Постанова від 28.09.2012 по справі 2а/0470/11473/12

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2012 р. Справа № 2а/0470/11473/12

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турлакової Н.В.

суддів Борисенко П.О.

Рябчук О.С.

при секретарі Кравець Є.С.

за участю:

позивача ОСОБА_2

представника позивача ОСОБА_3

представників відповідача Сліпухова В.Г., Коваль О.В., Безродня Н.Г.

представників третіх осіб ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9,

ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12,

ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15,

ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18

ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21,

ОСОБА_22, ОСОБА_23,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську адміністративний позов Офіційного спостерігача від Дніпропетровської обласної громадської організації "Народний контроль" ОСОБА_2 до Окружної виборчої комісія №40, за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача кандидат у депутати ОСОБА_24, Політична партія «Справедлива Україна», Партія регіонів, Соціально-екологічна партія «Союз. Чорнобиль. Україна», кандидат у депутати ОСОБА_26, Політична партія «Народна ініціатива», Ліберальна партія України, Комуністична партія України, Політична партія «Держава», Партія Пенсіонерів України, кандидат у депутати ОСОБА_27, Слов'янська партія, Партія «Віче», Політична партія Всеукраїнське об'єднання «Громада», Політична партія «Партія Народний порядок», Партія «Громадянська солідарність», Ліберально-демократична партія України, Партія «Солідарність жінок України», Партія «Союз», Політична партія «Соціал-Патріотична Асамблея Слов'ян», Партія «Соціалістична Україна», Демократична партія угорців України, Всеукраїнська політична партія «Братство», Політична партія «Вітчизна», Християнсько-демократична партія України, Політична партія «Удар (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка», Політична партія «Молодь до ВЛАДИ», кандидат у депутати ОСОБА_30, Політична партія Всеукраїнське об'єднання «Свобода», Політична партія «НОВА ПОЛІТИКА», Політична партія Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», Політична партія «Громадянська позиція», Партія «Реформи і порядок», Політична партія Народний Рух України, Політична партія «Європейська партія України», Політична партія «Зелені», Політична партія «Союз анархістів України», Народна Партія, Народна Екологічна партія, Політична партія «Народно-трудовий союз України», Всеукраїнська партія трудящих, Українська партія «Зелена планета», Політична партія «Всеукраїнське об'єднання «ЦЕНТР», Політична партія України «РУСЬ ЄДИНА», Політична партія «Козацька Українська Партія», Аграрна партія України, Політична партія «Наша Україна», Українська Народна Партія, Партія Наталії Королевської «Україна-Вперед», кандидат у депутати ОСОБА_21, Молодіжна партія України, Політична партія Українська Національна Асамблея, Політична партія «Права воля України», Партія вільних демократів, Партія «Руський блок», Українська морська партія, Політична партія ліберальна Україна, Політична партія «Руська Єдність», Патріотична партія України, Партія Всеукраїнське політичне об'єднання «Єдина Родина», Соціал-демократична партія України (об'єднана), Політична партія малого іі середнього бізнесу України

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Офіційний спостерігач від Дніпропетровської обласної громадської організації "Народний контроль" ОСОБА_2 звернулася до суду із адміністративним позовом до Окружної виборчої комісія №40 в якому просить: - визнати протиправними дії Окружної виборчої комісія №40 щодо визначення 21 вересня 2012 року персонального складу дільничних виборчих комісій у одномандатному виборчому окрузі №40; - зобов'язати Окружну виборчу комісію №40 провести повторне визначення персонального складу дільничних виборчих комісій у повній відповідності до процедури, що визначена вимогами чинного законодавства.

