Постанова від 28.09.2012 по справі 2а-10556/12/0170/11

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 вересня 2012 р. (13 годин 30 хвилин) Справа №2а-10556/12/0170/11

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі колегії суддів: головуючий суддя Москаленко С.А., суддів Євдокімової О.О., Александрова О.Ю., за участю секретаря судового засідання Магері М.В., представника відповідача Пархоменко В.Г., довіреність від 27.09.2012р. за №39,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»

до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 5

про визнання протиправним і скасування рішення та про зобов'язання вчинити певні дії.

Обставини справи: Політична партія Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 5 про визнання протиправним рішення Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 5, скасування постанови № 21 від 21 вересня 2012р. та зобов'язання поновити кандидатури на членів дільничних виборчих комісій, включених у подання парламентських фракцій «Блок Юлії Тимошенко - «Батьківщина» та «Наша Україна - Народна Самооборона» за для формування дільничних виборчих комісій відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України».

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправність оскаржуваного рішення, оскільки до початку засідання Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 5 від уповноваженої особи політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» - Абдурахманова Нарімана Рустемовича була подана заява на розгляд комісії з проханням не виключати кандидатури від парламентських фракцій «Блок Юлії Тимошенко - «Батьківщина» та «Наша Україна - Народна Самооборона» у зв'язку із тим, що зазначені особи у своїх заявах дали згоду на участь у роботі дільничних виборчих комісій тільки від вказаних фракцій, та додатковим абзацом зазначили у заяві, що згоду на участь у роботі дільничної виборчої комісії від інших суб'єктів подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій не давали та відповідних заяв не підписували. Однак, Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 5 заяву не враховано та прийнято рішення про виключення кандидатур зі складу членів дільничних виборчих комісій, включених у подання парламентських фракцій «Блок Юлії Тимошенко - «Батьківщина» та «Наша Україна - Народна Самооборона». У зв'язку із наведеним позивач вважає прийняту постанову № 21 від 21.09.12р. протиправною та просить її скасувати.

Ухвалою суду від 26.09.12р. провадження у справі відкрито та після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні, яке відбулося 27.09.12р., представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. У судове засідання 28.09.12р. позивач свого представника не забезпечив, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином - під розписку.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши осіб, які беруть участь у справі, з урахуванням положень ст.ст. 172 КАС України, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд -

ВСТАНОВИВ:

Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 5 є юридичною особою, утворена відповідно до Постанови ЦВК № 604 від 26.08.12 р. «Про утворення окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28.10.12 р.».

21.09.12 р. Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 5 АР Крим було прийнято постанову № 21 про кандидатури кратного включення до складу дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року.(а.с.9-21).

Вказаним рішенням постановлено:

1) залишити в списках кандидатур до включення в списки дільничних комісій 25 осіб згідно особистих заяв і 5 осіб згідно заяви Абдурахманова Н.Р. (додаток № 1);

2) виключити зі списків дільничних виборчих комісій 57 осіб згідно відомості про кратне включення (додаток № 2);

3) постанову оприлюднити через систему «ВИБОРИ».

Постанову підписано головою Окружної виборчої комісії № 5 - Левченко А.А. та секретарем - Ганжелюк О.Г.

Абдурахманов Наріман Рустемович є уповноваженою особою Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» в одномандатному виборчому окрузі № 5, про що видано посвідчення НОМЕР_1 від 11.08.12 р.(а.с.7).

Організація і порядок виборів народних депутатів України визначені Законом України "Про вибори народних депутатів України"(далі - Закон України № 4061).

Спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів, є виборчі комісії, про що зазначено у ч. 1 ст. 25 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 24 Закону України № 4061 систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, становлять:

1) Центральна виборча комісія;

2) окружні виборчі комісії;

3) дільничні виборчі комісії.

Повноваження виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів депутатів здійснюються:

1) Центральної виборчої комісії - на всій території України та закордонних виборчих дільницях;

2) окружної виборчої комісії - у межах одномандатного округу;

3) дільничної виборчої комісії - у межах виборчої дільниці.

Відповідно до ч.5 ст. 25 Закону України № 4061 окружна виборча комісія є юридичною особою, має печатку, зразок якої затверджується Центральною виборчою комісією. Окружна виборча комісія є комісією вищого рівня щодо всіх дільничних виборчих комісій в межах відповідного одномандатного округу.

Відповідно до ч. 2 ст. 31 Закону України № 4061 до повноважень Окружної виборчої комісії відноситься в тому числі: забезпечення підготовки та проведення виборів депутатів у межах територіального виборчого округу, утворення дільничних виборчих комісій.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України № 4061 виборча комісія є колегіальним органом. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.

