Постанова від 14.08.2008 по справі 2а-5442/08

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-5442/08

“14” серпня 2008 року

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Зінченко А.В.,

За участю секретаря - Король Д.О., Набока О.О.

За участю прокурора - Бартош Р.Г.

Представників позивача - Горелкової В.М., Кірєєвої І.І.

відповідача - Шевцової В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом прокурора Великобурлуцького району Харківської області в інтересах держави в особіХарківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Бурлуцьке» про стягнення адміністративно - господарських санкцій, -

встановив :

Прокурор Великобурлуцького району Харківської області звернувся до суду в інтересах Держави в особі Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів з адміністративним позовом до приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Бурлуцьке» та просить суд стягнути адміністративно-господарську санкцію за незайняте робоче місця, призначене для працевлаштування інвалідів у 2007 році в сумі 11707,25 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до ч.1 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875-ХІІ від 21.03.1991 року, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Згідно ч. 11 ст.19 Закону норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, порядок його встановлення визначаються виключно цим Законом. Якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону.

Статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Пунктом 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. №70, передбачено, що суми адміністративно - господарських санкцій перераховуються роботодавцями на рахунок, відкритий в органах Державного казначейства до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Згідно форми 10-ПІ "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2007 рік, що наданий відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників складу підприємства у 2007 році становила 69 осіб.

Відповідно ст. 19 Закону, на приватно-орендному сільськогосподарському підприємстві «Бурлуцьке» у 2007 році норматив для працевлаштування інвалідів складає 3 робочі місця. Фактично, згідно даних, наданих відповідачем у звіті, середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становить 2 особи (розраховано згідно з п.п. 3.1.-3.3. Інструкції із статистики чисельності працівників, затвердженої наказом Міністерства України від 28.09.2005 року № 286 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції від 30.11.2005 року за № 1442/1172287/823).

Отже, відповідачем не виконано норматив 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів.

Розмір середньорічної заробітної плати на підприємстві за 2007 рік становить 11707грн. 25 коп.

Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2007 році, становить 11707 грн. 25 коп.

Пунктом 20 ст. 8 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, встановлено що надходження до Фонду соціального захисту інвалідів належать до надходжень спеціального фонду Державного бюджету України на 2007 рік. А відповідно до ч.5 ст.20 Закону „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, використовуються, зокрема, на наступні цілі: фінансування фондом заходів щодо соціальної, трудової, фізкультурно-спортивної та професійної реабілітації інвалідів і надання цільової позики на створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів; фінансування витрат на професійне навчання непрацюючих інвалідів, у тому числі за направленням державної служби зайнятості; надання фінансової допомоги на здійснення заходів щодо соціальної, трудової, фізкультурно-спортивної та професійної реабілітації інвалідів.

Таким чином, неперерахування відповідачем адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році, чинить перешкоди у здійсненні державою передбачених Законом України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” заходів соціального захисту інвалідів, перешкоджає у створенні економічних, соціально-побутових, соціально-психологічних умов для задоволення потреб інвалідів, чим порушуються інтереси соціально незахищеного прошарку населення - інвалідів, а так само спричиняється шкода державним інтересам у сфері системи державних гарантій соціального захисту людини і громадянина в цілому.

В судовому засіданні прокурор - Бартош Р.Г. та представники позивача - Горелкова В.М., Кірєєва І.І. позовні вимоги підтримали повністю, пославшись на обставини викладені в позовній заяві, прохали суд позов задовольнити.

Представник відповідача - Шевцова В.І. позовні вимоги не визнала, просила суд в задоволенні позову відмовити, пославшись на те, що згідно поданого звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік на підприємстві повинно було працювати на робочих місцях три інваліда. Фактично на підприємстві працювало чотири інваліда, що під­тверджується списком працюючих інвалідів. Згідно колективного договору та наказу №2А від 0 2.01.2007 року та на­казу №18 від 22.03.2007 року для працюючих інвалідів на підприємстві вста­новлений мінімум вихододнів на рік, а саме 180 днів. Отже, згідно наказів та колективного договору, три інваліда повинні були відпрацювати 540 вихододнів, або 18 місяців. Фактично чотири інвалі­да відпрацювали на підприємстві 22 місяці. Тому підприємство вважає позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів недоцільним.

Заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши матеріали справи судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини:

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Наведене свідчить про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця, але покладається обов'язок виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів та інформувати про таку кількість створених робочих місць державну службу зайнятості та звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Відповідач не виконав вимоги щодо створення робочих місць відповідно до нормативів встановлених ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів” та належне інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць на його підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування.

Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Таким чином, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані за порушення правил, встановлених законодавчими актами, а також, якщо не приймались заходи, спрямовані на недопущення порушення.

Однак відповідачем не були виконані вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо прийняття заходів для працевлаштування інвалідів.

Твердження відповідача, що ними були виконані вимоги Закону та працевлаштовано чотири інваліди, які відпрацювали в сукупності 540 вихододнів, суд вважає безпідставними з огляду на наступне

Згідно ч.11 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, порядок його встановлення визначаються виключно цим Законом. Якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону.

Згідно форми 10-ПІ "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2007 рік, що наданий відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників складу підприємства у 2007 році становила 69 осіб.

Відповідно ст. 19 Закону, на приватно-орендному сільськогосподарському підприємстві «Бурлуцьке» у 2007 році норматив для працевлаштування інвалідів складає 3 робочі місця. Фактично, згідно даних, наданих відповідачем у звіті, середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становить 2 особи (розраховано згідно з п.п. 3.1.-3.3. Інструкції із статистики чисельності працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 року № 286 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції від 30.11.2005 року за № 1442/11722).

Отже, відповідачем не виконано норматив 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів.

Розмір середньорічної заробітної плати на підприємстві за 2007 рік становить 11707грн. 25 коп.

Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2007 році, становить 11707 грн. 25 коп.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Бурлуцьке» адміністративно - господарської санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2007 році у сумі 11707,25 грн. нормативно та документально обґрунтовані, не суперечать діючому законодавству, а тому підлягають задоволенню.

Відповідно ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора Великобурлуцького району Харківської області в інтересах держави в особіХарківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Бурлуцьке» про стягнення адміністративно - господарських санкцій- задовольнити.

Стягнути з приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Бурлуцьке» (код ЄДРПОУ 30742985) на користь Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів (м. Харків, Держпром, 1 під., 1 пов., кім. 16, р/р 31219230700003 управління Держказначейства у Дзержинському районі, код 24134567, МФО 851011 ГУДК у Харківській області) адміністративно - господарську санкцію за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів в 2007 році, в сумі 11707 (одинадцять тисяч сімсот сім) грн. 25 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Постанова в повному обсязі виготовлена 18 серпня 2008 року.

Суддя А.В. Зінченко