Постанова від 13.09.2012 по справі 2а-1870/6365/12

КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2012 р. Справа № 2a-1870/6365/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Єреп Ю.В.,

представника позивача - Проскочило А.Г.,

представника відповідача - Сліпухова В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 2а-1870/6365/12 за позовом Косівщинської сільської ради до Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підприємства "Держенергонагляд у Північному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" про скасування постанови та приписів,-

ВСТАНОВИВ:

Косівщинська сільська рада (далі - позивач) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підприємства "Держенергонагляд у Північному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - відповідач), в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить скасувати постанову від 19.06.2012 № 07/30-06-ОС47/12 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, скасувати приписи від 19.06.2012 № 07/30-06-ОС47/12 та від 27.01.2012 № 07/30-06-0736.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач вважає, що він не є суб'єктом господарювання, а отже на нього не може поширюватися дія Закону України "Про електроенергетику", і тому відповідно дії відповідача щодо винесення постанови про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання та приписів від 19.06.2012 та від 27.01.2012 повністю суперечать вимогам законодавства та вчинені з явними ознаками перевищення наданих законом повноважень.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити з наведених у позовній заяві та заяві про уточнення (а.с. 44) підстав.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог, виходячи з підстав, викладених у запереченнях (а.с. 45-46), зокрема, з огляду на те, що позивач в даному спорі виступає як суб'кт господарювання і згідно Закону України "Про електроенергетику" має нести відповідальність за правопорушення у галузі електроенергетики.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що у ході перевірки 27.01.2012 Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Сумській області було проведено обстеження з питань технічного стану організації експлуатації електроустановок та режимів споживання Косівщинської сільської ради, про що було складено акт здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) від 27.01.2012 № 07/30-06-0736 (а.с. 10-14).

За результатами обстеження відповідачу було видано обов'язковий до виконання припис від 27.01.2012 № 07/30-06-0736 про усунення виявлених порушень (а.с. 7-9), п. 26 якого відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом перевірки (протоколом) від 14.06.2012 № 07/30-06-0255 (а.с. 17-18). Крім того, 19.06.2012 Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Сумській області на підставі статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", статті 9 Закону України "Про електроенергетику" та акта перевірки від 14.06.2012 № 07/30-06-0255 було винесено припис від 19.06.2012 № 07/30-06-ОС47/12 (а.с. 20-21).

Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Сумській області за порушення законодавства про електроенергетики та сфері електропостачання, та за невиконання припису, згідно ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" на Косівщинську сільську раду накладено штраф у розмірі 1020, 00 грн., про що було винесено постанову від 19.06.2012 № 07/30-06-ОС47/12 (а.с. 19).

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 № 575/97 (далі - Закон України «Про електроенергетику») однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст.9 зазначеного закону та п.1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою КМУ від 07.08.1996 № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.

Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999 № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України №422 від 3 листопада 2006 р. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (НЕК "Укренерго").

Відокремлене підприємство "Держенергонагляд у Північному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" є суб'єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Правовідносини сторін є публічними. Стосуються окарження приписів та постанови про накладення штрафу за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах.

ДП «НЕК «Укренерго» у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення), що підтверджують наявність у складі відповідача підрозділу Держенергонагляду.

Таким чином, відповідач є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є суб'єктом владних повноважень.

Суд не погоджується з твердженням позивача, що він не є суб'єктом господарювання, а отже на нього не може поширюватися дія Закону України "Про електроенергетику", виходячи з наступного.

Стаття 1 Закону України "Про електроенергетику" до споживачів електричною енергією відносить суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю. Суб'єктами електроенергетики є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від їх відомчої належності та форм власності, що займаються виробництвом, передачею, постачанням електричної енергії та теплової енергії при централізованому теплопостачанні.

Стаття 26 вказаного Закону визначає обов'язки та відповідальність споживача енергії та встановлює, що споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником, при цьому споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач.

Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 статті 27 Закону України "Про електроенергетику" невиконання припису Державної інспекції за режимами споживання електричної та теплової енергії є підставою для накладення штрафу на суб'єктів господарської діяльності.

Відповідно до ст.ст. 2, 3 ГК України учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності. Під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Згідно з ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Факт використання позивачем електричної енергії для власних потреб на підставі договору про постачання електричної енергії від 09.07.2003 №139с (а.с. 51-55) є незаперечним.

При укладанні вказаного договору позивач підтверджував факт, що саме він є споживачем електричної енергії, який бере на себе відповідні обов'язки.

За таких обставин, дійшов висновку, що при укладанні договору на постачання електричної енергії 09.07.2003 № 139с Косівщинська сільська рада діяла не як орган місцевого самоврядування, а як суб'єкт господарської діяльності, який мав намір оплатно спожити електричну енергію для власних потреб.

Із врахування того, що сам факт порушення позивачем не оспорювався, суд вважає, що постанова від 19.06.2012 № 07/30-06-ОС47/12 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання та приписи від 19.06.2012 № 07/30-06-ОС47/12 та від 27.01.2012 № 07/30-06-0736 прийняті відповідачем в межах компетенції та відповідно до закону.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.

З приписів ст.ст.71, 86 КАС України вбачається, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Косівщинської сільської ради до Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підприємства "Держенергонагляд у Північному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" про скасування постанови та приписів - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко

З оригіналом згідно

Суддя Є.Д. Кравченко

Постанову складено у повному обсязі та підписано 18 вересня 2012 року.