Рішення від 10.09.2012 по справі 1101/2856/12

Справа № 1101/2856/12

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2012 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого-судді - Замши О.В.

при секретарі -Машковій О.В.,

з участю представника відповідача -Бобринецької районної ради -Іванової Н.В.,

представника третьої особи -Бобринецької районної державної адміністрації -Ковбасюк Л.Є.,

представника третьої особи -відділу освіти Бобринецької районної державної адміністрації -Криворучка В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Бобринецької районної ради, треті особи - Бобринецька районна державна адміністрація, відділ освіти Бобринецької районної державної адміністрації -про визнання протиправними дій та скасування рішення Бобринецької районної ради від 25 липня 2012 року № 188 «Про ліквідацію Бобринецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2»-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що прийняттям оскаржуваного рішення Бобринецькою районною радою порушені конституційні права її дочки - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка навчається в даному навчальному закладі, а саме, право на освіту та безпеку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення прийняте з грубим порушенням чинного законодавства України та є наслідком протиправної діяльності Бобринецької районної ради, суперечить спеціальним нормам права, які регулюють спірні правовідносини, ущемляє конституційні права дітей на освіту, порушує права позивача на вибір навчального закладу для своєї дитини, безпеку та належні умови здобуття освіти.

Позивач вказує на те, що нормативно-правові акти, на які посилається Бобринецька районна рада у оскаржуваному рішенні не надають їй право приймати рішення про ліквідацію навчально-виховних закладів з огляду на ст.18 Закону України «Про освіту», де зазначено, що порядок створення, реорганізації та ліквідації навчальних закладів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Крім того, позивач вважає, що оскаржуване рішення було прийнято з порушенням процедури, оскільки воно приймалося за відсутності обговорення проекту рішення зборами колективу ліквідованої школи за участю представників ініціативної групи батьків та без жодних на те аргументованих підстав щодо доцільності ліквідації вище вказаних шкіл, без публікації проекту рішення у муніципальному друкованому засобі масової інформації, а також без зазначення причин та підстав ліквідації, а також, в порушення вимог Указу Президента України № 926/2010 від 30.09.2011 року «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні», постанови Кабінету Міністрів України № 228 від 05.04.1994 р. якою затверджено Положення про порядок створення, реорганізації і ліквідації навчально-виховних закладів, постанови КМУ №315 від 19.04.2010 року «Про схвалення Декларації цілей та завдань бюджету на 2011 рік».

В подальшому позивач ОСОБА_4 доповнила адміністративний позов, обґрунтувавши свої вимоги також тією обставиною, що приміщення Бобринецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 не відповідає вимогам ДБН В 2.2.-4-97 «Будинки та споруди дитячих дошкільних закладів»у зв'язку з чим не може бути використаним для облаштування дошкільного навчального закладу, утворення якого заплановано на базі вказаного приміщення. Також, в процесі ліквідації школи № 2 не вирішене питання працевлаштування технічного персоналу, передача приміщення школи № 2 на баланс Бобринецької міської ради є необґрунтованою оскільки бюджет м. Бобринець не має можливості фінансувати діяльність ще одного дитячого дошкільного закладу, на час прийняття оскаржуваного рішення не було розроблено науково-проектної документації на пам'ятку архітектури місцевого значення, яким є приміщення школи № 2, відсутні проекти перепрофілювання, фінансування щодо створення у вказаному приміщення дитячого дошкільного закладу. Позивач вбачає необ'єктивність відповідача у прийнятті оскаржуваного рішення у зв'язку з тим, що Бобринецькою районною радою не розглядалися альтернативні варіанти створення дитячого садка у м. Бобринець.

В судове засідання позивач не з'явилася, в доповненні до позовної заяви надала клопотання про розгляд справи без її участі.

Представник відповідача заперечила проти задоволення позовних вимог та зазначила, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем відповідно до власної компетенції та з дотриманням вимог діючого законодавства України.

В обґрунтування заперечень проти задоволення вимог позову представник відповідача також зазначила, що відповідно до приписів Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»право комунальної власності територіальної громади захищається законом. Право комунальної власності підтверджується рішенням п'ятої сесії Бобринецької районної ради від 18 жовтня 1995 року № 64 відповідно до якого у комунальну власність районної ради прийнято 34 загальноосвітні школи району, в тому числі і Бобринецьку загальноосвітню школу № 2.

Згідно п. 4 ст. 18 Закону України «Про освіту»потреба в навчальних закладах, заснованих на комунальній власності, визначається місцевими органами виконавчої влади до яких належить районна державна адміністрація та відділ освіти, а також, органами місцевого самоврядування, в даному випадку, районною радою.

