперечив. У письмових запереченнях зазначив, що оскільки у позивача в обліковій картці платника значився податковий борг, тому сплачені узгоджені податкові зобов'язання Товариством здійснювалось згідно п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України, яким передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Вважає податкові повідомлення-рішення про нарахування штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати податкових зобов'язань такими, що не підлягають скасуванню. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідач в судове засідання явку повноважного представника не забезпечив, належним чином повідомлений про розгляд справи.
Відповідно до ст. 71 та ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи завершувався без участі відповідача за наявними у справі доказами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Державною податковою інспекцією в Шевченківському районі м. Львова Львівської області ДПС (далі-ДПІ) проведено перевірку дотримання вимог п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України ТзОВ «Гал-ТВС»за період з 30.03.2011 року по 28.03.2012 року, за результатами якої складено Акт № 687/185/15-2/32181538 від 28.04.2012 року.
Перевіркою встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість Товариством сплачено із затримкою: до 30 календарних днів у сумі 51 430,67 грн., понад 30 календарних днів у сумі 37 474,05 грн.
За результатами перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 07.05.2012 р. № 0003791630/5230 та № 0003801630/5237. Згідно податкових повідомлень-рішень сума податкового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість у сумі 7 494,81 грн., штрафних санкцій у розмірі 20% за затримку на 86 календарних днів граничного строку спалти узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі 37 474,05 грн.; податок на додану вартість у сумі 5 143,07 грн., штрафних санкцій у розмірі 10% за затримку на 27 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі 51 430,67 грн.
Не погоджуючись з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями Товариство звернулося до суду за захистом своїх прав.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
23.12.2008 року ДПІ була проведена документальна невиїзна (камеральна) перевірка податкової декларації з ПДВ, поданої Товариством за травень 2008 року, за результатами якої складено акт №2590/711/15-2/32181538 в якому зазначено, що останнім в порушення п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»зайво включено до складу податкового кредиту суму 10 170,00 грн., що призвело до заниження суми ПДВ, яка підлягала сплаті до бюджету за підсумками травня 2008 року.
30 грудня 2008 року ДПІ на підставі акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення № 0016261630/0 32326, яким визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість на суму 10 678,50 грн., з яких основний платіж -10 170,00 грн. та штрафні (фінансові) санкції -508,50 грн.
Товариство звернулось з адміністративним позовом у Львівський окружний адміністративний суд про скасування податкового повідомлення-рішення № 0016261630/0 32326, а Постановою від 12.02.2010 р. у справі № 2а-5563/09/1370 у задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2010 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ТзОВ «Гал-ТВС»на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 12.02.2010 р. по справі № 2а-5563/09/1370.
Як встановлено в судовому засіданні та не заперечується сторонами, рішення за наслідком розгляду апеляційної скарги Львівським апеляційним адміністративним судом не прийнято.
З облікової картки платника -ТзОВ «Гал-ТВС», 29.03.2012 року, вбачається, що сума податкового зобов'язання у розмірі 10 1070,00 грн. (основний платіж) та 508,50 грн. штрафних санкцій занесена як сума податкового зобов'язання.
З матеріалів справи встановлено, що сума задекларованого ПДВ: в сумі 1 283,00 грн. по декларації за лютий 2011 року гранична дата сплати 30.03.2011 р. платіжним дорученням № 108 від 22.03.2011 року; в сумі 9 137,00 грн. по декларації за березень 2011 року гранична дата сплати 30.04.2011 р. платіжним дорученням № 219 від 29.04.2011 року; в сумі 21 049,00 грн. по декларації за квітень 2011 року гранична дата сплати 30.05.2011 р. платіжним дорученням № 264 від 25.05.2011 року; в сумі 3 676,00 грн. по декларації за травень 2011 року гранична дата сплати 30.06.2011 р. платіжним дорученням № 325 від 22.06.2011 року; в сумі 846,00 грн. по декларації за червень 2011 року гранична дата сплати 30.07.2011 р. платіжним дорученням № 407 від 20.07.2011 року; в сумі 37 963,00 грн. по декларації за липень 2011 року гранична дата сплати 30.08.2011 р. платіжним дорученням № 493 від 19.08.2011 року; в сумі 2 874,00 грн. по декларації за серпень 2011 року гранична дата сплати 30.09.2011 р. платіжним дорученням № 583 від 21.00.2011 року № 596 від 21.09.2011 року; в сумі 5 536,00 грн. по декларації за вересень 2011 року гранична дата сплати 30.10.2011 р. платіжним дорученням № 722 від 24.10.2011 року; в сумі 3 970,00 грн. по декларації за жовтень 2011 року гранична дата сплати 30.11.2011 р. платіжним дорученням № 810 від 24.11.2011 року; в сумі 33 939,00 грн. по декларації за листопад 2011 року гранична дата сплати 30.12.2011 р. платіжним дорученням № 920 від 16.12.2011 року та № 922 від 20.12.2011 року; в сумі 109 354,00 грн. по декларації за грудень 2011 року гранична дата сплати 30.01.2012 р. платіжним дорученням № 956 від 23.12.2011 року та № 12 від 15.01.2012 року, № 34 від 17.01.2012 року, № 51 від 27.01.2012 року, в сумі 18 888,00 грн. по декларації за січень 2012 року гранична дата сплати 01.03.2012 р. платіжним дорученням № 109 від 21.02.2012 року.
