Рішення від 05.09.2012 по справі 5009/2866/12

номер провадження справи 32/81/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.09.12 Справа № 5009/2866/12

за позовом Першого заступника прокурора міста Запоріжжя (69035, м. Запоріжжя, вул. Я.Новицького, 5) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах

1) Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області, (69095, м. Запоріжжя, вул. Дзержинського, буд. 108)

2) Запорізька обласна державна адміністрація (69107, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 108)

до відповідача Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" (69063, м. Запоріжжя, вул. Дзержинського, буд. 2)

про визнання недійсним рішення Запорізької міської ради від 24.12.2008 р. № 62/131 "Про передачу в оренду ТОВ "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" земельних ділянок на перехрещенні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова для розташування багатофункціонального торгово - розважального комплексу"

Суддя Н.А. Колодій

Представники сторін:

Від прокуратури Костяновська Ю.О., на підставі посвідчення № 152 від 13.01.2009 р.

Від позивача 1 не з'явився

Від позивача 2 Міняйло О.С., на підставі довіреності № 08-41/3629 від 20.12.2011р.

Від відповідача не з'явився

Від третьої особи не з'явився

Суть спору:

30.07.2012 р. до господарського суду Запорізької області звернувся Перший заступник прокурора міста Запоріжжя з позовною заявою в інтересах держави в особі органів, уповноважених державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області та Запорізька обласна державна адміністрація до Запорізької міської ради про визнання недійсним рішення Запорізької міської ради від 24.12.2008 р. № 62/131 "Про передачу в оренду ТОВ "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" земельних ділянок на перехрещенні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова для розташування багатофункціонального торгово - розважального комплексу".

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 30.07.2012 р. порушено провадження у справі № 5009/2866/12, справі присвоєно номер провадження справи 32/81/12, на підставі ст. 27 ГПК України до участі у справі № 5009/2866/12 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Товариство з обмеженою відповідальністю "Ленд Дівелопмент", судове засідання призначено на 22.08.2012 р., у сторін, третьої особи і прокурора витребувані документи і матеріали, необхідні для вирішення спору по суті.

Ухвалою суду від 22.08.2012 р. у зв'язку з неявкою представника позивача 1 в судове засідання та з метою витребування з учасників судового процесу додаткових документів і доказів розгляд справи було відкладено на 05.09.2012 р.

Прокурор та позивач 2 в судовому засіданні 05.09.2012 р. підтримали позовні вимоги та обґрунтовує їх ст., ст. 123, 124 Земельного кодексу України, ст., ст. 203, 215 Цивільного кодексу України, приписах Законів України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", "Про оренду землі".

Представник позивача 1 повторно в судове засідання не з'явився. Надіслав на адресу господарського суду Запорізької області клопотання (вих. № 2297 від 05.09.2012 р.) щодо розгляду справи без участі його представника, а також на виконання ухвали про порушення провадження по справі від 30.07.2012 р. надіслав витребувані судом документи.

Представник Запорізької міської ради (відповідач) в судове засідання 05.09.2012 р. не з'явився, але в попередньому судовому засіданні 22.08.2012 р. в усній формі зазначив, що погоджується з вимогами прокурора та позивачів і не заперечує проти визнання недійсним рішення Запорізької міської ради від 24.12.2008 р. № 62/131 "Про передачу в оренду ТОВ "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" земельних ділянок на перехрещенні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова для розташування багатофункціонального торгово - розважального комплексу".

Представник ТОВ "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" в судове засідання 05.09.2012 р. не з'явився, але заперечив проти позову, вважає вимоги прокурора необґрунтованими і безпідставними, з підстав викладених в відзиві, який надійшов до суду 17.08.2012 р.

