Постанова від 19.03.2012 по справі 2а-16072/11/0170/3

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 березня 2012 р. Справа №2а-16072/11/0170/3

(16:13) м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вест Іст Груп"

до Державної санітарно-епідеміологічної станції м. Алупка

про визнання протиправною та скасування постанови

за участю представників сторін:

від позивача - Новикова Н.В., дов.,

від відповідача - Веселитський М.Б., дов.

Суть справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Вест Іст Груп" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державної санітарно-епідеміологічної станції м. Алупка про визнання протиправною та скасування постанови № 75 від 14.11.2011 р. про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправність оскаржуваної постанови з огляду на відсутність в останній посилань на правові норми, які стали предметом порушення з боку позивача.

Відповідачем надані письмові заперечення проти позову за тих підстав, що позивачем був порушений порядок узгодження проектно-технічної документації для будівництва на розміщення людей у 100-метровій охоронній зоні Чорного моря, що виключає можливість експлуатації рекреаційно-оздоровчого об'єкту позивача.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив відмовити в задоволенні позову.

Врахувавши вищезазначені обставини, вивчивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно із статтею 31 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" № 4004 від 24.02.1994 р. систему державної санітарно-епідеміологічної служби України становлять: центральний орган виконавчої влади в галузі охорони здоров'я; установи і заклади державної санітарно-епідеміологічної служби центрального органу в галузі охорони здоров'я; відповідні установи, заклади, частини і підрозділи центральних органів виконавчої влади в галузі оборони, в галузі внутрішніх справ, у справах охорони державного кордону, з питань виконання покарань, Державного управління справами, Служби безпеки України; державні наукові установи санітарно-епідеміологічного профілю.

Відповідно до частини п'ятої статті 31 вказаного Закону на установи, заклади і підрозділи державної санітарно-епідеміологічної служби інших державних органів, зазначених у частині першій цієї статті, покладаються функції органів державного санітарно-епідеміологічного нагляду на підпорядкованих їм територіях, об'єктах, у частинах і підрозділах.

Відповідно до ст. 31 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" № 4004 установи і заклади державної санітарно-епідеміологічної служби здійснюють свою діяльність на підставі положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні та положення про державну санітарно-епідеміологічну службу України, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, а також положень про державну санітарно-епідеміологічну службу інших державних органів, зазначених у частині першій цієї статті, що затверджуються керівником відповідного державного органу за погодженням з головним державним санітарним лікарем України.

Відповідно до п.5 Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1109 від 22.06.1999 р., державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється головними державними санітарними лікарями, їх заступниками, іншими посадовими особами, а також установами і закладами державної санітарно-епідеміологічної служби у порядку запобіжного та поточного нагляду.

Статтею 39 Закону № 4004 визначено, що державний санітарно-епідеміологічний нагляд - це діяльність органів, установ та закладів державної санітарно-епідеміологічної служби по контролю за дотриманням юридичними та фізичними особами санітарного законодавства з метою попередження, виявлення, зменшення або усунення шкідливого впливу небезпечних факторів на здоров'я людей та по застосуванню заходів правового характеру щодо порушників.

Частиною 3 ст. 39 Закону № 4004 визначено, що державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні вибірковими перевірками дотримання санітарного законодавства за планами органів, установ та закладів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також позапланово залежно від санітарної, епідемічної ситуації та за заявами громадян.

Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.99 р. № 1109 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.2002 р. № 1217) (далі - Положення № 1217).

Згідно з п. 9 Положення № 1217 поточний державний санітарно-епідеміологічний нагляд як діяльність головних державних санітарних лікарів, їх заступників, інших посадових осіб установ і закладів державної санітарно-епідеміологічної служби з контролю за дотриманням юридичними і фізичними особами санітарного законодавства, санітарних та протиепідемічних (профілактичних) заходів, приписів, постанов та висновків здійснюється шляхом обстеження та перевірки об'єктів нагляду щодо дотримання і реалізації вимог безпеки для здоров'я і життя людини.

Отже спірні правовідносини підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Вест Іст Груп" (ЄДРПОУ 30973294) зареєстровано 18.05.2000 р. Виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АР Крим за адресою місцезнаходження: 98612, АР Крим, м. Ялта, вул. Ленінградська, буд. 15, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 775089 та свідчить копія Статуту.

