73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
10 вересня 2012 р. Справа № 2-а-3008/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Бериславської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
встановив:
Бериславська міжрайонна державна податкова інспекція Херсонської області Державної податкової служби (позивач, ДПІ) звернулась до суду з адміністративним позовом про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (відповідач) штрафної санкції в сумі 6800 грн. Позовні вимоги обґрунтовані проведеною перевіркою співробітниками Нововоронцовського РВ УМВС магазину підприємця ОСОБА_1, за результатами якої встановлено порушення ст. 15-3 Закону України № 481 "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі Закон України № 481), а саме: продаж алкогольного напою неповнолітній особі. Рішенням ДПІ № 00023/23/НОМЕР_1 відносно ФОП ОСОБА_1 застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в сумі 6800 грн., фінсанкція не сплачена в добровільному порядку. Позивач просить стягнути з підприємця вказану суму штрафної санкції в судовому порядку.
17.07.2012 ухвалою суду було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі. Копія ухвали суду надіслана відповідачу рекомендованою поштою. У відповідності до положень ст. 183-2 КАС України до суду надійшли заперечення проти позову від ФОП ОСОБА_1, у зв'язку з чим ухвалою від 31.08.2012 справу вирішено розглядати в загальному порядку у відкритому судовому засіданні.
Сторони були повідомлені належним чином про дату та час слухання справи. Представник позивача до суду не прибув. Відповідач надав суду заяву з проханням розглянути справу у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи суд прийшов до наступного.
20.01.2012 посадовою особою міліції Нововоронцовського РВ УМВС України в Херсонській області лейтенантом міліції Мирошніченко І.Ю. складено протокол про адміністративне правопорушення № ХН № 538997, у якому зафіксовано продаж в магазині "ІНФОРМАЦІЯ_1", який належить ФОП ОСОБА_1 неповнолітній особі ОСОБА_3 двох пляшок пива "Янтар світле" в скляній ємності 0,5 л. Даний протокол ФОП ОСОБА_1 підписав та не заперечив факт продажу неповнолітньому алкогольного напою, зазначив, що паспорт у особи не запитував, що також не заперечується викладеними в письмовому вигляді поясненнями.
Працівником міліції також були відібрані пояснення від неповнолітнього ОСОБА_3, кий підтвердив факт купівлі алкогольного напою в магазині ОСОБА_1 Суду, до матеріалів також надано копію паспорту неповнолітнього.
На підставі даного протоколу, 06.03.2012 адміністративною комісією при Осокорівській сільській раді винесено постанову № 1 про притягнення ФОП ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 156 КУпАП та накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 510 грн. В матеріалах справи також наявний протокол № 1 засідання адмінкомісії, в якому зазначено, що ФОП ОСОБА_1 був присутній на засіданні під час розгляду встановленого порушення, підтвердив продаж неповнолітньому пива.
Постанова від 06.03.2012 № 1, винесена в межах повноважень наданих адміністративній комісії при виконкомі, не оскаржена і не скасована, тому є доказом продажу підприємцем неповнолітній особі алкогольного напою.
Як наслідок, на підставі подання заступника начальника Нововоронцовського РВ УМВС України в Херсонській області від 30.03.2012 та вищевказаних матеріалів, за встановлене порушення ОСОБА_1 ст. 15-3 Закону України від19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (Закон № 481) Нововоронцовською МДПІ прийнято рішення № 00023/23/НОМЕР_1 від 13.04.2012 про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафної санкції в сумі 6800 грн. Дане рішення надіслано відповідачу, отримано ним належним чином.
В надісланих підприємцем запереченнях, ОСОБА_1 зазначив про невмисне вчинення порушення, штраф в сумі 510 грн. ним уже сплачено, у зв'язку з чим він не може бути притягнутий двічі за одне й те саме порушення. Суд не приймає до уваги дані заперечення підприємця, оскільки суб'єкти господарювання, які здійснюють торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, повинні дотримуватися законодавчо встановлених правил здійснення зазначеної діяльності, а у разі порушення, нести відповідальність, передбачену Законом для забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 (далі КУпАП) завданням даного Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством. Згідно статті 5 КУпАП сільські, селищні, міські ради мають повноваження щодо прийняття рішень, за порушення яких передбачається адміністративна відповідальність, а саме встановлюють відповідно до законодавства правила, за порушення яких адміністративну відповідальність передбачено статтями 152, 159 і 182 цього Кодексу.
Стаття 156 КУпАП передбачає, що в разі порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами в приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування, як таких, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена, а так само торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами через торгові автомати чи неповнолітніми особами, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар), тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 15-3 Закону України № 481 встановлені обмеження щодо продажу пива, слабоалкогольних напоїв, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, зокрема: забороняється здійснювати продаж такої продукції особам, які не досягли 18 років. Продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні, слабоалкогольні напоїв, вино столове або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця. У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.
Статтею 17 Закону України № 481 передбачено застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу до суб'єкта підприємницької діяльності за порушення вимог статті 15-3 цього Закону у розмірі 6800 гривень.
Відповідно до ч. 4 статті 17 Закону України № 481 рішення про стягнення штрафів приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України. Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.03 №790 (далі Постанова № 790). Згідно з п. 5 Постанови № 790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій, зокрема, є матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Суд вважає доведеними доводи відповідача про факт продажу в магазині "ІНФОРМАЦІЯ_1" за адресою вул. Вершинна в с. Осокорівка слабоалкогольного напою неповнолітньому, про це свідчать факт притягнення до адміністративної відповідальності підприємця, який вчинив таке порушення. Особа, що здійснює реалізацію товару в об'єкті торгівлі, повинна дотримуватись діючого в цій сфері законодавства. Посилання позивача на те, що ним вже сплачено штраф в сумі 510 грн. суд не приймає, як доказ сплати штрафної санкції, оскільки ОСОБА_1 як правопорушник сплатив адміністративний штраф за порушення ст. 156 КУпАП на підставі протоколу працівника РВ УМВС та протоколу засідання виконавчого комітету та має понести також фінансову відповідальність як фізична особа - підприємець за положеннями Закону № 481.
Таким чином, рішення ДПІ винесено з дотриманням компетенції, меж відповідальності згідно з чинним законодавством. Доказів сплати штрафної санкції або скасування рішення інспекції суду не надано, рішення діє, є обов'язковим до виконання, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент.номер НОМЕР_1) до Державного бюджету штрафну санкцію в сумі 6800 (шість тисяч вісімсот) грн. на р/р 31112106700233, код платежу 3021081100, УДК у Херсонській області, МФО 852010, код 38080534.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 8.1.4