Постанова від 27.09.2012 по справі 2а-2968/12/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" вересня 2012 р. Справа № 2а-2968/12/0970

20 год. 40хв.

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Григорука О.Б.,

Суддів: Тимощука О.Л.,

Мигалюка Ю.В.,

при секретарі Мельничуку Є.С.,

за участю:

представників позивача - Строєва О.С., Гринишин Л.Я.,

представників відповідача - Свинтицького І.К., Медвідь О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Політичної партії "УДАР" (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка

до відповідача: Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №86

про визнання дій та бездіяльності протиправними; визнання рішення щодо включення кандидатур до складу ДВК від 21.09.2012 року протиправним та його скасування; визнання складу ДВК по одномандатному виборчому округу № 86 незаконним,-

ВСТАНОВИВ:

26.09.2012 року о 09 годині 30 хвилин Політична партія "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" звернулася до суду з адміністративним позовом до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №86 про визнання протиправною бездіяльність голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України по одномандатному виборчому округу №86 щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів, що порушує вимоги Закону України "Про вибори народних депутатів України"; визнання протиправними дій окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України по одномандатному виборчому округу №86 під час підготовки та проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України; визнання рішення від 21.09.2012 року щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України протиправними та його скасування; визнання складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28.10.2012 р., утворених за результатами жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій по одномандатному виборчому округу № 86 незаконним.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем допущено порушення виборчого законодавства України, при проведенні процедури жеребкування 21 вересня 2012 року щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів, та недотримано порядку проведення такого жеребкування, визначеного постановою Центральної виборчої комісії №895 від 13 вересня 2012 року. Позивач зазначає, що відповідачем допущено порушення вимог частин 7, 10 статті 33, частини 7 статті 36, пунктів 3- 5 частини 3 статті 35 Закону України "Про вибори народних депутатів України", норм Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 895 від 13 вересня 2012 року.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, з підстав вказаних в позовній заяві.

Представники відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечили, вказавши, що діяльність окружної виборчої комісії спрямована на забезпечення та організацію виборчого процесу. Під час проведення жеребкування відповідач дотримувався вимог Конституції України, Закону України "Про вибори народних депутатів України", роз'яснень Центральної виборчої комісії та зазначених в позовній заяві порушень не допускав. При цьому зазначили, що звинувачення позивача носять суб'єктивний характер та не підтверджені будь-якими належними доказами.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані докази, допитавши свідків, колегія суддів встановила наступне.

Політична партія "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" є суб'єктом виборчого процесу з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року.

21.09.2012 року окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №86 проведено жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28.10.2012 року.

Як вбачається із змісту адміністративного позову, позивачем заявлено позовні вимоги, які стосуються порядку організації діяльності та формування дільничних виборчих комісій.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів народних депутатів визначає Закон України "Про вибори народних депутатів України" від 17 листопада 2011 року.

Порядок утворення дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці визначається ст. 28 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Частиною 1 вказаної норми зазначено, що дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніше як за тридцять один день до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.

Право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають суб'єкти подання, зазначені у частині другій статті 27 цього Закону, та кандидати у депутати у відповідному одномандатному виборчому окрузі (ч.4 ст. 28 Закон України "Про вибори народних депутатів України").

Частиною 5 статті 28 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що до складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці, за винятком випадків, передбачених частиною дванадцятою цієї статті, обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику суб'єкта подання, зазначеного у пункті 1 частини другої статті 27 цього Закону. Не більше, ніж по одному представнику від суб'єктів подання, зазначених у пункті 2 частини другої статті 27 цього Закону, та кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі включаються до складу дільничної виборчої комісії, шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій цієї статті, в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією.

Згідно з п.5 ч. 2 ст.31 Закону окружна виборча комісія утворює дільничні виборчі комісії відповідно до цього Закону, крім випадку, передбаченого у частині тринадцятій статті 28 цього Закону.

Частинами 1, 5 та 10 статті 33 Закону передбачено, що виборча комісія є колегіальним органом. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії. Засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності більше половини членів комісії від складу цієї комісії. Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 2 статті 35 Закону на засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії. Протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання). Протокол засідання комісії надається для ознайомлення членам комісії на їх вимогу не пізніше наступного засідання комісії, при цьому член комісії має право його підписати. Протокол засідання комісії може бути наданий для ознайомлення суб'єкту виборчого процесу на його вимогу не пізніше наступного засідання комісії.

Щодо зазначених позивачем порушень порядку проведення жеребкування для включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України суд зазначає наступне.

Відповідно п. 12 Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України у редакції згідно з постановою Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року №895 (надалі - Порядок) жеребкування проводиться на засіданні виборчої комісії. Жеребкування проводиться за допомогою барабана, скриньки або іншого пристрою, який дає змогу провести жеребкування (далі - пристрій), з використанням однакових за розміром та кольором аркушів паперу, карток, кульок тощо (далі - жеребки), з нанесенням на кожному жеребку одного з порядкових номерів згідно зі списком кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до складу комісії шляхом жеребкування. Кількість жеребків повинна дорівнювати найбільшій кількості кандидатур, запропонованих для включення до складу цих дільничних виборчих комісій.