10.11.11 р. Алупкінською СЕС проведено санітарно-епідеміологічне обстеження об'єкту тимчасових будиночків для проживання ТОВ "Вест Іст Груп", про що складено відповідний акт, копія якого наявна в матеріалах справи.

Так, згідно даних вказаного акту на момент проведення перевірки у будиночка для проживання надаються послуги з розміщення людей, кількість номерів - 100, можливість розміщення у номері 2-х осіб. Площа земельної ділянки, на якій розміщено 35 будиночків, 1 та 2-поверхових, складає 1,47 га. Ділянка упорядкована, є об'єкти інфраструктури.

З матеріалів справи вбачається, що 09.06.2009 р. Алупкінською міською радою та ТОВ "Вест Іст Груп" укладено договір оренди земельної ділянки, згідно з яким Алупкінською міською радою було передано, а ТОВ "Вест Іст Груп" прийнято в тимчасове користування на умовах оренди земельну ділянку загальною площею 1,4700 га, розташовану за адресою: України, АР Крим, м.Алупка, вул. 1 Мая, р-н буд. № 3 (нижче Піонерського парку) для обслуговування багатоквартирного, багатофункціонального житлового будинку із земель рекреаційного призначення, зокрема ділянка № 1: землі житлової і негромадської забудови, в т.ч. загального користування.

За п. 1.4 вказаного договору цільове призначення (використання) земельної ділянки згідно рішення 9-ї чергової сесії 5-го скликання Алупкінської міської ради від 18.11.2006 р. № 20/2: для обслуговування багатоквартирного, багатофункціонального житлового будинку.

29.12.2009 р. рішенням Виконавчого комітету Алупкінської міської ради № 562 затверджено ТОВ "Вест Іст Груп" генеральний план тимчасової установки будиночків для проживання та оздоровлення по вул. 1 Мая, в р-ні Піонерського парку в м. Алупка.

18.03.2010 р. рішенням № 84 Виконавчого комітету Алупкінської міської ради дозволено ТОВ «Вест Іст Груп» установку тимчасових некапітальних споруд модульного типу на залізобетонних платформах з колонами за адресою: м. Алупка, вул. 1 Мая, 3 (нижче Піонерського парку).

01.07.2010 р. складений акт введення в експлуатацію об'єкта ТОВ «Вест Іст Груп», зокрема тимчасової установки будиночків для проживання та оздоровлення за адресою місце розташування: м. Алупка, вул. Першого мая, в р-ні Піонерського парку.

Відповідно до даних акту обстеження Алупкінської СЕС об'єкта позивача від 10.11.11 р. порушень санітарно-гігієнічного режиму на момент перевірки не виявлено.

Відповідно до п. 9 Положення № 1217 обстеження та перевірка об'єктів нагляду проводиться вибірково за планами, що розробляються органами, установами і закладами державної санітарно-епідеміологічної служби, позапланово - залежно від санітарної та епідемічної ситуації, а також за повідомленнями підприємств, установ і організацій та за заявами громадян.

Плани обстеження та перевірки об'єктів нагляду затверджуються головним державним санітарним лікарем. Позапланові обстеження та перевірка проводяться за рішенням головного державного санітарного лікаря.

Періодичність обстеження та перевірки об'єктів нагляду встановлюється головним державним санітарним лікарем на підставі результатів державної санітарно-епідеміологічної експертизи, з урахуванням ступеня їх впливу на стан здоров'я і життя людини та за погодженням з вищестоящим головним державним санітарним лікарем.

Обстеження та перевірка об'єктів проводиться посадовими особами державної санітарно-епідеміологічної служби за направленням головного державного санітарного лікаря або його заступників.

Інших умов щодо процедури організації процесу перевірки законодавством не передбачено.

При цьому санітарно-епідеміологічна служба у рамках здійснення своїх функцій щодо санітарно-епідеміологічного контролю зобов'язана керуватися Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V (далі - Закон № 877).