Крім того, в відзиві ТОВ "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" заявлено клопотання про застосування строків позовної давності до вимоги прокурора про визнання недійсним рішення Запорізької міської ради від 24.12.2008 р. № 62/131 "Про передачу в оренду ТОВ "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" земельних ділянок на перехрещенні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова для розташування багатофункціонального торгово - розважального комплексу", оскільки прокурором пропущений встановлений ст. 257 ЦК України загальний строк позовної давності, право на звернення з позовом про оскарження спірного рішення виникло у прокурора 28.02.209 р. при отриманні звернення Запорізької ОМГО "ЄНОТ" від 28.02.2009 р. та проведенні прокурорські перевірки питання надання Запорізькою міською радою земельної ділянки товариству, тому з 28.02.2009 р. починається перебіг строку для звернення прокурора з вищезазначеним позовом про скасування даного рішення (строк позовної давності сплив 28.02.2012 р.), а з позовною заявою у справі № 5009/2866/12 прокурор звернувся до суду 26.07.2012 р.

За письмовим клопотанням представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.

У засіданні суду 05.09.2012 р., на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення прокурора та представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 2 Господарського процесуального кодексу України передбачено право прокурора та його заступника звертатися до господарського суду в інтересах держави, зазначивши орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Це право передбачено також п.2 ст. 121 Конституції України та ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру".

Рішенням Конституційного Суду України у справі №1-1/99 від 08.04.1999 визначено, щоінтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.

Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Поняття "орган", уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 2, 19 Закону України «Про охорону землі»визначено, що об'єктом особливої охорони держави є всі землі в межах території України.

Державний контроль за використанням та охороною земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Серед основних завдань державного контролю за використанням та охороною земель статтею 2 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»визначено забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Статтею 6 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" встановлено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, серед іншого належать:

а) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого

самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду. вилучення (викупу) земельних ділянок; розміщення, проектування, будівництва та введення в дію об'єктів, що негативно виливають або можуть вплинути на стан земель:

б) внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань щодо: приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель; припинення права користування земельною ділянкою відповідно до закону.

є) вирішення інших питань відповідно до закону.

Статтею 60 Закону України «Про землеустрій»встановлено, що державний контроль за проведенням землеустрою, виконанням запроектованих заходів із землеустрою і дотриманням вимог, встановлених цим Законом, законами України та іншими нормативно-правовими актами при розробці документації із землеустрою, здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів, центральними органами виконавчої влади, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до повноважень, визначених законом.

Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області є структурним підрозділом територіального органу Держсільгоспінспекції України, як центрального органу виконавчої влади з питань нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Відповідно до п.2.2. Положення про Управління, затвердженого наказом Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області від 01 березня 2012 року № 1-А, управління здійснює: державний нагляд (контроль) за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності на території Запорізької області.

У зв'язку з вищевикладеним, перший заступник прокурора міста Запоріжжя звертається з позовною заявою в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати контроль за використанням та охороною земель - Управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області.

Згідно ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Право на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 2 Закону України „Про місцеві державні адміністрації"" передбачено, що одним із основних завдань місцевих державних адміністрації є забезпечення в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня.

Згідно зі ст. 28 Закону України «Про місцеві державні адміністрації, до компетенції місцевих адміністрацій, зокрема належить проведення перевірок стану додержання Конституції України та законів України, інших актів законодавства органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами, керівниками підприємств, установ, організацій, їх філіалів та відділень незалежно від форм власності і підпорядкування по напрямах, визначених статтею 16 цього Закону.

У статті 16 Закону серед іншого зазначено, що місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за використанням та охороною земель, лісів, надр, води, атмосферного повітря, рослинного і тваринного світу та інших природних ресурсів.

Відповідно до ст. 17 Земельного кодексу України, ст. 13 Закону України «Про землеустрій»до повноважень місцевих державних адміністрацій відноситься координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель.

Таким чином. Державою уповноважено Запорізьку обласну державну адміністрацію здійснювати як координацію, так і безпосередньо державний контроль за використанням та охороною земель та виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня на території Запорізької області, зокрема і органами місцевого самоврядування, у зв'язку з чим, перший заступник прокурора міста Запоріжжя звертається з позовною заявою в інтересах держави в особі Запорізької обласної державної адміністрації.

Предметом даного позову є визнання недійсним рішення міської ради про передачу земельної ділянки ТОВ «ЛЕНД ДІВЕЛОПМРШТ».

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що міська рада має право розпоряджатися землями територіальних громад, яке вона здійснює шляхом передачі земельних ділянок громадянам та юридичним особам.

