Іменем України
11 вересня 2012 року м. Чернівці Справа № 2а/2470/533/12
10 год. 43 хв.
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Скакун О.П.
за участю
секретаря судового засідання Юзька Я.В.
представника позивача Кондревої К.Г.
представників відповідача не з'явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області до Державного професійно-технічного навчального закладу "Чернівецький ліцей залізничного транспорту" про зобов'язання виконання вимог,-
Державна фінансова інспекція в Чернівецькій області звернулась з адміністративним позовом до Державного професійно-технічного навчального закладу "Чернівецький ліцей залізничного транспорту" про зобов'язання виконання вимог КРУ в Чернівецькій області від 16.12.2011 р. №24-03-10-14/8211 щодо перерахування до Державного бюджету України коштів в сумі 86524,25 грн. та відшкодування і перерахування зайво виплаченої стипендії в сумі 840.90 грн.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 05 квітня 2012 р. закрито провадження у справі у зв'язку з примиренням сторін.
15 серпня 2012 р. до суду надійшло клопотання Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області про поновлення провадження в адміністративній справі №2а/2470/533/12, у зв'язку з невиконанням умов примирення Державним професійно-технічним навчальним закладом "Чернівецький ліцей залізничного транспорту", а саме: ненадання всіх копій документів, згідно з якими сума коштів 29597.47 грн. повинна була бути перерахована в дохід Державного бюджету України в термін до 01.08.2012 р.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 16 серпня 2012 р. поновлено провадження в адміністративній справі №2а/2470/533/12.
11 вересня 2012 р. Державна фінансова інспекція в Чернівецькій області подала заяву про уточнення позовних вимог. В уточненій позовній заяві позивач зазначає, що оскільки відповідачем надано підтверджуючі документи щодо часткового виконання вимог Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області, позивач просить зобов'язати Державний професійно-технічний навчальний заклад "Чернівецький ліцей залізничного транспорту" виконати вимоги КРУ в Чернівецькій області від 16.12.2011 р. №24-03-10-14/8211 щодо перерахування до Державного бюджету України коштів в сумі 29597.47 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, в позовній заяві позивач посилається на те, що ревізією фінансово-господарської діяльності Державного професійно-технічного навчального закладу "Чернівецький ліцей залізничного транспорту" за період з 01.09.2009 р. по 31.10.2011 р. встановлено, що протягом 2010 р. за КЕКВ 1160 по спеціальному фонду кошторису проведено касові та фактичні видатки в сумі 71900 грн., при фактичному надходженні 121488 грн. Різниця між фактичним надходженням коштів на відшкодування комунальних послуг та оплатою надавачам комунальних послуг складає 49597.47 грн. За результатами проведеної ревізії Державного професійно-технічного навчального закладу "Чернівецький ліцей залізничного транспорту" відповідачу були направлені вимоги щодо перерахування до державного бюджету коштів в сумі 86524.25 грн. та відшкодування і перерахування до державного бюджету зайво виплаченої стипендії в сумі 840.90 грн.
Позивач стверджує, що відповідачем не забезпечено виконання вимог КРУ в Чернівецькій області.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце судового розгляду справи був належним чином повідомлений.
У відповідності до ч.4 ст128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
У зв'язку з цим, справа розглядається без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, суд
Контрольно-ревізійним управлінням в Чернівецькій області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Державного професійно-технічного навчального закладу "Чернівецький ліцей залізничного транспорту" за період з 01.09.2009 р. по 31.10.2011 р.
Ревізію проведено з 31 жовтня по 25 листопада 2011 р. у відповідності до питань програми ревізії та робочого плану з відома директора Сідора В.І. та головного бухгалтера Ромашко В.Г.
За результатами проведеної перевірки складено Акт №24-03/341 від 02 грудня 2011 р.(а.с. 47-64)
Ревізією фінансово-господарської діяльності Державного професійно-технічного навчального закладу "Чернівецький ліцей залізничного транспорту" за період з 01.09.2009 р. по 31.10.2011 р. встановлено, що протягом 2010 р. за КЕКВ 1160 по спеціальному фонду кошторису проведено касові та фактичні видатки в сумі 71900 грн., при фактичному надходженні 121488 грн. Різниця між фактичним надходженням коштів на відшкодування комунальних послуг та оплатою надавачам комунальних послуг складає 49597.47 грн. Оскільки 20000 грн. з даної суми були сплачено відповідачем добровільно, різниця між фактичним надходженням коштів на відшкодування комунальних послуг та оплатою надавачам комунальних послуг складає 29597.47 грн.
Актом ревізії встановлено, що протягом 2010 р. зайво виплачено, отримано коштів та проведено видатків по загальному фонду замість спеціального фонду з оплати комунальних послуг на загальну суму 49597.47 грн.
В судовому засіданні позивач зазначив, що відповідачем було усунуто вказані недоліки частково, а саме перераховано до державного бюджету кошти в сумі 20000 грн., тому неперерахована сума на момент розгляду справи складає 29597.47 грн.