Згідно з п. 4 ст. 5 Закону № 877 органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Тобто СЕС як орган державного нагляду повинна була направити письмове повідомлення про проведення планової перевірки за 10 днів до дня здійснення такої перевірки, з наступним змістом:

- дата початку та дата закінчення здійснення планового заходу;

- найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;

- найменування органу державного нагляду (контролю).

Таке повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.

Для здійснення планової перевірки орган СЕС повинен видати наказ, який повинен містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються:

- найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід;

- найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;

- місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід;

- номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід;

- перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові;

- дата початку та дата закінчення заходу;

- тип заходу (плановий або позаплановий);

- вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо);

- підстави для здійснення заходу;

- предмет здійснення заходу;

- інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.

Перед початком перевірки посадові особи органу державного нагляду зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

В матеріалах справи відсутні докази, які підтверджують обґрунтування проведення перевірки позивача відповідачем; докази дотримання відповідачем порядку проведення перевірки (в тому числі, відсутні: затверджений плану обстеження та перевірки об'єктів нагляду або рішення про проведення позапланового обстеження (перевірку), наказ, направлення на проведення перевірки, письмове повідомлення суб'єкта господарювання).

14.11.11 р. Головним санітарним лікарем м. Алупка на підставі ст. 42 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" винесено постанову № 75 про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства, зокрема про припинення функціонування рекреаційно-оздоровчого об'єкта ТОВ "Вест Іст Груп" в м. Алупка, вул. 1 Травня з 01.04.2012 р. до скасування дії постанови та письмового дозволу СЕС м. Алупка.

Відповідно до п. а) ст. 42 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» головні державні санітарні лікарі (їх заступники) застосовують такі заходи для припинення порушення санітарного законодавства як обмеження, тимчасова заборона чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, об'єктів будь-якого призначення, технологічних ліній, машин і механізмів, виконання окремих технологічних операцій, користування плаваючими засобами, рухомим складом і літаками у разі невідповідності їх вимогам санітарних норм;

У зазначеній постанові вказано, що будівництво рекреаційно-оздоровчого об'єкту ТОВ "Вест Іст Груп" в м. Алупка по вул. 1 Травня виконано без погодження проектно-технічної документації з санепідслужбою; змінена форма використання земельної ділянки, на яку було видано дозвіл Алупкінської СЕС; об'єкт функціонує як курортний готель згідно сертифікату відповідності, отриманого без дозвільних документів санітарної служби, що є порушенням ДСТУ 4269-2003 "Послуги туристичні. Класифікація готелів". ДСП "Державні санітарні правила розміщення, улаштування та експлуатації оздоровчих закладів" № 172-96.

Так, ДСТУ 4269-2003 "Послуги туристичні. Класифікація готелів" встановлює класифікацію готелів та аналогічних засобів розміщування незалежно від форм власності та відомчої належності; стандарт придатний для застосування з метою сертифікації.

Проведення обов'язкової сертифікації послуг з тимчасового розміщення (проживання) стосовно безпеки для життя та здоров'я людей, захисту їх майна та охорони довкілля в державній системі сертифікації (Система сертифікації УкрСЕПРО), а також процедуру оцінювання відповідності готелів та інших об'єктів, що призначені для надання послуг з тимчасового розміщення (проживання), вимогам певної категорії (далі - оцінювання засобів розміщення), встановлюється Правилами обов'язкової сертифікації послуг з тимчасового розміщення (проживання), затвердженими Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики 27.01.99 N 37, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 квітня 1999 р. за N 236/3529 (далі - Правила № 37).

Відповідно до п. 2 вказаних Правил № 37 ці Правила є обов'язковими для виконання органами із сертифікації послуг з тимчасового розміщення (проживання), що призначені в Системі на виконання цих видів робіт та робіт з оцінювання засобів розміщення, а також суб'єктами туристичної діяльності, які надають послуги з тимчасового розміщення (проживання) (далі - виконавець послуги).

Відповідно до п. 7 Правил № 37 оцінювання засобів розміщення здійснюється з метою встановлення їм певних категорій згідно з Порядком встановлення категорій готелям та іншим об'єктам, що призначаються для надання послуг з тимчасового розміщення (проживання), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 N 803 (далі - Порядок № 803).