Громадяни України, які мають право голосу, можуть брати участь у роботі виборчих комісій як їх члени (ч. 7 ст. 2 Закону України № 4061).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.28 Закону України № 4061 дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за тридцять один день до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.

Відповідно до ч. 4 ст. 28 Закону України № 4061 право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають суб'єкти подання, зазначені у частині другій статті 27 цього Закону, та кандидати у депутати у відповідному одномандатному окрузі.

Суб'єктами подання кандидатур до складу окружних виборчих комісій (далі - суб'єкт подання) є:

1) політична партія, депутатська фракція якої зареєстрована в Апараті Верховної Ради України поточного скликання;

2) політичні партії - суб'єкти виборчого процесу (ч. 2 ст. 27 Закону України № 4061).

З викладеного вбачається, що суб'єктами подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій є: політичні партії, фракцій яких зареєстровані у ВР України, інші політичні партії, які є суб'єктами виборчого процесу, а також кандидати у депутати у відповідному одномандатному окрузі.

Відповідно до ч. 5 ст. 28 Закону України № 4061 до складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці, за винятком випадків, передбачених частиною дванадцятою цієї статті, обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику суб'єкта подання, зазначеного у пункті 1 частини другої статті 27 цього Закону. Не більше ніж по одному представнику від суб'єктів подання, зазначених у пункті 2 частини другої статті 27 цього Закону, та кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій цієї статті, в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією. Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, встановленим статтею 26 цього Закону, або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною, а також внесення подання з порушенням вимог частин шостої, сьомої, дев'ятої цієї статті.

Отже, згідно із зазначеною нормою до складу дільничних виборчих комісій обов'язково повинні бути включені по одному представнику від політичної партії, фракція якої зареєстрована у ВР України, а шляхом жеребкування визначаються та включаються до дільничної виборчої комісії по одному представнику від інших політичних партії та кандидатів у депутати по одномандатному округу. Підстави для відхилення (виключення) кандидатур, внесених до складу дільничних виборчих комісій, встановлюються такі:

- невідповідність вимогам, встановленим статтею 26 цього Закону;

- застосування механізму жеребкування;

- внесення подання з порушенням вимог частин шостої, сьомої, дев'ятої статті 28 Закону.

Так, відповідно до ч. 6 ст. 28 Закону України № 4061 суб'єкт подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій не пізніш як за тридцять дев'ять днів до дня голосування подає до відповідної окружної виборчої комісії на паперових носіях та в електронному вигляді за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, список осіб від цього суб'єкта подання, не більше однієї кандидатури до однієї виборчої комісії, для включення їх до складу відповідних дільничних виборчих комісій. У поданні зазначаються особи, запропоновані відповідним суб'єктом подання на посаду голови, заступника голови та секретаря виборчої комісії.

Частиною 7 ст. 28 Закону України № 4061 встановлюється, що у поданні кандидатур до складу дільничних виборчих комісій зазначаються відомості, передбачені частиною п'ятою статті 27 цього Закону. До подання додаються заяви осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб'єкта подання, а у разі пропонування цієї кандидатури на посаду голови, заступника голови або секретаря виборчої комісії - про згоду виконувати відповідні посадові обов'язки.

Згідно із ч. 9 ст. 28 Закону України № 4061 технічні описки та неточності, допущені у поданні, не є підставою для відхилення внесених кандидатур. Про виявлення таких описок і неточностей окружна виборча комісія невідкладно повідомляє відповідного суб'єкта подання. Зазначені описки та неточності можуть бути виправлені шляхом внесення уточненого подання стосовно відповідних кандидатур не пізніше наступного дня після отримання вказаного повідомлення. Якщо уточнене подання не надійшло у цей строк, відповідні кандидатури відхиляються.

Отже, відповідно до ч. 5 та ч. 7 ст. 28 Закону України № 4061 кандидатура у дільничну виборчу комісію може бути відхилена у разі невідповідності відомостей про кандидатуру (громадянство, освіта, посада в комісії, на яку пропонується особа тощо), а також невідповідність заяви кандидата про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб'єкта подання.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України № 4061 виборець може входити до складу лише однієї виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення виборів народних депутатів України.

Із наведеного слідує, що особа має право надати згоду на участь у роботі тільки у однієї комісії. Надання особою згоди на участь у роботі декількох дільничних комісії виключає можливість такої особи бути кандидатурою до включення у списки дільничних виборчих комісій, оскільки така особа не відповідає вимогам ч.2 ст.26 Закону.

