"18" березня 2008 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України
головуючого судді - Фадєєвої Н.М.
судді - Бим М.Є.
судді - Гордійчук М.П.
судді - Леонтович К.Г.
судді - Чалого С.Я.
За участю секретаря -Кальненко О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Одеської міської ради та касаційну скаргу ТОВ "ВВЮГ" на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2007 р. по справі за позовом Одеської міської ради до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: підприємство "Союз" у вигляді приватного підприємства, Одеське обласне головне управління земельних ресурсів, Державного підприємства Регіонального центру земельного кадастру по Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «ВВЮГ», Одеське міське управління земельних ресурсів Державного комітету України по земельних ресурсах; Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради про визнання нечинними та такими, що не відповідають закону рішень Крижанівської сільської ради від 23.05.2003 року №227-ХХІV«Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення на додаткову земельну ділянку площею 880 кв.м. приватному підприємству "Союз" та від 13.10.2004 року "Про надання земельної ділянки приватному підприємству "Союз", -
встановила:
Справа №К-21621/07
Доповідач Фадєєва Н.М.
18.05.2006 року Одеська міська рада звернулася до господарського суду Одеської області з адміністративним позовом до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про визнання нечинними та такими, що не відповідають закону рішень Крижанівської сільської ради від 23.05.2003 року №227-ХХІV«Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення на додаткову земельну ділянку площею 880 кв.м. приватному підприємству "Союз" та від 13.10.2004 року "Про надання земельної ділянки приватному підприємству "Союз".
Постановою господарського суду Одеської області від 16.10.2006 року Одеській міській раді було відмовлено у задоволенні вказаного адміністративного позову.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 30.01.2007 року апеляційні скарги Одеської міської ради та ТОВ "ВВЮГ" були залишені без задоволення, а постанову господарського суду Одеської області від 16.10.2006 року по вказаній справі було залишено без змін.
Третя особа - ТОВ «ВВЮГ» 12.03.2007 року звернулась до господарського суду Одеської області з заявою про перегляд постанови господарського суду Одеської області від 16.10.2006 року у зв'язку з нововиявленими обставинами , які уточнила 15.06.2007 року. У вказаній заяві ТОВ «ВВЮГ» просило переглянути рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, скасувати його та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити, посилаючись на те, що під час ухвалення рішення судом припущено помилки внаслідок того, що йому та заявнику не були відомі обставини, що мали суттєвий вплив на правильний розгляд справи та відкрилися заявникові вже після розгляду справи і ухвалення рішення. Однією з цих обставин ТОВ "ВВЮГ " вважає наявність акту, який підтверджує встановлення в натурі меж міста Одеси по суміжності з Комінтернівським районом Одеської області та передачу на зберігання межових знаків, складений на виконання Постанови Верховної Ради України від 07 лютого 2002 року №3064-111 "Про зміну меж міста Одеси Одеської області" і затверджений головою Одеської обласної ради, головою Одеської облдержадміністрації, підписаний директором Одеського філіалу інституту землеустрою УААН, Одеським міським головою, начальником Одеського міського управління земельних ресурсів, головою Комінтернівської райдержадміністрації, головою Комінтернівської районної ради, начальником Комінтернівського районного відділу земельних ресурсів, Красносільським сільським головою, Олександрівським сільським головою, в.о. Фонтанського сільського голови, Крижанівським сільським головою, що не досліджувалась у судових засіданнях. Другою такою обставиною, на думку заявника є лист Одеського міського управління земельних ресурсів Державного комітету України по земельних ресурсах від 19.02.2007 року із даними державного земельного кадастру, а саме державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (звіт форма 6-ЗЕМ "Про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності"), згідно яких земельні ділянки надані в оренду ТОВ "ВВЮГ" за адресою: Дніпропетровська дорога ріг вул. Генерала Бочарова знаходяться в межах міста Одеси.
Постановою господарського суду Одеської області від 16.06.2007 року постанова господарського суду Одеської області від 16.10.2006 року по вказаній справі була скасована. Визнані нечинними та такими, що не відповідають закону рішення Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 23.05.2003 року №227-ХХІУ «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення на додаткову земельну ділянку площею 880 кв. підприємству «Союз» та та від 13.10.2004 року "Про надання земельної ділянки приватному підприємству "Союз".
ПП "Союз", не погодившись з вказаною постановою суду 1-ї інстанції, звернувся до Одеського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати постанову господарського суду Одеської області від 16.06.2007 року та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні заяви, посилаючись на порушення судом норм процесуального права.
Постановою Одеського Апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2007 року апеляційну скаргу приватного підприємства "Союз" було задоволено. Постанову господарського суду Одеської області від 16 червня 2007 року про визнання нечинними та такими, що не відповідають закону рішення Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 23.05.2003 року №227-ХХІУ «Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення на додаткову земельну ділянку площею 880 кв. підприємству «Союз» та та від 13.10.2004 року "Про надання земельної ділянки приватному підприємству "Союз" скасовано.
Перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційні скарги ТОВ "ВВЮГ" та Одеської міської ради підлягають задоволенню з наступних підстав:
Судами встановлено, що 23 травня 2003 року Крижанівська міська рада Комінтернівського району Одеської області прийняла рішення за №227-XXIV"Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення на додаткову земельну ділянку площею 880 кв.м. приватному підприємству "Союз" та від 13 жовтня 2004 року рішення "Про надання земельної ділянки приватному підприємству "Союз". У рішеннях вказувалося на те, що підприємству "Союз" надається земельна ділянка, розташована по вул. Генерала Бочарова 57 "б" і "в".