Відповідно до п.3 Порядку № 803 категорії готелям та іншим об'єктам, що призначаються для надання послуг з тимчасового розміщення (проживання), встановлюються за результатами обов'язкової сертифікації послуг з тимчасового розміщення, що ними надаються, стосовно рівня безпеки для життя та здоров'я людей, захисту їх майна та охорони навколишнього природного середовища в державній системі сертифікації УкрСЕПРО та оцінювання відповідності готелів вимогам певної категорії (далі - оцінювання готелю), що проводяться відповідно до Правил обов'язкової сертифікації послуг з тимчасового розміщення (проживання), затверджених Мінекономрозвитку.

Відповідно до п. 4 Правил № 37 обов'язкову сертифікацію послуг з тимчасового розміщення (проживання) (далі - послуги з розміщення) в Системі та оцінювання засобів розміщення здійснюють органи із сертифікації послуг з тимчасового розміщення (проживання) (далі - органи із сертифікації), призначені Національним органом України з сертифікації - Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики.

Відповідно до п. 5 Правил № 37 у разі відповідності засобу розміщення вимогам нормативних документів орган із сертифікації протягом 5 днів оформлює рішення про видачу сертифіката відповідності послуг з розміщення.

03.06.2011 р. ОС ДП «Кримстандартметрологія» на підставі протоколу № 88/30 від 26.05.2011 р., акту обстеження № 88/30 від 02.06.2011 р., акту введення до експлуатації від 01.07.2010 р. за відповідністю вимогам ДСТУ 4268:2003 р. 5,6,7,8; ГОСТ 28681.3-95, ГОСТ 12.1004-91; СНиП 2.04.01-85; ДБН В.2.2-9-99; СанПін 42-128-4690-88; СанПін 42-123-5777-91 надано сертифікат відповідності з надання послуг з тимчасового розміщення бази відпочинку «Зелений Мис» ТОВ «Вест Іст Груп» за адресою: м. Алупка, вул. Першого Травня, 3, терміном дії з 02.06.11 р. по 02.06.2014 р.

При цьому ані Законом України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" № 4004, ані Положенням про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.99 р. № 1109, Правилами обов'язкової сертифікації послуг з тимчасового розміщення (проживання), затвердженими Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики 27.01.99 N 37, Порядком встановлення категорій готелям та іншим об'єктам, що призначаються для надання послуг з тимчасового розміщення (проживання), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 N 803 не передбачено будь-яких владних повноважень органів СЕС при оцінці органами УКРСепро закладів з надання послуг з тимчасового розміщення/проживання

Статтею 41 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" передбачений чіткий перелік повноважень Головних державних санітарних лікарів Республіки Крим, областей, міст, районів та їх заступникам, головним державним санітарним лікарям на транспорті та їх заступникам, а також головним державним санітарним лікарям об'єктів з особливим режимом роботи у межах відповідних територій (об'єктів), згідно з яким компетенція останніх стосується виключно проведення санітарно-епідеміологічного нагляду з питань дотримання санітарного законодавства, адже відповідно ст.. 31 Закону України № 4004 установи і заклади державної санітарно-епідеміологічної служби здійснюють свою діяльність на підставі положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні та положення про державну санітарно-епідеміологічну службу України, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, а також положень про державну санітарно-епідеміологічну службу інших державних органів, зазначених у частині першій цієї статті, що затверджуються керівником відповідного державного органу за погодженням з головним державним санітарним лікарем України.

Здійснення відповідачем владних повноважень не передбачає застосування нормативно-правових актів, які визначають порядок сертифікації послуг з тимчасового розміщення.

В оскаржуваній постанові № 75 від 14.11.11 р. також зазначено про порушення позивачем ДСП "Державні санітарні правила розміщення, улаштування та експлуатації оздоровчих закладів" № 172-96.

ДСП "Державні санітарні правила розміщення, улаштування та експлуатації оздоровчих закладів" № 172-96 обов'язкові для виконання проектними, будівельними та іншими організаціями, що займаються проектуванням, будівництвом, реконструкцією та експлуатацією оздоровчих закладів, а також органами, установами та закладами санітарно-епідеміологічної служби, що здійснюють контроль за дотриманням цих Правил.