В оскаржуваному рішенні відповідача встановлено, що 20.09.12р. в 22:00 години виявлені 87 осіб, які написали 231 кратну заяву про згоду на участь в роботі дільничних виборчих комісій. Станом на 16:00 годин 21.09.12р. поступили заяви від 25 осіб з тим, що вони підтверджують свою участь тільки в роботі однієї комісії. Від уповноваженої особи політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» в одномандатному окрузі № 5 Абдурахманова Н.Р. поступила заява з проханням залишити 16 осіб в складі дільничних виборчих комісій. Проте, заяв від фізичних осіб - кандидатур на включення до складу дільничних виборчих комісій про яких зазначено у заяві Абдурахманова Н.Р., щодо згоди на їхню участь в роботі тільки однієї дільничної комісії, до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 5 не поступало.

У зв'язку із викладеним відповідачем прийнято оскаржувану постанову якою, у тому числі, виключені зі списків дільничних виборчих комісій 57 осіб згідно відомості про кратне включення. Зокрема, до цих осіб були включені й особи, про яких було зазначено у заяві Абдурахманова Н.Р., а саме:

1) ОСОБА_5, ДВК № 010901, фракція "Блок Юлії Тимошенко - "Батьківщина";

2) ОСОБА_6, ДВК № 010852, фракція "Наша Україна - Народна Самооборона";

3) ОСОБА_7, ДВК № 010348, фракція "Блок Юлії Тимошенко - "Батьківщина";

4) ОСОБА_8, ДВК № 010881, фракція "Блок Юлії Тимошенко - "Батьківщина";

5) ОСОБА_9, ДВК № 010384, фракція "Наша Україна - Народна Самооборона";

6) ОСОБА_10, ДВК № 010901, фракція "Наша Україна - Народна Самооборона";

7) ОСОБА_11, ДВК № 010373, фракція "Блок Юлії Тимошенко - "Батьківщина";

8) ОСОБА_12, ДВК № 010841, фракція "Наша Україна - Народна Самооборона";

9) ОСОБА_13, ДВК № 010891, фракція"Наша Україна - Народна Самооборона";

10) ОСОБА_14, ДВК № 010862, фракція "Наша Україна - Народна Самооборона";

11) ОСОБА_15, ДВК № 010834, фракція "Наша Україна - Народна Самооборона".

Відповідно до ч. 4 ст. 2 Закону України № 4061 від фракцій "Блок Юлії Тимошенко - "Батьківщина" та "Наша Україна - Народна Самооборона" до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 5 були подані подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з чергових виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012р. звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць, в яких містились кандидатури щодо вищевказаних 11 осіб, з них 4 особи (ОСОБА_8, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_11.) від фракції "Блок Юлії Тимошенко - "Батьківщина" та інші 7 осіб від фракції "Наша Україна - Народна Самооборона".

До матеріалів справи залучені копії заяв вищевказаних фізичних осіб про надання згоди на участь у роботі дільничних виборчих комісій від фракцій "Блок Юлії Тимошенко - "Батьківщина" та "Наша Україна - Народна Самооборона" із зазначенням номерів дільничних комісій, які відповідають номерам дільничних комісії, які зазначені у поданні

фракцій "Блок Юлії Тимошенко - "Батьківщина" та "Наша Україна - Народна Самооборона".

Окрім того, судом встановлено, що до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 5 були подані подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з чергових виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012р. звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць від інших суб'єктів подання із відповідними заявами про надання згоди на участь у роботі дільничних комісій від тих самих 11-ти фізичних осіб, які надали згоду на участь у роботі дільничних виборчих комісій від фракцій "Блок Юлії Тимошенко - "Батьківщина" та "Наша Україна - Народна Самооборона".

Зокрема, від кандидата у депутати ОСОБА_16 у роботі в ДВК №010877 надана письмова згода ОСОБА_5, від Політичної партії «Зелені» у роботі у ДВК №010847 надана письмова згода ОСОБА_6, від кандидата у депутати ОСОБА_17 у роботі у ДВК №010350 надана письмова згода ОСОБА_7, від фракції Народної партії у Верховної Раді України у роботі у ДВК №010881 надана письмова згода ОСОБА_18, від кандидата у депутати ОСОБА_19 у роботі у ДВК №010384 надана письмова згода ОСОБА_9, від кандидата у депутати ОСОБА_20 у роботі у ДВК №010881 надана письмова згода ОСОБА_10, від Політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» у роботі у ДВК №010372 надана письмова згода ОСОБА_23, від Політичної партії «Зелені» у роботі в ДВК №010841 надана письмова згода ОСОБА_12, від Української партії «Зелена планета» у роботі в ДВК №010892 надана письмова згода ОСОБА_13, від Політичної партії «Держава» у роботі у ДВК №010862 надана письмова згода ОСОБА_14, від кандидата у депутати ОСОБА_24 у роботі в ДВК №010834 надана письмова згода ОСОБА_15.

