15 вересня 2012 року Справа № 2а/2370/3553/2012
14 год. 05 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Паламар П.Г.,
при секретарі Овсієнко О.І.,
за участю представника позивача Юрченка В.О., -за довіреністю, представника відповідача Іванової Л.В. -за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом політичної партії «Удар (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка»до Партії регіонів про визнання дій такими, що не відповідають вимогам законодавства про вибори народних депутатів України,
13 вересня 2012 року до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась політична партія «Удар (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» (далі -позивач) до Партії регіонів (далі -відповідач), у якому просить суд:
- визнати протиправними дії суб'єкта виборчого процесу з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року -Партії регіонів в особі голови Чигиринської районної організації Партії регіонів Цисаренка Олександра Борисовича, щодо проведення передвиборної агітації у формі проведення спортивних змагань за підтримки партії -суб'єкта виборчого процесу, з оприлюднення інформації про таку підтримку, що супроводжувалось наданням виборцям коштів та згадуванням назви партії;
- визнати встановленим факт порушення Партією регіонів в особі голови Чигиринської районної організації Партії регіонів Цисаренка Олександра Борисовича, як суб'єктом виборчого процесу з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року, п. 13 ст. 74 Закону України «Про вибори народних депутатів України», що виразилось у проведенні передвиборної агітації у формі проведення спортивних змагань за підтримки партії -суб'єкта виборчого процесу, з оприлюдненням інформації про таку підтримку, що супроводжувалось наданням виборцям коштів та згадуванням назви партії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 09.09.2012 року в м. Чигирин Черкаської області проведено «Кубок голови районної організації Партії регіонів з футболу»ініціатором та організатором якого виступала Чигиринська районна організація Партії регіонів в особі голови районної організації Партії регіонів та голови Чигиринської районної державної адміністрації Цисаренка Олександра Борисовича. Проведення даного спортивного заходу «Кубок голови районної організації Партії Регіонів з футболу»супроводжувалось посиланням на Партію регіонів, що виражалось у демонстрації прапорів Партії регіонів 2012. Зазначені факти підтверджуються змістом статті та фотознімків оприлюднених на офіційному веб-сайті органу виконавчої влади -Чигиринської районної державної адміністрації та Чигиринської районної ради.
Також, позивач зазначає, що після проведення футбольних поєдинків між командами, що приймали участь в спортивному змаганні, головою Чигиринської районної організації Партії регіонів Цисаренком Олександром Борисовичем вручено команді-переможцю перехідний кубок та грошову винагороду, що на думку позивача, суперечить вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року № 4061-VI зі змінами та доповненнями (далі по тексту - Закон України № 4061-VI).
Таким чином, позивач вважає, що відповідачем -Партією регіонів в особі голови Чигиринської районної організації Партії регіонів Цисаренка Олександра Борисовича порушені засади виборчого процесу та норми виборчого законодавства про вибори народних депутатів України 28 жовтня 2012 року, а саме проведення передвиборної агітації у формі проведення спортивних змагань за підтримки партії - суб'єкта виборчого процесу з оприлюдненням інформації про таку підтримку, що супроводжувалась наданням виборцям коштів та згадуванням назви партії. Такі дії позивач розцінює як непрямий підкуп виборців.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та надав письмову заяву про доповнення позовних вимог п. 3 такого змісту: визнати встановленим факт надання Партією регіонів під час виборчого процесу виборцям, закладам, установам, організаціям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, через Чигиринську районну організацію Партії регіонів.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, зазначивши, що дійсно 09.09.2012 року проведено фінальні матчі за Кубок голови районної організації Партії Регіонів по футболу між командами сіл району. Головою Чигиринської районної організації Партії регіонів Цисаренком Олександром Борисовичем переможцям вручено перехідний кубок та дипломи. Футбольний турнір проведено за сприяння районної організації партії регіонів. Твердження позивача про вручення грошової винагороди вважає надуманим та не доведеним.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
09.09.2012 року в м. Чигирин Черкаської області проведено фінальні спортивні змагання «Кубок голови районної організації Партії Регіонів з футболу». Ініціатором та організатором даного спортивного заходу виступила Чигиринська районна організація Партії регіонів в особі голови районної організації Партії регіонів Цисаренка Олександра Борисовича.
Організація і порядок виборів народних депутатів України визначені Законом України «Про вибори народних депутатів України»від 17 листопада 2011 року № 4061-VI (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до ст. 12 Закону України № 4061-VI суб'єктами виборчого процесу є : 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія, а також інша виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону; 3) партія, що висунула кандидата у депутати; 4) кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом; 5) офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.
