Категорія №1.1
Іменем України
27 вересня 2012 року Справа № 2а/1270/7423/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Островської О.П.
суддів: Лагутіна А.А, Кисельової Е.О.
при секретарі: Тельдековій Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Політичної партії Всеукраїське об'єднання «Батьківщина» до Голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 Демчука Анатолія Григоровича про визнання протиправними дій,-
25 вересня 2012 року о 16.29 год. на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Політичної партії Всеукраїське об'єднання «Батьківщина» до Голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 Демчука Анатолія Григоровича про визнання протиправними дій.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 20 вересня 2012 року на засіданні окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 112 (далі ОВК) було порушено Закон України «Про Центральну виборчу комісію» (далі - Закон), що полягало в наступному.
Близько 17 години було розпочате засідання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 112. В порядок денний цього засідання було включено питання «Про підготовку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України» та «Про проведення жеребкування, щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України».
За результатами проведеного 20 вересня 2012 року жеребкування, визначені та включені кандидатури до складу дільничних виборчих комісій. Більшістю голосів виборча комісія підтримала пропозицію голови комісії Демченко А.Г., прийняти за основу протокол рішення виборчої комісії щодо жеребкування та включення кандидатур до складу ДВК в ОВО № 112 та о 1 годині 15 хвилин 21 вересня 2012 року оголошено перерву в засіданні до 16 години 21 вересня 2012 року.
21 вересня 2012 року, приблизно о 17 годині 20 хвилин, голова окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 112 Демченко А. Г. продовжив перерване засідання та розпочав оголошувати результати жеребкування, але оголошення результатів було перервано, голова ОВК Демченко А.Г. залишив приміщення у якому проводилося засідання, а повернувшись повідомив членів ОВК про те, що вони повинні зробити пережеребкування, не зважаючи на заперечення окремих членів ОВК про незаконність будь-якого пережеребкування, мотивуючи це тим, що в перший раз жеребкування було проведене неправильно.
Позивач, вважає такі дії голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 112 Демченка А. Г., протиправними та такими, що грубо порушують норми Закону України «Про Центральну виборчу комісію», постанови Центральної виборчої комісії від 17 травня 2012 року № 88 (із змінами, внесеними постановою Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року № 895).
Крім цього зазначає, що дії голови ОВК є грубим порушенням виборчого законодавства, а саме частини 1 статті 13 Закону та постанови Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року № 895.
Враховуючи зазначене позивач просить визнати такі дії голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 112 Демченко Анатолія Григоровича грубим порушенням виборчого законодавства.
У судовому засіданні представник позивача підтримав свої позовні вимоги, дав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві. Також уточнив свої позовні вимоги та просив визнати дії голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 112 Демченко Анатолія Григоровича по проведенню повторного жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України грубим порушенням виборчого законодавства.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги не визнав у повному обсязі, пояснив, що рішення було прийнято колегіальним органом, а саме комісією, тому він не є належним відповідачем по справі.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, свідків та дослідивши матеріали справи, оцінивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини приходить до наступного.
Юрисдикція адміністративних судів, згідно положень пункту 6 частини 2 статті 17 КАС України, поширюється на публічно - правові спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Відповідно до частини першої статті 174 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, підприємств, установ, організацій,їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації, що порушують законодавство про вибори та референдум, мають виборча комісія, кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами виборчого процесу, комісія з референдуму, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Згідно зі статтею 71 Конституції України вибори до органів державної влади, зокрема, вибори до місцевих, сільських, селищних рад, є вільними і відбуваються на основі загального, рівного та прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України передбачено, що організація і порядок проведення виборів визначаються виключно законами України.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів народних депутатів України встановлені Законом України "Про вибори народних депутатів України № 4061-VI від 17 листопада 2011 року (далі -Закон №4061).
Згідно ч.1 та ч.3 ст. 3 Закону України № 4061 вибори депутатів є рівними: громадяни України беруть участь у виборах депутатів на рівних засадах.
Усі кандидати у народні депутати України (далі - кандидати у депутати) мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі.
Абз.2,3 ч.5 вищезазначеної статті Закону України № 4061 передбачає, рівність прав і можливостей кандидатів у депутати, партій - суб'єктів виборчого процесу брати участь у виборчому процесі забезпечується: забороною втручання органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування у виборчий процес, за винятком випадків, передбачених цим Законом; рівним та неупередженим ставленням органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, їх службових та посадових осіб до кандидатів у депутати, партій - суб'єктів виборчого процесу.
Відповідно до ч. 1 статті 11 Закону України № 4061 виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
На підставі ч.1 ст.12 Закону України № 4061 суб'єктами виборчого процесу є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія, а також інша виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону; 3) партія, що висунула кандидата у депутати; 4) кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом; 5) офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.
Частиною 1 статті 13 Закону України № 4061 передбачено, що підготовка і проведення виборів депутатів здійснюються публічно і відкрито.