Правила поширюються на всі діючі оздоровчі заклади, а також на ті, що проектуються, будуються та реконструюються, як для дорослих, так і змішані для дорослих та дітей (будинки відпочинку, пансіонати та комплекси цих закладів, туристичні бази, туристичні притулки, бази відпочинку та ін.) незалежно від форм власності та відомчої належності.

Згідно ст. 16 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" від 19.11.1992 р. № 2801-ХІІ безпосередню охорону здоров'я населення забезпечують санітарно-профілактичні, лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі, санаторно-курортні, аптечні, науково-медичні та інші заклади охорони здоров'я. Заклади охорони здоров'я створюються підприємствами, установами та організаціями з різними формами власності, а також приватними особами при наявності необхідної матеріально-технічної бази і кваліфікованих фахівців. Порядок і умови створення закладів охорони здоров'я, державної реєстрації та акредитації цих закладів, визначаються актами законодавства України.

Оскаржуваною постановою № 75 від 14.11.11 р. відповідачем застосовано до позивача адміністративно-запобіжні заходи у вигляді припинення функціонування рекреаційно-оздоровчого об'єкту ТОВ «Вест Іст Груп».

Відповідно до п. 2.5. Інструкції про порядок застосування Державною санітарно-епідеміологічною службою України адміністративно-запобіжних заходів (обмеження, тимчасова заборона, заборона, припинення, зупинення), затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 квітня 1995 р. N 67, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 серпня 1995 р. за N 298/834 (далі - Інструкція № 67), яка регулює порядок застосування посадовими особами Державної санітарно-епідеміологічної служби України (далі - Держсанепідслужба України) адміністративно-запобіжних заходів в тому числі щодо діяльності підприємств, установ, організацій, об'єктів будь-якого призначення, технологічних ліній, машин і механізмів, припинення застосовується посадовою особою Держсанепідслужби України у разі порушення вимог санітарного законодавства для заборони:

- діяльності підприємств, установ, організацій, об'єктів будь-якого призначення, технологічних ліній, машин і механізмів, виконання окремих технологічних операцій, користування плаваючими засобами, рухомим складом і літаками у разі, якщо попередньо вжиті адміністративно-запобіжні заходи не дали змогу припинити порушення вимог санітарного законодавства;

- будівництва, реконструкції та розширення об'єктів у разі відступу від затвердженого проекту;

- інвестиційної діяльності

у разі, якщо попередньо вжиті адміністративно-запобіжні заходи не дали змогу припинити порушення вимог санітарного законодавства.

Відповідно до п. 3.1, 3.2, 3.3 Інструкції № 67 в редакції на час виникнення спірних правовідносин обмеження, тимчасова заборона, заборона, припинення або зупинення проводяться на підставі постанов про застосування адміністративно-запобіжних заходів, що виносяться відповідно до компетенції головними державними санітарними лікарями, їх заступниками, а також іншими посадовими особами держсанепідслужби, які на те уповноважені керівниками відповідних служб.

Постанова про застосування адміністративно-запобіжних заходів (надалі - постанова) - це письмовий організаційно-розпорядчий документ держсанепідслужби, який зобов'язує посадову особу або громадянина, котрому його надіслано, у встановлений термін виконати вимоги, викладені в ньому.

Постанову слід складати у трьох примірниках за встановленою формою (додаток N 1 до цієї Інструкції) та обов'язково указувати:

місце, дату винесення;

посаду, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка винесла постанову;

обставини, внаслідок яких виноситься постанова;

нормативний акт, який передбачає винесення постанови;

конкретну дію, яку особа повинна здійснити або від якої вона повинна утримуватися;

термін виконання постанови;

порядок оскарження;

попередження про відповідальність за невиконання постанови;

особу, яка відповідає за виконання постанови.

Постанова підписується посадовою особою, яка її винесла.

Відповідно до вказаного Додатку 1 до Інструкції № 67 постанова про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства містить в тому числі перелік розглянутих матеріалів, стислий виклад обставин, які спричинили порушення, зокрема із зазначенням пунктів санітарних норм, правил і гігієнічних нормативів, які стали предметом порушення, стаття Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" або інші законодавчі акти.

