Постанова від 29.08.2012 по справі 2н/2370/38/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2012 року Справа № 2н/2370/38/2012

16 год. 43 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Холода Р.В.,

секретаря судового засідання Шоколенко Т.М.,

за участю:

представника заявника - ОСОБА_1 за ордером,

представника відповідача -Руденко Л.І. за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву ОСОБА_3 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови в адміністративній справі № 2а/2370/8822/2011 від 12 січня 2012 року за позовом ОСОБА_3 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення про видворення іноземця,

ВСТАНОВИВ:

20 грудня 2011р. ОСОБА_3 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення №357/2011 від 21.11.2011р. про його видворення з України та заборону в'їзду в Україну терміном на 1 рік.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до ст. 32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»може бути видворений з України іноземець, який вчинив злочин або адміністративне правопорушення після відбуття призначеного йому покарання чи виконання адміністративного стягнення з повідомленням прокурора про підстави прийняття такого рішення протягом 24-х годин. Оскільки рішення суду про притягнення позивача до адміністративної відповідальності не виносилось, рішення про його видворення з України є безпідставним. Також він є громадянином України відповідно до Закону України «Про громадянство»в силу свого народження, оскільки народився в м.Черкасах 15.10.1987 року і звернувся в Посольство України в Ізраїлі із заявою про видачу паспорта громадянина України. У зв'язку з вищенаведеною обставиною дія ст.32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»на нього не поширюється.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 12 січня 2012 року у задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2012р. постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 12.01.2012р. залишено без змін.

12 липня 2012 року ОСОБА_3 звернувся з заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови в адміністративній справі №2а/2370/8822/2011 від 12 січня 2012 року за позовом ОСОБА_3 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення про видворення іноземця посилаючись на те, що його представником адвокатом ОСОБА_1 було 21.05.12 року надіслано запит до Міністерства закордонних справ України, яке листом від 12.06.12 року повідомило заявника, що за інформацією посольства України в Державі Ізраїль 08.10.2009 року на ім'я ОСОБА_3 було оформлено паспорт громадянина України для виїзду за кордон. Заявник вказує, що факт перебування його в українському громадянстві виключає можливість застосування до нього положень Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а тому є істотною обставиною для перегляду постанови № 2а/2370/8822/2011 від 12 січня 2012 року за нововиявленими обставинами.

Представник заявника у судовому засіданні свої вимоги підтримав та просив задовольнити заяву.

Представник відповідача заперечував проти задоволення заяви та просив відмовити у її задоволенні.

Розглянувши подані документи і матеріали, суд прийшов до висновку, що заява про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Приймаючи постанову від 12.01.2012 р. у справі 2а/2370/8822/2011, суд виходив з того, що рішення відповідача від 21.11.2011р. № 357/2011 про видворення заявника з України та заборону в'їзду на територію України терміном на 1 рік прийняте на підставі ст. 32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»та п. 17 Правил в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію, оскільки позивач не має підстав для подальшого проживання в державі, законних джерел існування, його перебування суперечить інтересам охорони громадського порядку. Крім того, у постанові від 12.01.2012 р. зазначено, що суд не бере до уваги доводи позивача, що він є громадянином України і на нього не розповсюджується дія статті 32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», оскільки документ, що підтверджує громадянство України позивачем не наданий.

Разом з тим, у додатках до поданої ОСОБА_3 заяви про перегляд за нововиявленими обставинами постанови в адміністративній справі №2а/2370/8822/2011 від 12 січня 2012 року наявні копії листів Міністерства закордонних справ України від 23.02.2012р. №71/ПР/19-091-525 та від 01.06.2012р. №71/ПР/19-091-1505.

У листі Міністерства закордонних справ України від 23.02.2012р. №71/ПР/19-091-525 зазначено, що за інформацією Посольства України в Державі Ізраїль ОСОБА_3 оформлено паспорт громадянина України для виїзду за кордон як особі, яка постійно проживає за кордоном.

Листом від 01.06.2012р. №71/ПР/19-091-1505 Міністерство закордонних справ України повідомило, що інформація про оформлення заявнику паспорта громадянина України для виїзду за кордон зазначена у листі міністерства від 23.02.2012р. №71/ПР/19-091-525.

