справа № 2-а-3132/08
13 серпня 2008 року 15 год. 30 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд
під головуванням судді Боймиструка С.В.
за участю секретаря судового засідання Маньковського Д.В.
представника позивача Смалійчук Л.Ф.
представника відповідача Чорномаза Ю.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного комунального підприємства «Дубенська ЖЕК № 2» до Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій,
Позивач - Державне комунальне підприємство «Дубенська житлово-експлуатаційна контора № 2» - звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій - видання свідоцтва про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва - юридичною особою за ставкою єдиного податку 10 відсотків з 01 січня 2008 року.
Мотивує свої вимоги тим, що дії відповідача щодо відмови йому у видачі свідоцтва про право сплати єдиного податку суперечать ст. 1 Указу Президента України від 03.07.1998 р.
№727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», якою встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності застосовується до суб'єктів підприємницької діяльності будь-якої форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. гривень.
Також позивач зазначає, що державне комунальне підприємство не підпадає під дію, ст. 7 зазначеного Указу, оскільки взагалі не має статутного фонду, його не створювало і засноване Дубенською міською радою, а отже діє лише на основі комунальної власності територіальної громади м. Дубно.
Оскільки єдиним засновником підприємства комунальної форми власності є територіальна громада - не є юридичною особою, відтак позивач вважає, що Державне комунальне підприємство «Дубенська житлово-експлуатаційна контора № 2» не може бути віднесене до категорії суб'єктів підприємницької діяльності, визначених ст. 7 Указу Президента України від 03.07.1998 р. № 727/98, як таке, що не вправі перейти на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.
В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав, просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечив, надав пояснення, що повністю співпадають з позицією, викладеною в поданих суду запереченнях. Зокрема зазначив, що позивач не може застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, оскільки засновником є Дубенський міськвиконком - орган місцевого самоврядування, який відповідно до ч. 1 ст. 8 Господарського кодексу України не є суб'єктом господарювання, а отже дія Указу Президента України від 03.07.1998 р. № 727/98 на позивача не поширюється, а відтак просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, давши належну та достатню оцінку доказам у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з таких підстав.
Позивач звернувся до відповідача з проханням видачі йому свідоцтва про право сплати єдиного податку суб'єктів малого підприємництва -юридичною особою за ставкою 10 відсотків з 01.01.2008 р., оскільки за кількістю працюючих та обсягом виручки відповідає вимогам ст. 1 Указу Президента України від 03.07.1998 р. № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва».
Відповідач - Дубенська ОДПІ листом за № 5074/15-09 від 23.04.2008 р. повідомив позивача про те, що поданий останнім звіт від 18.04.2007 р. № 4185 за І квартал 2008 р. не прийнято податковим органом до уваги, оскільки позивач не є платником єдиного податку, до видачі свідоцтва платника єдиного податку позивач є платником податку на прибуток і перебуває на загальній системі оподаткування, та запропонував у встановлені терміни подати у Дубенську ОДПІ відповідну податкову звітність.
Статтею 1 Указу Президента України від 03.07.1998 р. № 727/98 встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для таких суб'єктів малого підприємництва - юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. гривень.
Згідно ст. 7 дія цього Указу не поширюється в тому числі на суб'єктів підприємницької діяльності, у статутному фонді яких частки, що належать юридичним особам - учасникам та засновникам даних суб'єктів, які не є суб'єктами малого підприємництва, перевищують 25 відсотків.
Згідно Статуту (копія - а.с. 13-16), зареєстрованого рішенням виконавчого комітету Дубенської міської ради народних депутатів № 651 від 18.12.1996 р., затвердженого заступником голови Дубенської міської ради народних депутатів по виконавчій роботі та погодженого начальником управління житлово-комунального господарства Рівненського облвиконкому 28.11.1996 р., позивач - Державне комунальне підприємство «Дубенська житлово-експлуатаційна контора № 2» створене 02.01.1989 р. рішенням Дубенського міськвиконкому, від 14.12.1988 за № 247 (п. 1.1 Статуту) є юридичною особою (п. 1.4), засновником його є Дубенська міська рада, його власником є виконком Дубенської міської ради народних депутатів та обласне управління житлово-комунального господарства (п. 1.2),
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 12), розмір внеску до статутного або складеного капіталу юридичної особи: 0.00.
Як вбачається з матеріалів справи, єдиним засновником Державного комунального підприємства «Дубенська житлово-експлуатаційна контора № 2» є територіальна громада в особі виконкому Дубенської міської ради народних депутатів, яка є юридичною особою, але не є суб'єктом малого підприємництва, і частка у цьому підприємстві перевищує 25 відсотків.
Тому дія Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" на позивача не поширюється відповідно до вимог ст.7 зазначеного Указу.
Посилання позивача як на підставу своїх вимог на відсутність статутного фонду, його розмір та частку засновників суд вважає безпідставним, оскільки не встановлення статутного фонду позивача ніяк не може впливати на право вирішального впливу органу місцевого самоврядування на господарську діяльність позивача і всі повноваження по управлінню та розпорядженню позивачем здійснює Дубенська міська рада, що підтверджується п. 3.3 розділу 3 та абз. 2 п. 4.1 Статуту позивача.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду доводи, якими позивач обґрунтовував свої вимоги, є безпідставними, такими, що не відповідають дійсним обставинам справи, оскільки спростовуються вищевикладеним та наявними в справі доказами. Натомість, відповідач належними і допустимими доказами довів правомірність вчинення своїх дій.
На підставі викладеного, позовні вимоги не підтверджені належними та допустимими доказами та до задоволення не підлягають.
Судовий збір, сплачений позивачем при поданні позову в сумі 3,40 грн., згідно ст. 94 КАС України залишається за ним.
Керуючись статтями 160-163 КАС України, суд,-
Відмовити в задоволенні позову Державного комунального підприємства «Дубенська ЖЕК № 2» до Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправною бездіяльності по відмові у видачі свідоцтва про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва юридичною особою за ставкою єдиного податку 10 відсотків та в зобов'язанні Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції видати державному комунальному підприємству «Дубенська житлово-експлуатаційна контора № 2» (Код 03352194) свідоцтво про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва юридичною особою за ставкою єдиного податку 10 відсотків, з 1 січня 2008 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий:С.В. Боймиструк