При цьому, як випливає із змісту вказаної статті, міська рада має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини, щодо володіння. використання та розпорядження землею.

Крім того, при передачі земельних ділянок рада приймає рішення, які є актами індивідуальної дії, та стосуються виключно правовідносин. Які виникають між радою та набувачем прав на земельну ділянку.

Із наведеного випливає, що при здійсненні повноважень власника землі рада є не суб'єктом владних повноважень, у тому значенні цього терміну, в якому його вжито у п.1 ч.1 ст.17 КАС України, а рівноправним суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію свого права розпоряджатись землею.

Таким чином, предметом позову не є акт органу владних повноважень у розумінні КАС України, а є правовідносини щодо розпорядження землею, що виникли між рівноправними суб'єктами земельних відносин.

Прокуратурою міста проведена перевірка законності надання Запорізькою міською радою в користування земельних ділянок на перехресті вул. Сорок років Рад. України та вул. Лєрмонтова у м. Запоріжжя та законності набуття права оренди землі ТОВ «ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ»для розташування підземного багатофункціонального торгово-розважального комплексу.

Законодавством, чинним на момент виникнення правовідносин між міською радою та вказаною юридичною особою, було визначено процедуру отримання у користування земельної ділянки.

Статтею 116 Земельного кодексу України (далі за текстом -ЗК України) встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з приписами ст. 123 ЗК України "Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування" (в редакції, чинній на час укладення спірного Договору оренди землі від 03.03.2009 р.) надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок; надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлено в натурі (на місцевості). особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

Приписами ч. 3 ст. 123 ЗК України встановлено, що до клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені ст. 151 ЗК України, зокрема викопіювання з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі, яку необхідно вилучити, зазначаються склад угідь земельної ділянки, що вилучається, та умови її відведення.

Частинами 6 та 7 ст. 123 ЗК України передбачено, що розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду). Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.

Порядок передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, визначено статтею 124 ЗК України. Відповідно до норм вказаної статті, така передача здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оре нди земельної ділянки.

Пунктом 12 Розділу Х "Перехідні положення" ЗК України закріплено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Мотивуючи заявлені позовні вимоги прокурор зазначає, що згідно з графічною частиною генерального плану розвитку м. Запоріжжя, затвердженого рішенням Запорізької міської ради № 4 від 15.09.2004 р., на земельній ділянці на перехресті вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова орієнтовною площею 4 га розташовані зелені насадження загального користування, зокрема, сквер ім. 50 річчя СРСР та сквер біля цирку, що відносяться до земель рекреації.

У 2006 році до Запорізької міської ради звернулось ТОВ «ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ»про виділення земельної ділянки скверу біля цирку та скверу ім. 50 річчя СРСР на перетинанні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова у м. Запоріжжя для розташування підземного багатофункціонального торгово-розважального комплексу та благоустрою прилеглої території.

У зв'язку з тим, що ТОВ «Ленд Дівелопмент» планувалось розміщення підземного багатофункціонального торгово-розважального комплексу, ГУАтаМ міської ради 19.12.2006 р. надано погодження № 10455 місця розташування саме підземного багатофункціонального торгово-розважального комплексу. А саме, ділянка - S для розміщення підземної торгової зони та ділянки - S2, S3, S4, S5 для реконструкції існуючих скверів.

Висновком Запорізького міського управління земельних ресурсів від 26.12.2006 р. № 01-04/9340і, погоджено місце розташування об'єкту з тих підстав, що запроектований торгово-розважальний комплекс є повністю підземною спорудою.

На підставі зазначених висновків ГУАтаМ та Запорізького міського управління земельних ресурсів, відповідно до ч.3 ст. 123 Земельного кодексу України, рішенням Запорізької міської ради від 27.12.2006 р. № 29/152 ТОВ «ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ»затверджені матеріали погодження місця розташування підземного багатофункціонального торгово-розважального комплексу та реконструкції існуючих скверів біля цирку та скверу ім. 50 річчя СРСР на перетинанні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова.