Пунктом 8 Положення про порядок створення, реорганізації та ліквідації навчально-виховних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.1994 року № 228 визначено, що ліквідація проводиться засновниками або органами, за рішеннями яких воно створено, а враховуючи той факт, що відповідно до п. 1.4. Статуту Бобринецької ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2, затвердженого рішенням ХХІ сесії Бобринецької районної ради V скликання від 20.11.2009 року № 340 засновником школи є Бобринецька районна рада, повноваження стосовно вирішення питання про ліквідацію навчального закладу належать саме відповідачу.

Пропозицію розглянути проект оскаржуваного рішення щодо ліквідації середньої школи № 2, підготовленого відділом освіти Бобринецької РДА з попереднім обговоренням та врахуванням думки громадян внесено районною державною адміністрацією на розгляд сесії Бобринецької районної ради.

Представник відповідача зазначила, що відповідно до ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації»інформація стосовно ліквідації школи опублікована в місцевому засобі друкованої інформації, проект рішення розміщувався на інформаційних стендах, веб-сторінках Бобринецької районної державної адміністрації та районної ради.

Стосовно доводів позивача про не вирішення питання відносно працевлаштування школи технічного персоналу ліквідованої школи представник відповідача пояснила, що всі працівники школи працевлаштовані крім трьох осіб пенсійного віку які звільненні з посад у відповідності з діючим законодавством України про працю з виплатою вихідної допомоги.

Зазначила, що твердження позивача про порушення Регламенту не відповідають дійсності оскільки питання щодо ліквідації школи № 2 було включено до переліку питань, які пропонувалися до розгляду 25 липня 2012 року на XV сесії Бобринецької районної ради. Президія ради рішенням від 13.07.2012 року рекомендувала районній раді внести вказане питання на розгляд спільного засідання постійних комісій, яке відбулося 18.07.2012 року. Після обговорення, проект рішення був доопрацьований спільно з розробником проекту, про що свідчить порівняльна таблиця, яка є додатком до Регламенту Бобринецької районної ради шостого скликання, затвердженого 29.12.2010 року рішенням № 19 другої сесії Бобринецької райради.

Відносно твердження позивача про порушені права дитини позивача на освіту та безпеку представник позивача вказала, що права дитини ні яким чином не порушені оскільки дочка позивача навчається у 7-Б класі НВК «Бобринецька гімназія -ЗШ І-ІІІ ступенів № 1».

Представники третіх осіб проти доводів апеляційної скарги заперечили та зазначили, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем відповідно до власної компетенції та з дотриманням вимог діючого законодавства України із-за необхідності оптимізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів, яка виникла у зв'язку зі складною демографічною ситуацією. Питання щодо ліквідації школи попередньо неодноразово обговорювалося з на зборах з батьками учнів середньої школи № 2, про що свідчать протоколи зборів і будь-яких нарікань та/або пропозицій стосовно рішення про ліквідацію школи від батьків або інших громадян до районних органів виконавчої влади та місцевого самоврядування не надходило.

Відповідно до пояснень відділу освіти Бобринецької районної державної адміністрації станом на 01.09.2012 року у Бобринецькій загальноосвітній школі № 2 навчалося 167 учнів, до кінця навчального 2011-2012 року кількість учнів зменшилася до 155 осіб. На день прийняття оскаржуваного рішення в школі залишалося 11 учнів. Вказав, що наповнюваність школи учнями становила 33,7 відсотка.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані сторонами докази, судом встановлено наступні обставини.

16 березня 2012 року розпорядженням голови Бобринецької РДА № 174-р утворено робочу групу з вивчення питання реорганізації Бобринецької загальноосвітньої школи № 2 у навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад І ступеня -дошкільний навчальний заклад». (а.с 39)

31 травня 2012 року відбулося засідання робочої групи з вивчення питання реорганізації школи № 2 за наслідками якого вирішено визнати необхідність створення у м. Бобринець дошкільного навчального закладу та рекомендувати районній державній адміністрації порушити клопотання перед Бобринецькою районною радою про внесення на розгляд чергової сесії питання ліквідації школи № 2. (а.с. 44)

20 березня 2012 року громадською радою при міському голові Бобринецької міської ради переважною більшістю голосів прийнято рішення № 2 про схвалення пропозиції відділу освіти Бобринецької районної державної адміністрації про реорганізацію Бобринецької загальноосвітньої школи № 2 у навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад І ступеня -дошкільний навчальний заклад». (а.с. 49)

04 квітня 2012 року та 10 квітня 2012 року для обговорення питання щодо доцільності утримання двох класів школи № 2 з низькою наповнюваністю, до прийняття оскаржуваного рішення були проведені батьківські збори учнів 1-4 класів школи № 2 за наслідками яких було прийнято рішення про переведення учнів до НВП «Бобринецька гімназія -ЗШ І-ІІІ ступенів № 1». На зборах було доведено інформацію щодо підстав закриття шкіл, працевлаштування педагогічних працівників та можливості подальшого навчання учнів за вибором батьків, (а.с. 47,48, 45,46)