Приписи ст. 13 Конституції країни визначають що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування вмежах,визначених Конституцією України. У свою чергу, ст.ст. 142-145 Конституції України визначають, що до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Відповідно до ст.12 ЗК до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить зокрема:
до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:
земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
Пункт 12 Перехідних положень ЗК України визначає, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель переданих у приватну власність, здійснюють відповідні селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Пункт 1 прикінцевих Положень Закону України "Про розмежування земель державної та комунальної власності від 05.02.2004 р. № 1456-IV, у разі, якщо межі сіл, селищ та міст не встановлені відповідно до вимог ст.ст.174, 175 та 176 ЗК України, розмежування земель державної та комунальної власності проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до меж, прийнятих для обліку земель у складі державного земельного кадастру.
Ст. 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом.
Відповідно до ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Ст. 173 ЗК України визначає межу адміністративно-територіального утворення як умовну замкнену лінію на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій. У межах конкретного адміністративно-територіального утворення здійснюються повноваження компетентних органів, як -то органів місцевого самоврядування.
Рішення Одеської міської ради від 20.07.2001 р. за № 2655-ХХШ «Про затвердження межі м. Одеси» було затверджено рішенням Одеської обласної ради від 07.08.2001 р. за № 347-XXIII«Про межі міста Одеси» та Постановою Верховної ради України від 07.02.2002 р. № 3064-Ш «Про зміну меж міста Одеси Одеської області», якою у межі міста було включено 361 га земель Крижанівської сільської ради Комінтернівського району.
Межі міста Одеси встановлено в натурі, про що свідчить акт встановлення в натурі меж міста Одеси по суміжності з Комінтернівським районом Одеської області та передачу на зберігання межових знаків, складений 30 грудня 2002 року на виконання Постанови Верховної Ради України від 07 лютого 2002 року №3064-ІІІ "Про зміну меж міста Одеси Одеської області" і затверджений Головою Одеської обласної ради, Головою Одеської облдержадміністрації, підписаний Директором Одеського філіалу інституту землеустрою УААН, Одеським міським головою, Начальником Одеського міського управління земельних ресурсів, Головою Комінтернівської райдержадміністрації, Головою Комінтернівської районної ради, Начальником Комінтернівського районного відділу земельних ресурсів, Красно сільським сільським головою, Олександрівським сільським головою, в.о. Фонтанського сільського голови, Крижанівським сільським головою, а також наданою суду технічною документацією із землеустрою щодо встановлення в натурі меж міста Одеси, складеними Державним Підприємством "Одеський інститут землеустрою".
При встановленні наведених фактів судами правильно та повно встановлені фактичні обставини справи, однак, при прийнятті рішення суди допустилися порушення норм матеріального права, які призвели до постановлення незаконного судового рішення.
Втім, виходячи з матеріалів справи, акт про встановлення в натурі меж міста Одеси по суміжності з Комінтернівським районом Одеської області та передачу на зберігання межових знаків від 30.12.2002 року з додатками, що є його невідємною частиною, у судових засіданнях безпосередньо не досліджувався і як такий не був предметом судового розгляду, його зміст не аналізувався, і не отримав правової оцінки.
При цьому п. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлює, що Акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
До нововиявлених обставин також можна віднести те, що при першому розгляді суд розглянув справу без отримання відомостей від ДП "Центр Державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах" щодо земельних ділянок ТОВ "ВВЮГ" та ПП "Союз", які на даний час отримані та свідчать про розташування останніх в межах м. Одеси. Ця обставина також не була відома суду під час ухвалення рішення і була нововиявленою.
Правомірним також можна визнати прийняття судом 1-ї інстанції в якості нововиявленої обставини, що міститься у листі Одеського міського управління земельних ресурсів Державного комітету України по земельних ресурсах від 19.02.2007 р. про те, що згідно даних державного земельного кадастру, а саме державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (звіт форма 6-зем "Про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності" земельні ділянки надані в оренду ТОВ "ВВЮГ" за адресою: м. Одеса, Дніпропетровська дорога ріг вул. Генерала Бочарова знаходяться в межах міста Одеси. Незважаючи не те, що на момент вирішення справи його не існувало, фактичні обставини викладені у ньому мали місце.
Відповідно до ст. 176 Земельного кодексу України межі адміністративно-територіальних утворень посвідчуються державним актом України, проте на сьогодні Верховною Радою України форма акту та порядок його видачі не встановлені. При цьому вказаний акт відсутній як у Одеської міської ради так і у Крижанівської сільської ради, тому вказівка на відсутність у Одеської міської ради такого акту не може братися до уваги.
Також, судом апеляційної інстанції було проігноровано, що 02 серпня 2001 рішенням Комінтернівської районної ради Одеської області № 221-XXIII«Про погодження межі м. Одеси по суміжності з Комінтернівським районом» було зафіксовано зменшення території району загалом на 887 га, в тому числі Крижанівської сільської ради - на 361 га.
Відповідно до п.5 ст.223 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судове рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі судове рішення суду першої інстанції.
Ст.226 КАС України встановлює, що суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Наведені доводи в касаційній скарзі ТОВ "ВВЮГ" та касаційній скарзі Одеської міської ради про порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, які призвели до помилкового скасування рішення суду першої інстанції знайшли своє підтвердження, тому постанова апеляційної інстанції
підлягає скасуванню, а касаційні скарги ТОВ "ВВЮГ" та Одеської міської ради підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.220,223,226,231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Ухвалила:
1. Касаційну скаргу ТОВ "ВВЮГ" та касаційну скаргу Одеської міської ради задовольнити.
Скасувати постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2007 року по справі №28/176-06-4621А (№22-1466/2007 р.), а постанову господарського суду Одеської області від 16.06.2007 р. залишити у силі.
Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Судді :