В обґрунтування позову позивач зазначила, що 21.09.2012р. вона, як офіційний спостерігач, була присутня на засіданні ОВК №40 щодо проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України. За підсумками засідання жодних протоколів (постанов тощо) не складалося, члени ОВК та спостерігачі з документами щодо підсумків жеребкування не ознайомлювалися та їх не підписували. Голова ОВК №40 обіцяла надати для ознайомлення протокол засідання та постанову ОВК наступного ранку, проте цього не відбулося. Позивач вважає, що Окружна виборча комісія №40 порушила встановлений порядок складання списку кандидатур на включення до складу дільничних виборчих комісій та приймала рішення щодо персонального складу дільничних комісій з порушенням визначеної жеребком черговості, що є порушенням п.5 ст.28 Закону України «Про вибори народних депутатів», п.п.11, 14, 15 «Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України», затвердженого Постановою ЦВК №895 від 13.09.2012р.

Від відповідача надійшло заперечення в яких він зазначає, що відповідно до п.17 Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, встановленого постановою Центральної виборчої комісії від 17.05.2012 р. №88 (з урахуванням змін, внесених постановою ЦВК від 13.09.2012р. №895), результати жеребкування заносяться до протоколу засідання відповідної виборчої комісії, та відомості результатів жеребкування. За результатами проведеного 21.09.2012р. засідання, не зобов'язана була ознайомлювати офіційних спостерігачів та підписувати у них документи щодо підсумків жеребкування. Позивач набув статусу суб'єкта виборчого процесу вже після проведення процедури жеребкування, а під час проведення жеребкування на засіданні окружної виборчої комісії 21.09.2012р. ОСОБА_2 не була присутня як офіційний спостерігач від Дніпропетровської обласної громадської організації «народний контроль». Вважає що дії окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 40 такими, що відповідають вимогам законодавства, в задоволені позову просили відмовити.

Усною ухвалою суду в судовому засіданні 27.09.2012р. з врахуванням вимог ст.53 КАС України та змісту позовних вимог, до участі у справі залучені треті особи без самостійних вимог на предмет спору згідно зареєстрованого переліку кандидатур, які брали участь у жеребкуванні поданих політичними партіями -суб'єктами виборчого процесу, кандидатами у народні депутати України, до складу дільничних комісій одномандатного виборчого округу № 40.

Позивач, представник позивача у судовому засіданні просив адміністративний позов задовольнити, з підстав зазначених у позовній заяві.

Представники відповідача у судовому засіданні позов не визнали, у задоволенні позову просили відмовити, посилаючись на доводи викладені у запереченнях.

Треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача представники політичної партії «Руська Єдність», патріотичної партії України, довіреної особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_26, Народної Екологічної партії, політичної партії «Держава», Всеукраїнської партії трудящих, Партії «Руський блок», Народної партії, політичної партії «Справедлива Україна», політичної партії «Народної ініціативи», політичної партії «Союз анархістів України», політичної партії «Партії Народний порядок», політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Громада», кандидата у народні депутати ОСОБА_21, Партії регіонів, Комуністичної партії України, Аграрної партії в судовому засіданні зазначили, що зауважень щодо порядку проведення жеребкування на засіданні ОВК № 40 допущено не було, з результатами згодні, жодних скарг від суб'єктів подання кандидатів на дії членів ОВК № 40 не надходило, права суб'єктів виборчого процесу яких безпосередньо стосуються результати жеребкування не порушені. В задоволенні позову просили відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представників відповідача, представників третіх осіб, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до копії Постанови Центральної виборчої комісії від 16 серпня 2012р. № 464 «Про клопотання Дніпропетровської обласної громадської організації «Народний контроль», постановлено надати Дніпропетровській обласній громадській організації «Народний контроль»дозвіл мати офіційних спостерігачів під час виборів народних депутатів України 28.10.2012р.на території Дніпропетровської області.

Згідно Посвідчення № 8 ОСОБА_2 зареєстрована як офіційний спостерігач від Громадської організації «Народний контроль»в одномандатному виборчому окрузі № 40, 21.09.2012р.

