донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
29.08.2012 р. справа №22б/5014/1365/2012
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддів Богатиря К.В. Дучал Н.М., Склярук О.І.
При секретарі: Здоренко О.Ю.
за участю представників сторін:
від боржника:не з'явився
від скаржника:не з'явився
від кредиторів:не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Стахановської об'єднаної державної податкової інспекції Державної податкової служби м. Стаханов
на постанову господарського суду від Луганської області 05.07.2012р.
у справі№ 22б/5014/1365/2012 /суддя Ковалінас М.Ю./
за заявою боржникатовариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Східноукраїнська тютюнова компанія»м. Стаханов Луганської області
пробанкрутство
Ухвалою від 07.06.2012р. господарський суд Луганської області порушив провадження у справі про банкрутство за заявою ліквідатора боржника товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Східноукраїнська тютюнова компанія»м. Стаханов Луганської області на підставі ст.ст. 1, 8, 11, 12, 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»(далі-Закон).
Постановою від 05.07.2012р. господарський суд визнав боржника банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру та призначив ліквідатором арбітражного керуючого Кондратенка П.О.
Постанова суду обґрунтована тим, що 20.09.2011р. учасником боржника Царевським Д.М. було прийнято рішення про припинення діяльності юридичної особи боржника у зв'язку з ліквідацією, призначена ліквідаційна комісія. У довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 13.06.2012р. № 14034709 міститься запис № 2 від 25.10.2011р. про внесення рішення засновників юридичної особи щодо припинення юридичної особи. Також судом встановлено, що було здійснено відповідну публікацію у «Бюлетень державної реєстрації»від 27.10.2011р. № 194 (29). Листом від 25.10.2011р. головою ліквідаційної комісії було повідомлено Стахановську ОДПІ про припинення діяльності товариства. Ліквідаційною комісією на виконання протоколу зборів ліквідаційної комісії від 22.09.2011р. №1 та наказу від 22.09.2011р. проведено інвентаризацію активів боржника, здійснено аналіз кредиторської та дебіторської заборгованості, встановлено фінансовий та майновий стан підприємства, за підсумками цієї роботи складено проміжний ліквідаційний баланс підприємства станом на 16.05.2012р.; встановлено безспірну кредиторську заборгованість в сумі 56 650грн. та відсутність активів боржника для задоволення вимог всіх кредиторів. Судом першої інстанції при винесенні постанови було встановлено, що на момент звернення до суду із заявою про порушення справи про банкрутство, у боржника відсутні нерухоме майно, транспортні засоби, земельні ділянки, сільськогосподарська та тракторна техніка, що підтверджується довідками: КП "Стахановське бюро технічної інвентаризації" Луганської області, ВРЕР м. Стаханов (підпорядкований УДАІ) УМВС України в Луганській області, Управління Держкомзему у м. Стаханов Луганської області та Державної інспекції сільського господарства в Луганській області. Здійснені заходи щодо закриття банківського рахунку, про що свідчить довідка ПАТ "Кредитпромбанк" в особі Луганської філії від 16.05.2012р. № 1814/07-0010-02, про закриття 07.02.2012р. рахунку. Також судом відхилено клопотання Стахановської ОДПІ про зупинення провадження у справі для проведення позапланової перевірки податковим органом, оскільки заявником не доведено, чим саме обумовлено неможливість проведення ліквідаційної процедури у справі під час проведення зазначеної перевірки, оскільки цією постановою господарський суд лише визнав боржника банкрутом в порядку ст. 51 Закону, й відкрив ліквідаційну процедуру на строк, встановлений ч. 2 ст. 22 Закону, до 12 місяців - до 05.07.2013р. Тому суд дійшов висновку, що відкриття ліквідаційної процедури ніяким-чином не перешкоджає податковому органу у здійсненні ним позапланової перевірки боржника та не доводить порушення прав податкового органу на проведення податкової перевірки згідно норм податкового законодавства.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, Стахановська ОДПІ звернулась до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову господарського суду Луганської області від 05.07.2012р., в підтвердження своїх доводів апелянт посилається на те, що за даними бази «Автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України підприємство ТОВ «ТД «Східноукраїнська тютюнова компанія»має завищення податкового кредиту у квітні 2011р. -9 441грн., у липні -16 666грн. Колегія суддів апеляційної інстанції звертає увагу на те, що скаржником не визначено підстав для скасування постанови, передбачених ст. 104 ГПК України.
Ухвалою від 31.07.2012р. апеляційна скарга прийнята Донецьким апеляційним господарським судом до провадження.
Статтею 101 ГПК України передбачено, що у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, колегія суддів встановила:
Частиною 1 статті 51 Закону передбачено, що якщо вартості майна боржника-юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
За приписами частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи (редакція, яка діяла на момент звернення з заявою).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»спеціалізований друкований засіб масової інформації -видання спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації, в якому відповідно до цього Закону публікуються відомості з Єдиного державного реєстру.
Спеціалізованим друкованим засобом масової інформації спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації є "Бюлетень державної реєстрації" Держпідприємництва (лист Держпідприємництва від 16.08.2004р. № 5530).
Згідно ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом (ч. 3 ст. 110 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 статті 111 Цивільного кодексу України обумовлено, що ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи (редакція, яка діяла на момент звернення з заявою).