Серед зареєстрованих Центральною виборчою комісією партій у виборчому процесі 2012 року є політична партія «Удар (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» та Партія регіонів.
Відповідно до п. п. 5.1.1 Статуту Партії регіонів, затвердженого установчим з'їздом 26.10.1997 року та зареєстрованого Міністерством юстиції України 06.11.1997 року, свідоцтво № 939, з послідуючими змінами та доповненнями, визначено, що до організаційної структури Партії регіонів входять: первинні, сільські, селищні, районні у містах, міські, районні Кримська республіканська, обласні, Київська та Севастопольська міські організації Партії регіонів.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України № 4061-VI виборчий процес включає такі етапи, зокрема: 1) висування кандидатів у депутати; 2) утворення виборчих комісій (крім Центральної виборчої комісії); 3) реєстрація кандидатів у депутати; 4)проведення передвиборної агітації.
Частиною 1 ст. 68 Закону України № 4061-VI визначено, що передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України.
Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 68 Закону України № 4061-VI передвиборна агітація може проводитися у таких формах: проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів та телепередач чи інших публічних заходів за підтримки партії - суб'єкта виборчого процесу чи кандидата у депутати, а також оприлюднення інформації про таку підтримку.
Суд зазначає, що ст. 68 Закону України № 4061-VI надано право суб'єкту виборчого процесу, у тому числі і Партії регіонів, проводити передвиборну агітацію у формі спортивних змагань за підтримки партії - суб'єкта виборчого процесу, а також оприлюднювати інформацію про таку підтримку.
Частиною 6 ст. 68 Закону України № 4061-VI визначено, що передвиборна агітація здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, виділених на забезпечення ведення передвиборної агітації відповідно до цього Закону, коштів виборчих фондів партій, кандидатів у депутати в одномандатних округах. Використання власних коштів кандидатів у депутати чи коштів з інших джерел для проведення передвиборної агітації, у тому числі з ініціативи виборців, забороняється.
Пунктом 4 ч. 5 ст. 3 Закону України № 4061-VI визначено, що рівність прав і можливостей кандидатів у депутати, партій - суб'єктів виборчого процесу брати участь у виборчому процесі забезпечується забороною використання кандидатами у депутати, партіями - суб'єктами виборчого процесу під час фінансування передвиборної агітації інших коштів, крім коштів виборчих фондів.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 45 Закону України № 4061-VI партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані в загальнодержавному окрузі, кандидат у депутати в одномандатному окрузі для фінансування своєї передвиборної агітації зобов'язані утворити власний виборчий фонд, що формується в порядку, встановленому цим Законом. Фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів з джерел, не передбачених частиною другою цієї статті, незалежно від наявності погодження з партіями - суб'єктами виборчого процесу чи кандидатами у депутати, забороняється.
Статтею 74 Закону України № 4061-VI визначено обмеження щодо ведення передвиборної агітації.
Відповідно до ч. 13 ст. 74 Закону України № 4061-VI забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки мінімального розміру заробітної плати), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей. Така передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати або згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців.
У судовому засіданні представник позивача заявив клопотання про допит свідків, які, на його думку, можуть підтвердити факт вручення грошової винагороди разом з перехідним кубком переможцю змагань.
Допитаний у якості свідка ОСОБА_6 пояснив, що 09.09.2012 року він був присутній на футбольних матчах на стадіоні у м. Чигирин. Відкривав змагання голова районної організації Партії регіонів та голова Чигиринської районної державної адміністрації Цисаренко Олександр Борисович. Після закінчення фінальної гри Цисаренко О.Б. також привітав переможців, сказавши, що їм вручається перехідний кубок та грошова винагорода. Чи передавалась грошова винагорода футбольній команді він не бачив і скільки було коштів не знає.
Допитаний у якості свідка ОСОБА_7 пояснив, що він разом з товаришем ОСОБА_6 09.09.2012 року були присутні на спортивних змаганнях з футболу на Кубок голови районної організації Партії регіонів по футболу на стадіоні в м. Чигирин. Після завершення змагань голова районної організації Партії регіонів вручив перехідний кубок та конверт, який передав йому чоловік, що стояв поряд, представнику команди переможця. Про те, що вручається кубок та грошова винагорода оголосила ведуча заходу. Через деякий час він бачив, що один з гравців команди «Метеор»тримав у руках конверт, у якому були гроші. Скільки там було коштів сказати не може.
