Справа № 2а-6554/08
Іменем України
04 09 2008 року м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Курило Л. В.,
при секретарі - Сеник О.С.,
за участі представника позивача - Шебаніц Н.М.,
представника відповідача - Дудар І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю виробнича фірма „Іпріс” про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені, -
встановив:
24 06 2008 року позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з ТОВ „ виробнича фірма „Іпріс” на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 34472,28 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 896,35 грн. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до ст. 19 Закону України “ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Згідно ст. 20 Закону України “ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Відповідно, до ч.2 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. За 2 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, відповідач до 15.04.2008 року повинен був самостійно сплатити адміністративно господарські санкції у розмірі: 34472,28 грн. Розмір пені у сумі 896,35 грн. Оскільки вищезазначені суми відповідачем не сплачено, утворилася заборгованість у розмірі: 35368,63 грн.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримала та просила адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача вимоги позову не визнала та пояснила, що ТОВ ВФ "Іпріс" було вжито всі необхідні заходи для забезпечення працевлаштування інвалідів згідно вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні": були створені в установленому порядку робочі місця для інвалідів; були проінформовані Центр зайнятості Комінтернівського району м. Харкова та Комінтернівський РІК про наявність вільних робочих місць та вакантних посад, на яких може використовуватись праця інвалідів. Про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів відповідачами повідомлялось відділення Фонду соціального захисту інвалідів шляхом подання року статистичної звітності у формі № 10-ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік". Також вони зверталися з проханням до Фонду соціального захисту інвалідів з проханням направляти бажаючих працювати інвалідів до ТОВ ВФ "Іпріс". ТОВ ВФ "Іпріс" повідомляло органи працевлаштування про вакансії для працевлаштування інвалідів, щомісяця відповідачами надавався до ЦЗ "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках за формою № 3-ПН". Специфіка ТОВ ВФ "Іпріс" є такою, що більшість посад на підприємстві пов'язана з важкими та небезпечними умовами праці, де заборонена праця інвалідів. Таким чином, для працевлаштування інвалідів є певні обмеження, що зумовлені особливістю здійснюваною діяльністю підприємства, а саме: виробництвом будівельного устаткування. У зв'язку з цим, органами працевлаштування не спрямовувалися інваліди до підприємства відповідачів. Відмова у прийняті на роботу також не мала місце. ТОВ ВФ "Іпріс" здійснювалися спроби для працевлаштування інвалідів шляхом самостійного пошуку бажаючих зайняти вільні вакансії, який полягав у розміщенні реклами у засобах масової інформації, що підтверджується наданими документами. Самостійно ними було працевлаштоване в 2007 році 2 інваліди, які скористувалися розміщеною рекламою - наприкінці року. Враховуючи викладене просила у задоволені адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до форми 10-ПІ “ Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів” за 2007 рік середньо облікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства - товариства з обмеженою відповідальністю виробнича фірма "Іпріс" становила 83 осіб.
Пунктом 5 “Положення про робоче місце інваліда, порядок працевлаштування інвалідів” затвердженого постановою КМ України від 03 05 1995 року № 314 підприємства інформують центр зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Згідно ст. 19 Закону України “ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” на підприємстві відповідача у 2007 році норматив для працевлаштування інвалідів складає 3 робочих місця.
Як вбачається із відомостей, наданих відповідачем у звіті, середньо облікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становить 3 особи.
При цьому гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_2 були прийняті на роботу 03.12.2007 року.
Статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньо облікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарської санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Відповідно до звітів про наявність вакансій за 2007 рік, направлених до Комінтернівського районного центру зайнятості м. Харкова, відповідач в період з січня по грудень 2007 року щомісяця повідомляв про потребу у працівниках, в тому числі і інвалідах.
Згідно ст. 18-1 Закону України “ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Позивачем не надано до суду доказів щодо направлення для працевлаштування державною службою зайнятості на підприємство інвалідів або щодо звернення інваліда безпосередньо на підприємство та відмови відповідача у працевлаштуванні інвалідів у 2007 році.
Зважаючи на викладене, суд вважає що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 18-1, 19, 20 ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, п.55 “Положення про робоче місце інваліда, порядок працевлаштування інвалідів” затвердженого постановою КМ України від 03 05 1995 року № 314, ст. ст. 35, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. У задоволенні адміністративного позову Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю виробнича фірма „Іпріс” про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені - відмовити у повному обсязі.
2. Судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету України.
3.Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня виготовлення повного тексту постанови та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 09.09.2008 року.
Суддя Л.В.Курило
Згідно оригіналу:
Суддя Л.В.Курило