Копії вищевказаних подань суб'єктів подання та заяв кандидатур залучені судом до матеріалів справи, а оригінали досліджені у судовому засіданні.

Подання зареєстровані у відповідному журналі.

Вказані вище подання відповідають вимогам ч. 6 ст.28 Закону, тобто мають печатку політичної партії та підпис її керівника, або підпис відповідного кандидата у депутати. Додані до подань заяви кандидатур мають відповідний підпис.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що кандидатури вказаних вище фізичних осіб не відповідають вимогам ч.2 ст.26 Закону, оскільки зазначені кандидатури надали заяви про згоду на участь у роботі двох дільничних виборчих комісіях та від двох суб'єктів подання.

Щодо посилання представника позивача на у обставину, що вищевказані фізичні особи не надавали згоду іншим політичним силам брати участь у роботі дільничних комісій суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивачем не надано доказів того, що заяви вищевказаних кандидатур подані ними від інших суб'єктів подання, вказані особи не підписували.

Не надано суду доказів звернення вказаних осіб до відповідача, до дня прийняття оскаржуваного рішення, із заявами про те, що вони давали згоду на участь у роботі дільничних виборчих комісіях тільки від фракцій "Блок Юлії Тимошенко - "Батьківщина" та "Наша Україна - Народна Самооборона".

Також не надано позивачем доказів звернення до правоохоронних органів із відповідними заявами щодо підроблення відповідних заяв.

Проте, такі заяви не мають значення для вирішення питання щодо правомірності прийняття відповідачем оскаржуваного рішення, оскільки до повноважень окружних виборчих комісій, які передбачені ст.31 Закону, не входить перевірка автентичності підписів на заявах осіб, кандидатури яких запропоновані суб'єктами виборчого процесу до складу виборчих комісій.

Більш того, суд вжито усіх заходів щодо з'ясування усіх обставин справи, зокрема у якості свідків двійчі були викликані кандидатури, які виключені зі списків оскарженою постановою.

До судового засідання для надання показань з'явилися тільки ОСОБА_15 та ОСОБА_10, які судом попереджені про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиві показання та були допитані у якості свідків.

Так, свідок ОСОБА_25 показала, що підпис на заявах про надання згоди на участь у роботі дільничних виборчих комісій як фракції "Наша Україна - Народна Самооборона" так і від кандидата у депутати ОСОБА_24, належить саме їй.

Свідок ОСОБА_10 показав, що підписи на заявах про згоду на участь у роботі дільничних виборчих комісій як від фракції "Наша Україна - Народна Самооборона" так і від кандидата у депутати ОСОБА_20 йому не належить. Проте, свідок зазначив, що він надавав згоду тільки одній політичній силі, а саме фракції "Наша Україна - Народна Самооборона".

До показань свідка ОСОБА_10 суд ставиться критично, оскільки показання є суперечливими, зокрема свідок повідомив, що надав згоду за тиждень до судового засідання, тоді як обидві заяви разом із копією паспорта, які надані були до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 5, датовані 03.09.2012р. та 13.09.2012р., при цьому заява на згоду від фракції "Наша Україна - Народна Самооборона" датована 03.09.2012р.

Інші кандидатури, які були виключені зі списків оскаржуваною постановою, у судове засідання не з'явилися, показань не надали.

Щодо посилання представника позивача на ту обставину, що він особисто повідомив відповідача перед початком засідання комісії 21.09.2012р. про те, що 16 осіб від

фракцій "Блок Юлії Тимошенко - "Батьківщина" та "Наша Україна - Народна Самооборона" не надавали згоди іншим суб'єктам подання на участь у роботі дільничних виборчих комісій, а відтак відповідач не повинен був виключати цих осіб зі списків, суд вважає необґрунтованими, оскільки Законом не передбачено інститут представництва у даних правовідносинах, а відтак такі кандидатури повинні були написати відповідну заяву особисто.

Таким чином, постанова відповідача №21 від 21.09.2012р. в частині виключення кандидатур ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 є законною та обґрунтованою.

У позовній заяві позивачем не зазначено інших підстав для визнання протиправним оскаржуваного рішення відповідача. Не встановлено таких підстав і судом.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено протиправності винесеної Окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 5 постанови від 21.09.12р. № 21, а відтак, відсутні підстави для її скасування та зобов'язання відповідача поновити кандидатури на членів дільничних виборчих комісій, включених у подання парламентської фракції «Блок Юлії Тимошенко - «Батьківщина» фракції "Наша Україна - Народна Самооборона".

Таким чином, позов задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 69-71, 160-163, 172, 174, 175, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Москаленко С.А.

судді підпис

Євдокімова О.О.

підпис Александров О.Ю.