Зокрема, зазначеним рішенням ТОВ «ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ»дозволено розробку проекту відведення земельної ділянки, вести проектування підземного багатофункціонального торгово-розважального комплексу, та зобов'язано ТОВ «ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ» передбачити проектом будівництва підземного

багатофункціонального торгово-розважального комплексу та реконструкції існуючих скверів біля цирку та скверу ім. 50 річчя СРСР виконання умов, викладених у висновках служб міста, які погодили розташування об'єкту, максимально зберегти зелені насадження та провести рекультивацію земельної ділянки.

Відповідно до вимог ст. 17 Закону України «Про основи містобудування», зміни до містобудівної документації вносяться рішенням органу, який її затвердив. Порядок проведення експертизи містобудівної документації визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 3.8 ДБН Б. 1.1-4-2002 «Склад, зміст, порядок розробки, погодження та затвердження містобудівного обґрунтування», затвердженими Наказом Держбуду України від 31.01.2001 р. № 24 передбачено, що містобудівне обґрунтування внесення змін в конкретний вид містобудівної документації для населеного пункту погоджується з організацією-розробником цієї документації.

За результатами вивчення зазначеного містобудівного обґрунтування розробником генерального плану м. Запоріжжя видано відповідний висновок за № З- 1159, згідно з яким УДНДІПМ «Діпромісто»не заперечував проти організації міської площі з подальшою реконструкцією та відтворенням існуючого скверу, організацією підземної торгово-розважальної зони, за умови громадського обговорення, з метою отримання згоди мешканців, згідно вимог діючого законодавства.

У подальшому, на підставі рішення Запорізької міської ради від 27.12.2006 р. № 29/152 «Про погодження місця розташування ТОВ «Ленд Дівелопмент»місця розташування підземного багатофункціонального торгово-розважального комплексу та реконструкції існуючих скверів біля цирку та скверу їм. 50 річчя СРСР на перетинанні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова»та висновку УДНДІПМ «Діпромісто». рішенням Запорізької міської ради від 29.08.2007 року № 42 внесені зміни до містобудівної документації щодо розміщення багатофункціонального комплексу громадського призначення з організацією міської площі перетинанні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лєрмонтова з подальшою реконструкцією та відтворенням існуючого скверу, організацією підземної торгово-розважальної зони.

Рішенням Запорізької міської ради від 30.07.2008 року № 46/12 внесено зміни до вищевказаного рішення, а саме: виключено з тексту слово «існуючого»та доповнено п.п. 2, 3, якими змінено категорія земель з земель рекреаційного призначення на землі житлової та громадської забудови.

Таким чином, станом на 30.07.2008 рік містобудівною документацією, розробленою на підставі звернення ТОВ «ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ»та висновку УДНДІПМ «Діпромісто». передбачено розміщення багатофункціонального комплексу громадського призначення з організацією міської площі на перетинанні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова з подальшою реконструкцією та відтворенням скверу та організацією підземної торгово-розважальної зони.

Статтею 48 Закону України «Про охорону землі»передбачено, що територіальний розвиток житлової та громадської забудови в межах населених пунктів, а також спорудження об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури здійснюються з урахуванням вимог раціонального використання земель.

Розміщення і будівництво об'єктів житлово-комунального, промислового, транспортного, іншого призначення здійснюються відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів.

Забудова земельних ділянок, що надаються для містобудівних потреб, здійснюється після виникнення права власності чи користування, у тому числі на умовах оренди, земельною ділянкою, у порядку, передбаченому законом.

Визначення територій і вибір земель для містобудівних потреб та спорудження конкретних об'єктів здійснюються на підставі затвердженої містобудівної документації, документації із землеустрою, схем планування територій переважно на землях несільськогосподарського призначення.

При здійсненні містобудівної діяльності передбачаються заходи щодо: максимального збереження площі земельних ділянок з ґрунтовим і рослинним покривом; зняття та складування у визначених місцях родючого шару грунту з наступним використанням його для поліпшення малопродуктивних угідь, рекультивації земель та благоустрою населених пунктів і промислових зон; дотримання екологічних вимог, установлених законодавством України, при проектуванні, розміщенні та будівництві об'єктів.

Згідно зі ст. 123 Земельного кодексу України передача земельних ділянок в користування передбачає проходження певної процедури по виготовленню технічної документації, її погодження компетентними органами тощо, що в подальшому є підставною для прийняття відповідногорішення органом місцевого самоврядування цього питання.