Також клопотання про допит свідків заявила і представник відповідача.
Допитаний у якості свідка Цисаренко Олександр Борисович пояснив, що він є головою районної організації Партії регіонів. Коли його призначили на посаду голови Чигиринської районної державної адміністрації, він будучи прихильником футболу сприяв проведенню футбольного турніру у Чигиринському районі. Після проведення відбіркових змагань, фінальні ігри проводились 09.09.2012 року у неділю. Спочатку у півфіналі зустрілись чотири команди, а потім у фіналі дві. Він привітав команду переможницю та вручив перехідний кубок і грамоту. Ніяких грошових винагород ним не вручалось. Коштів на вручення грошових винагород після проведення спортивних змагань по футболу та інших видах спорту у районній організації Партії регіонів немає. Про наявність статті на сайті Чигиринської районної державної адміністрації він нічого не знає. Вся офіційна інформація районної державної адміністрації, яка друкується в засобах масової інформації перевіряється ним особисто. Про проведення футбольного турніру він інформацію не підписував.
Свідок ОСОБА_8 пояснив, що 09.09.2012 року знаходився на стадіоні м. Чигирин тому, що два його сини грали у той день за футбольну команду м. Чигирин. Після завершення змагань Цисаренко Олександр Борисович попросив його допомогти у врученні нагород переможцям. Цисаренко О.Б. вручив переможцям перехідний кубок, а він передавав йому дипломи, які також були вручені переможцю та фіналісту змагань. Ніяких коштів він Цисаренку О.Б. під час вручення кубка не передавав і не бачив щоб грошову винагороду вручали капітану команди.
Свідок ОСОБА_9 пояснив, що він займався організаційними заходами по проведенню фіналу Кубка голови районної організації Партії регіонів. Ці змагання починаються у серпні, а фінал проходить у день фізкультурника. Змагання є щорічними. Переможцю вручається перехідний кубок та диплом, а фіналісту лише диплом. Положенням про Кубок голови районної організації Партії регіонів не передбачено вручення грошових призів, як і в інших змаганнях, які проводились у цьому році. Як вручались нагороди він не бачив і нічого про це сказати не може.
Представник відповідача звернула увагу суду на те, що у показах свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7 є значні розбіжності, а тому вони не є належними доказами.
З огляду на викладене суд не може прийняти свідчення ОСОБА_6 та ОСОБА_7, як такі, що підтверджують факт вручення грошової винагороди Цисаренком О.Б. команді переможцю Кубку голови районної організації Партії регіонів по футболу 09.09.2012 року.
Суд вважає помилковими твердження позивача, що веб-сайт Чигиринської районної державної адміністрації та Чигиринської районної ради є аудіовізуальним засобом масової інформації, що розміщений у всесвітній мережі «Інтернет», а тому оприлюднена на ньому інформація є загальнодоступною і в силу ч. 2, 3 ст. 72 КАС доказуванню не підлягає.
Неодмінною умовою діяльності в Україні друкованих засобів масової інформації є їх державна реєстрація (ст. 11 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні»). Для здійснення телерадіомовлення необхідно отримати відповідну ліцензію (ст. 23 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»). Таким чином, діяльність засобів масової інформації в Україні можлива лише після отримання встановлених законодавством дозволів. У той же час статус «засобів масової інформації в мережі Інтернет»законодавчо не врегульований.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації»засіб масової інформації органу державної влади чи органу місцевого самоврядування - засіб масової інформації, засновником (співзасновником) якого є орган державної влади або орган місцевого самоврядування і який повністю або частково утримується за рахунок державного чи місцевих бюджетів
Представником відповідача надано суду довідку Чигиринської районної державної адміністрації від 14.09.2012 року № 659/01-01-35, відповідно до якої сайт www.chigirinrda.org.ua на балансі Чигиринської районної державної адміністрації не обслуговується та за рахунок державного та місцевого бюджетів Чигиринського району не утримується.
Крім того, на час розгляду справи сайт www.chigirinrda.org.ua не містить статті з назвою «Кубок голови Партії регіонів»від 10.09.2012 року, що підтвердили представники позивача та відповідача.
Частиною 1 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Частиною 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 17, 14, 70, 71, 89, 94, 159 -163, 172, 175 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172 - 175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені ч. 5 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя П.Г. Паламар