30 травня 2012 року начальником відділу освіти Бобринецької РДА виданий наказ № 222 «Про надання пропозицій щодо працевлаштування педагогічних працівників Бобринецької ЗШ І-ІІІ ступенів № 2 відповідно до якого визначено посадових осіб відділу, відповідальних за дотримання вимог чинного трудового законодавства та законодавства про освіту в процесі працевлаштування педагогічних працівників школи № 2. (а.с. 53-55)

Згідно пояснювальної записки та інформації начальника відділу освіти Бобринецької РДА від 20.06.2012 року, в межах одного кварталу у м. Бобринець розміщено 3 загальноосвітні навчальні заклади І-ІІІ ступенів, а саме: НВК «Бобринецька гімназія -ЗШ І-ІІІ ступенів № 1 (проектна потужність 1176 учнів, фактично 447 учнів, наповнюваність 38%), Бобринецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 (проектна потужність 490 учнів, фактично 165 учнів, наповнюваність 33,7%), Бобринецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5 (проектна потужність 720 учнів, фактично 477 учнів, наповнюваність 66,3%). Оскільки на черзі на влаштування дітей у дитсадок перебуває 169 дітей, а існуючі 2 дитячі дошкільні заклади завантажені на 100% та 122,9%, існує нагальна потреба у створенні ще одного дитячого дошкільного закладу на базі приміщення СШ № 2 з влаштуванням учнів до шкіл № 1 та № 5 та працевлаштуванням педагогічних працівників. (а.с. 36)

27 червня 2012 року до Бобринецької районної ради надійшов лист Бобринецької районної державної адміністрації «Про надання матеріалів на сесію районної ради»яким запропоновано розглянути на сесії питання про надання дозволу на ліквідацію Бобринецької СШ № 2. Відповідно до вказаного листа проект рішення оприлюднений на інформаційному стенді та веб-сайті Бобринецької районного ради. (а.с. 34)

13 липня 2012 року відбулося засідання Президії Бобринецької районної ради шостого скликання на якій було прийнято рішення про затвердження порядку денного пленарного засідання XV сесії Бобринецької районного ради шостого скликання в тому числі за ініціативою Бобринецької районної державного адміністрації внесено на розгляд пленарного засідання питання «Про ліквідацію Бобринецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2», за інформацією відділу освіти Бобринецької РДА від 20.06.2012 року. (а.с.20, 21, 77)

18 липня 2012 року відбулося спільне засідання постійних комісій Бобринецької районної ради шостого скликання за наслідками якого прийнято рішення № 4 «Про внесення питань на розгляд пленарного засідання XV сесії Бобринецької районної ради»рекомендувати Бобринецькій районній раді та Бобринецькій районній державній адміністрації внести розгляд питання про ліквідацію школи № 2 на розгляд пленарної комісії. (а.с. 91)

25 липня 2012 року Бобринецькою районною радою на XV сесії шостого скликання прийнято рішення № 188 «Про ліквідацію Бобринецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2». (а.с. 96)

До прийняття оскаржуваного рішення, відділом освіти Бобринецької районної ради проводилась роз'яснювальна робота серед громадськості, батьків та учнів, які навчаються в навчальному закладі з малою чисельністю, щодо оптимізації мережі закладів освіти, а саме, було проведено батьківські збори, публікації в ЗМІ, що підтверджено наявними у справі доказами -протоколами батьківських зборів, копіями публікацій в засобах масової інформації (а.с.45,47, 123-127).

Крім того, відповідно до розділу ІХ Статуту загальноосвітньої школи № 2 рішення про реорганізацію або ліквідацію навчального закладу приймає засновник та відділ освіти, відтак вирішення питання про доцільність, обставини та причини ліквідації школи не віднесено до компетенції педагогічної ради, загальних зборів учасників навчально-виховного процесу, ради школи.

Відповідно до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Оскаржуваним рішенням відповідача не порушено вимог статті 60 Закону України «Про освіту», відповідно до якої вибір навчального закладу для дитини є виключною компетенцією батьків. Батькам дітей, які навчались у школі № 2 було запропоновано продовжити навчання дітей у школах №№ 1, 5, які знаходяться у м.Бобринець у безпосередній близькості до ліквідованої школи, з кращими умовами для навчання і станом на 01.09.2012 року всі учні ліквідованої школи розпочали навчання.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на невиконання постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.2010 року №315 «Про схвалення Декларація цілей та завдань бюджету на 2011 рік»(Бюджетної декларації) пунктом 2 якої доручено Міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади забезпечити під час складання проекту Закону України «Про Державний бюджет на 2011 рік» врахування Декларації, схваленої цією постановою, оскільки Бобринецька районна рада та її виконавчі органи, відповідно до вимог діючого законодавства належать до органів місцевого самоврядування та не відносяться до органів центральної виконавчої влади.