Згідно Акту № 687/185/15-2/32181538 від 28.04.2012 року вбачається, що оскільки сума податкового зобов'язання у розмірі 10 1070,00 грн. (основний платіж) та 508,50 грн. штрафних санкцій ДПІ занесена у картку особового рахунку Товариства як сума узгодженого податкового зобов'язання, усі суми, що сплачені вище переліченими податковими накладними зараховувались у відповідності до п.9 ст.87 ПК України в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення. Тому, перевіркою встановлено затримку сплати підприємством зобов'язання з податку на додану вартість на 86 та 27 календарних дні.
Як встановлено з записів в обліковій картці платника податків та підтверджено представником відповідача в судовому засіданні, єдиною обставиною, яка слугувала для висновку податкового органу про порушення граничних строків сплати узгоджених зобов'язань, було спрямування податковим органом здійснюваних позивачем поточних платежів в порядку черговості в рахунок погашення недоїмки, визначеного податковим повідомленням-рішенням № 0016261630/0 32326.
Проте, з таким висновком податкового органу суд не погоджується у зв'язку з наступним.
Порядок узгодження податкових зобов'язань до 01.01.2011р., визначався Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ.
Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно із пп.5.2.2 п.5.2 ст.5 Закону №2181, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу.
Відповідно пп.5.2.4 Закону №2181-ІІІ, при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
З 01.01.2011 року порядок узгодження податкових зобов'язань визначається нормами ПК України.
Відповідно до п.14.1.175 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.56.19 ст.56 ПК України у разі, коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Частинами 1, 3 ст.254 КАС України передбачаено, що постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано; а у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Оскільки, ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2010 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ТзОВ «Гал-ТВС»на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 12.02.2010 р. по справі № 2а-5563/09/1370 та рішення за результатами розгляду апеляційної скарги не прийнято, тому сума зобов'язання по податковому повідомленні-рішенні № 0016261630/0 32326 є неузгодженою та виключає його облік податковим органом як податкового боргу.
Зарахування податковим органом, платежів позивача за узгодженими податковим зобов'язаннями, в погашення безпідставно врахованого податкового боргу за неузгодженими податковими зобов'язаннями призвело до необгрунтованого висновку про порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань, що свідчить про неправомірне застосування до платника податків штрафних санкцій податковими повідомленнями-рішеннями від 07.05.2012 р. № 0003791630/5230 та № 0003801630/5237.
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно зі статтею 162 КАС України суд вправі постановою визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення.
Таким чином, сукупність вищенаведених встановлених обставин дає суду підстави визнати позовні вимоги обґрунтованими, доведеними матеріалами справи, і такими, що підлягають задоволенню.
Тому, з врахуванням змісту ст. 162 КАС України, оскаржувані податкові повідомлення -рішення є протиправними і підлягають скасуванню.
Щодо судових витрат, то у відповідності до ст.94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Гал-ТВС»126,40 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Львівської області ДПС від 07.05.2012 р. № 0003791630/5230 та № 0003801630/5237.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Гал-ТВС» 126,40 грн. судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Повний текст Постанови виготовлено 27.09.2012 року.
Суддя Журомська М.В.