Справа №2-а-50
2008
1 серпня 2008 року Ізюмський міськрайонний суд Харківської області
в складі : головуючого - судді - Любчич Л.В.
при секретарі - Теницькій С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ізюмі справу
за адміністративним позовом
Ізюмського міжрайонного прокурора
до Ізюмської районної санітарно-епідеміологічної станції
про скасування постанови Ізюмської районної санітарно-епідеміологічної станції №106 від 05.05.2008 р.
Ізюмський міжрайонний прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом про скасування постанови Ізюмської районної санітарно-епідеміологічної станції №106 від 05.05.2008 р. Зазначив, що Ізюмською районної санітарно-епідеміологічною станцією ( далі Ізюмська РСЕС) була винесена постанова №106 від 05.05.2008 р. про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства і заборону складування твердих побутових відходів на земельній ділянці, що використовується під звалище на території Олександрівської сільської ради Ізюмського р-ну за межами населеного пункту, до її обладнання у відповідності до санітарних норм. Відповідальність за виконання постанови покладена на голову Олександрівської сільської ради Калініченко В.І. Ізюмською міжрайонною прокуратурою, за вище зазначену постанову, був внесений протест Ізюмській РСЕС з вимогою привести її у відповідність з законом. Але листом Ізюмської РСЕС №1352 від 09.06.2008 р. протест прокурора на постанову №106 від 05.05.2008 р. був відхилений. В листі безпідставно зазначено, що вирішення питання щодо розміщення об*єктів поводження з відходами є компетенцією органів місцевого самоврядування. Але порядок управління безхазяйними відходами передбачений ЗУ * Про відходи *, відповідно до якого місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне середовище і здоров*я людей. Власники або користувачі земельних ділянок, на яких виявлені відходи, що не належать їм, зобов*язані повідомити про них відповідний місцевий орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування , які зобов*язані вжити заходів для визначення власника відходів, класу їх небезпеки, обліку та прийняття рішення щодо поводження з ними. Ізюмська районна державна адміністрація, як орган виконавчої влади, на який покладені повноваження щодо розпорядження земельною ділянкою, на якій виявлено безхазяйні відходи, зобов*язана вжити заходів до визначення власника відходів, класу їх небезпеки, обліку та прийняття рішення щодо поводження з ними. Безхазяйні відходи, які виявлені на земельній ділянці Олександрівської сільської ради не є відходами, які виникли в результаті діяльності Олександрівської сільської ради, тому відповідальність за виконання заборони на складування відходів неможливо покласти на голову Олександрівської сільської ради. Просив суд скасувати постанову Ізюмської РСЕС №106 від 05.05.2008 р.
В судовому засіданні прокурор підтримав обставини викладені в адміністративному позові і просив суд скасувати постанову Ізюмської РСЕС №106 від 05.05.2008 р.
Представник Ізюмської РСЕС пояснив суду, що дійсно була винесена постанова про заборону складування твердих побутових відходів на земельній ділянці, що використовується під звалище на території Олександрівської сільської ради за межами населеного пункту до її обладнання у відповідності до санітарних норм і відповідальним за виконання даної постанови покладено на голову Олександрівської сільської ради Калініченко В.І. Голова сільради повинен був зібрати всі потрібні документи та звернутися до відповідного органу про відведення земельної ділянки під звалище. Про те, що земля за межами Олександрівської сільської ради знаходиться, у віданні Ізюмської районної державної адміністрації йому було не відомо.
Вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 21 ЗУ * Про відходи * до повноважень органів місцевого самоврядування входить і вирішення питань щодо розміщення на своїй території об*єктів поводження з відходами.
Земельний Кодекс України ч.2 ст. 83 передбачає, що у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об*єкти комунальної власності.
В пункті 12 Перехідних положень до Земельного Кодексу України передбачено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями ( крім земель, переданих у приватну власність, та земель зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ст.17 Земельного Кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЗУ * Про відходи * місцеві органи виконавчої влади та місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне середовище і здоров*я людей. Власники або користувачі земельних ділянок, на яких виявлено відходи, що не належать їм, зобов'язані повідомити про них відповідний місцевий орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, які зобов'язані вжити заходів до визначення власника відходів, класу їх небезпеки, обліку та прийняти рішення щодо поводження з ними. А п. «й», «ж» ч.1 ст. 20 даного Закону передбачають, що організація збирання і видалення побутових та інших відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, здійснення роздільного збирання корисних компонентів цих відходів, а також забезпечення ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів самостійно або за рішенням уповноважених на те органів, входить до повноважень місцевих державних адміністрацій.
Таким чином, оскільки земельна ділянка, на якій знаходяться безхазяйні відходи, не знаходиться у віданні сільської ради, то і всі правовідносини з цього приводу не відносяться до компетнції даної сільської ради. При таких обставинах позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.159,161,163КАСУ, ст.ст.17, 83 ЗК України, ст. 12,20 ЗУ * Про відходи *, суд
Позовні вимоги Ізюмського міжрайонного прокурора задовольнити.
Скасувати постанову Ізюмської районної санітарно-епідеміологічної станції №106 від 5 травня 2008 року.
Постанова може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ізюмський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку передбаченому ч.5 ст. 186 КАСУ.
Головуючий: