Постанова від 06.08.2012 по справі 2270/1990/12

Копія

Справа № 2270/1990/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2012 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіСалюка П.І.

при секретарі Козельська А.В.

за участі: представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства "Октант" до Ярмолинецького відділення земельного відділу в Ярмолинецькому районі , Ярмолинецької районної державної адміністрації, Хмельницької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" третя особа на стороні відповідача Сільськогосподарське фермерське господарство "ВІТА" про скасування реєстрації договорів оренди земельних ділянок, -

ВСТАНОВИВ:

Закрите акціонерне товариство "Октант" звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Ярмолинецького відділення земельного відділу в Ярмолинецькому районі, Ярмолинецької районної державної адміністрації, Хмельницької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" третя особа на стороні відповідача Сільськогосподарське фермерське господарство "ВІТА", у якому просить суд скасувати реєстрацію договорів оренди проведену відповідачем у справі на підставі державних актів на землю, укладених між орендодавцями та СФГ "Віта", визнати діяльність Ярмолинецького відділу Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр ДЗК" по реєстрації договорів протиправною.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила задоволити їх у повному обсязі, із підстав, зазначених у адміністративному позові.

Представники відповідачів проти заявленого адміністративного позову заперечили, на підтвердження своїх доводів подали суду письмові заперечення, у яких викладена позиція відповідачів стосовно даного спору. У задоволення адміністративного позову просили відмовити.

На адресу суду від відповідача - ДП "Центр державного земельного кадастру" Хмельницька регіональна філія надійшло заперечення на позов, даний спір просить розглядати за відсутності повноважного представника відповідача.

Представник третьої особи надав суду усні пояснення, у задоволенні адміністративного позову просив відмовити.

Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали адміністративного позову та додані докази у їх єдності, взаємному зв'язку та сукупності, суд приходить до висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити у повному обсязі, виходячи із підстав, викладених нижче.

Судом встановлено, що ЗАТ "Октант" на умовах строкового платного користування укладав договори оренди із власниками земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які розташовані на території Баламутівської сільської ради та Монастироцької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, починаючи з 2003 року на підставі сертифікатів. Згідно вказаних договорів, фізичні особи передали в оренду ЗАТ "Октант" для сільськогосподарських потреб земельні частки (паї), розміщені у межах земельної ділянки, виділеної єдиним масивом на території Баламутівської сільської ради на строк 5 років - до завершення збирання врожаю 2008 року.

Відповідно до пункту 2 Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2000 р. №119, реєстрація договорів оренди земельної частки (паю) проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).

Відповідно до Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, що затверджений Постановою КМУ № 1021 від 09.09.2009 р. року, структурні підрозділи державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" є адміністратором автоматизованої системи державного земельного кадастру, мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру, заповнюють бланки державних актів на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою з використанням автоматизованої системи та формують з її використанням аркуші Книги записів.

Відповідно до п. 1 Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, Книга записів - документ, який є власністю держави і складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок.

Відповідно до п.31 Порядку ведення Поземельної книги, відомості з Поземельної книги надаються територіальним органом Держземагентсва за місцем розташування земельної ділянки у формі витягу (інформаційної довідки) про: земельну ділянку; видачу державного акта на право власності на земельну ділянку новому власнику земельної ділянки; наявність земельних ділянок у власності (користуванні); одержання у власність земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації. В п.п. Цього Порядку вказано, що інформаційну довідку з Поземельної книги можуть отримувати органи державної влади (посадові особи), якщо запит зроблено в зв'язку із здійсненням покладених на них відповідно до закону повноважень.

За інформацією Баламутівської сільської ради, книги реєстрації договорів оренди земельної частки (паю) знаходяться у сільській раді.

Порядок обміну інформацією про зареєстровані договори оренд земельної частки (паю) між органами місцевого самоврядування та структурними підрозділами Центру ДЗК чинним законодавством України не врегульований.

Отримавши державні акти на право власності на земельні ділянки і відповідні земельні ділянки в натурі, громадяни-власники земельних ділянок с. Баламутівка та с. Лугове уклали з СФГ "Віта" договори оренди земельних ділянок.

У відповідності із Перехідними положеннями Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 р., громадяни - власники сертифікатів на право на земельну частку (пай) до виділення їм у натурі (на місцевості) земельних ділянок мають право укладати договори оренди земель сільськогосподарського призначення, місце розташування яких визначається з урахуванням вимог раціональної організації території і компактності землекористування, відповідно до цих сертифікатів з дотриманням вимог цього Закону. Після виділення в натурі земельних ділянок власникам земельних часток переукладається відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою сторін. Припинення дії договору оренди допускається лише у випадках, визначених Законом.