Згідно абз. 1 ч.2 вищезазначеної статті Закону України № 4061 публічність і відкритість виборчого процесу у діяльності виборчих комісій забезпечуються шляхом інформування громадян про свій склад; місцезнаходження та режим роботи; про утворення виборчих округів і виборчих дільниць; про місце і час голосування виборців; про основні права виборців, у тому числі про право оскарження неправомірних рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій та їх членів, органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, підприємств, закладів, установ і організацій, їх керівників, інших посадових та службових осіб.
Відповідно до статті 24, частини першої статті 25 ЗУ № 4061 виборчі комісії, що здійснюють підготовку та проведення виборів народних депутатів та систему яких становлять Центральна виборча комісія, окружні та дільничні виборчі комісії, є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори народних депутатів України.
Порядок утворення дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці визначено статтею 28 вищезазначеного Закону України.
Так, відповідно до частини першої вказаної статті дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за тридцять один день до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.
Як визначено частиною п'ятою вищезгаданої статті, до складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці, за винятком випадків, передбачених частиною дванадцятою цієї статті, обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику суб'єкта подання, зазначеного у пункті 1 частини другої статті 27 цього Закону. Не більше ніж по одному представнику від суб'єктів подання, зазначених у пункті 2 частини другої статті 27 цього Закону, та кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій цієї статті, в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією.
Повноваження окружної виборчої комісії визначено статтею 31 Закону України № 4061, згідно якої вона утворює у встановленому порядку дільничу виборчу комісію.
У відповідності до підпункту 2 пункту 4 розділу XV Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про вибори народних депутатів України" на чергових виборах до Верховної Ради України, що проводяться в останню неділю жовтня 2012 року право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають депутатські фракції, про сформування та реєстрацію яких у Верховній Раді України шостого скликання було оголошено на пленарному засіданні, усі партії - суб'єкти виборчого процесу, кандидати у депутати у відповідному одномандатному окрузі. Подання від фракції вносить уповноважена, на підставі довіреності, особа від голови фракції; від імені партії - уповноважена, на підставі довіреності, особа від партії; від кандидата у депутати - безпосередньо кандидат у депутати або його довірена особа. Подання від фракції підписується головою фракції. Подання від партії підписується керівником партії (або особою, яка виконує його повноваження) та скріплюється печаткою цієї партії. Подання від кандидата у депутати вноситься за підписом відповідного кандидата у депутати.
Подання вноситься у порядку та строки, встановлені статтею 28 цього Закону. До складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику від депутатських фракцій, про сформування та реєстрацію яких у Верховній Раді України шостого скликання було оголошено на пленарному засіданні. Не більше ніж по одному представнику від партій - суб'єктів виборчого процесу, кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій статті 28 цього Закону, в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією.
На виконання вимог вищенаведених приписів Закону України "Про вибори народних депутатів України" постановою Центральної виборчої комісії від 17 травня 2012 року №88 затверджено Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року №895).
Порядок скликання і проведення засідань окружних виборчих комісій встановлено статтею 33 Закону, іншими положеннями Закону, а також Порядком ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 15 вересня 2010 року № 350 (з відповідними змінами та доповненнями).
Ч.1 ст. 33. Закону України № 4061 передбачено, що виборча комісія є колегіальним органом. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.
Частинами 6, 7 статті 33 вищезазначеної статті Закону України № 4061 передбачено, що засідання виборчої комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії про час, місце проведення засідання та його порядок денний.
Членам виборчої комісії надаються проекти рішень комісії та необхідні документи, як правило, не пізніше останнього дня перед днем проведення засідання комісії, однак не пізніш як до початку засідання.
Засідання виборчої комісії веде голова комісії або його заступник; у разі невиконання ними цієї функції або у разі їх відсутності, у тому числі у день голосування, зокрема, при підрахунку голосів на виборчій дільниці, встановленні підсумків голосування в межах території одномандатного округу комісія на кожному такому засіданні визначає із свого складу головуючого на засіданні з числа членів комісії. ( ч.8 ст.33 Закону).
Згідно ч.ч. 10,11 зазначеної статті передбачено, що рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених цим Законом.
Рішення комісії набирає чинності з моменту його прийняття, за винятком випадків, передбачених цим Законом.
Частиною 13 ст.33 ЗУ № 4061 передбачено, що член виборчої комісії, який бере участь у її засіданні і не згоден з рішенням, прийнятим комісією, має право протягом двох днів після засідання, на якому було прийнято рішення, у письмовій формі висловити окрему думку, яка додається до протоколу відповідного засідання виборчої комісії і є його невід'ємною частиною.
Згідно з ч.ч.14,15 ст. 33 ЗУ № 4061 рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання усіма суб'єктами виборчого процесу, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, посадовими і службовими особами цих органів, підприємствами, закладами, установами, організаціями та їх посадовими особами, засобами масової інформації, їх власниками, посадовими особами та творчими працівниками, об'єднаннями громадян.
Рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване виборчою комісією вищого рівня або визнане протиправним та скасоване судом. У такому випадку виборча комісія вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання.
Отже, всі питання, які входять до компетенції ОВК вирішуються колегіально на засіданні комісії, яке скликає та проводить голова комісії шляхом прийняття відповідного рішення.