Відповідно до Протоколу від 21.09.2012р. №5, засідання Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №40, 21 вересня 2012 року відбулось засідання Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №40 в Порядку денного якого були наступні питання: 1.Про проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, про затвердження розпорядження окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №40 від 21.09.2012 р. 2. Про надання права Дорошенко Олександру Володимировичу заступнику голови окружної виборчої комісії №40 представляти інтереси окружної виборчої комісії в Дніпропетровському окружному адміністративному суді. 3. Про реєстрацію офіційних спостерігачів. 4.Різне. Результати жеребкування відображені у протоколі засідання вказаної виборчої комісії від 21.09.12 №5. Відповідно до згаданого протоколу кількість членів комісії, присутніх на засіданні, дорівнює 18 осіб.

Результати жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, оголошені на засіданні комісії та за результатами якого складена Відомість від 21.09.2012р. результатів жеребкування щодо черговості включення кандидатур, поданих політичними партіями-суб'єктами виборчого процесу, кандидатами у народні депутати України, до складу кожної дільничної комісії одномандатного виборчого округу №40, копія якої наявна в матеріалах справи.

Згідно Акту-погодження від 21.09.2012р., належним чином завірена копія якого міститься в матеріалах справи, присутні члени комісії у кількості 17 осіб, погодили прийняте окружною комісією рішення щодо проведення жеребкування по кандидатурах до складу дільничних виборчих комісій в непрозорому пристрої (картонній коробці) та використання в якості жеребків кульок з нанесеними на них порядковими номерами. У вказаному акті містяться прізвища та особисті підписи членів комісії у кількості 17 осіб.

Відповідно до Акту про порушення Закону України «Про вибори народних депутатів України»від 24.09.2012р., Окружна виборча комісія №40 порушила встановлений порядок складання списку кандидатур на включення до складу дільничних виборчих комісій та приймала рішення щодо персонального складу дільничних комісій з порушенням визначеної жеребком черговості. Зокрема, оголошений на засіданні персональний склад ДВК №120555, №120717 не відповідає черговості, визначеної жеребкуванням суб'єктів, що висунули кандидатів для заняття посад в дільничних виборчих комісіях.

Судом задоволено клопотання позивача, щодо заслуховування пояснень свідка, в якості свідка в судовому засіданні опитано ОСОБА_32, яка була присутня на засіданні ОВК № 40, 21.09.2012р. в якості представника засобів масової інформації, яка пояснила що процедура жеребкування на її думку відбувалась з порушеннями.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про вибори народних депутатів України" від 17.11.2011 р. №4061-VI, Порядком проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, встановленого постановою Центральної виборчої комісії від 17.05.2012р. №88 (з урахуванням змін, внесених постановою ЦВК від 13.09.2012р. №895), Порядком веденням діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 15.09.2010 р. №350.

Частиною 3 статті 3 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачено, що усі кандидати у народні депутати України мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі.

Відповідно до частини першої статті 11 Закону України "Про вибори народних депутатів України" виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Згідно підпункту 1, 5 пункту 2 статті 31 Закону України "Про вибори народних депутатів України" окружна виборча комісія забезпечує підготовку та проведення виборів депутатів в одномандатному окрузі та в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та утворює дільничні виборчі комісії відповідно до цього Закону, крім випадку, передбаченого у частині тринадцятій статті 28 цього Закону.

Статтею 28 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлено, що дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за тридцять один день до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії. Дільнична виборча комісія утворюється у складі: для малих дільниць - 10-18 осіб; для середніх дільниць - 14-20 осіб; для великих дільниць - 18-24 особи. Право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають суб'єкти подання, зазначені у частині другій статті 27 цього Закону, та кандидати у депутати у відповідному одномандатному окрузі.

Ч.5 вказаної статті передбачено, що до складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці, за винятком випадків, передбачених частиною дванадцятою цієї статті, обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику суб'єкта подання, зазначеного у пункті 1 частини другої статті 27 цього Закону. Не більше ніж по одному представнику від суб'єктів подання, зазначених у пункті 2 частини другої статті 27 цього Закону, та кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій цієї статті, в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією. Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, встановленим статтею 26 цього Закону, або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною, а також внесення подання з порушенням вимог частин шостої, сьомої, дев'ятої цієї статті.