Абзацом другим пункту 14 Порядку передбачено, що жеребки поміщаються визначеною окружною виборчою комісією особою з числа спеціалістів, експертів, технічних працівників (за дорученням головуючого на засіданні Центральної виборчої комісії - працівником її Секретаріату) в пристрій для жеребкування та перемішуються. При цьому кандидати у народні депутати України та уповноважені особи політичних партій перед поміщенням жеребків у пристрій можуть їх оглянути.

Згідно з п. 17 Порядку результати жеребкування заносяться до протоколу засідання відповідної виборчої комісії.

В судовому засіданні не встановлено, а представниками сторін не надано суду жодних доказів існування будь-яких скарг чи зауважень осіб, які були присутні на засіданні окружної виборчої комісії 21.09.2012 року щодо невідповідності пристрою, за допомогою якого здійснювалось жеребкування вимогам виборчого законодавства.

Щодо пояснень представників позивача та свідків допитаних в судовому засіданні, то вказані пояснення та свідчення носять оціночний та суб'єктивний характер і не спростовують відповідність проведеного жеребкування встановленій процедурі.

Крім цього, у відповідності до витягу з протоколу №5, яким зафіксовано хід проведення засідання окружної виборчої комісії 21.09.2012 року, комісією на своєму засіданні одноголосним рішенням затверджено відомість результатів жеребкування щодо черговості включення кандидатур, поданих політичними партіями - суб'єктами виборчого процесу, кандидатами в народні депутати України, до складу кожної виборчої дільниці комісії одномандатного виборчого округу №86, та передачі її системним адміністраторам для складання списків.

Також, про відсутність порушення при здійсненні жеребкування, свідчить постанова відповідача №5/4 від 21.09.2012 року про затвердження результатів жеребкування, яка прийнята одноголосно. Вказана постанова не оскаржувалася та є чинною.

В матеріалах справи міститься копія акту про виявлене порушення Закону України "Про вибори народних депутатів України" (а. с. 16, 17) щодо наступних порушень: відсутність проекту рішення комісії та необхідних документів перед днем проведення засідання; відсутність таблиці списку кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; участь в засіданні члена окружної комісії ОСОБА_8, який є системним адміністратором та має безпосередній доступ до інформаційно-аналітичної системи «Вибори».

Щодо вказаних порушень, які зафіксовано в акті, слід зазначити, що у відповідності до частини 7 статті 33 Закону України «Про вибори народних депутатів України» членам виборчої комісії надаються проекти рішень комісії та необхідні документи, як правило, не пізніше останнього дня перед днем проведення засідання комісії, однак не пізніше як до початку засідання. Актом встановлено факт відсутність проекту рішення комісії та необхідних документів перед днем проведення засідання, однак не надано доказів ненадання таких документів до початку засідання, що допускається зазначеною нормою закону. Крім цього, належними та допустимими доказами не підтверджено факт відсутності у відповідача таблиці зі списком кандидатур на момент проведення жеребкування, так само, як і не доведено доводи щодо перебування члена окружної виборчої комісії ОСОБА_8 на посаді системного адміністратора ОВК. Водночас представники відповідача вказані факти заперечили.

З огляду на вищенаведене, факт протиправності дій окружної виборчої комісії та її голови, під час підготовки та проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України в ході судового розгляду - не доведено.

За таких обставин, позовні вимоги щодо визнання протиправними бездіяльності голови комісії та дій окружної виборчої комісії №86 задоволенню не підлягають.

З приводу позовних вимог про визнання рішення від 21 вересня 2012 року щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України протиправним та його скасування, то колегія суддів зазначає наступне.

У відповідності до наданого представниками позивача витягу з протоколу №5 засідання ОВК виборчого округу №86 від 21 вересня 2012 року на засіданні, яке відбулося цього дня рішення щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, комісією не приймалося, а питання щодо його прийняття не розглядалося (а. с. 13, 14). Представниками позивача не надано суду доказів прийняття відповідачем такого рішення.

Враховуючи відсутність рішення щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України від 21 вересня 2012 року, а також встановленої відсутності протиправності в діях (бездіяльності) відповідача під час підготовки та проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, суд не вбачає підстав для визнання незаконним складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року, утворених за результатами жеребкування.

За таких обставин, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст.ст. 160, 165, 172, 177, 179 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

В задоволенні адміністративного позову політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №86, про визнання дій та бездіяльності протиправними; визнання рішення щодо включення кандидатур до складу ДВК від 21.09.2012 року протиправним та його скасування; визнання складу ДВК по одномандатному виборчому округу № 86 незаконним, відмовити.

Згідно ч.5 ст. 177 КАС України судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього кодексу, можуть бути оскаржені до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Головуючий суддя: Григорук О.Б.

Суддя: Тимощук О.Л.

Суддя: Мигалюк Ю.В.