Разом з тим, відповідно до п.2.3 "Типового договору оренди земельної частки (паю)", затвердженого наказом Держкомзему від 17.01.2000 р. №5, зареєстрованим у Мін'юсті 23.02.2000, договір може бути припинений у будь-який час за взаємної згоди сторін. У разі виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), зобов'язання сторін припиняється відповідно до чинного законодавства.

З огляду на зазначене, у разі отримання власником сертифікату на право на земельну частку (пай) державного акта на право власності на землю, орендодавець зобов'язаний повідомити орендаря про припинення дії договору оренди земельної частки (паю), оскільки змінюється істотна умова (предмет) договору. Відповідно до інформації, наданої Центром ДЗК, у технічній документації, що подавалась СФГ "Віта" на реєстрацію договорів оренди земельних ділянок, не було відомостей про реєстрацію договорів оренди земельної частки (паю), укладених між ЗАТ "Октант" та орендодавцями.

У судовому засіданні представником третьої особи - СФГ "Віта" зазначено, що власники земельних ділянок не повідомляли ЗАТ "Октант", та доведено, що громадяни не розривали договорів оренди земельних ділянок (поїв), а дочекались закінчення строку дії договору, і у 2008 році, після закінчення строку дії попереднього договору оренди із ЗАТ "Октант" в натурі передали земельні ділянки у оренду СФГ "Віта", але не землю загальним масивом по сертифікатах, а власник кожної земельної ділянки, після виділення в натурі, маючи державний акт, реалізував своє конституційне право на розпорядження власним майном і передав майно у користування.

Представником позивача факт збору урожаю із орендованих земельних ділянок (паїв) у 2008 році не заперечувався, що на думку суду доводить добросовісність виконання умов договору орендодавцями.

Реєстрація договорів оренди земельних ділянок, укладених між орендодавцями та СФГ "Віта", здійснена Ярмолинецьким відділом Хмельницької регіональної філії Центру ДЗК відповідно до Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, який затверджено наказом Держкомзему від 02.07.2003 р. №174. Підстави для відмови, перелік яких визначено постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 р. №2073 "Про затвердження Порядку державної реєстрації договорів оренди землі" та Тимчасовим порядком, у здійсненні вищевказаних договорів оренди земельних ділянок відсутні.

Окрім цього, у судовому засіданні встановлено, що у провадженні Ярмолинецького районного суду перебували справи за позовом ЗАТ "Октант" до власників земельних ділянок (паїв) про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок та визнання права користування земельними ділянками на умовах, визначених договорами оренди земельних часток (паїв). Так, рішенням від 11.12.2008 р. по справі №2-417/08 та від 20.06.2008 р. №2-295/08 у задоволенні позову ЗАТ "Октант" було відмовлено. У обох рішеннях зазначається, що у зв'язку із тим, що відповідачі після набуття права власності на земельну ділянку вирішили передати її іншому орендарю, положення п. 8 розд. Х перехідних положень Земельного кодексу України та Перехідні положення Закону України "Про оренду землі" щодо переукладення договору оренди земельної частки (паю) не можуть бути примусом для власника земельної ділянки, це положення передбачає право, а не обов'язок особи на переукладення договору оренди. Також у рішенні вказано, що суду не представлено доказів на підтвердження наявності підстав, визначених ст.ст. 203, 215 Цивільного Кодексу України, для визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, укладених власниками земельних ділянок (паїв); не задоволено також позовну вимогу про визнання за ЗАТ "Октант" права користування земельними ділянками на умовах, визначених договорами оренди земельних часток (паїв), оскільки для цього також були відсутні правові підстави. Вказані рішення Ярмолинецького районного суду були залишені без змін апеляційної інстанцією, відтак - набрали законної сили.

Як передбачає ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа.

Враховуючи вищевикладені обставини та беручи до уваги рішення Ярмолинецького районного суду (якими підтверджено законність договорів), суд вважає, що відсутні будь-які правові підстави для визнання нечинною реєстрацію договорів, правомірність яких була доведена у судовому порядку.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Завданням адміністративного судочинства, згідно ч.1 ст.2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до закріпленого у ст. 11 КАС України принципу змагальності, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні та враховуючи встановлені у судовому засіданні обставини справи та доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, недоведеними, та такими, що не підтверджуються нормами законодавства України, а дії відповідачів щодо реєстрації договорів оренди були вчинені на підставі, у межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України та в межах компетенції, а тому, підстав для скасування державної реєстрації та визнання дій відповідачів незаконними, судом не встановлено, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 186 255, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Закритого акціонерного товариства "Октант" до Ярмолинецького відділення земельного відділу в Ярмолинецькому районі, Ярмолинецької районної державної адміністрації, Хмельницької регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру», третя особа на стороні відповідача Сільськогосподарське фермерське господарство "ВІТА" про скасування реєстрації договорів оренди земельних ділянок - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 09 серпня 2012 року

Суддя

"Згідно з оригіналом" Суддя П.І. Салюк