Суб'єкт подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій не пізніш як за тридцять дев'ять днів до дня голосування подає до відповідної окружної виборчої комісії на паперових носіях та в електронному вигляді за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, список осіб від цього суб'єкта подання, не більше однієї кандидатури до однієї виборчої комісії, для включення їх до складу відповідних дільничних виборчих комісій. У поданні зазначаються особи, запропоновані відповідним суб'єктом подання на посаду голови, заступника голови та секретаря виборчої комісії. Подання від партії підписується керівником партії (або особою, яка виконує його повноваження) та скріплюється печаткою цієї партії. Подання від кандидата у депутати вносяться за підписом відповідного кандидата у депутати.

Стаття 35 Закону України №4061-VI регулює порядок документування діяльності окружних та дільничних виборчих комісій, відповідно до зазначеної статті документування діяльності окружних та дільничних виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому цією статтею та порядком ведення діловодства виборчих комісій, який затверджується Центральною виборчою комісією.

Згідно із ч. 2 ст. 35 Закону України №4061-VI на засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії. За відсутності секретаря комісії чи у разі невиконання ним своїх повноважень на засіданні комісія обирає зі свого складу секретаря засідання, який виконує обов'язки секретаря комісії на відповідному засіданні та при оформленні документів засідання. Протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання). Протокол засідання комісії надається для ознайомлення членам комісії на їх вимогу не пізніше наступного засідання комісії, при цьому член комісії має право його підписати.

Процедура проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України визначена Порядком проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 17.05.2012р. за №88 та постановою №895 від 13.09.2012р.

Згідно п. 4 Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України суб'єктами подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій звичайних та спеціальних виборчих дільниць (далі -суб'єкт подання) є:1) політична партія, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання (на чергових виборах народних депутатів України 2012 року -депутатські фракції, про сформування та реєстрацію яких у Верховній Раді України шостого скликання було оголошено на пленарному засіданні);2) політичні партії -суб'єкти виборчого процесу;3) кандидати у депутати у відповідному одномандатному виборчому окрузі.

Відповідно до п. 6 Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України за наявності відповідного подання та за умови його відповідності вимогам Закону до складу дільничної виборчої комісії звичайної, спеціальної виборчої дільниці (за винятком випадків, коли спеціальна виборча дільниця утворена на судні, яке в день голосування перебуває у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України) включаються:по одній кандидатурі від суб'єктів подання, зазначених у підпункті 1 пункту 4 цього Порядку, -обов'язково; не більше ніж по одній кандидатурі від суб'єктів подання, зазначених у підпунктах 2, 3 пункту 4 цього Порядку, -шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією на її засіданні не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення відповідних подань.

Пунктами 9-17 Порядку передбачено, що жеребкування проводиться у разі, якщо кількість внесених кандидатур, які відповідають вимогам Закону і можуть включатися до складу відповідної дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, є більшою ніж кількість вакантних місць у складі цієї комісії, щодо заповнення яких проводиться жеребкування.

Для проведення жеребкування окремо для кожної дільничної виборчої комісії складається список кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до її складу. До такого списку включаються кандидатури із зазначенням порядкового номера кожної з них, визначеного за датою та часом надходження подання до окружної виборчої комісії (для виборчих комісій звичайних, спеціальних виборчих дільниць).