Із матеріалів справи вбачається, що в підтвердження заходів, спрямованих на ліквідацію ТОВ «Торговий дім «Східноукраїнська тютюнова компанія»за рішенням власників, при зверненні до господарського суду Луганської області із заявою про порушення справи про банкрутство надано відповідні докази такої ліквідації, яка здійснювалась на підставі рішення № 1 загальних зборів учасників ТОВ «Торговий дім «Східноукраїнська тютюнова компанія»від 20.09.2011р.). Крім того, боржник розмістив оголошення про прийняте рішення у газеті «Бюлетень державної реєстрації»від 27.10.2011р. № 194 (29). Раніше, в офіційному друкованому органі газеті «Урядовий кур'єр»від 29.09.2011р. № 179 було опубліковано оголошення про прийняття рішення учасником про припинення підприємницької діяльності ТОВ «Торговий дім «Східноукраїнська тютюнова компанія», зазначено 2-місячний строк подачі кредиторських вимог до боржника та його адреса. На зборах ліквідаційної комісії товариства (протокол № 1 від 22.09.2011р.) прийнято рішення про проведення інвентаризації та проведено інвентаризацію, що підтверджується матеріалами справи (а.с.42-50). Результати проведеної інвентаризації були розглянуті на зборах ліквідаційної комісії (протокол № 2 від 16.05.2012р.), також розглянуто та затверджено проміжний ліквідаційний баланс станом на 16.05.2012р. та прийнято рішення про звернення до незалежного аудитора для складання висновку незалежного аудитора про достовірність проміжного ліквідаційного балансу боржника від 16.05.2012р. Рішенням загальних зборів учасників ТОВ „Торговий дім „Східноукраїнська тютюнова компанія" від 16.05.2012р. затверджений проміжний ліквідаційний баланс станом на 16.05.2012р. На засіданні 29.05.2012р. зборів ліквідаційної комісії (протокол № 3 від 29.05.2012р.) прийнято рішення про звернення до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство. Заява до суду про порушення справи про банкрутство підписана головою ліквідаційної комісії боржника.
Крім того, наявність дебіторської та кредиторської заборгованості підтверджується наявними в матеріалах справи документами. Крім того ця заборгованість була підтверджена в проміжному ліквідаційному балансі, який затверджений рішенням загальних зборів учасників ТОВ „Торговий дім „Східноукраїнська тютюнова компанія" від 16.05.2012р. Достовірність даних проміжного ліквідаційного балансу була перевірена незалежним аудитором (висновок станом на 28.05.2012р.).
В аудиторському висновку зазначено, що проміжний ліквідаційний баланс станом на 16.05.2012р. в усіх суттєвих аспектах достовірно і повно подає інформацію про фінансовий стан боржника на дату балансу; баланс складений згідно з нормативними вимогами щодо складення фінансової звітності в України; загальна сума поточних зобов'язань товариства станом на 16.05.2012р. складає 56,65тис.грн., але товариство не має будь-яких активів для погашення зобов'язань та має від'ємне значення власного капіталу в сумі 56,65тис.грн., що свідчить про неспроможність сплатити борг.
Ліквідаційною комісією був дотриманий 2-місячний строк для звернення з кредиторськими вимогами до боржника.
На вимогу ст. 105 ЦК України головою ліквідаційної комісії 25.10.2011р. був переданий до Стахановської ОДПІ лист-повідомлення про початок ліквідаційної процедури боржника за рішенням засновника (доказами вручення листа ОДПІ 25.10.2011р. є штамп податкової на цьому листі).
Таким чином, колегія суддів вважає, що банкрутом були дотримані вимоги Цивільного і Господарського кодексів України та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», тобто судом першої інстанції законно на підставі ст. 51 Закону була порушена справа про банкрутство ТОВ „Торговий дім „Східноукраїнська тютюнова компанія". Оскаржуваною постановою права апелянта ніяким чином не порушені, оскільки законом передбачено реалізацію прав кожного кредитора у справі про банкрутство на звернення до боржника з майновими вимогами після відповідної публікації оголошення в офіційних друкованих органах, тому постанова прийнята судом першої інстанції у відповідності до вимог діючого законодавства та ст. 51 Закону.
Колегія суддів доводи скаржника про неможливість проведення податкової перевірки боржника вважає необґрунтованими. Чинним законодавством не обмежуються повноваження податкових органів на проведення перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) суб'єктів господарювання, які перебувають у процедурах банкрутства. В будь-якому випадку порушення провадження у справі про банкрутство боржника та винесення постанови судом про визнання боржника банкрутом і введення ліквідаційної процедури не може бути перешкодою податковому органу у здійсненні ним планової або позапланової перевірки боржника. Орган податкової служби вправі звернутися з цього приводу до ліквідатора боржника та провести позапланову перевірку його господарської діяльності, а у випадку відмови ліквідатора, як керівника боржника, надати можливість проведення перевірки суб'єкта господарювання, орган податкової служби вправі оскаржити дії ліквідатора до суду.
За викладених обставин, Донецький апеляційний господарський суд вважає постанову господарського суду Донецької області такою, що не підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд,-
Апеляційну скаргу Стахановської об'єднаної державної податкової інспекції Державної податкової служби м. Стаханов Луганської області на постанову господарського суду Луганської області від 05.07.2012р. у справі № 22б/5014/1365/2012 -залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Луганської області від 05.07.2012р. у справі №22б/5014/1365/2012 про банкрутство залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий К.В. Богатир
Судді: Н.М. Дучал
О.І. Склярук
Надруковано: 6 прим.: 1.боржнику,
1.арбіт. керуючому, 1.скаржнику , 1.ДАГС,
1.до справи, 1.ГСЛО