Таким чином, на підставі наведеного, відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України, ст. 48 Закону України «Про охорону землі»ТОВ «ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ»отримало право на розроблення проекту землеустрою зазначеної земельної ділянки для розміщення багатофункціонального комплексу громадського призначення з організацією міської площі на перетинанні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова з подальшою реконструкцією та відтворенням скверу та організацією підземної торгово-розважальної зони.

Отже, враховуючи, що міською радою у попередніх рішеннях про надання дозволів на розміщення та на розробку проекту землеустрою, наданих ТОВ «ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ», вказано на можливість розміщення підземного об'єкту торгівлі, більш того за умови реконструкції та відтворення скверу, то у подальшому, при затвердженні проекту землеустрою та передачі землі в оренду вказаному суб'єкту господарювання, міська рада повинна була брати за основу саме попередні рішення та надані органами дозволи і погодження, якими і визначалась призначення та мета, з якою земельна ділянка передається юридичній особі у користування.

Законом України «Про землеустрій»визначені правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою.

Статтею 6 зазначеного закону встановлено, що землеустрій базується на принципі дотримання законності; організації використання та охорони земель із врахуванням конкретних зональних умов, узгодженості екологічних, економічних і соціальних інтересів суспільства, які забезпечують високу економічну і соціальну ефективність виробництва, екологічну збалансованість і стабільність довкілля та агроландшафтів; створення умов для реалізації органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами їхніх конституційних прав на землю; д) забезпечення пріоритету вимог екологічної безпеки, охорони земельних ресурсів і відтворення родючості ґрунтів, продуктивності земель сільськогосподарського призначення, встановлення режиму природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, згідно ст. 25 Закону України «Про землеустрій»відноситься до документації із землеустрою, яка повинна розроблятися із врахуванням громадських інтересів (ст. 59 Закону України «Про землеустрій»).

Однак, в порушення ст. 123 Земельного кодексу України, ст. 48 Закону України "Про охорону землі", рішення Запорізької міської ради від 27.12.2006 р. № 29/152 та затвердженої містобудівної документації ТОВ "Ленд Дівелопмент" узгоджено проект землеустрою щодо розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу без обов'язкової умови збереження, реконструкції скверів та організації підземної торгової зони.

Так, 24.12.2008 р. двадцять восьмою сесією п'ятого скликання Запорізької міської ради прийнято рішення № 62/131 "Про передачу в оренду ТОВ "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" земельних ділянок на перехрещенні вул. Сорок років Рад. України та вул. Лермонтова для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу".

Зазначеним рішенням, розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу на перехрещенні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова, керуючись Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", Запорізька міська рада, зокрема, вирішила: затвердити ТОВ "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу перехрещенні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова (п. 2 рішення); передати в оренду терміном на 10 років ТОВ "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" земельні ділянки загальною площею 3,7178 га для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу на перехрещенні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова, за рахунок земель Запорізької міської ради, в тому числі:

- земельну ділянку № 1 (кадастровий номер 2310100000:05:009:0327) загальною

площею 1,1322 га, в тому числі:

- площею 0,9838 га (землі комерційного використання);

- площею 0,1484 га (землі громадського призначення);

- земельну ділянку № 2 (кадастровий номер 2310100000:05:009:0349) загальною площею 2,5856 га (землі комерційного використання) (п. 3 рішення).

Отже, міською радою передано в оренду ТОВ «ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ»земельну ділянку без урахування попередніх рішень, на підставі яких підприємство розробляло проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та отримувало погодження в органах державної влади.

Погодження і дозволи надавались суб'єкту підприємництва для розміщення підземного об'єкту, попередні рішення ради стосувались саме розміщення підземної торгової зони, Запорізькою міською радою у рішенні про передачу в оренду землі взагалі не вказується про тип об'єкту, для розміщення якого передається земля, що надасть можливість орендарю незаконно звести замість підземного комплексу, який було узгоджено з органами влади, будь-яку наземну споруду, що становить загрозу для порушення як інтересів держави так і інтересів територіальної громади у сфері землекористування.

