Дата 22.06.2012
Справа№ 2-а-23915/11
Номер провадження: 2-а/1027/2978/2012
Cуддя доповідач:
Головуючий суддя: Суботін .А. В.
Справа № 2-а/1027/2978/12
22 червня 2012 року Суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Суботін А.В., розглянувши у скороченому провадженні в приміщенні Фастівського міськрайонного суду Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з даним позовом з тих підстав, що він являється пенсіонером та особою, яка потерпіла від наслідків аварії на ЧАЕС 4 категорії, постійно проживає в зоні посиленого радіологічного контролю. Позивач вважає, що відповідач нараховує та виплачує йому щомісячну доплату до пенсії та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю не у відповідності із вимогами ст.ст.39,51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а в значно нижчому розмірі. У зв'язку з чим позивач просить визнати протиправними дії відповідача в частині відмови в перерахуванні та виплаті недоотриманої суми щомісячної доплати (соціальної допомоги) та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, зобов'язати відповідача зробити перерахунок і виплату, недоотриманої суми щомісячної доплати, як непрацюючому пенсіонеру проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі однієї мінімальної заробітної плати з 08.12.10 і в подальшому здійснювати ці виплати в розмірі та порядку, передбаченому ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язати відповідача зробити перерахунок і виплату, недоотриманої суми додаткової пенсії, за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком з 08.12.10 і в подальшому здійснювати ці виплати в розмірі та порядку, передбаченому ст.49,51,67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», звільнити від сплати державного мита.
Ухвалою суду від 01 лютого 2012 року позовна заява ОСОБА_1 в частині позовних вимог за період з 08.12.2010 року по 20 грудня 2010 року включно була залишена без розгляду.
Відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши викладені позивачем та відповідачем обставини, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, враховуючи наступне.
Позовні вимоги позивача підтверджуються копією чорнобильського посвідчення, копією пенсійного посвідчення, копією паспорта, заявою до ГУ ПФУ у Київській області, листом ГУ ПФУ у Київській області про відмову у здійсненні перерахунку та виплати доплати, довідками про отримання доплат.
Від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшло письмове заперечення на даний позов, відповідно до якого відповідач позов не визнав повністю з тих підстав, що відповідно до ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення доплата проводиться в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території зони посиленого радіоактивного контролю, стипендії студентам, які навчаються, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті. Пенсійним фондом України до 01.01.2008 року надбавка відповідно до ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачувалась виключно непрацюючим пенсіонерам. Розмір такої надбавки визначений у відповідності до Постанови КМУ від 26.01.1996р. №836. Постановою КМУ від 28.05.2008р. №530 для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відносяться до категорії 4 додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю виплачується у розмірі 5% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
При прийнятті постанови суд керується: ст.ст. 39,49,51,67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України від 06.06.96 р. N 230/96-ВР, ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст.19, 22, 152 Конституції України, ст.99 КАС України.
Ст.39 ч.2 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України від 06.06.96 р. N 230/96-ВР передбачає, що пенсії громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті. Тобто, виходячи з положень ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії непрацюючим пенсіонерам, проживаючим на вказаній території, мають підвищуватись у розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Ч.1 ст.67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст.51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України від 06.06.96 р. N 230/96-ВР особам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком. Ч.3 ст.67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Таким чином, позивачу підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіологічного контролю та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю, виплачується відповідачем не в повному обсязі і з порушенням діючих норм законодавства.
Пунктом 7 частини I ЗУ N 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4. На виконання вказаного пункту Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року. Вказаною постановою встановлені розміри доплат та підвищень до пенсій. Враховуючи внесені зміни та виходячи з порядку застосування однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше. Таким чином порушення прав позивача щодо заниження розміру доплати мало місце лише до набрання чинності Постановою КМУ № 745, оскільки до цього часу розміри доплат повинні були визначатись на підставі ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Що стосується вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснювати в подальшому виплату перерахованої пенсії, то суд вважає, що вона задоволенню не підлягає, так як суд не може зобов'язувати відповідача вчинити певні дії в подальшому, оскільки не має підстав вважати, що порушення прав позивача матиме місце в майбутньому.
При таких обставинах, позов слід задовольнити частково, визнати дії відповідача пов'язані з відмовою в перерахуванні та виплаті належного підвищення до пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю неправомірними та зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплату йому підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру проживаючому в зоні посиленого радіологічного контролю, в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, відповідно до ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з врахуванням зміни розміру мінімальної заробітної плати, з 21 грудня 2010 року по 22 липня 2011 року, зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплату йому додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до категорії 4 в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, відповідно ст.51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнюють прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з врахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму, з 21 грудня 2010 року по 22 липня 2011 року, за виключенням сум фактично проведених виплат. В іншій частині позову відмовити.
На підставі ст.ст. 39,49,51,67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст.19, 22, 152 Конституції України, ЗУ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік», Постановою КМУ № 745 від 06.07.2011 року «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», керуючись ст.ст.6,9-11,19,69,71,158,163,183-2 КАС України, -
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду України у Київській області пов'язані з відмовою в перерахуванні та виплаті ОСОБА_1, належного підвищення до пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, які не відповідають вимогам ст.ст.39,51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України від 06.06.96 р. N 230/96-ВР неправомірними.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Київській області зробити перерахунок та виплату ОСОБА_1, підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру проживаючому в зоні посиленого радіологічного контролю, в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, відповідно до ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням зміни розміру мінімальної заробітної плати, з 21 грудня 2010 року по 22 липня 2011 року за виключенням сум фактично проведених виплат.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Київській області зробити перерахунок та виплату ОСОБА_1, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до категорії 4 у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, що дорівнює прожитковому мінімуму для осіб які втратили працездатність, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням змін розміру прожиткового мінімуму, з 21 грудня 2010 року по 22 липня 2011 року за виключенням сум фактично проведених виплат.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Фастівський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
СУДДЯ: А.В.Суботін