Ухвала від 15.05.2008 по справі К-20192/06

ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ

01010, м. Київ, вул. Московська, 8

УХВАЛА

Іменем України

“15” травня 2008 р. № К-20192/06

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Степашка О.І.

Суддів Голубєвої Г.К.

Конюшка К.В.

Нечитайла О.М.

Пилипчук Н.Г.

секретар судового засідання Меньшикова О.Я.

за участю представників:

позивача: Рудик А.В., Журов Р.В.

відповідача: Тарасюк Р.В.

розглянувши касаційну скаргу Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції

на рішення Господарського суду Рівненської області від 23.09.2005року

та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 14.12.2005 р.

у справі № 18/200

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Вектор”

до Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції

про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Вектор” (далі по тексту - позивач, ТОВ “ВКФ “Вектор”) звернулось до Господарського суду Рівненської області з позовом до Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції (далі по тексту - відповідач, Рівненська ОДПІ) про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій від 14.06.2005 року № 0000312352/0.

Рішенням господарського суду Рівненської області від 23.09.2005 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Вектор” задоволено. Визнано недійсним рішення про застосування фінансових санкцій від 14.06.2005 року №0000312352/0 з моменту його прийняття, стягнуто з Рівненської ОДПІ на користь ТОВ “ВКФ “Вектор” судові витрати в розмірі 203,00 грн.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 14.12.2005 р. рішення господарського суду Рівненської області від 23.09.2005 року змінено в частині застосування норм Господарського процесуального кодексу України. При вирішенні справи №18/200 застосовано норми пп. 6, 7 Перехідних положень та ст.ст. 158, 159, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, викладено судове рішення господарського суду Рівненської області від 23.09.2005 року у справі №18/200 у формі постанови; в решті судове рішення залишено без змін.

Рівненська ОДПІ подала касаційну скаргу в якій просить скасувати рішення господарського суду Рівненської області від 23.09.2005 року та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 14.12.2005 р. у справі № 18/200 та постановити нову ухвалу, якою в задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на порушення норм процесуального та матеріального права.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 14.06.2005 року Рівненською об'єднаною державною податковою інспекцією прийнято рішення №0000312352/0 про застосування до ТОВ “ВКФ “Вектор” фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 7 576,30 грн., відповідно до абз. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”.

Вказане рішення прийняте Рівненською ОДПІ на підставі акту перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності від 30.05.2005 року №006101(далі по тексту - Акт перевірки).

Відповідно до Акту перевірки позивач, в порушення ч. 7 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»здійснював роздрібну торгівлю алкогольними напоями через електронний контрольно-касовий апарат BATECSMP-50, заводський номер №0100258, фіскальний №1712001026, який не зазначений в ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями серії АБ №041765 від 10.12.2004 року, строком дії до10.12.2005 року. Додаток до ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями був відсутній. Згідно контрольних стрічок за період з 31.03.2005 року по 29.05.2005 року через вказаний ЕККА позивачем реалізовано алкогольних напоїв на загальну суму 3 788,15 грн.

Відповідно до ч. 1 та абз. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (зі змінами та доповненнями відповідно до Закону України від 25.03.2005 року №2505-ІV“Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет України на 2005 рік” та деяких інших законодавчих актів України”, який набрав чинності з моменту опублікування в газеті “Урядовий кур'єр” від 31.03.2005 року) за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством. До суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі алкогольними напоями через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), не зазначений у ліцензії - 200 відсотків вартості реалізованої через такий контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) продукції, але не менше 1000 гривень.

Згідно ч. 4 ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Як вбачається з наявної в матеріалах справи ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями серії АБ № 041765 від 10.12.2004 року, вона видана Регіональним управлінням Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів Державної податкової адміністрації України в Рівненській області.

Згідно п. 1.1 ст. 1 Положення про Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 21.08.2001 року №31 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.09.2001 року за №789/5980, Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів (далі - Департамент) функціонує як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи у складі Державної податкової адміністрації України.

Статтею 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”визначено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються органами виконавчої влади, уповноваженими Кабінетом Міністрів України за місцем торгівлі суб'єкта підприємницької діяльності терміном на один рік. У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додатково зазначається перелік електронних контрольно-касових апаратів /книг обліку розрахункових операцій/, які знаходяться у місці торгівлі, а також адреса місця торгівлі.

Наказом Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України “Про організацію роботи регіональних управлінь ДААК ДПА щодо видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами” від 06.04.2005 р. №123, опублікованого у журналі “Вісник податкової служби” за квітень №16/2005, затверджено форму заяви про внесення до виданих ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями переліку електронних контрольно-касових апаратів (книг обліку розрахункових операцій).

Разом з тим, як визначено в Указі Президента України “Про державну реєстрацію нормативних актів міністерств та інших органів державної виконавчої влади” від 03.10.1992 року № 493/92, з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації та набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності.

Таким чином, зазначений Наказ Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України “Про організацію роботи регіональних управлінь ДААК ДПА щодо видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами” від 06.04.2005 р. №123 опубліковано з порушенням наведеного Указу Президента України, а саме, він не зареєстрований Міністерством юстиції України.

Крім того, Закон України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”не встановлює вимог та термінів щодо отримання зазначеного в наказі Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України “Про організацію роботи регіональних управлінь ДААК ДПА щодо видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами” від 06.04.2005 р. №123 додатка до ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, виданих до 31.03.2005 року.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, щорішення від 14.06.2005 року № 0000312352/0 про застосування до ТОВ “ВКФ “Вектор” фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 7 576,30 грн., відповідно до абз. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” є необґрунтованим.

Згідно ч. 1 ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанції належним чином з'ясовано обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування постанови Господарського суду Львівської області від 23.09.2005 року та ухвали Львівського апеляційного господарського суду від 14.12.2005 р. у справі №18/200 не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Рівненської області від 23.09.2005 року та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 14.12.2005 р. у справі № 18/200 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом місяця з дня відкриття таких обставин.

Головуючий(підпис)О.І. Степашко

Судді(підпис)Г.К. Голубєва

(підпис)К.В. Конюшко

(підпис)О.М. Нечитайло

(підпис)Н.Г. Пилипчук

З оригіналом згідно

Відповідальний секретар О.Я. Меньшикова