Відповідачу надсилався лист - вимога про усунення виявлених ревізією недоліків та порушень, проте дані вимоги Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області виконані в добровільному порядку не були.(а.с. 21,22)
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 4 Указу Президента України «Про Положення про Державну фінансову інспекцію України», Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний фінансовий контроль за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів.
Пунктом 5 частини 6 Указу Президента України «Про Положення про Державну фінансову інспекцію України», Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку здійснювати державний фінансовий контроль шляхом проведення інспектування у формі планових та позапланових ревізій певного комплексу чи окремих питань фінансово-господарської діяльності підприємств, установ та організацій, визначених у підпункті 1 пункту 4 цього Положення.
У відповідності з п. 7 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до п. 29 Постанови КМ України «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», проекти кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів установ у разі потреби розглядаються головним розпорядником в присутності керівників цих установ. Головні розпорядники під час розгляду проектів кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів зобов'язані: забезпечити суворе виконання вимог законодавства, а також вказівок щодо складання кошторисів на наступний рік; додержуватися режиму економії, не допускати включення до кошторисів асигнувань, не зумовлених потребою; забезпечити в проектах кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів додержання доведених у лімітних довідках річних обсягів асигнувань та їх помісячного розподілу з урахуванням термінів проведення окремих заходів і можливості здійснення відповідних видатків або надання кредитів з бюджету протягом року; не допускати прийняття в кошторисах сум, не підтверджених розрахунками та економічними обґрунтуваннями.
Згідно з п. 47 зазначеного Порядку зміни до кошторису, плану асигнувань загального фонду бюджету, плану надання кредитів із загального фонду бюджету та плану спеціального фонду, плану використання бюджетних коштів (крім плану використання бюджетних коштів одержувачів), помісячного плану використання бюджетних коштів вносяться у разі: потреби у перерозподілі асигнувань розпорядника; прийняття нормативного акта про передачу повноважень і бюджетних асигнувань одного розпорядника іншому; прийняття рішення щодо розподілу нерозподілених бюджетних асигнувань між розпорядниками; необхідності збільшення видатків або надання кредитів з бюджету спеціального фонду бюджету внаслідок перевищення надходжень до цього фонду з урахуванням залишків бюджетних коштів на початок поточного бюджетного періоду, не використаних у попередньому бюджетному періоді, порівняно з надходженнями, урахованими у бюджеті на відповідний рік; прийняття рішення щодо скорочення видатків або надання кредитів з бюджету загального фонду бюджету в цілому на рік; прийняття рішення про зменшення бюджетних призначень головним розпорядникам на суму коштів, витрачених не за цільовим призначенням; внесення змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет).
Зміни до кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету та планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів вносяться після внесення змін до розпису відповідного бюджету з урахуванням особливостей спеціального фонду, визначених у пункті 49 цього Порядку.
У разі внесення змін до кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду обов'язково складаються відповідні довідки, які затверджуються і виконуються у тому ж порядку, що й кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду. Форма довідки затверджується Мінфіном.
Зміни до кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів і помісячних планів використання бюджетних коштів вищих навчальних закладів III - IV рівня акредитації, що утримуються за рахунок бюджетних коштів, затверджуються керівниками цих закладів.
При цьому кошториси, плани асигнувань загального фонду бюджету, плани надання кредитів із загального фонду бюджету, плани спеціального фонду не перезатверджуються. Зміни до штатних розписів вносяться у порядку та за формою, встановленими для їх затвердження.
Зміни до планів використання бюджетних коштів і помісячних планів використання бюджетних коштів вносяться в порядку, встановленому для їх затвердження, за формою, що відповідає плану використання бюджетних коштів і помісячному плану використання бюджетних коштів. При цьому плани використання бюджетних коштів і помісячні плани використання бюджетних коштів не перезатверджуються.
Відповідно до п. 49 Постанови КМ України «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», видатки або надання кредитів з бюджету спеціального фонду бюджету провадяться виключно в межах і за рахунок відповідних надходжень до цього фонду на підставі кошторисів з урахуванням внесених до них змін. Видатки спеціального фонду кошторису здійснюються у послідовності, передбаченій пунктом 23 цього Порядку для їх планування.
Установи мають право використовувати протягом поточного року залишки коштів на рахунках спеціального фонду на початок року для здійснення видатків або надання кредитів з бюджету, передбачених у кошторисах на поточний рік. Зміни до спеціального фонду кошторису вносяться у разі, коли загальний обсяг фактичних надходжень до цього фонду разом з обсягом залишків коштів на його рахунках на початок року буде більший, ніж відповідні надходження, враховані у кошторисі на відповідний рік. При цьому в спеціальному фонді кошторису уточнений обсяг видатків або надання кредитів з бюджету повинен дорівнювати сумі уточненого обсягу доходів і залишків коштів на початок року.
