Постанова від 10.09.2012 по справі 2-а-27084/11

Дата 10.09.2012

Справа№ 2-а-27084/11

Номер провадження: 2-а/1027/3739/2012

Cуддя доповідач:

Головуючий суддя: Кравченко .Л. М.

Справа № 2а/1027/3739/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.09.2012 р. суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Л.М.Кравченко, розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Фастів та Фастівському районі Київській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з даним позовом посилаючись на те, що вона є вдовою померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії 1, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою. Їй не проводять в передбаченому законом розмірі компенсацію у разі втрати годувальника відповідно до ст. 52 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до якої щомісячна компенсація в разі втрати годувальника призначається на кожного непрацездатного члена сім'ї, який був на його утриманні, в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком незалежно від пенсії, передбаченої законодавством України.

Позивач вважає, що управління Пенсійного фонду України в м. Фастів та Фастівському районі Київської області своїми неправомірними діями порушує вимоги Законів, внаслідок чого порушуються її конституційні права. У зв'язку з цим, позивач просить визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Фастів та Фастівському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату компенсації в разі втрати годувальника з 01.01.2011 р.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Ухвалою судді від 07.08.2012 р. було відкрито скорочене провадження у справі з 15.02.2011 р.

Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши викладені позивачем та відповідачем обставини, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Позовні вимоги позивача підтверджуються копією паспорта, копією пенсійного посвідчення, копією посвідчення дружини, померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії 1, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, відповіддю УПФ в м. Фастові Київської області.

06.09.2012 р. від управління Пенсійного фонду України в м. Фастів та Фастівському районі Київської області надійшло письмове заперечення на даний позов, відповідно до якого відповідач позов вважає незаконним та не визнає повністю з тих підстав, що УПФ проводило перерахунок пенсії згідно із ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік» та постанов Кабінету Міністрів України. Відповідно до ЗУ «Про внесення змін до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2011 рік»норми та положення статті 39, 50, 51, 52, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявності фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 р.

При прийнятті постанови суд керується: ст.ст. 52, 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч. 2 ст. 19, ст. 152 Конституції України, Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р., ст. 99 КАС України.

Відповідно до ст. 52 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»щомісячна компенсації в разі втрати годувальника призначається на кожного непрацездатного члена сім'ї, який був на його утриманні, в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком незалежно від пенсії, передбаченої законодавством України.

Позивачу проводять таку компенсацію не у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Тобто, Пенсійний фонд, визначаючи розмір щомісячної компенсації в разі втрати годувальника керувався редакцією ст. 52 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка була змінена відповідно до ЗУ «Про держаний бюджет України на 2008 рік», а також Постановою КМУ № 530 від 28.25.2008 року, не врахувавши ту обставину, що зазначені зміни в ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»втратили чинність, як такі, що є неконституційними на підставі Рішення Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р., а виходячи з пріоритетності законів на підзаконними актами, застосуванню підлягають норми ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Постанови КМУ.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положення ч. 4 ст. 9 КАС України у разу невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Згідно ст. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач, визначаючи розмір компенсації в разі втрати годувальника, керувався нормами, які відповідно до рішення Конституційного Суду України втратили чинність.

Що стосується періоду, за який позивачу слід зробити перерахунок та виплату, то Пунктом 7 частини I ЗУ N 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4. На виконання вказаного пункту Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року. Вказаною постановою встановлені розміри доплат та підвищень до пенсій. Враховуючи внесені зміни та виходячи з порядку застосування однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше. Таким чином порушення прав позивача щодо заниження розміру доплати мало місце лише до набрання чинності Постановою КМУ № 745, оскільки до цього часу розміри доплат повинні були визначатись на підставі ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" також передбачено визначення порядку та розмірів вказаних доплат Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

У зв'язку з реорганізацією управління Пенсійного фонду у м. Фастів Київської області, здійсненого на підставі постанови КМУ від 27.07.2011 р. № 803 «Про утворення територіальних органів Пенсійного фонду України»та постанови Правління Пенсійного фонду України від 01.08.2011 р. № 21-2 «Про заходи щодо припинення діяльності деяких управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах»відповідачем рахувати «Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області».

При таких обставинах, позов слід задовольнити, визнати неправомірними дії відповідача щодо обмеження виплати належної позивачу щомісячної компенсації в разі втрати годувальника та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу щомісячної компенсації в разі втрати годувальника, починаючи з 15.02.2011 р. по 22.07.2011 р. включно, за виключенням виплачених сум,

Керуючись ст. 52 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч. 2 ст. 19, ст. 152 Конституції України, Рішення Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ЗУ N 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", Постановою КМУ № 745 від 06.07.2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», ст.ст. 6, 9-11, 19, 69, 71, 99, 158, 163, 183-2 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Фастів та Фастівському районі Київській області щодо обмеження виплати належної ОСОБА_1 щомісячної компенсації в разі втрати годувальника відповідно до ст. 52 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС»№ 796-XII в редакції від 28.02.1991 р. неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м. Фастів та Фастівському районі Київській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної компенсації в разі втрати годувальника відповідно до чинної редакції ст. 52 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС»у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 15.02.2011 р. по 22.07.2011 р. включно, з врахуванням зростання мінімальної заробітної плати та за виключенням сум фактично проведених виплат.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі, якщо постанову було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Л.М.Кравченко