На запит суду від 06.08.2012 року №2н/2370/38/2012/2584/2012 від Міністерства закордонних справ України надійшов лист від 23.08.2012р. № 71/ПР/16-522/5-2327, в якому міністерство підтверджує факт надсилання адвокатському об'єднанню «Олексій Хмельницький та партнери»листів від 23.02.2012р. №71/ПР/19-091-525 та від 01.06.2012р. №71/ПР/19-091-1505, в яких повідомлялося про оформлення Посольством України в Державі Ізраїль паспорта громадянина України для виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_3.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб регулюються положеннями Закону України «Про громадянство України».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про громадянство України» громадянство України - це правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках.

Згідно ст. 5 вищезгаданого закону документами, що підтверджують громадянство України, є:

1) паспорт громадянина України;

2) свідоцтво про належність до громадянства України;

3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

4) тимчасове посвідчення громадянина України;

5) проїзний документ дитини;

6) дипломатичний паспорт;

7) службовий паспорт;

8) посвідчення особи моряка;

9) посвідчення члена екіпажу;

10) посвідчення особи на повернення в Україну.

З вищенаведеного переліку вбачається, що одним із документів, який підтверджує громадянство України є паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Відтак, той факт, що ОСОБА_3 згідно листів Міністерства закордонних справ України від 23.02.2012р. №71/ПР/19-091-525, від 01.06.2012р. №71/ПР/19-091-1505 та від 27 серпня 2012 року №71/ПР/19-091-1505 оформлено паспорт громадянина України для виїзду за кордон є обставиною, яка підтверджує громадянство України заявника.

Рішення від 21.11.2011р. про видворення громадянина Ізраїлю ОСОБА_3 з України з забороною в'їзду в Україну терміном на 1 рік прийнято відповідачем на підставі ст. 32 Закону України «Про правовий статус біженців та осіб без громадянства»та у відповідності із п. 17 «Правил в'їзду іноземців та осіб без громадянства в України, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію».

Суд вважає за необхідне зазначити, що положення Закону України «Про правовий статус біженців та осіб без громадянства»та «Правила в'їзду іноземців та осіб без громадянства в України, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію», що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.1995р. №1074 поширюються виключно на іноземців та осіб без громадянства.

З вищенаведеного вбачається, що ОСОБА_3, як громадянин України не підпадає під дію вищезазначених нормативно-правових актів. Як наслідок, рішення, яке було прийняте відповідачем 21.11.2011р., тобто після оформлення ОСОБА_3 паспорта громадянина України для виїзду за кордон (08.10.2009р.) є таким, що прийнято з порушенням положень законодавства України та підлягає скасуванню.

Згідно ч. 1 ст. 71 та ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доводи відповідача стосовно того, що у ОСОБА_3 наявний паспорт громадянина Ізраїлю, а тому він має подвійне громадянство, судом не беруться до уваги, внаслідок того, що паспорт громадянина Ізраїлю виданий заявнику 17.07.2007р., а паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформлено 08.10.2009р., тобто після спливу двох років з дня видачі заявнику паспорта громадянина Ізраїлю. Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області не надано жодних доказів на підтвердження того, що заявник є досі громадянином Ізраїлю і його громадянство не припинено і не скасовано у зв'язку з оформленням йому 08.10.2009р. паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Частиною 1 ст. 253 КАС України визначено, що суд може скасувати постанову чи ухвалу у справі і прийняти нову постанову чи ухвалу або залишити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами без задоволення. При ухваленні нового судового рішення суд користується повноваженнями суду відповідної інстанції.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів, приходить до висновку, що є достатньо підстав для скасування постанови Черкаського окружного адміністративного суду у адміністративній справі № 2а/2370/8822/2011 від 12 січня 2012 року та прийняття нової постанови, якою позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 14, 160-163, 185-187, 245-247, 249, 252, 253 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_3 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови в адміністративній справі № 2а/2370/8822/2011 від 12 січня 2012 року задовольнити.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 12 січня 2012 року у адміністративній справі № 2а/2370/8822/2011 скасувати.

Прийняти нову постанову якою позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення № 357/2011 відділу з питань громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України в Черкаській області від 21 листопада 2011 року «Про видворення з України з забороною в'їзду в державу громадянина Ізраїлю ОСОБА_3».

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.В. Холод

Повний текст постанови виготовлено 03.09.2012р.