Жеребкування проводиться за допомогою барабана, скриньки або іншого пристрою, який дає змогу провести жеребкування (далі -пристрій), з використанням однакових за розміром та кольором аркушів паперу, карток, кульок тощо (далі -жеребки), з нанесенням на кожному жеребку одного з порядкових номерів згідно зі списком кандидатур, які відповідають вимогам Закону та можуть бути включені до складу комісії шляхом жеребкування. Кількість жеребків повинна дорівнювати найбільшій кількості кандидатур, запропонованих для включення до складу цих дільничних виборчих комісій. Якщо жеребки виготовляються чи запаковуються у спосіб, що унеможливлює ознайомлення з їх змістом до моменту діставання з пристрою, жеребкування проводиться за допомогою пристрою з прозорого матеріалу. За дорученням головуючого на засіданні виборчої комісії член цієї комісії або особа з числа спеціалістів, експертів, технічних працівників (працівник Секретаріату Центральної виборчої комісії) дістає з пристрою жеребок і розпаковує його, якщо жеребок запакований, демонструючи та оголошуючи нанесений на ньому номер. Після діставання із барабана останнього жеребка всі номери оголошуються та заносяться членом окружної виборчої комісії (працівником Секретаріату Центральної виборчої комісії) до відповідної відомості у порядку визначеної жеребкуванням черговості. Згідно із встановленою жеребкуванням черговістю визначається послідовність включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.

Особи, що внесені до списків кандидатур до складу дільничних виборчих комісій під номерами, зазначеними у відомості, підлягають включенню до складу дільничних виборчих комісій у черговості, визначеній жеребкуванням. Для цього два визначені для опрацювання результатів жеребкування члени окружної виборчої комісії (працівники Секретаріату Центральної виборчої комісії) послідовно щодо кожної дільничної виборчої комісії в порядку черговості, визначеної жеребкуванням, встановлюють у списку кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії наявність кандидатури за відповідним номером і у графі для фіксації результатів жеребкування проти зазначеної кандидатури роблять відповідну відмітку. Після заповнення усіх вакантних місць у складі відповідної дільничної комісії список передається головуючому на засіданні виборчої комісії, який оголошує прізвища осіб, які включаються до складу комісії за результатами жеребкування, зазначаючи суб'єктів їх подання. Під час оголошення головуючим списку кандидатур, які включаються до складу однієї дільничної виборчої комісії, процедура опрацювання результатів жеребкування членами окружної виборчої комісії (працівниками Секретаріату Центральної виборчої комісії) продовжується щодо наступних комісій. Зазначена процедура повторюється щодо інших дільничних виборчих комісій у порядку зростання їх номерів. Жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій завершується після заповнення вакантних місць у всіх дільничних виборчих комісіях. Результати жеребкування заносяться до протоколу засідання відповідної виборчої комісії.

Щодо доводів позивача з приводу відсутності за підсумками засідання протоколів комісії, не ознайомлення та не підписання членами ОВК та спостерігачами з документами щодо підсумків жеребкування, то суд зазначає що ч.2 ст.35 Закону України №4061-VI передбачено, що на засіданні комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії. При цьому протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії. Протокол засідання комісії надається для ознайомлення членам комісії на їх вимогу не пізніше наступного засідання комісії, при цьому член комісії має право його підписати. Протокол засідання комісії може бути наданий для ознайомлення суб'єкту виборчого процесу на його вимогу не пізніше наступного засідання комісії. Аналогічні положення викладені в Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 15.09.2010 р. №350. П.17 Порядку № 88 передбачено, що результати жеребкування заносяться до протоколу засідання відповідної виборчої комісії.

Як встановлено судом позивач не є членом ОВК № 40, що унеможливлює підписання останнею протоколу засідання комісії, доказів звернення позивача з вимогою про надання протоколу комісії останнім не надано. Таким чином доводи позивача в цій частині не знайшли свого підтвердження та ґрунтуються на помилковому розумінні чинного законодавства.

Як з'ясовано судом та підтверджено матеріалами справи, згідно Протоколу № 5 засідання окружної виборчої комісії №40 від 21.09.12р. для проведення жеребкування, відповідачем окремо для кожної дільниці виборчої комісії у вигляді таблиці складено списки кандидатур, які відповідають вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України»та можуть бути включені до її складу шляхом жеребкування. До списку включено кандидатури із зазначенням порядкового номера кожної з них, який визначено за датою та часом надходження подань до окружної виборчої комісії. Таблиця містить графу для відмітки запропонованої кандидатури. Перед поміщенням жеребків у пристрій їх оглянули кандидати у народні депутати України та уповноважені особи політичних партій. Зауважень не поступило. Після закінчення процедури жеребкування секретар окружної виборчої комісії Коваль О.В. зачитала відомість результатів жеребкування щодо черговості включення кандидатур. Опрацювання результатів жеребкування послідовно щодо кожної дільничної виборчої комісії в порядку черговості, визначено жеребкуванням з оголошенням прізвищ осіб, які включені до складу комісії за результатами жеребкування з зазначенням суб'єктів їх подання. Після оголошення останнього списку кандидатур голова ОВК Вовк Т.О. оголосила, що процедуру жеребкування закінчено.