Суд також не приймає доводи адміністративного позову в частині не дотримання вимог Закону Української РСР «Про народне обговорення важливих питань державного життя Української РСР»з огляду на наступне.

Статтею 17 зазначеного Закону, передбачено, що винесення проектів рішень місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів, інших важливих питань на обговорення населення провадиться місцевою Радою або її виконавчим комітетом з їх ініціативи, а також за пропозицією постійних комісій Ради, депутатських груп, депутатів, органів громадських організацій, трудових колективів, зборів громадян за місцем проживання, інших органів і організацій, передбачених законодавством.

Постановою Верховної Ради України від 12.09.1991 року «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР»зазначено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.

Спеціальною нормою права, що регулює порядок проведення громадських слухань після проголошення незалежності України (24.08.1991) є Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Статтею 13 зазначеного Закону передбачено право територіальної громади проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.

Згідно приписів частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, пропорційно з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача.

Отже, вказані норми встановлюють презумпцію протиправності рішення суб'єкта владних повноважень, та покладають на нього обов'язок довести суду правомірність свого рішення, в тому числі його обґрунтованість, безсторонність, добросовісність, розсудливість та пропорційність.

Частиною 2 статі 4 Закону України «Про освіту»передбачено, що державна політика в галузі освіти визначається Верховною Радою України відповідно до Конституції України і здійснюється органами державної виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Відповідно до приписів статі 140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Статтею 143 Конституції України передбачено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є у комунальній власності, та крім іншого, утворюють, реорганізовують та ліквідують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Згідно пункту 30 статі 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21.05.1997 року №280-97 (зі змінами та доповненнями), прийняття рішень про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної форми власності, відноситься виключно до компетенції сільських, селищних, міських рад.

Як встановлено частиною 6 статті 11 Закону України «Про загальну середню освіту»від 13.05.1999 року №651 (зі змінами та доповненнями), ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів проводиться в порядку, встановленому законодавством України.

Відповідно до Положення про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №778 від 27.08.2010 року, створення, реорганізація та ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів здійснюється відповідно до Закону України «Про загальну середню освіту»у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок створення, реорганізації і ліквідації навчально-виховних закладів»від 05.04.1994 року №228 було затверджено «Положення про порядок створення, реорганізації і ліквідації навчально-виховних закладів». Відповідно до пункту 8 зазначеного Положення ліквідація навчально-виховних закладів провадиться засновниками або органами, за рішенням яких їх створено, в порядку, встановленому чинним законодавством.

Частиною 4 статті 18 Закону України «Про освіту»від 23.05.1997 року №1060 (зі змінами та доповненнями), встановлено, що потреба в навчальних закладах, заснованих на комунальній власності, визначається місцевими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 4 Статуту Бобринецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2, якій був чинним на момент прийняття оскаржуваного рішення, засновником цього закладу освіти є Бобринецька районна рада. Засновник через уповноважені ним органи здійснює фінансування закладу освіти, його матеріальне-технічне забезпечення та інше. Управління закладами освіти здійснюється його засновником та міським управлінням освіти. Рішення про реорганізацію або ліквідацію закладу освіти приймає засновник. Ліквідація або реорганізація закладу освіти здійснюється згідно чинному законодавству. При реорганізації чи ліквідації закладу освіти учням, які навчалися в ньому повинна бути забезпечена можливість продовження навчання відповідно до чинного законодавства.

Не вирішеність питання відповідності споруди вимогам Державних будівельних норм при переобладнанні в дошкільний заклад, а також можливість фінансування закладу з місцевого бюджету не може впливати на законність та обґрунтованість прийнятого рішення, оскільки дані питання мають бути вирішені при прийнятті приміщення на баланс міською радою та розробленням проектів технічної документації.

З огляду на досліджені судом докази, та їх оцінку, вбачається, що посилання позивача на незаконність прийнятого органом місцевого самоврядування рішення не знайшло свого підтвердження в судовому засіданні, відтак підстав для скасування рішення міської ради як незаконного немає.

Керуючись ст. ст.2,7, 18, 19, 70 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Бобринецької районної ради, треті особи -Бобринецька районна державна адміністрація, відділ освіти Бобринецької районної державної адміністрації -про визнання протиправними дій Бобринецької районної ради щодо прийняття рішення від 25.07.2012 року № 188, визнання протиправним та скасування рішення Бобринецької районної ради від 25 липня 2012 року № 188 «Про ліквідацію Бобринецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2»-відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Бобринецький районний суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

В повному обсязі постанова складена 14.09.2012 року.

Суддя О.В.Замша