Протягом року розпорядники вносять зміни до спеціального фонду кошторису за власними надходженнями на підставі довідки Державного казначейства про підтвердження надходжень на спеціальні реєстраційні рахунки, що відкриті в органах Державного казначейства, та довідки про зміни до кошторису без внесення відповідних змін до бюджетного розпису за спеціальним фондом бюджету. Розпорядники нижчого рівня подають в обов'язковому порядку розпорядникам вищого рівня завірені відповідним органом Державного казначейства копії затверджених довідок про внесення змін до спеціального фонду кошторису за власними надходженнями. Розпорядниками вносяться зміни до спеціального фонду кошторису у частині збільшення надходжень та видатків у разі, коли обсяги власних надходжень спеціального фонду кошторису фактично перевищили обсяги, враховані під час затвердження відповідного бюджету, з урахуванням залишків на початок року. Зміни вносяться на підставі розрахунків з відповідним обґрунтуванням. У разі коли фактичний обсяг власних надходжень бюджетних установ менший від планованих показників, врахованих у спеціальному фонді кошторису, розпорядники зобов'язані за три тижні до кінця бюджетного періоду внести зміни до спеціального фонду кошторису у частині зменшення надходжень і видатків з урахуванням очікуваного виконання спеціального фонду кошторису у відповідному бюджетному періоді. Розпорядники упорядковують бюджетні зобов'язання з урахуванням внесених до спеціального фонду кошторису змін.
Органи Державного казначейства ведуть облік таких змін, провадять видатки спеціального фонду бюджету за власними надходженнями на підставі кошторисів з урахуванням внесених до них змін без внесення змін до бюджетного розпису та відображають у звітності про виконання державного бюджету планові показники за спеціальним фондом бюджету з урахуванням внесених змін до кошторисів.
Зміни до спеціального фонду кошторису за іншими надходженнями (крім власних надходжень бюджетних установ) вносяться у порядку, за яким після внесення відповідних змін до бюджетного розпису складаються довідки про внесення змін до кошторису. Планові показники за спеціальним фондом кошторису розпорядників у формах звітності повинні відповідати даним обліку, який ведеться органами Державного казначейства. Головні розпорядники під час подання зведеної фінансової звітності забезпечують відповідність планових показників за спеціальним фондом кошторисів з урахуванням внесених до них змін даним звітності Державного казначейства про виконання спеціального фонду державного бюджету.
Головні розпорядники під час складання та подання зведеної фінансової звітності враховують дані довідок про внесення змін до кошторису, які є підставою для відображення планових показників за власними надходженнями у зведених звітах про виконання кошторисів. При цьому зазначені дані повинні відповідати даним обліку Державного казначейства. У звітності про виконання державного та місцевих бюджетів за спеціальним фондом відображаються планові показники з урахуванням внесених змін до кошторисів. У разі внесення змін до спеціального фонду кошторису (бюджетного розпису) зміни до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет) не вносяться. У разі коли виконання робіт за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету здійснювалося за державним замовленням, відповідні зміни вносяться до обсягів державного замовлення.
Судом встановлено, що при плануванні асигнувань по загальному фонду кошторису Ліцею на 2010 рік за КЕКВ 1160 не враховано, що частина вартості цих послуг оплачується за рахунок спеціального фонду та не внесено зміни до кошторису в частині зменшення по загальному фонду та збільшення по спеціальному фонду видатків на суму фактично відшкодованих витрат.
Дані правопорушення задокументовано та підтверджуються Актом перевірки №24-03/341 від 02 грудня 2011 р.
Судом встановлено, що позивачем надсилалась на адресу відповідача лист -вимога від 16.12.2011р. №24-03-10-14/8214, про усунення порушень та недоліків виявлених під час ревізії. Проте відповідач не усунув в повному обсязі всі вимоги Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області та не надав суду заперечення на адміністративний позов.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
За таких обставин суд дійшов висновку адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області до Державного професійно-технічного навчального закладу "Чернівецький ліцей залізничного транспорту" про зобов'язання виконати вимоги КРУ в Чернівецькій області від 16.12.2011 р. №24-03-10-14/8211 щодо перерахування до державного бюджету коштів в сумі 29597.47 грн. підлягає задоволенню.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст.ст.2,3,6-12,17,18,72,160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Державний професійно-технічний навчальний заклад "Чернівецький ліцей залізничного транспорту" виконати вимоги КРУ в Чернівецькій області від 16.12.2011 р. №24-03-10-14/8211 щодо перерахування до Державного бюджету України коштів в сумі 29597.47 грн.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У судовому засіданні 11 вересня 2012р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову виготовлено в повному обсязі 17 вересня 2012 року, у зв'язку з тим, що день виготовлення постанови припадає на вихідний день. Сторони можуть отримати копію постанови безпосередньо в суді 18 вересня 2012 року.
Суддя О.П. Скакун