Відповідно до частини другої статті 36 Закону № 4061 статус члена окружної виборчої комісії, а також порядок набуття цього статусу встановлюється зазначеним Законом, де передбачено права та обов'язки членів виборчих комісій, відповідно до яких член виборчої комісії зобов'язаний додержуватися Конституції та законів України, інших актів законодавства з питань підготовки і проведення виборів, брати участь у засіданнях виборчої комісії, виконувати рішення виборчої комісії та обов'язки, покладені на нього згідно з їх розподілом у комісії.
Виходячи з системного аналізу вказаних положень Закону,
голова окружної виборчої комісії, який обирається з членів виборчої комісії, одночасно є членом виборчої комісії та, як член виборчої комісії, має право брати участь у підготовці питань, що вносяться на розгляд комісії, виступати на засіданнях виборчої комісії, ставити іншим учасникам засідання запитання, вносити пропозиції, за дорученням ОВК перевіряти діяльність дільничних виборчих комісій на відповідній території, знайомитися з виборчою документацією ОВК, та ДВК на відповідній території, на звільнення від виконання виробничих або службових обов'язків за основним місцем роботи на час засідань виборчої комісії та виконання її доручень, а також інші права вказані у виборчому законодавстві; зобов'язаний: дотримуватися Конституції України та законів України, зокрема з питань підготовки і проведення місцевих виборів, брати участь у засіданнях виборчої комісії; виконувати рішення виборчої комісії та обов'язки покладені на нього згідно з їх розподілом у комісії, виконувати рішення виборчої комісії вищого рівня.
Крім того, як голова, він організовує роботу комісії, скликає засідання комісії, веде засідання, представляє комісію в органах державної влади, місцевого самоврядування, в суді.
Тобто, Законом чітко окреслено коло його повноважень у виборчому процесі.
Судом встановлено, що відповідачем - головою ОВК одномандатного виборчого округу № 112 Демченко А.Г. 21-22 вересня 2012 року у приміщенні розташованому за адресою: 93011, м. Рубіжне, пл. Леніна, 2 проводилося засідання окружної виборчої комісії з приводу утворення дільничих виборчих комісій, на якому відбувалося жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України. Під час проведення вказаного засідання та жеребкування, голова ОВК повідомив присутніх членів комісії про те, що при жеребкуванні були допущені помилки, а саме до жеребкування було надано більшу кількість жеребків, ніж вимагалося, згідно Порядку проведення жеребкування. Після обговорення цього питання комісією, більшістю голосів було прийнято рішення про проведення пережеребкування і на виконання цього рішення було проведено таке повторне жеребкування.
Вказані обставини підтверджуються протоколом №05 засідання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 112 (а.с.8-14), показами свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, які підтвердили, що дійсно спочатку для жеребкування було надано більшу кількість жеребків ніж вимагалося, про що відповідач повідомив комісію, зазначивши, що потрібно пережеребкування, проти чого деякі члени комісії заперечували, однак все ж таки таке повторне жеребкування провели, оскільки комісія більшістю голосів прийняла таке рішення, що на їх думку є незаконним, оскільки виборчим законодавством не передбачено повторне жеребкування.
Також вказані обставини підтверджуються відеозаписом зазначеного засідання комісії, з якого вбачається, що дійсно відповідач доповів комісії про помилку і комісією після обговорення цього питання було прийнято рішення провести повторне жеребкування.
За таких обставин суд вважає, що підстав вважати неправомірними дії відповідача стосовно проведення повторного жеребкування немає, оскільки він, як голова ОВК виконав свої обов'язки, доповівши комісії про наявність помилок, а рішення про проведення пережеребкування було прийнято комісією.
Доводи позивача про те, що окремі члени комісії заперечували проти повторного жеребкування, що викладено в окремій думці (а.с.6,7), а тому таке повторне жеребкування не повинно було проводитися, на увагу не заслуговують, оскільки з наданого протоколу засідання комісії вбачається, що незважаючи на те, що дійсно були з цього приводу заперечення, однак рішення щодо проведення пережеребкування прийнято більшістю голосів, це рішення комісії у встановленому порядку не оскаржено.
Доказів того, що комісією прийнято рішення про повторне жеребкування під тиском відповідача, суду не надано.
Отже, суд вважає, що відповідач у даному випадку доповівши комісії про наявність помилок, діяв у межах своїх повноважень, визначених Законом, при цьому ніяких рішень одноособово щодо повторного жеребкування ним не приймалося.
Таким чином, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України судові витрати здійснені позивачем стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 94, 158-163, 175, 177, 179 КАС України, Законом України "Про вибори народних депутатів України", суд,-
У задоволенні позовних вимог Політичної партії Всеукраїське об'єднання «Батьківщина» до Голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №112 Демчука Анатолія Григоровича про визнання протиправними дій - відмовити в повному обсязі за необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову складено у повному обсязі 27 вересня 2012 року.
Головуючий суддя О.П. Островська
суддя суддя Є.О. Кисельова А.А. Лагутін