З вказаної оскаржуваної позивачем постанови не вбачається жодної вказівки на конкретні норми санітарних норм, правил і гігієнічних нормативів, або статті Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" або інші законодавчі акти.

Адже норма права - це форма прояву права у вигляді санкціонованих державою обов'язкових правил загального характеру в певній галузі суспільних відносин, тобто мається на увазі загальнообов'язкове правило поведінки (дії, діяльності), сформоване в суспільстві під впливом визначених у ньому мір свободи та рівності, що забезпечується з боку держави шляхом регулювання, охорони та захисту як юридично значущий спосіб останнього, який формується у вигляді прав та обов'язків учасників виникаючих правовідносин, що супроводжується видом юридичної відповідальності, у зв'язку із чим норма права має чітко виражену структуру, а саме:

- гіпотеза,

- диспозиція,

- санкція.

Сутність правової норми, її серцевину, складає диспозиція - тобто чітке визначення прав та обов'язків суб'єктів правовідносин та умови, обставини, які обумовлюють виникнення останніх, тобто диспозиція формулює саме правило поведінки, її модель, визначає те, що суб'єкту правовідносин дозволено або заборонено, визначає підстави, за наявності яких об'єктивно необхідним є настання несприятливих наслідків, вказаних або в санкції цієї ж норми, або відсильним/банкетним засобом - у іншій нормі права, що міститься або в даному/іншому нормативно-правовому акті.

Санкція правової норми вказує на несприятливі наслідки, що настають при порушенні диспозиції певної норми права, тобто передбачає вид юридичної відповідальності, спосіб її забезпечення.

Тобто для визначення виду несприятливих наслідків необхідно визначення підстав, обставин, умов їх настання, що міститься безпосередньо в диспозиції норми права.

В оскаржуваній постанові конкретні норми права, які порушені позивачем, - відсутні.

Останнє робить неможливим визначення виду та ступіню відповідальності позивача, оскільки з постанови № 75 від 14.11.11 р. неможливо визначити, яку саме норму права порушено позивачем.

Більш того, відповідно до п. 3.4 Інструкції № 67 постанова підлягає виконанню в термін, зазначений в ній.

Термін виконання постанови може бути визначений:

- з "моменту отримання";

- з дати, вказаної в постанові;

- у зв'язку з настанням певної події.

Згідно з оскаржуваною позивачем постановою № 75 від 14.11.11 р. припинено функціонування рекреаційно-оздоровчого об'єкта ТОВ «Вест Іст Груп» в м. Алупка, вул. 1 Травня, з 01.04.12 р. (до скасування дії постанови та отримання письмового дозволу СЕС м. Алупка).

Відповідно до п.3.5 Інструкції № 67 постанови з терміном виконання з дати, вказаної в постанові, або з "моменту отримання" виносяться у тих випадках, коли порушення санітарного законодавства погрожує негайними негативними наслідками (отруєння, масові інфекційні захворювання, гострі професійні захворювання тощо) або вказані наслідки настали.

Відповідачем в матеріали справи не надано доказів, які обґрунтовують прийняту постанову № 75 від 14.11.11 р., зокрема, не надано доказів того, що саме порушено позивачем та якими саме негайними негативними наслідками це погрожує; не надано доказів того, що вказані наслідки мають місце на час прийняття оскаржуваної постанови.

Застосування відповідачем адміністративно-запобіжних заходів до позивача за відсутності зазначення того, яку саме норму права порушено позивачем, не відповідає загальним засадам чинного законодавства, в тому числі - принципу верховенства права, законності, пропорційності.

Відповідачем в порядку ч. 2 ст. 71 КАС України не доведено правомірності винесення оскаржуваної постанови № 75 від 14.11.11 р. про застосування адміністративно-запобіжних санкцій до ТОВ «Вест Іст Груп».

Позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

У судовому засіданні 19.03.12 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 23.03.12 р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправною та скасувати Постанову Головного державного санітарного лікаря м. Алупка Державної санітарно-епідеміологічної станції м. Алупка № 75 від 14.11.11 р.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вест Іст Груп" (ЄДРПОУ 30973294) 28,23 грн. судових витрат.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Шкляр Т.О.