"10" листопада 2006 р.
Справа № 8/277-4210
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Жук Г.А.
Розглянув справу
за позовом Прокурора Гусятинського району в інтересах Держави в особі Виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в Гусятинському районі, Гусятинського районного центру зайнятості, вул. Тернопільська,14, смт. Гусятин, ідентифікаційний код № 21144803
до відповідача Підприємства Копичинецької ВК-112, вул. Шевченка,94, м. Копичинці, Гусятинського району, ідентифікаційний код 08680810
про стягнення 13 828 грн. 39 коп. заборгованості по страхових внесках, в тому числі 2624,64грн. пені.
За участю представників сторін
Позивача: Чухрій О. І., доручення № 815 від 10.11.06 року
Відповідача: виконуючий обов'язки юрисконсульта - Маслянка О. Я., довіреність № 4815 від 03.11.06 року
Прокурора: Шимків А.Р., посвідчення № 47
В судовому засіданні прокурору та представникам сторін роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20,22,29,81-1 Господарського процесуального кодексу України.
За відсутністю клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалася.
Суть справи:
Прокурор Гусятинського району звернувся до господарського суду з позовом в інтересах Держави в особі Виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в Гусятинському районі, Гусятинського районного центру зайнятості, вул. Тернопільська,14, смт. Гусятин, ідентифікаційний код № 21144803, про стягнення з Підприємства Копичинецької ВК-112, вул. Шевченка,94, м. Копичинці, ідентифікаційний код 08680810, 13 828 грн. 39 коп. заборгованості по внесках до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, що становить 11 203,75 грн. недоїмки по внесках та 2624,64 грн. пені за несвоєчасну сплату обов'язкових платежів.
Розгляд справи призначений вперше на 30.10.2006 року було відкладено до 10.11.2006 року за неявкою відповідача та неподання сторонами витребовуваних судом документів.
У відзиві на позов №4806 від 03.11. 2006 року, наданому представником відповідача в судове засідання 10.11.2006 року, підприємство Копичинецької виправної колонії - 112 позовні вимоги прокурора визнає в заявленій сумі.
Прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали повністю.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Акт №53 від 18 вересня 2006 року перевірки правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, розрахунок заборгованості та пені за результатами перевірки за період з 01.01.2004 року по 31.08.2006 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи прокурора та позивача, оцінивши представлені докази в їх сукупності господарський суд в с т а н о в и в:
Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України “Про прокуратуру», ст. 29 Господарського процесуального кодексу України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст.20, 36-1 Закону України “Про прокуратуру» при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також, підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Згідно ст. 1 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів мають підприємства , установи, організації, інші юридичні особи( у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності.
Позивач -Гусятинський районний центр зайнятості, вул. Тернопільська, 14, смт. Гусятин, Тернопільської області, є юридичною особою, установа, загальнодержавної форми власності, в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України значиться за ідентифікаційним кодом № 21144803.
Відповідач -Підприємство Копичинецької виправної колонії - 112, вул. Шевченка,94, м. Копичинці, Гусятинського району, Тернопільської області, є юридичною особою, в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за ідентифікаційним кодом № 08680810.
За результатами перевірки Підприємства Копичинецької виправної колонії №112, вул. Шевченка,94, м. Копичинці, Гусятинського району, Тернопільської області щодо правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до відповідного Фонду України, за період з 01.01.04р. по 31.08.06р., виявлено заборгованість по збору на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття в розмірі 11 203 грн. 75 коп., про що складено Акт № 53 від 18 вересня 2006 року, розрахунки заборгованості та пені за результатами перевірки, які підписано повноважними представниками відповідача без заперечень, підписи яких скріплено печаткою юридичної особи.
У відповідності до вимог ст. 38 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» від 02.03.2000 року, за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків до відповідача застосовано фінансові санкції у вигляді сплати пені в сумі 2624,64 грн.
Згідно ст.ст. 18,19,34 Закону України “Про зайнятість населення» від 1 березня 1991 року N 803-XII (з послідуючими змінами та доповненнями), який визначає правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальні гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю, для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, державна служба зайнятості здійснює контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення, має право стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обов'язкових зборів та недоїмок до державного фонду сприяння зайнятості населення .
Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі -страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Страхувальниками є роботодавці та застраховані особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески. Страховиком є Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно ст.4 даного Закону страхуванню на випадок безробіття підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), включаючи тих, які проходять альтернативну (невійськову) службу, а також тих, які працюють неповний робочий тиждень, та на інших підставах, передбачених законодавством про працю.
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність реєстрації як платник страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками, у тому числі через ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначений Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.12.2000 року №339.
Розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття для роботодавців та застрахованих осіб встановлюється щорічно Верховною Радою України за подання Кабінету міністрів України одночасно із затвердженням Державного бюджету України на поточний рік. Страхові внески нараховуються на календарний рік для роботодавців -у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників. Роботодавці та застраховані особи сплачують страхові внески один раз на місяць в день одержання роботодавцями в установах банків коштів на оплату праці.
Згідно п.9.1 вищезгаданої Інструкції у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками, або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Факт існування за відповідачем заборгованості в сумі 11 203,75 грн., нарахованої Підприємству Копичинецької виправної колонії -112 контролюючим органом за період з 01.01.2004 року по 31.08.2006 року, підтверджено представленими в матеріалах справи Актом перевірки № 53 від 18.09.2006 року, розрахунками заборгованості та пені за результатами перевірки, які підписано керівником та головним бухгалтером підприємства без заперечень. Результати перевірки не оскаржено відповідачем в порядку передбаченому чинним законодавством, та визнано його повноважним представником в судовому засіданні.
За даних обставин, суд визнає вимоги позивача щодо стягнення з Підприємства Копичинецької ВК-112, вул. Шевченка,94, м. Копичинці, ідентифікаційний код 08680810, недоїмки по сплаті обов'язкових платежів в сумі 11 203 грн. 75 коп. та пені в сумі 2 624 грн. 64 коп., обґрунтованими, правомірними та такими, що підлягають до задоволення.
Витрати по сплаті державного мита в сумі 138 грн. 29 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн., згідно вимог ст.ст. 44-49 ГПК України, покладаються на відповідача.
Враховуючи наведене, керуючись 1,2,4,12,22,32,33,43,44-49,69,75,82,84,85,115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Підприємства Копичинецької ВК-112, вул. Шевченка,94, м. Копичинці, ідентифікаційний код 08680810, на користь Гусятинського районного центру зайнятості, вул. Тернопільська,14, смт. Гусятин, Тернопільської області, ідентифікаційний код № 21144803, 11 203 грн. 75 коп. недоїмки по страхових внесках та 2 624 грн. 64 коп. пені.
3. Стягнути з Підприємства Копичинецької ВК-112, вул. Шевченка,94, м. Копичинці, ідентифікаційний код 08680810, в дохід Державного бюджету України 138 грн. 29 коп. державного мита.
4. Стягнути з Підприємства Копичинецької ВК-112, вул. Шевченка,94, м. Копичинці, ідентифікаційний код 08680810, на користь Державного підприємства “Судовий інформаційний центр», м. Київ, пр. Перемоги,44, р/р 26002014180001 у ВАТ “Банк Універсальний», м. Львів, МФО 325707 , код 30045370 витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 118грн.
4. Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).
5. Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.
6. Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його прийняття (підписання), через місцевий господарський суд.
Рішення підписано 14 листопада 2006 року
Суддя Г.А. Жук