Зазначене рішення прийнято всупереч Земельного кодексу України, рішення Запорізької міської ради від 27.12.06 №29/152, рішення Запорізької міської ради від 29.08.2007 року №42 «Про внесення змін до містобудівної документації щодо розміщення багатофункціонального комплексу громадського призначення з організацією міської площі, відтворенням скверу, організацією підземної торгово-розважальної зони», із змінами, та підлягає визнанню недійсним.

Відповідно до п. 2 Роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України N 02-5/35 від 26.01.2000 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" недодержання вимог правових норм, які регулюють порядок прийняття акта, може бути підставою для визнання такого акту недійсним у тому разі, коли відповідне порушення спричинило прийняття неправильного акта.

Так, проект землеустрою, який затверджено оспорюваним рішенням, суперечить містобудівній документації, затвердженій рішенням Запорізької міської ради від 29.08.2007 року № 42, що в свою чергу повинно бути підставою для відмови у затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на підставі ч. 10 ст. 123 Земельного Кодексу України.

Крім того, оспорюваним рішенням, всупереч містобудівні документації, ст. 48 Закону України «Про охорону землі», дозволено розташування на земельній ділянці скверів біля цирку та скверу ім. 50 річчя СРСР на перетинанні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова не підземного, а навпаки наземного багатофункціонального торгово-розважального комплексу без умови збереженнята відновлення скверу.

При цьому, фактично проект відведення на розміщення наземного комплексу не розроблявся.

Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, судом встановлено, що наведені прокурором обставини у сукупності стосуються порядку зміни цільового призначення земельної ділянки та її виділення, тобто відносяться до сфери доведення наявності порушень, що є підставами для визнання рішень органу місцевого самоврядування щодо передачі землі в оренду недійсними.

Щодо заявленого клопотання ТОВ "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" про застосування строків позовної давності до вимоги прокурора про визнання недійсним рішення Запорізької міської ради від 24.12.2008 р. № 62/131 "Про передачу в оренду ТОВ "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" земельних ділянок на перехрещенні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова для розташування багатофункціонального торгово - розважального комплексу", суд не вбачає пропуску прокурором строку позовної давності, встановленого для захисту спірних правовідносин, у зв'язку з наступним.

Згідно із ст. 256 Цивільного кодексу України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутись до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Відповідно до ст. 257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Частиною 1 ст. 261 ЦК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалась або могла довідатись про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Прокурор в позовній заяві та в судовому засіданні зауважив, що про порушення інтересів держави він дізнався в ході прокурорської перевірки, в результаті якої стала підставою для звернення прокурора до суду з позовом за даною справою.

За таких обставин, суд вважає не доведеним факт пропуску прокурором строку позовної давності, тому згідно з ч. 5 ст. 267 ЦК України порушене право підлягає захисту.

Отже, прокурор та позивачі надали всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.

Доводи третьої особи в обґрунтування наданих ним заперечень суд визнав хибними.

За таких обставин, позовні вимоги першого заступника прокурора міста Запоріжжя в інтересах держави в особі органів, уповноважених державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області та Запорізька обласна державна адміністрація до Запорізької міської ради про визнання недійсним рішення Запорізької міської ради від 24.12.2008 р. № 62/131 "Про передачу в оренду ТОВ "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" земельних ділянок на перехрещенні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова для розташування багатофункціонального торгово - розважального комплексу" задоволені.

На підставі викладеного, керуючись ст., ст. 32, 33, 34, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов першого заступника прокурора міста Запоріжжя в інтересах держави в особі органів, уповноважених державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області та Запорізька обласна державна адміністрація до Запорізької міської ради про визнання недійсним рішення Запорізької міської ради від 24.12.2008 р. № 62/131 "Про передачу в оренду ТОВ "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" земельних ділянок на перехрещенні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова для розташування багатофункціонального торгово - розважального комплексу" задовольнити.

Визнати недійсним рішення Запорізької міської ради від 24.12.2008 р. № 62/131 "Про передачу в оренду ТОВ "ЛЕНД ДІВЕЛОПМЕНТ" земельних ділянок на перехрещенні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова для розташування багатофункціонального торгово - розважального комплексу".

Суддя Н.А. Колодій

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання. Рішення підписано у повному обсязі 12.09.2012 р.