Вищенаведене відповідає вимогам Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, встановленого постановою Центральної виборчої комісії від 17.05.2012 р. №88 (з урахуванням змін, внесених постановою ЦВК від 13.09.2012р. №895).

Крім того, із позовної заяви видно, що ОСОБА_2 звернулась із цим позовом як суб'єкт виборчого процесу, зареєстрований офіційний спостерігач від Дніпропетровської обласної громадської організації «Народний контроль»в одномандатному виборчому окрузі № 40, на підтвердження чого надано копія Посвідчення № 8 від 21.09.2012р., оригінал якого оглянутий в судовому засіданні, і саме як офіційний спостерігач була присутньою на засіданні ОВК № 40 під час проведення жеребкування щодо включенні кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України.

В судовому засіданні згідно пояснень сторін та матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_2 була присутня на засіданні ОВК № 40, як представник засобів масової інформації, оскільки питання щодо реєстрації офіційних спостерігачів згідно порядку денного Протоколу від 21.09.2012р. №5, засідання Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №40, розглянуто після проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України.

Відповідно до пункту 5 статті 12 Закону України «Про вибори народних депутатів України» суб'єктом виборчого процесу є офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.

Як встановлено судом під час розгляду окружною комісією вказаного питання позивач не був зареєстрований у встановленому законом порядку в якості офіційного спостерігача та не мав відповідного статусу.

Частиною 2 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.

Суду не надано доказів того, що оскаржуваними діями відповідча порушено виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі позивача особисто.

Згідно п.7 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України N 2, від 02.04.2007р. «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму», якщо на стадії судового розгляду буде встановлено, що позивач не наділений правом у зазначеному порядку оскаржувати рішення, дії або бездіяльність виборчих комісій чи інших відповідачів, то в такому разі суди повинні відмовити в задоволенні позову. За цими ж правилами повинні діяти суди стосовно справ, у яких позивачем є виборець, крім справ щодо уточнення списку виборців, якщо буде встановлено, що оскаржуваним рішенням, дією чи бездіяльністю виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій не порушені особисто його виборчі права та інтереси.

При прийнятті рішення судом також враховано, що від учасників жеребкування в кількості 62 суб'єктів подання кандидатур від політичних партій -суб'єктів виборчого процесу, кандидатів у народні депутати України, до складу дільничних комісій одномандатного виборчого округу № 40 скарги на дії членів окружної виборчої комісії № 40 щодо процедури та результатів жеребкування 21.09.2012р., не надходили. Як встановлено в судовому засіданні при визначенні складу членів дільничних комісій, яке пройшло за результатами жеребкування був збережений принцип випадковості вибору кандидатур членів дільничних виборчих комісій.

Оскільки судовим розглядом справи оскарженими діями відповідача щодо проведення жеребкування 21.09.12р. не встановлено як порушень прав та інтересів позивачів, так і вимог Закону України "Про вибори народних депутатів України" від 17.11.2011 р. №4061-VI, Порядку проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, встановленого постановою Центральної виборчої комісії від 17.05.2012 р. №88 (з урахуванням змін, внесених постановою ЦВК від 13.09.2012р. №895), суд вважає позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 158-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ч. 3 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена відповідно до ч. 5 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 28.09.2012р.

Головуючий суддя Н.В. Турлакова

Судді П.О. Борисенко

О.С. Рябчук